Jump to content

Προπληρωμένες κάρτες


ΙΡΙΔΑ

Recommended Posts

Προσωπικά θεωρώ την ύπαρξη πιστωτικής κάρτας εφιάλτη και γι' αυτό δεν είχα ποτέ μου. Για τους επόμενους μήνες όμως, λόγω κάποιων συναλλαγών με το εξωτερικό, θα χρειαστώ να μεταφέρω χρήματα μέσω κάρτας. Σκέφτηκα λοιπόν να χρησιμοποιήσω μια προπληρωμένη κάρτα ( prepaid card) ,ώστε να διευκολυνθώ. Επεδή όμως είμαι άσχετη με το θέμα, υπάρχει κάποιος που να χρησιμοποιεί ήδη ;

Υπάρχουν κίνδυνοι που ελλοχεύουν και δεν είναι ορατοί από αυτά που λένε οι τράπεζες;

Μπορώ όντως μετά τον χρόνο που ορίζεται από κάθε τράπεζα να τη διαγράψω;

Έχετε κάποιες προτάσεις ποια τράπεζα να προτιμήσω;

Γενικά, οποιαδήποτε πληροφορία , ιδιαίτερα για την ασφάλεια και τους κινδύνους, είναι ευπρόσδεκτη.

Ευχαριστώ πολύ πολύ πολύ !!! emkiss

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σχετικά με τράπεζες ξέρω ότι δίνουν οι Eurobank και Κύπρου, ίσως πλέον δίνουν και κάποιες ακόμα. Δες ποιες έχουν τις μικρότερες χρεώσεις ανά "γέμισμα" και ποιες έχουν (γενικά) τις μικρότερες ουρές στα ταμεία, γιατί νομίζω ότι δεν μπορείς να τη γεμίσεις στο ΑΤΜ. Εδώ και 2 χρόνια που χρησιμοποιώ τέτοια κάρτα δεν έχω διαπιστώσει κανένα κίνδυνο ή κρυφή χρέωση. Να ρωτάς κάθε φορά που γεμίζεις πόσο ακριβώς είναι το υπόλοιπο σου για να μπορείς να υπολογίζεις τις αγορές σου. Το καλό με αυτές τις κάρτες είναι ότι μπορείς να ελέγχεις πόσα ξοδεύεις και σε περίπτωση που κάποιος υποκλέψει τα στοιχεία της κάρτας ηλεκτρονικά η ζημιά που θα έχεις δε θα είναι μεγάλη. Δεν ξέρω τι παίζει με τη διαγραφή, μέχρι τώρα δε χρειάστηκε να κάνω κάτι τέτοιο. Συνήθως αυτές οι κάρτες δεν έχουν όνομα επάνω, αλλά στις διαδικτυακές αγορές θα σου ζητάει όνομα κατόχου, εκεί να γράφεις το όνομα στο οποίο εκδόθηκε η κάρτα. Στα καταστήματα αν σε ρωτήσουν ή ζητήσουν ταυτότητα εξήγησε τους, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

Θυμήθηκα σκηνικό σε supermarket μεγάλης και πασίγνωστης αλυσίδας που είχα κάνει αγορά 2.5 ευρώ περίπου και βγάζω την κάρτα που είχε κάτι ψιλά μέσα, οπότε με κοιτάει η ταμίας με το βλέμμα της αγελάδας και μου λέει: "Δεν ξέρω αν δέχεται το μηχάνημα κάρτα για τόσο μικρό ποσό". :huh::lol: Μια χαρά το δέχεται της λέω και φυσικά πλήρωσα έτσι, απλά εκείνη βαριόταν να σηκωθεί και να πάει μέχρι την υποδοχή για να δώσει την κάρτα μου...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

"Δεν ξέρω αν δέχεται το μηχάνημα κάρτα για τόσο μικρό ποσό". :huh::lol: Μια χαρά το δέχεται της λέω και φυσικά πλήρωσα έτσι, απλά εκείνη βαριόταν να σηκωθεί και να πάει μέχρι την υποδοχή για να δώσει την κάρτα μου...

