Jump to content

ΒΙΟΧΗΜΕΙΑ 3


athne6

Recommended Posts

δε γνωριζω την ύλη αλλα υποθέτω πως αν απευθυνθείς στη γραμμ. ζητώντας τον οδηγό μελέτης θα στον δώσουν.

εκεί μάλλον έχει και την ύλη.

καλές γιορτές!

DeniseMilaniwithSantaClaus.jpg

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 5 weeks later...

Ή πρεπει να είναι η ιδέα μου, ή κάποτε υπηρχε ενα thread οπου καποιος καλος ανθρωπος είχε βαλει τα θεματα της βιοχημειας ΙΙΙ του σεπτεμβριου. Ωστοσο είτε θα σβήστηκε ή θα θυμάμαι λαθος. Παντως αυτο που παρατήρησα και μου έκανε τρομερη εντύπωση ήταν το ότι ενα σημαντικό μερος των θεματων(30-40%) έμπαινε απο τους οδηγους μελετης(οχι κλινικα περιστατικα, πιο απλες ασκησεις). Μεχρι τώρα έκανα τη βλακεια να μην το ανοιγω καν αυτο το φυλλαδιο ενω ήταν θησαυρός θεματων.(καλα δεν το παω γενικα αυτο το μαθημα :P) Αν και παλια θέματα δεν αγορασα φετος, ευχομαι να πεσει και τπτ απο τον οδηγο.

Και η υλη btw ειναι τα κεφάλαια 15(σελ 443-457,461-470), 25, 27, 28, 29, 30, 32(σελ 1021-1027) και 33 απο τον καινουριο Stryer. Επισης ειναι μέσα και το κεφαλαιο "Ιοι και ογκογονίδια" απο τον παλιο Stryer. Προσωπικα δεν εχω στη διαθεση μου αυτο το βιβλιο αλλα για τα ογκογονιδια έχει και ο Marks ενα κεφαλαιο(το 17). Αν μου μεινει χρόνος θα το κοιταξω.

Τροποποιήθηκε από samurai_pizza_dora
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ευχαριστώ πολύ! ναι,το έχω ακούσει κι εγώ για τους οδηγούς μελέτης.

είναι η πρώτη φορά που επιχειρώ να το δώσω και γενικά έχω πάρει τις βιοχημείες από φόβο...

αν τυχόν βρεις η θυμηθείς κανενα θέμα... θα ήμουν ευγνώμον!

καλή συνέχεια

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 6 months later...

Έχει κάποιος από εσάς παλιά θέματα για να μπούμε λίγο στο πνεύμα της εξέτασης ?? Δεν το έχω δώσει ποτε το μάθημα και παλεύω να βγάλω μια άκρη . Ευχαριστώ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ξέρει κάποιος συνάδελφος να μου πει από που θα μπορούσα να βρω παλιά θέματα βιοχημείας 3 ???

Στον Γιαννόπουλο δεν βρήκα τίποτα πάντως.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Ξέρει κάποιος συνάδελφος να μου πει από που θα μπορούσα να βρω παλιά θέματα βιοχημείας 3 ???

Στον Γιαννόπουλο δεν βρήκα τίποτα πάντως.

ανεβάστε κάποιος 8έματα ρε παιδιά να δούμε τι παίζει...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...

κι εγω κανα θεμα παιδια η εστω καποια βοηθεια..οποτε κατεβαινω σε αυτο το μαθημα νομιζω οτι κατι αλλο διαβαζα τοσες μερες

...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

Όταν το πέρασα είχα διαβάσει με βάση τον οδηγό μελέτης.Κάποια παιδιά στο έτος μου μου είχαν πει ότι είχανε διαβάσει από σημειώσεις που κυκλοφορούν.Δε ξέρω για να πω την αλήθεια αν τις βρήκαν στο Γιανν ή από αλλού.Πάντως ο οδηγός είναι αρκετά καλή λύση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κατά κανόνα, βάζουν ένα θέμα από κάθε κεφάλαιο.

Θα σου έλεγα να δεις και το βιβλίο -δεν είναι τραγικά δύσκολα τα κεφάλαια- και σε καμία περίπτωση να μη διαβάσεις μόνο από e class, δεν σε καλύπτουν καθόλου (μόνο τα σχετικά της αίμης - αιμοσφαιρίνης από εκεί). Και, φυσικά, οδηγούς μελέτης.

