Jump to content

[εξειδίκευση] Χειρουργική Μαστού


freetsoglan

Recommended Posts

ασχολουνται γενικοι χειρουργοι και γυναικολογοι

σαν υποεξειδικευση δεν υπαρχει στην ελλαδα...

γενικα παρα πολυ δυσκολος τομεας...φαινομενικα ευκολα χειρουργεια αλλα στην ουσια υπερβολικα δυσκολα με πολυ δυσκολους ασθενεις και πολλες συνεργαζομενες ειδικοτητες...

το μονο που μπορεις να κανεις για να παρεις περισσοτερη εμπειρια (αλλα θα πηξεις εκατο χρονια στην αναμονη! των ειδικοτητων ) ειναι να ξεκινησεις γενικη στο μεταξα( αντικαρκινικο πειραιως ) ενα χρονο και μετα να περιμενεις να πας στον αγιο σαββα (που δινει μονο 2+3 χρονο ειδικοτητας),στην κλινικη μαστου, και μετα να πας σε ενα τριτο νοσοκομειο που δινει πληρη να τελειωσεις την ειδικοτητα...Αυτα τα κανεις μονο αν θες να βλεπεις μονο μαστο...και τιποτα αλλο

αλλη λυση κανε καπου οτι ειδικοτητα θες (γενικη ή γυναικολογια) και μετα φυγε εξω να κανεις 2 χρονια μαστο-γενικα δεν ειναι και παραπολυ δυσκολο να βρεις μια εκπαιδευτικη θεση εξω για αυτο που θες.

Αν δεν υπηρχαν αναμονες θα λεγα να εκανες την βολτα στα ελληνικα νοσοκομεια ...εχει απιστευτους γιατρους σε αυτα που σου πα...καλυτερους ακομα και απ εξω

απ οτι καταλαβαινω πρεπει να σαι μικρο ετος και να μην γνωριζεις ακομα τις δυσκολιες του επαγγελματος.

συμβουλη : κανε λιγο υπομονη γιατι η ιατρικη εχει και αλλα υπεροχα κομματια και ισως ειναι λιγο νωρις να παρεις μια αποφαση απο τωρα και για την υποεξειδικευση σου οταν ακομα δεν εχεις γνωρισει τις ειδικοτητες και την φυσικη σου κλιση.

αυτα ...

καλη τυχη

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες

παραδόξως δεν είμαι μικρό έτος , τέλειωσα την σχολή πριν 3 χρόνια , έκανα στρατό και αγροτικό και σε λίγες μέρες ανοίγει η θέση μου στη γεν. χειρουργική. Θέλω να κάνω πλαστική και έχω απογοητευτεί από τις αναμονές εδώ και από τους φίλους μου που προσπάθησαν να κάνουν πλαστική έξω και γύρισαν με την ουρά στα σκέλια και ψάνω έστω και την τελευταία στιγμή μια εναλλακτική λύση.

είναι τραγικό , το ξέρω

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.