Jump to content

Βάλε χρώμα....


Another_one_user

Recommended Posts

Όπως βλέπετε για να πας μπροστά πρέπει να έχεις κάποιο χρώμα:

έχεις το δικαίωμα να εκφράζεσαι ελεύθερα-γιατί να μην το κάνεις λες και πρόκειται να σε προσέξει ποτέ κανείς αν δε φέρεις κάποιο έμβλημα, έχεις το δικαίωμα να βρίζεις όλους τους "μπάτσους"-αρχή των διακρίσεων οι αδιάκριτες κρίσεις (όλοι ανεξαιρέτως οι μπάτσοι γουρούνια-φοιτητές αλήτες-γιατροί φακελάκια -μετανάστες κακοποιοί κτλ).Έχεις το δικαίωμα να καίς την πόλη σου γιατί θα κάνεις και πάλι φέτος διακοπές στην Ελβετία, έχεις το δικαίωμα να κάνεις κατάληψη στη σχολή σου γιατί περισσεύουν λεφτά στους γονείς σου να σε συντηρήσουν ένα ακόμα εξάμηνο-ίσως ρε φίλε η σχολή να μη σου άρεσε και εξαρχής και να πήρες τη θέση κάποιου άλλου τζάμπα...και αυτό δικαίωμα σου είναι! Τέλος φυσικά και είναι δικαίωμα σου να χρησιμοποιείς τη δολοφονία ενος 15χρονου για να προωθήσεις τα συμφέροντα του κόμματος σου και όπως δικαίωμα σου είναι να δείς τον αγώνα του Παναθηναικού (που τον έχεις παίξει και στο «πάμε στοίχημα» τη στιγμή που η σχολή σου τελεί υπό κατάληψη-βλέπεις τι σου λέω και αυτοί έχουν χρώμα-δεν φορούν διαφανείς φανέλες,άρα έχουν και αυτοί δικαιώματα)

Ξανά κατάληψη από δευτέρα άκουσα σε τοπικό σταθμό θα προταθεί από το συντονιστικό καταλήψεων...γιατί?? ποια τα αιτήματα τους?? θα είναι και αυτά τόσο ρεαλιστικά όσο την προηγούμενη φορά άραγε??(αφοπλισμός αστυνομίας,κατάργηση των δυνάμεων καταστολής)...έχω βαρεθεί να ακούω θεωρίες σύμφωνα με Μαρξ, Μπακούνιν και Μητσοτάκηδες που ουδεμία επαφή έχουν με την ελληνική πραγματικότητα και ανήκουν στη σφαίρα του φανταστικού…θεωρία 10’ πράξη 0

Πολύ ΔΑΠ δεν ακούγομαι μέχρι τώρα(θα πούνε αμέσως οι "αριστερές-προοδευτικές" παρατάξεις της σχολής μας) ακούστε και αυτό πρίν μιλήσετε:

Μέλος της ΔΑΠ-ΝΔΦΚ έστειλε email σε ΜΗ ενταγμένους φοιτητές της σχολής μας να παραλάβουν σήμερα(12/12/2008) τα βιβλία από τον Πρόκο και την Εφύρα(βιβλιοπωλεία είναι αυτά-τι σχέση έχουν με το πανεπιστήμιο??-σημειώσατε Χ)! Όχι μόνο τα βιβλία δεν ήρθαν,αλλά η υπεύθυνη μας είπε ότι τα οι λίστες δεν έχουν αποσταλεί ακόμα στους εκδοτικούς οίκους. Όπως καταλαβαίνετε είχε το δικαίωμα και αυτός ο μπλέ κύριος να μας πληροφορήσει, έστω και λανθασμένα-ηθελημένα ή μη.. αλλά μάλλον τσάμπα γράφω τι μας νοιάζει εμάς πότε θα έρθουν τα βιβλία...κλείστη θα είναι η σχολή έτσι και αλλιώς...Χριστούγεννα στα σπίτια σας δύο εβδομάδες πιο νωρις(απόδειξη ότι δουλεύουν για εσάς-εμάς)