Για θέματα από Γιαν. δεν ξέρω, στις βιοχημείες συνήθως είναι πολύ παλιά (1996!) και δε βοηθάνε...

Τροποποιήθηκε από hemoglobin
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

οι εξετασεις βιοχημειας 3 ειναι την τεταρτη, 21/9. αν ανοιξει η σχολη αυριο θα γινουν κανονικα οι προγραμματισμενες εξετασεις μεχρι την παρασκευη ή θα βγει αλλο προγραμμα για ολα τα μαθηματα;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 months later...
  • 7 months later...
  • 4 months later...

Κάποια βοήθεια/συμβουλή; Έχουμε 4 ημέρες για το μάθημα... Πού να δοθεί βάρος; Ευχαριστώ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...
  • 3 weeks later...

αιμη αντιδρασεις τα παντα,σωστο λαθος με πολλαπλης στο dna,γενικα πιο ευκολη βιοχημεια απο τη 2

Τροποποιήθηκε από SANMARTEAN
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...

Γενικα την υλη την εχουν στο eclass.Τον τελευταιο χρονο δεν διδαχθηκε καθολου το κεφ των ανοσοαποκρισεων , επειδη το εκανε ο Συνετος, και δε εξεταστηκε επισης. Απο φετος δε γνωριζω τι θα γινει. Λενε οτι απο eclass διαβαζουμε την αιμη και ισως και του Δραινα . Προσωπικα διαβασα βιβλιο ολα τα κεφ και μονο την αιμη απο eclass. Υπαρχουν καποια "σοσ" που μπαινουν κατα καιρους οπως: Απο αποικοδομηση αμινοξεων βαζουν κυριως τα αμινοξεα σερινη,θρεονινη,τρυπτοφανη,γλυκινη ( βρισκονται στην ιδια σελιδα του βιβλιου σελ.732 ) και τα ααρωματικα τυροσινη και φαινυλαλανινη.Αλλα που εχουν βαλει ειναι ιστονες,ουρικη αρθριτιδα,τα δεκα βηματα του ινοσινικου ( μονο τα ονοματα ),κυκλος της ουριας,το SCID λογω ADA ,Lesch–Nyhan,αντιβιοτικα σε μεταφραση και μεταγραφη,θεσεςι δεσμευσης του tRNA στο ριβοσωμα,μεταβολισμος αιθανολης.υπαρχουν και οι ιοι που επισης μπαινουν συχνα.

Ορισμενα θεματα που εχουν πεσει τα προηγουμενα χρονια ειναι :

αιμη καποια σωστα λαθος , πως ελεγχεται η ιοσυνθεση της αιμης στ ερυθροκυτταρα αναπτυξης,τα ειδη των γονιδιων στον ιο του σαρκωματος των ιων , πρωτεινες τ MHC ταξης Ι κ ΙΙ ομοιοτητες κ διαφορες , η αυξηση της αμμωνιας πως επηρεαζει τον κυκλο του κρεμπς και πως επηρεαζει τ συγκεντωση του γλουταμινικου επισης. κατα καιρους εχουν βαλει απο τον αδηγο αλλα δε νομιζω οτι αξιζει να ανατρεξει καποιος εκτος αν εχει αρκετο χρονο.
Τα σημερινα θεματα που επεσαν ειναι :
1.τις αντιδρασεις της βιοσυνθεσης της αιμης που πραγματοποιουνται μεσα στα μιτοχονδρια
2.μια αντιστοιχιση για αντιγραφη,μεταγραφη και νομιζω και μεταφραση.( σε στυλ λειτουργιες ενζυμων )
3.Σωστο-Λαθος απο διαφορα κεφ.
4.Ενα πινακακι σελ.892.πινακακι 28.2
5.Απαμινωση των αμινοξεων.με ποιες διαδικασεις γινεται και να αναφερουμε οσες ξερουμε
6.σωστο-Λαθος με αιτιολογηση
7.ΝΑ εξηγησουμε την μοριακη δραση των φαρμακων φθοριοουρακιλη,μεθοτρεξατη,αλλοπουρινολη
8. Τις 3 πορειες με τις οποιες δημιουργειται ουρικο οξυ. Την πορεια συνθεσης ουρικου οξεος και ποιο το σημαντικο ενυμο η σημειο για την παραγωγη του.
Τροποποιήθηκε από kwnos
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...

