Jump to content

Πώς να ξεβρωμίσεις το πληκτρολογιάκι σου!


Recommended Posts

Ρε παιδες...οσο και να προσεχεις,που εγω δεν προσεχω καθολου αλλα λεμε τωρα,εεεεστω οτι προσεχεις...

Ε οοοοοσο και να προσεχεις,το πληκτρολογιο θα γεμισει ενα σωρο αηδιες μεταξυ των πληκτρων.

Αιντε να το γυρισεις αναποδα και να το χτυπησεις ελαφρα σαν να του κανεις ιαπωνικο μασαζακι :wub::D ...

αααααιντε να το χοντρυνεις λιγο :rolleyes: και να το χτυπησεις σαν να πνιγηκε... emzorro:lol:

αααααιντε να το φυσηξεις... emnuke

αααιντε να παρεις και καμια βατονετα,κατιτις λεπτο τελοσπαντων,να το παλεψεις να μπεις εκει αναμεσα στα πληκτρα...

τι αλλο μπορεις να κανεις;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Εμενα παντως μ αυτους τους τροπους δεν καθαριζει το γαμημενο emoops

Κι αιντε αν προκειται για πληκτρολογιο desktop και σ ενοχλει τοσο,πες παιρνεις αλλο

οταν προκειται για laptop ομως δεν ειναι τοσο απλα τα πραματα emconfused

Αny idea?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εξαρτάται τις αηδίες που είναι ανάμεσα στα πλήκτρα!

Αν είναι απλές σκόνες, κάνουν καλή δουλειά αυτά τα σπρέυ πεπιεσμένου αέρα που πουλάνε παντού (Στουρνάρη, στα Πλαίσιο, κτλ), για αυτό το σκοπό.

Αν είναι πιο κολλώδεις, λαδερές, κτλ., τότε δυσκολεύουν τα πράγματα - θα πρότεινα μπατονέτες με καθαρό οινόπνευμα. Αν είναι λάπτοπ, με πολλή προσοχή οδοντογλυφίδες, διπλωμένες χαρτοπετσέτες, ή ό,τι άλλο χωράει ανάμεσα.

emnuke Προσοχή μην κάνεις ζημιά από κάτω!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1. Παίρνεις το πληκτρολόγιο (κανονικό και όχι από laptop εννοείται) και το βάζεις κάτω από την βρύση.

2. Αφήνεις να τρέξει μπόλικο νεράκι, ώστε να ξεβρωμίσει απ' ότι μπορεί να έχει μέσα.

3. Κλείνουμε την βρύση, το γυρνάμε ανάποδα για να φύγει ότι νερό, το σκουπίζουμε και το στεγνώνουμε με πιστολάκι. Για σιγουριά το αφήνουμε ανάποδα για κανά δύωρο.

4. Το συνδέουμε στον υπολογιστή μας και είναι έτοιμο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδιά θα σας φανεί τρελό (γιατί όταν μου το είπαν κ γω για τρελό το πέρασα και γέλασα), ωστόσο είναι αλήθεια!! Πάρε μωρομάντηλα (ναι ναι, μη γελάτε!!!) pampers και καθάρισέ το περνώντας το μαντηλάκι πάνω από τα πλήκτρα!!). Brand neu!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

η τατιάνα είχε κάποτε κάνει μια τέτοια εκπομπή με μπίχλικα πλκτρολόγια.

Πάντως το μπίχλικο πληκτρολόγιο είναι σαν τα τζίν, έχει άλλη γοητέια

Αλλά ο πεπιεσμένος αέρας κ τα μωρομάντηλα δουλεύουν, είναι τσεκαρισμένο στο πληκτρολόγιο του αδερφού

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η αδερφή μου έβγαλε όλα τα πλήκτρα (με ένα καπάκι από Bic) και τα άφησε όλο το βράδυ σε μια λεκανίτσα με απορρυπαντικό ρούχων για πλύσιμο στο χέρι!

Είναι αρκετά χρονοβόρα διαδικασία, αλλά τα πλήκτρα έγιναν σαν καινούργια!

Το υπόλοιπο το καθάρισε με μπατονέτες και οινόπνευμα.

Εγώ στο laptop μου έχω ένα σετ καθαρισμού που πήρα από το Πλαίσιο, με πεπιεσμένο αέρα και υγρά πανάκια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

πινελάκι το θαυματουργό.

πάρε ένα πινέλο (απο ζωγραφικής έως βαψίματος, αρκεί να είναι μαλακό) και δεν θα μείνει ψίχουλο για ψίχουλο (σκόνη για σκόνη και λοιπά ανεπιθύμητα). Ας αφήσουμε τα μωρομάντηλα για κάτι άλλο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αχ ποσο σας ευχαριστω,δεν ξερετε!

Δεν ειχα ξανακουσει για το σπρέι,η ασχετη emconfused Ακουγεται ακριβως ο,τι πρεπει παντως!

Θα παρω αυριο.

Μωρομαντηλα δεν ειχα αλλα θα τα δοκιμασω κι αυτα καποια στιγμουλα.Αληθεια αυτα τα αρωματικα μαντηλακια απ το Hondos κανουν κι αυτα; :P

Καιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι θελω να πω οτι το πινελο αποδειχτηκε θεικη λεμε λυση!!!