Νιώθω υπερήφανος που ένα εξάμηνο στήριξα τον αγώνα για να μην ιδρυθούν Κολλέγια στην Ελλάδα και ο κάθε φλώρος με τα λεφτά του μπαμπάκα να μας το παίζει επιστήμονας, αλλά νιώθω ντροπή που αυτοί που καρπώθηκαν τον αγώνα αυτόν κάνουν ότι περνάει από το χέρι τους για να υποβαθμίσουν την Ελληνική-Δημόσια-Δωρεάν παιδεία(αυτά τα 3 πάνε μαζί το θέλετε δεν το θέλετε) -δικαίωμα μου να το πιστεύω, να το υποστηρίζω και να αγωνίζομαι για αυτό! καταλήψεις, άπειρες συνελεύσεις επί των συνελεύσεων, συκοφάντηση του ασύλου και ποτέ κανένας δε βγήκε να καταδικάσει καθηγητή για τις χαμένες ώρες, για ορισμένες(κάνω τη διάκριση) από τις κλινικές στις οποίες τα μέλη ΔΕΠ μας γράφουν στα….και για αυτούς που δεν κάνουν σωστά το μάθημα τους-ίσως να είναι και αυτό δικαίωμα τους

Όλα αυτά τα γράφει ένας φοιτητής ανένταχτος που έχει βαρεθεί να βλέπει μονόχρωμους ανθρώπους στις γενικές συνελεύσεις τις σχολής του να τσακώνονται για το «καλό μας»,δεν περιμένει κάποιο sms από τον γραμματέα του κόμματος να του διαμορφώσει την στάση του και τις προτάσεις του 10 λεπτά πριν από τη συνέλευση, που πέρα από την εξουσία τον ζαλίζουν τα χρώματα των συμφοιτητών του, που θέλει να μείνει πολύχρωμος και ελεύθερος….και αυτό είναι ΔΙΚΑΙΩΜΑ του!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όπως βλέπετε για να πας μπροστά πρέπει να έχεις κάποιο χρώμα'

Σε αυτή τη χώρα, ναί.

έχεις το δικαίωμα να εκφράζεσαι ελεύθερα-γιατί να μην το κάνεις λες και πρόκειται να σε προσέξει ποτέ κανείς αν δε φέρεις κάποιο έμβλημα, έχεις το δικαίωμα να βρίζεις όλους τους "μπάτσους"

Μίλησε εσύ, και τουλάχιστον ένας θα σε προσέξει.

Έχεις το δικαίωμα, όταν πολύ σωστά έχει ειπωθεί δεν είναι ένα μεμονωμένο περιστατικό. Έχεις δικαίωμα να βρίζεις τους μπάτσους. Τα παραδείγματα που φέρνεις είναι αντίθετα με το πρώτο. Οι φοιτητές είναι ελάχιστοι που είναι αλήτες, και δυστυχώς είναι μεγάλη μερίδα αυτών που συμμετέχει και στις ΓΣ. Απ'τους μετανάστες το ποσοστό αυτών που είναι "κακοποιοί" είναι πάρα πολύ μικρό. Τώρα για τους γιατρούς δεν μπορώ να εκφέρω άποψη.

Έχεις το δικαίωμα να καίς την πόλη σου γιατί θα κάνεις και πάλι φέτος διακοπές στην Ελβετία, έχεις το δικαίωμα να κάνεις κατάληψη στη σχολή σου γιατί περισσεύουν λεφτά στους γονείς σου να σε συντηρήσουν ένα ακόμα εξάμηνο-ίσως ρε φίλε η σχολή να μη σου άρεσε και εξαρχής και να πήρες τη θέση κάποιου άλλου τζάμπα...και αυτό δικαίωμα σου είναι! Τέλος φυσικά και είναι δικαίωμα σου να χρησιμοποιείς τη δολοφονία ενος 15χρονου για να προωθήσεις τα συμφέροντα του κόμματος σου

Ολόκληρη την πόλη όχι. Είδες εσύ στα Γιάννενα να γίνεται ότι στην Αθήνα? Και αν είδες στην Αθήνα, είδες ποιοι την καίνε? Δε σου λέω αν άκουσες τι έλεγε ο Πρετέντερ και ο Σόμπολος, αν είδες εσύ και ξέρεις. Έχω δικαίωμα να υποστηρίξω κατάληψη της σχολής μου. Δεν περισσεύουν τα λεφτά στους γονείς μου και ούτε κάθε βράδυ είμαι στο privilege.

ΟΧΙ. Δεν είναι δικαίωμα κανενός να χρησιμοποιήσει την δολοφονία αυτή για τα κομματικά του συμφέρονται, αν και δυστυχώς γίνεται(βλ. συντονιστικό καταλήψεων). Μαζί σου είμαι.