ΘΕΜΑΤΑ ΒΙΟΧΗΜΕΙΑΣ ΙΙΙ 2/2016

Θέμα 1: Α) Ποιο από τα επόμενα ένζυμα δρα στην εκτομή των RNA εκκινητών; Δικαιολογείστε (έδινε DNA pol1, 2, 3 και RNA pol)

Β) Ποια βλάβη του DNA ευθύνεται για την ανάπτυξη κακοήθους μελανώματος και ποιος μηχανισμός την επιδιορθώνει;

 

Θέμα 2: Α) Γράψτε επιγραμματικά τι γνωρίζετε για τους ριβοδιακόπτες.

Β) Σ-Λ

α) Η υπομονάδα β της RNA pol καταλύει το σχηματισμό φ.δ. στους προκαρυώτες.

β) Η πρωτεΐνη ρ συμβάλλει στον τερματισμό γονιδίων στους ευκαρυώτες.

γ) Υπάρχει ένα είδος RNA pol στους ευκαρυώτες.

δ)

ε) Η σύνδεση των τμημάτων RNA κατά την ωρίμανση είναι μια αντίδραση τρανσεστεροποίησης.

 

Θέμα 3: Σ-Λ και αιτιολόγηση

α) Η χολοκυστοκινίνη και το γλυκαγονοειδές πεπτίδιο επάγουν αισθήματα κορεσμού στον εγκέφαλο και εκκρίνονται από το πάγκρεας.

β) Η λεπτίνη διεγείρει την όρεξη και εκκρίνεται από το λεπτό έντερο.

γ) Η γλυκαγόνη σηματοδοτεί την κατάσταση επάρκειας.

δ) Η ινσουλίνη προάγει το σχηματισμό γλυκογόνου από το ήπαρ και τους μύες.

ε) Οι διαβητικοί βρίσκονται σε κατάσταση βιοχημικής επάρκειας.

 

Θέμα 4: Σε ασθενή μετρήθηκαν υψηλά επίπεδα άμεσης χολερυθρίνης στο αίμα, ενώ τα επίπεδα της έμμεσης είναι φυσιολογικά. Αναφέρατε το στάδιο του καταβολισμού της αίμης όπου εντοπίζεται το πρόβλημα και πιθανές παθολογικές καταστάσεις που σχετίζονται με αυτό.

 

Θέμα 5: Αναφέρατε μηχανισμούς με τους οποίους αποτρέπεται η ανάπτυξη αυτοαντιδρώντων Τ λεμφοκυττάρων.

 

Θέμα 6: Μοριακή βάση δράσης μεθοτρεξάτης και φθοροουρακίλης.

 

Θέμα 7: Μονολεκτική απάντηση:

α) Ποια αντίδραση καταλύει η ADA; (χωρίς τύπους)

β) Ποια ασθένεια προκαλείται από έλλειψη της ADA;

γ) Ποιες είναι οι δραστικότητες της συνθετάσης του φωσφορικού καρβαμοϋλίου;

δ) Η έλλειψη ποιου ενζύμου προκαλεί το σύνδρομο Lesh-Nyhan;

ε) Ποιο ένζυμο αναστέλλει η αλλοπουρινόλη;

 

Θέμα 8: Τι είναι τα miRNA και πώς συμβάλλουν στη ρύθμιση της γονιδιακής έκφρασης.

 

Θέμα 9: 15 όροι από την ύλη του Ντίνου (μεταβολισμός πρωτεϊνών και αμινοξέων), αντιστοίχηση με άλλους 15.

 

Θέμα 10: Α) Αναφέρατε επιγραμματικά τους τρόπους έναρξης της πρωτεϊνοσύνθεσης στο ευκαρυωτικό ριβόσωμα. Β) Αναφέρατε από έναν αναστολέα της πρωτεϊνοσύνθεσης στην α) έναρξη β) πρόσδεση (νομίζω) γ) αποκωδικοποίηση δ) μετατόπιση ε) έξοδο από το τούνελ του ριβοσώματος.