Επρεπε να 'μαι πισω σου στην ουρα dotcom...''Φυγε φιλε, κερασμενα!'' :D :D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η πλάκα είναι που ήταν ένας κύριος μπροστά μου, που είχε καμιά 15αριά αντικείμενα και προσφέρθηκε να μου παραχωρήσει τη θέση του για να φύγω πιο γρήγορα, αλλά τον απέτρεψα λέγοντας του ότι θα πληρώσω με κάρτα. :o

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

νταξ, η πρωτη προπληρωμενη στην ελλαδα ηταν η gift card της τραπεζας αττικης.

παντως θα ηταν πιο απλο να κανουν τις ΑΤΜοκαρτες ΚΑΙ πιστωτικες με ενα pin, κατι που σε ιταλια και ελβετια εχει γινει εδω και καμια 15αρια χρονια. γιατι ετσι οπως κανουν μας υποχρεωνουν να κουβαλαμε και 2η καρτα.

trippy sei troppo forte!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μα είναι ήδη πολλές από αυτές και χρεώνουν απευθείας τον τραπεζικό λογαριασμό. Αν δεις έχουν πάνω το σήμα Visa. ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μα είναι ήδη πολλές από αυτές και χρεώνουν απευθείας τον τραπεζικό λογαριασμό. Αν δεις έχουν πάνω το σήμα Visa. ;)

μαλλον δε μιλαμε για το ιδιο πραγμα. δεν εχουν κανεναν τραπεζικο λογαριασμο οι προπληρωμενες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Νόμισα έλεγες για τις κάρτες αναλήψεων από ATMs. Αυτές μπορούν να χρησιμοποιηθούν και ως πιστωτικές, χρεώνουν το λογαριασμό στον οποίο αντιστοιχούν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

συγγνωμη, δεν καταλαβα οτι εννοουσες εκεινες, λογικο ειναι αυτο που λες αλλα δεν ισχυει για ολες. οσες εχω παρει και ειναι μισθοδοτικου λογαριασμου (εθνικης και αγροτικης) δεν εχουν αυτη τη δυνατοτητα. ενω ιταλια που ημουν ακομα φοιτητρια μου την ειχαν ενεργοποιησει και σαν bancomat.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όταν πριν από 1 χρόνο περίπου χρειάστηκε να κλείσω εισιτήρια τρένου μέσω ίντερνετ (στη Γαλλία) χρησιμοποίησα προπληρωμένη πιστωτική της Eurobank, που την έβγαλα στο κατάστημα Open 24 κοντά στη σχολή (Αθήνα). Από τότε δεν την έχω ξαναχρησιμοποιήσει και η κάρτα έχει ακυρωθεί, χωρίς καμία παράξενη χρέωση. Μου είπαν μάλιστα ότι μπορώ να ξαναπάρω προπληρωμένη πιστωτική όποτε ξαναχρειαστεί.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επίσης δεν ξέρω τι γίνεται με τις προπληρωμένες κάρτες σε περίπτωση που γίνει κάποια λάθος χρέωση, αν δηλαδή γίνεται να επιστραφούν χρήματα στην κάρτα ή να ακυρωθεί κάποια χρέωση. Άλλωστε είναι αρκετά συνηθισμένο να γίνονται διπλές χρεώσεις σε αγορές από καταστήματα, οι οποίες όμως διαγράφονται στον επόμενο λογαριασμό στις απλές πιστωτικές.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Προσωπικά θεωρώ την ύπαρξη πιστωτικής κάρτας εφιάλτη και γι' αυτό δεν είχα ποτέ μου. Για τους επόμενους μήνες όμως, λόγω κάποιων συναλλαγών με το εξωτερικό, θα χρειαστώ να μεταφέρω χρήματα μέσω κάρτας. Σκέφτηκα λοιπόν να χρησιμοποιήσω μια προπληρωμένη κάρτα ( prepaid card) ,ώστε να διευκολυνθώ. Επεδή όμως είμαι άσχετη με το θέμα, υπάρχει κάποιος που να χρησιμοποιεί ήδη ;

Υπάρχουν κίνδυνοι που ελλοχεύουν και δεν είναι ορατοί από αυτά που λένε οι τράπεζες;

Μπορώ όντως μετά τον χρόνο που ορίζεται από κάθε τράπεζα να τη διαγράψω;

Έχετε κάποιες προτάσεις ποια τράπεζα να προτιμήσω;

Γενικά, οποιαδήποτε πληροφορία , ιδιαίτερα για την ασφάλεια και τους κινδύνους, είναι ευπρόσδεκτη.