Ξανά κατάληψη από δευτέρα άκουσα σε τοπικό σταθμό θα προταθεί από το συντονιστικό καταλήψεων...γιατί?? ποια τα αιτήματα τους?? θα είναι και αυτά τόσο ρεαλιστικά όσο την προηγούμενη φορά άραγε??(αφοπλισμός αστυνομίας,κατάργηση των δυνάμεων καταστολής)...έχω βαρεθεί να ακούω θεωρίες σύμφωνα με Μαρξ, Μπακούνιν και Μητσοτάκηδες που ουδεμία επαφή έχουν με την ελληνική πραγματικότητα και ανήκουν στη σφαίρα του φανταστικού…θεωρία 10’ πράξη 0

Δεν μπορώ να απαντήσω τώρα σε αυτό, θα πάρει ώρες ;)

φοιτητής ανένταχτος που έχει βαρεθεί να βλέπει μονόχρωμους ανθρώπους στις γενικές συνελεύσεις τις σχολής του να τσακώνονται για το «καλό μας»,δεν περιμένει κάποιο sms από τον γραμματέα του κόμματος να του διαμορφώσει την στάση του και τις προτάσεις του 10 λεπτά πριν από τη συνέλευση, που πέρα από την εξουσία τον ζαλίζουν τα χρώματα των συμφοιτητών του, που θέλει να μείνει πολύχρωμος και ελεύθερος….και αυτό είναι ΔΙΚΑΙΩΜΑ του!

Sign.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μέλος της ΔΑΠ-ΝΔΦΚ έστειλε email σε ΜΗ ενταγμένους φοιτητές της σχολής μας να παραλάβουν σήμερα(12/12/2008) τα βιβλία από τον Πρόκο και την Εφύρα(βιβλιοπωλεία είναι αυτά-τι σχέση έχουν με το πανεπιστήμιο??-σημειώσατε Χ)! Όχι μόνο τα βιβλία δεν ήρθαν,αλλά η υπεύθυνη μας είπε ότι τα οι λίστες δεν έχουν αποσταλεί ακόμα στους εκδοτικούς οίκους. Όπως καταλαβαίνετε είχε το δικαίωμα και αυτός ο μπλέ κύριος να μας πληροφορήσει, έστω και λανθασμένα-ηθελημένα ή μη.. αλλά μάλλον τσάμπα γράφω τι μας νοιάζει εμάς πότε θα έρθουν τα βιβλία...κλείστη θα είναι η σχολή έτσι και αλλιώς...Χριστούγεννα στα σπίτια σας δύο εβδομάδες πιο νωρις(απόδειξη ότι δουλεύουν για εσάς-εμάς)

δε ξέρω τί έτος είσαι, αλλά κπ έτη πήραν σήμερα βιβλία παιδιατρικής από την εφύρα. και πραγματικά, δε ξέρω τί σχέση έχει με το παναπιστήμιο. όποιος ξέρει ας μας πει.

Ξανά κατάληψη από δευτέρα άκουσα σε τοπικό σταθμό θα προταθεί από το συντονιστικό καταλήψεων...γιατί?? ποια τα αιτήματα τους?? θα είναι και αυτά τόσο ρεαλιστικά όσο την προηγούμενη φορά άραγε??(αφοπλισμός αστυνομίας,κατάργηση των δυνάμεων καταστολής)...έχω βαρεθεί να ακούω θεωρίες σύμφωνα με Μαρξ, Μπακούνιν και Μητσοτάκηδες που ουδεμία επαφή έχουν με την ελληνική πραγματικότητα και ανήκουν στη σφαίρα του φανταστικού…θεωρία 10’ πράξη 0

εγώ έχω βαρεθεί να καταδικάζεται η Ελλάδα από τα ευρωπαικά δικαστήρια για παραβιάσεις ανθρωπίνων δικαιωμάτων και το πρόστιμο να το πληρώνει ο έλληνας φορολογούμενος αντί ο παραβάτης. Και αυτά μόνο για αυτούς που έχουν τα λεφτά να προσφύγουν στα ευρωπαικά δικαστήρια,... για τους υπόλοιπους δεν υπάρχει στον ήλιο μοίρα.

έχεις δίκιο για τα σπασμένα, αλλά πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω ποιός είναι ο ενδεδειγμένος τρόπος αντίδρασης σε μια τέτοια περίπτωση. Δεν τους επικροτώ λοιπόν, αλλά ούτε τους αποδοκιμάζω.