Τροποποιήθηκε από ChristosL32
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΘΕΜΑΤΑ ΒΙΟΧΗΜΕΙΑΣ ΙΙΙ 2/2017
ΘΕΜΑ 1

να βάλουμε στη σωστή σειρά τα βήματα της αντιγραφής που μας δίνονταν

ΘΕΜΑ 2

σ/λ από μεταγραφή
Α) ως πλαίσιο ανάγνωσης η RNA pol χρησιμοποιεί δινουκλεοτιδια 
Β) στους προκαρυωτες η μεταφραση μπορεί να αρχίσει πριν το τελος της μεταγραφής
Γ) το ώριμο μόριο mRNA είναι πλήρως συμπληρωματικό με με το γονίδιο που το κωδικοποιεί 
Δ) 
Ε) το κάλυμμα στην 5' γουανινοσίνη μπαίνει αμέσως μετα την έναρξη της μεταγραφής 

 

ΘΕΜΑ 3 

αντιστοίχηση ορμονών από ολοκλήρωση μεταβολισμού και δράσεων τους (πχ λεπτινη, GLP1, ινσουλίνη, γλυκαγονη κλπ) με διάφορες δράσεις τους
 

ΘΕΜΑ 4 

προτάσεις από μεταβολισμό αμινοξεων, να διορθώσουμε τις λάθος 
Α)
Β) η τρανσαμινωση των περισσότερων αμινοξεων ειναι μη αντιστρεπτή
Γ) από τη διάσπαση της αργινίνης προκύπτουν ουρίας κ ορνιθίνη
Δ) η β12 δρα ως συμπαραγομτας ατομ αναγεννηαη του του Ν5 τετραυδροφολικου
Ε)

 

ΘΕΜΑ 5 

αντιστοίχηση απο διάφορες έννοιες της πρωτεινοσύνθεσης
 

ΘΕΜΑ 6 

συνηθέστερα αίτια νεογνικού ίκτετου και αντιμετώπιση 
 

ΘΕΜΑ 7 

μηχανισμοί αποτροπής ανάπτυξης αυτοαντιδρόντων τ λεμφοκυττάρων 
 

ΘΕΜΑ 8 

μοριακή βάση μεθοτρεξατης και φθοροουρακιλης 
 

ΘΕΜΑ 9 

μονολεκτική απάντηση
Α) τι καταλύει η Ada και  Β) ποια νοσος προκαλείται απο ανεπάρκειας της 
Γ) τι κανει η αναγωγαση των ριβονουκλεοτιδίων 
Δ) τι αναστέλλει η αλλοπουρινόλη και ποια πορεια επιρρεάζεται 

 

ΘΕΜΑ 10 

τι ειναι τα miRNAs και πως Επιρρεάζουν την γονιδιακή έκφραση

 
 
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 years later...

Βιοχημεία 3 Φεβρουάριος 2019 

1)DNA pol 1 

2)κακόηθες μελάνωμα 

3)έλλειψη ADA 

4)φθοροουρακιλη -μεθοτρεξατη και ζηταγε και τον κύκλο π δρουν 

5)αντιστοίχηση με ορμόνες μεταβολισμού 

6)σ-λ με ανοσοποιητικό με αιτιολόγηση 

7)σ-λ με κλινικα χολερυθρίνης και αιτιολ 

8 )σ-λ με μεταγραφή- μετάφραση με αιτιολόγηση .

9)ειχε 2 θεματα αντιστοιχισης όπου στο ένα αφορουσε τις ορμονες του μεταβολισμου ( Δραίνας) γλυκαγονη-ινσουλινη-λεπτινη-λεπτοσυνδετινη κ.α και τα αντιστοιχιζες με δράσεις π.χ ποια ορμονη εκκρινεται μετα από γεύμα,ποια διεγείρει τη γλυκονεογένεση κλπ

10)η 2η ασκηση αντιστοίχισης αφορουσε μεταγραφη-μεταφραση...ειχε μια στηλη με : ενισχυτες,συνδυαστικος ελεγχος,μεσολαβητης,συμπλοκο αναδιαμορφωσης χρωματινης,μεταγραφικοι παραγοντες και τα αντιστοιχιζες με μια αλλη στηλη που ελεγε τί είναι καθετί.

11)ενζυμο που ευθύνεται για Lesch Nyhan,

12)τι καταλύει η αναγωγάση ριβονουκλεοτιδίων.

13)να γραψεις δύο προσθετικες ομαδες που παιζουν ρόλο στο μεταβολισμο αμινοξέων, τις αντιδρασεις που καταλύουν και ένα κλινικό που να αφορά την ελλειψη του ενός εξ αυτών.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.