Ευχαριστώ πολύ πολύ πολύ !!! emkiss

Προσωπικά έχω προπληρωμένη κάρτα της Eurobank.

Συνδέεται με τον τραπεζικό λογαριασμό (τη φορτίζω μέσω e-banking ή phone-banking - ph/b=σχεδόν απόλυτα ασφαλής πράξη) και υπάρχει δυνατότητα απο-φόρτισης.

Κόστος 1ης φόρτισης = 5 ευρώ

Κόστος επαναφόρτισης = 1 ευρώ

Τη χρησιμοποιώ για όλες τις ηλεκτρονικές συναλλαγές ή τις συναλλαγές σε καταστήματα όπως και την κανονική της Eurobank (η οποία "κανονική" είναι συγχρόνως και για ATM). Δεν έχω δοκιμάσει αν η προπληρωμένη μπορεί να χρησιμοποιηθεί για να πάρω λεφτά από ΑΤΜ.

Ο τρόπος που τη χρησιμοποιώ είναι ο εξής:

1. μαθαίνω πρώτα το ποσό που θα πρέπει να πληρώσω (αν πρόκειται για συναλλαγή σε site, κάνω κανονικά την παραγγελία που θέλω και φτάνω ένα βήμα πριν να βάλω τα στοιχεία της κάρτας και να δώσω εντολή πληρωμής).

2. παίρνω τηλέφωνο στο phone-banking ή μπαίνω στο λογαριασμό μου μέσω e-banking και κάνω τη φόρτιση.

3. κάνω τη συναλλαγή

Η προπληρωμένη κάρτα είναι το ίδιο ασφαλής όσο και η κανονική (αν τη χάσεις ή στην κλέψουν, μπορούν να σου κλέψουν τα στοιχεία).

Η διαφορά έγκειται στο ότι επειδή στην προπληρωμένη κάρτα έχεις τη δυνατότητα να τη φορτίζεις όποτε θές (όποτε τη χρειάζεσαι), αν την έχεις άδεια δεν έχουν να σου κλέψουν τίποτα (ενώ στην κανονική κάρτα, η χρέωση θα γίνει κανονικά).

Λειτουργεί δηλαδή σαν ένα portable "ενδιάμεσο" ATM για συναλλαγές με πιστωτική κάρτα.

.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εγω εβγαλα μια προπληρωμενη στην κυπρου για να παιξω στο second life

παντως ενας κινδυνος με ολες τις καρτες ειναι

ο εξης:

κανεις λχ μια αναζητηση για το uptodate 16.3 και σου βγαζει μια σελιδα (λχ downloadprovider.com) που λεει οτι το εχει το αρχειο αλλα..θελει να πληρωσεις μεσω καρτας!!

φτιαχνεις εναν βραχυπροθεσμο λογαριασμο και τελικα

file not found!

ενταξει εχω χασει 5-6 ευρω ολα και ολα αλλα..προσεχετε!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

Μια διόρθωση.

Δεν υπάρχει "προπληρωμένη πιστωτική κάρτα" (μην σας μπερδεύει το σήμα της VISA-MASTERCARD).

Οι κάρτες αυτές λέγονται χρεωστικές (debit cards) γιατί σου αφαιρούν το ποσό που έχεις στην κάρτα, και η Τράπεζα δεν σου παρέχει επιπλέον πίστωση.

Αν δεν έχεις επαρκές υπόλοιπο στην κάρτα για να ολοκληρωθεί η συναλλαγή, απλά θα στην ακυρώσει ο (e-)έμπορος.