ΥΓ, ευτυχώς υπάρχουν ακόμα καθηγητές που νοιάζονται. Κοίτα λοιπόν να επωφεληθείς όσο το δυνατόν από αυτούς.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μίλησε εσύ, και τουλάχιστον ένας θα σε προσέξει.

Έχεις το δικαίωμα, όταν πολύ σωστά έχει ειπωθεί δεν είναι ένα μεμονωμένο περιστατικό. Έχεις δικαίωμα να βρίζεις τους μπάτσους. Τα παραδείγματα που φέρνεις είναι αντίθετα με το πρώτο. Οι φοιτητές είναι ελάχιστοι που είναι αλήτες, και δυστυχώς είναι μεγάλη μερίδα αυτών που συμμετέχει και στις ΓΣ. Απ'τους μετανάστες το ποσοστό αυτών που είναι "κακοποιοί" είναι πάρα πολύ μικρό. Τώρα για τους γιατρούς δεν μπορώ να εκφέρω άποψη.

-Έχεις δεί πολλούς ανένταχτους να μιλούν στην γενική συνέλευση??με τις πρωτολογίες και δευτερολογίες τους που μόνο κομματικά υπονοούμενα και μπηχτές περιέχουν,συγνώμη δε θα πάρω!για αυτό προτίμησα να γράψω σε ένα φόρουμ,καθώς το διαδίκτυο είναι από τους λίγους χώρους που έχουν μείνει ελεύθεροι και ο καθένας μπορεί να εκφράσει την άποψή του...με ανιδιοτελή πολλές φορές σκοπό(και αυτό είναι εκπληκτικό στην κοινωνία που ζούμε)

-Ποίος ακριβώς στο έχει δώσει αυτό το δικαίωμα παρακαλώ??ο αναμάρτητος πρώτος τον λίθον βαλλέτο....

-Για έναν φοιτητή οι μπάτσοι είναι γουρούνια,οι γιατροί παίρνουν φακελάκια,για τους μπάτσους οι φοιτητές είναι αλήτες,για τους εθνικιστές οι μετανάστες είναι κακοποιοί....καταλαβαίνεις που το πάω...η αλήθεια είναι στη μέση:Σε κάθε χώρο(ναι εδώ μπορείς να γενικεύσεις,εκτός αν έχεις κάποιο αντιπαράδειγμα) υπάρχουν οι καλοί,οι αδιάφοροι και οι κακοί!το θέμα είναι αυτοί που κινούνται στους χώρους αυτούς πρώτα και η κοινωνία έπειτα να επιβραβεύει τους πρώτους και να τιμωρεί τους τελευταίους!αν δεν συμβαίνει αυτό ίσως υπάρχει πρόβλημα σε εμάς τους ίδιους...εξάλλου μην ξεχνάμε ότι έχουμε την εξουσία που μας αξίζει

Ολόκληρη την πόλη όχι. Είδες εσύ στα Γιάννενα να γίνεται ότι στην Αθήνα? Και αν είδες στην Αθήνα, είδες ποιοι την καίνε? Δε σου λέω αν άκουσες τι έλεγε ο Πρετέντερ και ο Σόμπολος, αν είδες εσύ και ξέρεις. Έχω δικαίωμα να υποστηρίξω κατάληψη της σχολής μου. Δεν περισσεύουν τα λεφτά στους γονείς μου και ούτε κάθε βράδυ είμαι στο privilege.

-Περιμένω την άποψή σου πάνω στο θέμα των "γνωστών-αγνώστων" λοιπόν...

-Φυσικά και έχεις δικαίωμα να υποστηρίξεις ότι θέλεις,απλά μέσω των καταλήψεων δε νομίζω ότι γίνεται τίποτα...κυρίως όταν τις ενορχηστώνουν οι κομματάρχες το μόνο που καταφέρνουν είναι η παραπέρα υποβάθμιση του δημόσιου πανεπιστημίου!απλά θυμίσου τι έγινε το καλοκαίρι...

έχεις δίκιο για τα σπασμένα, αλλά πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω ποιός είναι ο ενδεδειγμένος τρόπος αντίδρασης σε μια τέτοια περίπτωση. Δεν τους επικροτώ λοιπόν, αλλά ούτε τους αποδοκιμάζω.

