Jump to content

Silverstone made of gold and Rubens made in heaven!


Athena

Recommended Posts

Παρ'ότι υποψιάζομαι ότι οι αγαπητοί συν-φορμουλόβιοι ντοκτορες x και watk λιάζονται στις παραλίες και κανένας άλλος δεν πρόκειται να διαβάσει το post, δεν μπορώ να μην γράψω τίποτα για το πιο συναρπαστικό GP της χρονιάς (τουλάχιστον!) Και τι δεν είχε! Τον μουρλό που παραλίγο να τον δούμε να τον πατάνε live, τον Da Matta να οδηγεί τον αγώνα, το πιο φοβερό μποτιλιάρισμα που έχει γίνει ποτέ σε pitlane, τις Ferrari να μην πιάνονται, και κυρίως, περισσότερα προσπεράσματα απ'όσα έχουμε δει συνολικά την τελευταία δεκαετία! Άσε πια ένα Barri από άλλο πλανήτη. Μου'ρχεται να πάρω πίσω όλα όσα έχω πει γι'αυτόν κατά καιρούς. Έδειξε ότι έχει *&^%$ με τα δυο προσπεράσματά του (ιδίως αυτό στον Ralf!) και ότι δεν είναι τυχαίος οδηγός, όπως συχνά μας κάνει ο ίδιος να πιστεύουμε. Τώρα βέβαια, αν είναι καλύτερος από τον Fisichella για παράδειγμα, κι αν η προχτεσινή του εμφάνιση είναι αρκετή για να τον κρατήσει η scuderia, είναι ένα ερώτημα που για την ώρα δεν έχει απάντηση.

Όσο για την Ferrari, νομίζω ότι έδειξε πως είναι σε καλό δρόμο, ένα δρόμο που μάλλον τον έχασε η Williams προχτές (αν δεν είχε μπει ο τρελός μέσα, το 1-2 δεν το έχανε ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ!). Το Hockenheim θα είναι κρίσιμο για να εκτιμήσουμε τόσο τη σταθερότητα του Ruby boy όσο και του μονοθεσίου του, καθώς και το πόσο έχουν βελτιωθεί τα ελαστικά της Bridgestone, που τόσο έχουν ταλαιπωρήσει τις ομάδες που τα φέρουν φέτος.

Όσο για τη μάχη Schumi - Kimi, η τακτική "μάζευε κι ας είν΄και ρώγες" είναι το κλειδί του φετινού πρωταθλήματος. Εκτός κι αν κάνει κανένα δεύτερο "μπαμ" η Williams και ψαχνόμαστε...

Καλό το Silverstone, αλλά με περιμένει κι η ΠΑΘΑΝ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πραγματικά συγκλονιστικό το Βρετανικό GP… Για την ακρίβεια να σημειωθεί ότι έγιναν 48 (!) προσπεράσματα, τα περισσότερα σε GP με καλές καιρικές συνθήκες. Πέρσι είχαμε 47 στην Μαλαισία, με βροχή…

Ο Rubinio ήταν εντυπωσιακός, συγκριτικά με ότι λέγανε πολύ επικριτές του. Του άξιζε η νίκη, σε μια περίοδο μάλλον δύσκολη γι’ αυτόν, καθώς κρίνεται το μέλλον του στα αλογάκια. Παρόλα αυτά δε νομίζω ότι η επίδοση αυτή διαγράφει τις κακές έως κάκιστες εμφανίσεις του (για οδηγός του 2ου κορυφαίου στο grid πακέτου- μονοθεσίου, δεδομένου ότι 1ο είναι η Williams ΑΥΤΗ τη στιγμή, με ΑΥΤΑ τα λάστιχα), και τα επιπόλαια λάθη του. Ίδωμεν…

Ο Kimi με απογοήτευσε λιγουλάκι καθώς «έσπασε» κάτω από την πίεση τόσο του Ruben όσο και του «Ταλιμπάν»-Montoya., στον οποίο ωστόσο δεν μπορώ να του καταλογίσω κάτι μεμπτό στο συγκεκριμένο GP. Πάνου που ο φάε-τη-γλώσσα-σου σχολιαστής του Alpha έλεγε ότι με 1η θέση του Kimi και εκτός οκτάδας τον Schumi η διαφορά θα εξανεμιζόταν, φτάσαμε λίγους γύρους μετά να έχουμε τον Kimi 3ο και τον Shumi 4ο… Πάλι καλά να λέω…

Επέτρεψέ μου ωστόσο να πω ότι η Ferrari δεν «φυσούσε», δεδομένου ότι ο MS ήταν κολλημένος σε ένα τραινάκι ανήμπορος να περάσει, σε μια πίστα που δεν είναι Μονακό (48 προσπεράσματα λέμε…). Εκτός αν αυτό οφείλόταν σε συνθήκες της στιγμής όπως φορτίο σε καύσιμα, αλλά και πάλι δεν μπορώ να δεχτώ ότι η Ferrari μένει πίσω από μια BAR (αν θυμάμαι καλά) επί σειρά γύρων.