Οι πιθανότητες κλοπής είναι οι ίδιες με τις "κανονικές" πιστωτικές, με την διαφορά ότι θα σου σηκώσουν μόνο το ποσό που είχες στην κάρτα.

Όσον αφορά τις κάρτες αναλήψεως που δουλεύουν σαν πιστωτικές (που ανέφερε ο dotcom), αυτές είναι άλλου παπά ευαγγέλιο.

Κατά καιρούς διάφορες Τράπεζες επιτρέπουν σε κάρτες αναλήψεως (cashcards με το σηματάκι Maestro) να χρησιμοποιηθούν ως πιστωτικές βάζοντας ένα μικρό πιστωτικό όριο (π.χ 800 ευρώ).

Το κακό είναι πως σε κάποια φάση αυτό το έκαναν χωρίς να στο λένε, και βρισκόσουν να χρωστάς ενώ νόμιζες ότι τραβάς απ' τις καταθέσεις σου (ειδικά κάποιοι που δεν το πολυψάχνουν).

Δεν γνωρίζω με ποιά κριτήρια το έκαναν αυτό (και δεν το έκαναν στον καθένα), αλλά γνωρίζω ότι το έκαναν σε πελάτες που έπαιρναν την μισθοδοσία τους απ' την Τράπεζα ώστε να έχουν κάποιες εγγυήσεις και να μειώνεται το ρίσκο.

Οι χρεωστικές (προπληρωμένες) είναι must για αγορές μέσω ίντερνετ. Σε εξασφαλίζουν και μην ξεγελιέστε όσον αφορά το site. Αυτό μπορεί να είναι ασφαλέστατο, αλλά μπορεί κάλλιστα να γίνει κλοπή των κωδικών των καρτών από εισβολή χάκερς γιατί όλα αυτά φυλάσσονται σε μια database.

Δεν έχουν γίνει και λίγα ...

Στις περισσότερες περιπτώσεις, οι προπληρωμένες δουλεύουν-περνάνε όπως οι πιστωτικές.

Ο έμπορος δεν μπορεί να καταλάβει ότι είναι χρεωστική, όταν του εγκρίνει η Τράπεζα την συναλλαγή.

Έχω αγοράσει από Αγγλία προγράμματα, παιχνίδια, DVD (απ' το play) χωρίς ΚΑΝΕΝΑ απολύτως πρόβλημα.

Μάρκαρα το προϊόν, και πριν κάνω την συναλλαγή έβαζα στον λογαριασμό της κάρτας (μπορείς να την συνδέσεις και με τρ.λογαριασμό) το απαραίτητο ποσό, και όλα καλά.

Μάλιστα δουλεύει και για αγορά αερ.εισητηριών (εξακριβωμένα στο e-ticket της Aegean).

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να πάρεις σβάρνα τις Τράπεζες, να ελέγξεις ποιά έχει τις χαμηλότερες χρεώσεις.

Πάντως απέφυγε Εθνική (τρελές ουρές), και κοίταξε Πειραιώς, Alpha, Κύπρου κτλ.

Ζήτα και e-banking ώστε να ελέγχεις στπν υπολογιστή σου πόσο σου έχει απομείνει, και να μην χρειάζεται να τρέχεις συνέχεια στην Τράπεζα.

Ελπίζω να βοήθησα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 years later...

Έχει ασχοληθεί κανείς πρόσφατα με το σπορ ;

Να μας γράψει τη διαδικασία και ποια είναι η πιο συμφέρουσα τράπεζα... smile.gif

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έχει ασχοληθεί κανείς πρόσφατα με το σπορ ;

Να μας γράψει τη διαδικασία και ποια είναι η πιο συμφέρουσα τράπεζα... smile.gif

νομίζω η Κυπρου. (μέχρι πριν μερικούς μήνες που εβγαλα)

Η διαδικασία για ποιο απο ολα; Για πιστωτική θελει δηλωση φορολογική(εκτος απο τη millenium (???) που βγάζει κ σε φοιτητές.(δεν ειμαι σιγουρη για την τράπεζα αλλα ειναι μια με ροζ χρώμα........)