Δεν τίθεται θέμα "ενδεδειγμένου τρόπου αντίδρασης"...απλά αποδοκιμάζω τη βία και τη χαλιναγώγηση από όποια κατεύθυνση και αν προέρχεται!τρόποι αντίδρασης πάμπολοι!πρώτα από όλα η ψήφος-αν δεν αλλάξεις πρώτα εσύ δε γίνεται τίποτα μεσσιανισμοί δεν έχουν ρολο στη δημοκρατία

Επίσης δεν ξέρω αν κανείς πρόσεξε την καθιστική διαμαρτυρία που έκαναν κάποιο με κεριά μπροστά από αστυνομικούς και δεν άνοιξε ούτε μύτη με απόσταση διαδηλωτών αστυνομικών στο μισό μέτρο

οι δύο ειδικοί φρουροί κρίθικαν προφυλακιστέοι και όλος ο κόσμος καταδικάζει το γεγονος δηλαδή για να καταλάβω τι ακόμα θέλουμε και συνεχίζουμε τις καταλήψεις??μήπως κάτι άλλο θέλουν να πετύχουν οι συνδικαλιστές μας...(δυστυχώς η μάνα μου με γέννησε καχύποπτο στους πολιτικάντιδες....)

ΥΓ, ευτυχώς υπάρχουν ακόμα καθηγητές που νοιάζονται. Κοίτα λοιπόν να επωφεληθείς όσο το δυνατόν από αυτούς.

Εννοείται αυτό!είπαμε παντού υπάρχει κάθε καρυδιάς καρύδι,απλά είναι και στο χέρι μας να αναδείξουμε τους εργατικούς και να στηλιτεύσουμε τους αδιάφορους

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν τίθεται θέμα "ενδεδειγμένου τρόπου αντίδρασης"...απλά αποδοκιμάζω τη βία και τη χαλιναγώγηση από όποια κατεύθυνση και αν προέρχεται!τρόποι αντίδρασης πάμπολοι!πρώτα από όλα η ψήφος-αν δεν αλλάξεις πρώτα εσύ δε γίνεται τίποτα μεσσιανισμοί δεν έχουν ρολο στη δημοκρατία

Επίσης δεν ξέρω αν κανείς πρόσεξε την καθιστική διαμαρτυρία που έκαναν κάποιο με κεριά μπροστά από αστυνομικούς και δεν άνοιξε ούτε μύτη με απόσταση διαδηλωτών αστυνομικών στο μισό μέτρο

οι δύο ειδικοί φρουροί κρίθικαν προφυλακιστέοι και όλος ο κόσμος καταδικάζει το γεγονος δηλαδή για να καταλάβω τι ακόμα θέλουμε και συνεχίζουμε τις καταλήψεις??μήπως κάτι άλλο θέλουν να πετύχουν οι συνδικαλιστές μας...(δυστυχώς η μάνα μου με γέννησε καχύποπτο στους πολιτικάντιδες....)

δεν είναι ακριβώς έτσι. η αστυνομία δεν επιτίθεται μόνο όταν τη προκαλέσεις, αλλά απρόκλητα. Το γεγονός ότι οι φρουροί προφυλακίστηκαν δε σημαίνει ότι καταδικάστηκαν κιόλας, και όταν φύγουν τα φώτα της δημοσιότητας ποτέ δε ξέρεις τι μπορεί να γίνει. Το γεγονός βέβαια προσφέρεται και για κομματική εκμετάλλευση οπότε έχεις και ένα δικιο. Το πρόβλημα όμως είναι υπαρκτό. Κάνε ένα κόπο και δες για 30min το βιντεο που πόσταρα στο άλλο topik και θα δεις πολλά περιστατικά ..... που κυριολεκτικά θα σου σηκωθεί η τρίχα.