Αυτά προς το παρών, αν θυμηθώ κάτι άλλο θα επανέλθω.

Υ.Γ1.: Ο Mr Lunatic που πήγαινε φιρι φιρί να φάει το κεφάλι του κετευθυνόταν τρέχοντας προς τη στροφή και θα την είχε φτάσει αν δεν τον είχαν σταματήσει. Δε θέλω να σκέφτομαι τι θα γινόταν αν ένα μονοθέσιο στρίβοντας έβρισκε αντί για kerbs μια… σκοτσέζικη φούστα.

Υ.Γ.2: Και πέρσι όταν νίκησε ο Rubinio είχε μπει ένας απολυμένος από την Mercendes για να διαμαρτυρηθεί. Νομίζω ότι η FIA δεν κρατάει πια ούτε τα προσχήματα. Είναι φανερό πως τον Σκοτσέζο τον έριξε αυτή στην πίστα για να δώσει τη νίκη στον RB… Φιάσκο! (αστειεύομαι προφανώς…)!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εεε, τι να πω και εγω με τη σειρά μου, πέρα από ότι ήταν το πιο θεαματικό GP που έχω δει από πρόπερσι.....

Ενώ οι τελευταίοι μήνες ήταν ένα αδιάκοπο γύρω γύρω όλοι, στη μέση ο σκασμένος κινητήρας και οι διαφορές μερικών δευτερολέπτων στα pits............ αυτός ο αγώνας μας έριξε μια γερή σφαλιάρα και μας θύμησε για ποιο λόγο αυτό το μηχανοκίνητο άθλημα είναι δεύτερο σε θεαματικότητα παγκοσμίως μετά το ποδόσφαιρο......

Και οι δύο τίτλοι παίζονται τρελά ακόμη και θα εξαρτηθούν όχι μόνο από την απόδοση των 3 κορυφαίων αυτή τη στιγμή ομάδων αλλά και από την απόδοση άλλων 4-5 που παρουσιάζονται καλύτερα στημένες από άλλες χρονιές.....

Ο Barri έδωσε πραγματικό κονστέρτο για υπερσυμπιεστές και θα είναι κρίμα να μην ανανεώσει το συμβόλαιό του με τους κόκκινους....

Ελπίζουμε μόνο το πρωτάθλημα να ξαναπάει στον Μιχαλάκη και φέτος, όχι μόνο γιατί είναι ο κορυφαίος οδηγός, αλλά και γιατί τα ρεκόρ είναι για να σπάνε....... :wink:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η καλή μέρα φαίνεται από το πρωί, και το καλό gp από τα πρώτα ελέυθερα δοκιμαστικά. Μπορεί στα πρώτα χρονομετρημένα δοκιμστικά ο Rubino να κατετάγη προτελευταίος,αλλά ήταν καθάρή ατυχία τις στιγμής. Ο Rubino ήταν από τους ταχύτερους στην πίστα καθόλη τη διάρκεια του τριημέρου! Τo GP ήταν το συναρπαστικότερο της χρονιάς. Πάντως κάτι αντίστοιχο θα επαναληφθεί στο προσεχές GP του Hockenheim,ένα GP που το κατέχει πολύ καλά ο RB κι είναι ευνοϊκό για την μεγάλη ισχυ του κινητήρα της BMW. Τα μπλέ με τα κόκκινα μονοθέσια φαίνεται πως θα δώσουν μάχη στο χιλιοστό με μια μικρή υπεροχή των πρώτων!! :D

Τέλικά ο Ιρλανδός εισβολέας Neil Horan βρίσκεται υπό κράτηση , ενώ έχει απορρίφθεί το αίτημά του να αφεθεί ελέυθερος με εγγύηση! Η εκδίκαση της εφέσως του θα γίνει μέσω ηλεκτρονικής σύνδεσης από τη φυλακή.

9039.jpg

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χαλαρά το 1-2 θα γινόταν αν δεν είχε traffic jam στα pits!Να θυμήσω ότι ο Μιχαλάκης-είναι-τρέλα,βρέθηκε μποτιλιαρισμένος στην 14η θέση!Μολαταύτα,έσκασε 4ος και χαλαρά ένα ποντάκι μείον από τον με-λένε-Κίμι-πίνω-και-μεθώ!

Τα λάστιχα αν όντως αποδειχθούν ισοδύναμα,με τις τελευταίες γόμες της bridgestone,δεν μας περνάει τίποτα!!!

8) Υ.Γ. athena,once more :Iloveyou:

Σπάνια ράτσα,να έχεις γυναίκα ανταποκριτή της F1,με αρκετές γνώσεις και σωστές προτιμήσεις :wink:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.