Οσο λογικο κι αν ακουγεται,δεν το ειχα σκεφτει.

Πηρα ενα πινελο μακιγιαζ με μικρουλα αλλα σκληρη βουρτσα που χα και το κανα καινουριο λεμε το keyboard!!!

Try it yourself too!

@maddoctor αφου δεν το βαζεις καλε μου στο πλυντηριο,παλι καλα!!! :P:P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλά τα μωρομάντηλα είναι πλέον παγιωμένη τακτική, αλλά για την μπίχλα ανάμεσα στα πλήκτρα δεν μπορεί να παίξει και η ηλεκτρική σκούπα (ειδικά για λαπτοπ); Τη δοκίμασα και στα φιλτρα του αέρα με κλειστό το μηχάνημα και φαινεται να ζεσταινεται πολυ λιγοτερο...(κλεμμένη ιδέα)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αφού δεν το έχετε τυλίξει ακόμα με ζελατίνα καλά είστε :lol::rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 6 months later...
Ρε παιδες...οσο και να προσεχεις,που εγω δεν προσεχω καθολου αλλα λεμε τωρα,εεεεστω οτι προσεχεις...

Ε οοοοοσο και να προσεχεις,το πληκτρολογιο θα γεμισει ενα σωρο αηδιες μεταξυ των πληκτρων.

Αιντε να το γυρισεις αναποδα και να το χτυπησεις ελαφρα σαν να του κανεις ιαπωνικο μασαζακι :wub::D ...

αααααιντε να το χοντρυνεις λιγο :rolleyes: και να το χτυπησεις σαν να πνιγηκε... emzorro:lol:

αααααιντε να το φυσηξεις... emnuke

αααιντε να παρεις και καμια βατονετα,κατιτις λεπτο τελοσπαντων,να το παλεψεις να μπεις εκει αναμεσα στα πληκτρα...

τι αλλο μπορεις να κανεις;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Εμενα παντως μ αυτους τους τροπους δεν καθαριζει το γαμημενο emoops

Κι αιντε αν προκειται για πληκτρολογιο desktop και σ ενοχλει τοσο,πες παιρνεις αλλο

οταν προκειται για laptop ομως δεν ειναι τοσο απλα τα πραματα emconfused

Αny idea?

μετά από 6 μήνες θυμήθηκα το σοβαρό πρόβλημα που αντιμετωπίζεις και είπα να σε βοηθήσω

αδιάβροχο αλλά και φωτιζόμενο για μεγαλύτερη οικονομία :P

3657706921_21412a2636_o.jpg

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η αδερφή μου έβγαλε όλα τα πλήκτρα (με ένα καπάκι από Bic) και τα άφησε όλο το βράδυ σε μια λεκανίτσα με απορρυπαντικό ρούχων για πλύσιμο στο χέρι!

Είναι αρκετά χρονοβόρα διαδικασία, αλλά τα πλήκτρα έγιναν σαν καινούργια!

Το υπόλοιπο το καθάρισε με μπατονέτες και οινόπνευμα.

Εγώ στο laptop μου έχω ένα σετ καθαρισμού που πήρα από το Πλαίσιο, με πεπιεσμένο αέρα και υγρά πανάκια.

Το ήξερα ότι κάπου θα έβρισκα ένα ενδιαφέρον τόπικ...

το παραπάνω ποστ όμως είναι ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ! emrockon

Μου θύμησε έναν φίλο που μετά από πάρτυ στο σπίτι του, έχυνε οινόπνευμα στο πάτωμα και το άναβε με σπίρτο για να αποστειρώσει το πάτωμα...

δεν είναι κακή ιδέα για πληκτρολόγιο...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η αδερφή μου έβγαλε όλα τα πλήκτρα (με ένα καπάκι από Bic) και τα άφησε όλο το βράδυ σε μια λεκανίτσα με απορρυπαντικό ρούχων για πλύσιμο στο χέρι!

Είναι αρκετά χρονοβόρα διαδικασία, αλλά τα πλήκτρα έγιναν σαν καινούργια!

Το υπόλοιπο το καθάρισε με μπατονέτες και οινόπνευμα.

Εγώ στο laptop μου έχω ένα σετ καθαρισμού που πήρα από το Πλαίσιο, με πεπιεσμένο αέρα και υγρά πανάκια.

Το ήξερα ότι κάπου θα έβρισκα ένα ενδιαφέρον τόπικ...

το παραπάνω ποστ όμως είναι ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ! emrockon

Μου θύμησε έναν φίλο που μετά από πάρτυ στο σπίτι του, έχυνε οινόπνευμα στο πάτωμα και το άναβε με σπίρτο για να αποστειρώσει το πάτωμα...

δεν είναι κακή ιδέα για πληκτρολόγιο...

Ένας φίλος της το έκανε αυτό - μήπως είναι ο ίδιος με το δικό σου; :P

Πάντως δουλεύει! Δυστυχώς δεν έχω φωτό πριν-μετά :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.