Jump to content

Πρόβλημα με το Yahoo


Recommended Posts

Καλημέρα και καλή χρονιά! :)

Εδώ και τρεις μέρες αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα με το e-mail μου στο yahoo.

Το inbox μου είναι άδειο. Θα μου πείτε ότι δε λαμβάνω e-mails, γιατί πολύ απλά κανείς δε μου στέλνει. Ναι, σε τελική ανάλυση το σκέφτηκα κι εγώ αυτό, αλλά ποτέ δεν πείστηκα ότι περί αυτού πρόκειται. Μέχρι τώρα έχω μιλήσει προσωπικά με τουλάχιστον εφτά άτομα που λένε ότι έστειλαν e-mail, μία και δύο και τρεις φορές και ότι δεν έχω απαντήσει ακόμα και δεν είναι σωστό όταν υπάρχουν συγκεκριμένες εκκρεμότητες.

Επιπλέον ,περιμένω κάποια πολύ σημαντικά e-mails και έχω αρχίσει να ανησυχώ μήπως δε φτάσουν ποτέ και βγω και χρεωμένη στο τέλος. :blink: (Θα φύγουν όλες οι οικονομίες μου)

Ξέρω και άλλα άτομα που το έχουν πάθει αυτό περιστασιακά με το yahoo τους. Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος; Μπορώ να κάνω κάτι και να εκτρέψω τα mail μου σε κάποια άλλη διεύθυνση; Αν το κάνω αυτό, θα τα λαμβάνω ή και πάλι θα πρέπει να εύχομαι μπας και λειτουργήσει; Please βρε παιδιά, βοηθάτε!!!!!!! emhelpemhelpemsos

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ο εντελώς ασχετος [εγώ δηλαδή] θα σου έλεγε ότι αν περιμένεις καποιο e-mail πολύ σημαντικό,τότε φτιάξε ένα νέο λογαριασμό(έτσι το λένε?) π.χ. στο google, και ειδοποίησε αυτούς απο τους οποίους περιμένεις το μνμ,ώστε να το στείλουν εκεί.

embluesbrother

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δοκίμασε να βάλεις στο Outlook ή στο Mozilla Thunderbird ή σε όποιο άλλο πρόγραμμα αλληλογραφίας έχεις, το λογαριασμό σου στη Yahoo. Οι διακομιστές εισερχομένων και εξερχομένων της Yahoo είναι σε αυτή τη διεύθνυση: http://help.yahoo.com/l/gr/yahoo/mail/pop/pop-03.html

Αν μπορείς να λάβεις τα μηνύματα σου έχει καλώς, αν όχι ή κάνε αυτό που λέει ο skydogsully ή επικοινώνησε με τη Yahoo.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν το χρησιμοποιώ το yahoo, πάντως μια μικρή πιθανότητα είναι να είναι γεμάτοι οι φάκελοί σου.

Μήπως δηλ. ξεπέρασες το όριο σε GB?

Δοκίμασε να αδειάσεις τα trush και delete σε μερικά mail σου...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Προσωπικά έχω gmail αλλά και γω έχω πρόβλημα με το yahoo. Δε μπορώ να στείλω σε κανέναν που έχει yahoo,κανένα mail. Και μένα αυτό που μου συμβαίνει μήνες τώρα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

τι λέτε ρε παιδιά; τι πάθατε όλοι; yahoo.gr έχετε ή yahoo.com?

Εγώ όταν στέλνω σε yahoo.gr φεύγει το mail αλλά μετά από λίγα λεπτά έρχεται ειδοποίηση delivery status notification failure.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

yahoo.gr <_<

Kαι τώρα που το λέμε, ναι. Δεν μπορώ να λάβω μέιλ από yahoo. Επίσης, δεν μπορώ να λάβω mail από yahoo ή αν λάβω από yahoo στο gmail μου δεν φτάνει και το συνημμένο μαζί.

ΟΚ, τώρα αγχώθηκα. :blink:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λοιπόν δοκίμασα από yahoo.com προς yahoo.gr, gmail, otenet, hotmail, από yahoo.gr προς yahoo.com, hotmail, otenet, gmail και από otenet, gmail και hotmail προς yahoo.com και yahoo.gr => κανένα πρόβλημα, όλα στάλθηκαν και λήφθηκαν κανονικά, σε μερικά υπήρξε μια μικρή καθυστέρηση 5-10 λεπτών αλλά no big deal.

Εγώ όταν στέλνω σε yahoo.gr φεύγει το mail αλλά μετά από λίγα λεπτά έρχεται ειδοποίηση delivery status notification failure.