Το να ψηφίσουμε κτ άλλο στις εκλογές είναι λύση!!, αλλά πολύ φοβάμαι ότι οι βολεμένοι είναι πολύ και θα ξανακάνουν κυβέρνηση κπ που δε σέβονται τα ανθώπινα δικαιώματα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πολύ ΔΑΠ δεν ακούγομαι μέχρι τώρα(θα πούνε αμέσως οι "αριστερές-προοδευτικές" παρατάξεις της σχολής μας) ακούστε και αυτό πρίν μιλήσετε:

Μέλος της ΔΑΠ-ΝΔΦΚ έστειλε email σε ΜΗ ενταγμένους φοιτητές της σχολής μας να παραλάβουν σήμερα(12/12/2008) τα βιβλία από τον Πρόκο και την Εφύρα(βιβλιοπωλεία είναι αυτά-τι σχέση έχουν με το πανεπιστήμιο??-σημειώσατε Χ)! Όχι μόνο τα βιβλία δεν ήρθαν,αλλά η υπεύθυνη μας είπε ότι τα οι λίστες δεν έχουν αποσταλεί ακόμα στους εκδοτικούς οίκους. Όπως καταλαβαίνετε είχε το δικαίωμα και αυτός ο μπλέ κύριος να μας πληροφορήσει, έστω και λανθασμένα-ηθελημένα ή μη.. αλλά μάλλον τσάμπα γράφω τι μας νοιάζει εμάς πότε θα έρθουν τα βιβλία...κλείστη θα είναι η σχολή έτσι και αλλιώς...Χριστούγεννα στα σπίτια σας δύο εβδομάδες πιο νωρις(απόδειξη ότι δουλεύουν για εσάς-εμάς)

ΦΙΛΕ ΣΗΜΕΡΑ ΕΠΑΙΡΝΑΝ ΠΑΙΔΙΑ ΒΙΒΛΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΒΙΒΛΙΟΠΩΛΕΙΑ.ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΟΥΝ ΕΡΘΕΙ ΟΛΑ ΑΛΛΑ ΕΧΟΥΝ ΦΤΑΣΕΙ.ΕΓΩ ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΕΙΜΑΙ ΠΕΜΠΤΟ ΕΤΟΣ ΚΑΙ ΕΙΔΑ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΜΟΥ ΤΗΣ ΠΑΙΔΙΑΤΡΙΚΗΣ ΣΤΗΝ ΕΦΥΡΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΑΠΟ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΑ ΠΑΡΩ.ΑΠΛΑ ΦΕΤΟΣ ΔΙΝΟΝΤΑΙ ΒΙΒΛΙΑ ΑΠΟ ΒΙΒΛΙΟΠΩΛΕΙΑ ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΕΣ ΠΡΟΦΑΣΙΖΟΜΕΝΕΣ ΤΟΝ ΝΕΟ ΝΟΜΟ ΠΛΑΙΣΙΟ ΑΡΝΟΥΝΤΑΙ ΠΛΕΟΝ ΝΑ ΤΑ ΜΟΙΡΑΖΟΥΝ ΟΙ ΙΔΙΕΣ.ΕΠΙΠΛΕΟΝ Ο ΜΠΛΕ ΑΥΤΟΣ ΚΥΡΙΟΣ ΜΑΛΛΟΝ ΗΜΟΥΝ ΕΓΩ ΚΑΙ ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΜΕ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΘΕΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΟΤΙ ΣΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΒΙΒΛΙΟΠΩΛΕΙΑ ΘΑ ΜΟΙΡΑΖΟΝΤΑΙ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΤΟΥΣ.ΤΑ ΕΣΤΕΙΛΑ ΣΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΣΤΟ FACEBOOK ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΕ ΑΓΝΩΣΤΟΥΣ ΓΙΑΤΙ ΕΤΥΧΕ ΝΑ ΠΕΡΝΑΩ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΘΗΚΑ.ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΝΑ ΣΚΟΠΟ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΣΚΕΦΤΗΚΑ ΚΑΠΟΙΟ ΑΛΛΟ ΛΟΓΟ.ΓΙ ΑΥΤΟ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΑΡΕ ΠΙΣΩ ΤΟΥΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΟΥΣ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΜΕ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΑΛΛΙΩΣ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕΣ ΝΑ ΜΟΥ ΤΟ ΠΕΙΣ ΚΑΤ ΙΔΙΑΝ.

ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έχεις το δικαίωμα να κάνεις κατάληψη στη σχολή σου γιατί περισσεύουν λεφτά στους γονείς σου να σε συντηρήσουν ένα ακόμα εξάμηνο.