Prepaid μπορεις να βγάλεις και χωρις να εχεις λογασιασμό στην τράπεζα. Πρπ να πηγαινεις κ να τη γεμίζεις κάθε τόσο βεβαια....Ειναι ασφαλείς, γτ και να σου την κλεψουν χανεις μόνο τα λεφτα που εχεις φορτώσει μεσα. Ειναι οκ για ιντερνετ περισσότερο με αυτό τον τρόπο.

Πιστωτικες περνάνε παντού.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μ' ενδιαφέρει η διαδικασία για Prepaid ( χαρτιά, σφραγίδες, υπογραφές, σάλιο για χαρτόσημα κλπ ).

Εσύ γιατί διάλεξες την Κύπρου ; Έκανες έρευνα αγοράς ;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Νομίζω ότι η Κύπρου χρειάζεται λιγότερα δικαιολογητικά. Εκκαθαριστικό, ταυτότητα και ένα λογαριασμό. H διαδικασία είναι πολύ απλή παίρνει κανένα 10 λεπτο. Επιπλέον μπορείς να παρακολουθείς της κινήσεις της κάρτας σου στο internet. Κάποια στιγμή που είχε χρειαστεί είχα κάνει μέχρι και ανάληψη χρημάτων από ATM σρο εξωτερικό.

Eurobank που είχα δοκιμάσει παλιότερα, ήθελε νομίζω να ανοίξεις λογαριασμό και είχε αρκετή φασαρία.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μ' ενδιαφέρει η διαδικασία για Prepaid ( χαρτιά, σφραγίδες, υπογραφές, σάλιο για χαρτόσημα κλπ ).

Εσύ γιατί διάλεξες την Κύπρου ; Έκανες έρευνα αγοράς ;

Ναι, είχα κάνει ερευνα αγοράς κ είχε το χαμηλότερο επιτόκιο στις πιστωτικές.

Προπληρωμένη δεν θυμάμαι γιατί είχα βγάλει (για καμια αγορά στο νετ θα ήταν) .

http://www.bankofcyprus.gr/el-GR/Cards_Gr/prepaidcards_gr/prepaidcardcy_gr/

Ειναι πολύ ευκολο πάντως. Καλή επιτυχία!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λογαριασμό στην Πειραιώς, λήψη δωρεάν χρεωστικής κάρτας, σύνδεσή της με το paypal στο Λουξεμβούργο, και καλές φθηνές κι αδασμολόγητες αγορές από το ebay.co.uk ή ebay.de χωρίς προμήθεια!

Ζήτω η Ευρωπαϊκή Ένωση!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λογαριασμό στην Πειραιώς, λήψη δωρεάν χρεωστικής κάρτας, σύνδεσή της με το paypal στο Λουξεμβούργο, και καλές φθηνές κι αδασμολόγητες αγορές από το ebay.co.uk ή ebay.de χωρίς προμήθεια!

Ζήτω η Ευρωπαϊκή Ένωση!

Πες περισσοτερες πληροφοριες αν μπορεις

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λογαριασμό στην Πειραιώς, λήψη δωρεάν χρεωστικής κάρτας, σύνδεσή της με το paypal στο Λουξεμβούργο, και καλές φθηνές κι αδασμολόγητες αγορές από το ebay.co.uk ή ebay.de χωρίς προμήθεια!

Ζήτω η Ευρωπαϊκή Ένωση!

.....H χρεωστική κάρτα ή debit είναιι δωρεάν σε κάθε τράπεζα!! Γιατί το τονίζεις τόσο πολύ;;;;

Επισης, μόνο τα παρακάτω βρήκα απο το σιτε, Καραντή Μαρία. Δώσε λινκ για να επιβεβαιωσεις αυτά που λες. Ευχαριστώ.

http://www.piraeusba...1&nt=96%20&sid=

@lila pause: google is your friend

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.