Αυτό συνήθως σημαίνει ότι ο άλλος είτε έχει πολύ καιρό να μπει στο λογαριασμό του είτε ότι έχει γεμίσει ο φάκελος εισερχομένων του.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μήπως έχεις κάνει forwarding σε άλλο λογαριασμό;;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ όταν στέλνω σε yahoo.gr φεύγει το mail αλλά μετά από λίγα λεπτά έρχεται ειδοποίηση delivery status notification failure.

Αυτό συνήθως σημαίνει ότι ο άλλος είτε έχει πολύ καιρό να μπει στο λογαριασμό του είτε ότι έχει γεμίσει ο φάκελος εισερχομένων του.

Κοίτα το συγκεκριμένο μου συμβαίνει συχνά με 4 λογαριασμούς στάνταρ. Και μπαίνουν κανονικά στα mail τους. Τώρα για γεμάτο inbox το σκέφτηκα και γω, αλλά μου είπαν ότι δεν είναι.

Πάντως κάνοντας λίγο googling έβλεπα ότι και σε άλλους έχει εμφανιστεί το πρόβλημα. Μπορεί να είναι κάποιο θέμα της yahoo, δε ξέρω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 years later...

Νέα απειλή για τους χρήστες Yahoo Mail:

Επικίνδυνο exploit πωλείται στο διαδίκτυο

Αιγύπτιος hacker ανακάλυψε ένα κενό στην ασφάλεια του Yahoo Mail και δημιούργησε ένα νέο exploit το οποίο διαθέτει προς πώληση έναντι 700 δολαρίων. Σε περίπτωση που κάποιος ανυποψίαστος χρήστης πατήσει ένα συγκεκριμένο κακόβουλο link στο email του, το exploit επιτρέπει στον επιτιθέμενο να πάρει στον έλεγχο του τον browser του πρώτου και να τον κατευθύνει όπου θέλει αυτός.

Το νέο αυτό exploit αποτελεί μεγάλη απειλή για τους δεκάδες εκατομμύρια χρήστες του Yahoo όμως όπως δήλωσε ο διευθυντής ασφαλείας της εταιρίας, Ramses Martinez στον αρθρογράφο για θέματα ασφαλείας υπολογιστικών συστημάτων Brian Krebs, «το να διορθωθεί το πρόβλημα είναι μια εύκολη διαδικασία, μόλις αναγνωρίσουμε το κακόβουλο URL μπορούμε σε διάστημα λίγων ωρών να αναπτύξουμε τον κώδικα που χρειάζεται για την αντιμετώπισή του».

Σύμφωνα με την Yahoo και τον Martinez, η δυσκολία που αντιμετωπίζουν είναι στον εντοπισμό του exploit και αυτό επειδή πρόκειται για ένα ελάττωμα τύπου XSS που το εκμεταλλεύεται ένα εξωτερικό URL, χαρακτηριστικά αναφέρεται σαν «μια τρύπα που εύκολα μπορεί να κλείσει αλλά δύσκολα να εντοπιστεί».

Ο Αιγύπτιος hacker γνωστός με το ψευδώνυμο «TheHell» δήλωσε πως πήρε μέτρα με σκοπό την καθυστέρηση στην αναγνώριση του προβλήματος από τους τεχνικούς του Yahoo τονίζοντας πως «αν και προσφέρω το συγκεκριμένο exploit για 700 δολάρια θα το πουλήσω μόνο σε έμπιστους ανθρώπους καθώς δεν θέλω να διορθωθεί σύντομα» και πρόσθεσε εξηγώντας ότι «δεν υπάρχει καμία ανάγκη να προσπεράσετε το XSS filter του Internet Explorer ή του Chrome».

Ο Brian Krebs, επισήμανε πως αν η Yahoo πλήρωνε τους hackers για να τις αναφέρουν τα διάφορα κενά ασφαλείας, όπως κάνουν άλλες εταιρίες, το πρόβλημα ίσως να είχε λυθεί ήδη. Αν κάτι τέτοιο είχε αναφερθεί στην Google για παράδειγμα, η εταιρία θα αγόραζε το αντίστοιχο exploit έναντι 1.337 δολαρίων.

Για την προστασία τους οι χρήστες θα πρέπει να είναι ιδιαίτερα επιφυλακτικοί στο άνοιγμα links που τους έρχονται σε e-mail, ιδιαίτερα όταν αυτά προέρχονται από άγνωστες πηγές.

Πηγή: newsbeast.gr

(Ίσως είμαι λίγο off-topic, αλλά σκέφτηκα ότι είναι χειρότερο να ανοίξω νέο topic για ένα άρθρο)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.