Όταν θα γνωρίσεις όσους ψήφισαν κατάληψη έναν έναν θα μπορείς να το πείς αυτό! Λες να είμαστε όλοι παιδιά μεγαλογιατρών? Εσύ όταν στήριξες όπως είπες τον αγώνα κατά των κολλεγίων (όπως κι εγω τότε) το έκανες γιατί οι γονείς σου είχαν λεφτά και μπορούσαν να σε συντηρήσουν ένα εξάμηνο παραπάνω κι επειδή δε γούσταρες τη σχολή? Δε θα ήθελα να πιστέψω κάτι τέτοιο... Μιλάς για αδιακριτη κρίση και κάνεις κι εσύ το ίδιο! Κατανοώ την αντίδραση σου αλλα προσωπικά με προσβάλει...

-Έχεις δεί πολλούς ανένταχτους να μιλούν στην γενική συνέλευση??με τις πρωτολογίες και δευτερολογίες τους που μόνο κομματικά υπονοούμενα και μπηχτές περιέχουν,συγνώμη δε θα πάρω!

Σκεφτηκές ότι αυτό μπορεί να συμβάινει γιατί οι ανένταχτοι αντί να μιλήσουν κάθονται και γκρινιάζουν σε forum?

Σε καμία περίπτωση δε θέλω να σε προσβάλω με αυτο που λέω,

αλλά προσωπικά έχω φύγει από πολλές συνελεύσεις χωρίς να ψηφίσω όταν τα πλαίσια δε με εκφράζουν κι αυτό συμβαίνει γιατί σε αντίθεση με πολλούς άλλους έχω μάθει να μιλάω και όχι να βελάζω!

Όλες αυτές τις φορές ειχα δει στα forum παιδια να λένε "είμαστε ανέντακτοι και δεν ακουγόμαστε"... Γιατί ρε παιδια δε μιλήσατε και στη συνέλευση? Ποιος σας εμποδίζει? Γιατί αφήνετε τσιράκια παρατάξεων να το παίζουν ανεξάρτητα?

Θα μου πεις τώρα, γιατί δε μίλησα εγώ? Γιατί αν το έκανα το πιο πιθανό θα ήταν να πουν "αυτή ξέρουμε οτι είναι σε παραταξη και εξυπηρετεί τους σκοπούς της". μια τρύπα στο νερό δηλαδή. Εκδηλωθείτε σιγα σιγά οι πολυχρωμοι και θα βρείτε μεγαλύτερη ανταποκριση απ όση νομίζετε και απο μερικους χρωματισμένους...

Αν θέλετε κάνετε μια προσπάθεια αν όχι...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δεν είναι ακριβώς έτσι. η αστυνομία δεν επιτίθεται μόνο όταν τη προκαλέσεις, αλλά απρόκλητα. Το γεγονός ότι οι φρουροί προφυλακίστηκαν δε σημαίνει ότι καταδικάστηκαν κιόλας, και όταν φύγουν τα φώτα της δημοσιότητας ποτέ δε ξέρεις τι μπορεί να γίνει. Το γεγονός βέβαια προσφέρεται και για κομματική εκμετάλλευση οπότε έχεις και ένα δικιο. Το πρόβλημα όμως είναι υπαρκτό. Κάνε ένα κόπο και δες για 30min το βιντεο που πόσταρα στο άλλο topik και θα δεις πολλά περιστατικά ..... που κυριολεκτικά θα σου σηκωθεί η τρίχα.

Το να ψηφίσουμε κτ άλλο στις εκλογές είναι λύση!!, αλλά πολύ φοβάμαι ότι οι βολεμένοι είναι πολύ και θα ξανακάνουν κυβέρνηση κπ που δε σέβονται τα ανθώπινα δικαιώματα.

-Επειδή και εγώ έχω κατεβεί σε πορείες οι δυνάμεις καταστολής θα βρούνε την "αφορμή",το θέμα είναι να μην την δώσεις έσυ την "αφορμή" αυτή!Εννοείται πως υποστηρίζω τις πορείες και κάθε μορφή ΕΙΡΗΝΙΚΗΣ διαμαρτυρίας

-Θέτεις υπό αμφισβήτηση τον θεσμό της δικαιοσύνης=θέτεις υπό αμφισβήτηση την ίδια την δημοκρατία...τι να πώ ρε παίδες ελπίζω να μην ξεπεταχτεί καμιά χούντα από πουθενά και τρέχουμε και δε φτάνουμε μετα...

-Ανέβασε και το λινκ σε αυτό το post γιατί δεν το βρίσκω

-Μήπως είμαστε όλοι μας λίγο έως πολύ βολεμένοι τελικά??σκέψου το....

ΦΙΛΕ ΣΗΜΕΡΑ ΕΠΑΙΡΝΑΝ ΠΑΙΔΙΑ ΒΙΒΛΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΒΙΒΛΙΟΠΩΛΕΙΑ.ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΟΥΝ ΕΡΘΕΙ ΟΛΑ ΑΛΛΑ ΕΧΟΥΝ ΦΤΑΣΕΙ.ΕΓΩ ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΕΙΜΑΙ ΠΕΜΠΤΟ ΕΤΟΣ ΚΑΙ ΕΙΔΑ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΜΟΥ ΤΗΣ ΠΑΙΔΙΑΤΡΙΚΗΣ ΣΤΗΝ ΕΦΥΡΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΑΠΟ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΑ ΠΑΡΩ.ΑΠΛΑ ΦΕΤΟΣ ΔΙΝΟΝΤΑΙ ΒΙΒΛΙΑ ΑΠΟ ΒΙΒΛΙΟΠΩΛΕΙΑ ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΕΣ ΠΡΟΦΑΣΙΖΟΜΕΝΕΣ ΤΟΝ ΝΕΟ ΝΟΜΟ ΠΛΑΙΣΙΟ ΑΡΝΟΥΝΤΑΙ ΠΛΕΟΝ ΝΑ ΤΑ ΜΟΙΡΑΖΟΥΝ ΟΙ ΙΔΙΕΣ.ΕΠΙΠΛΕΟΝ Ο ΜΠΛΕ ΑΥΤΟΣ ΚΥΡΙΟΣ ΜΑΛΛΟΝ ΗΜΟΥΝ ΕΓΩ ΚΑΙ ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΜΕ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΘΕΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΟΤΙ ΣΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΒΙΒΛΙΟΠΩΛΕΙΑ ΘΑ ΜΟΙΡΑΖΟΝΤΑΙ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΤΟΥΣ.ΤΑ ΕΣΤΕΙΛΑ ΣΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΣΤΟ FACEBOOK ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΕ ΑΓΝΩΣΤΟΥΣ ΓΙΑΤΙ ΕΤΥΧΕ ΝΑ ΠΕΡΝΑΩ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΘΗΚΑ.ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΝΑ ΣΚΟΠΟ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΣΚΕΦΤΗΚΑ ΚΑΠΟΙΟ ΑΛΛΟ ΛΟΓΟ.ΓΙ ΑΥΤΟ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΑΡΕ ΠΙΣΩ ΤΟΥΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΟΥΣ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΜΕ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΑΛΛΙΩΣ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕΣ ΝΑ ΜΟΥ ΤΟ ΠΕΙΣ ΚΑΤ ΙΔΙΑΝ.

ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ.

Kαταρχας ΜΗ ΦΩΝΑΖΕΙΣ!!!δε ξέρω αν γνωρίζεις από φόρουμ αλλά εδώ δεν είναι γενική συνέλευση...δεν ακούγεται αυτός που γκαρίζει πιο δυνατα!κατά δεύτερον εαν αυτό που σου υπογραμμίζω βγάζει νόημα για εσένα...τι να πώ...απλά λυπάμαι πολύ και για άλλη μια φόρα θα μείνω έκθαμβος μπροστά στο "μεγαλείο" αυτής της χώρας!Εγώ δε νομίζω ότι έτυχε,αλλά μάλλον πέτυχε...μην υποτιμάς τη νοημοσύνη μας!Όπως καταλαβαίνεις δεν παίρνω πίσω τίποτα...σε σκιαφραφώ απλά σαν ένα γρανάζι του κομματικού σου μηχανισμού (δε νομίζω να σε προσβάλλει αυτό,μάλλον να σε χαροποιεί θα έπρεπε)

Όταν θα γνωρίσεις όσους ψήφισαν κατάληψη έναν έναν θα μπορείς να το πείς αυτό! Λες να είμαστε όλοι παιδιά μεγαλογιατρών? Εσύ όταν στήριξες όπως είπες τον αγώνα κατά των κολλεγίων (όπως κι εγω τότε) το έκανες γιατί οι γονείς σου είχαν λεφτά και μπορούσαν να σε συντηρήσουν ένα εξάμηνο παραπάνω κι επειδή δε γούσταρες τη σχολή? Δε θα ήθελα να πιστέψω κάτι τέτοιο... Μιλάς για αδιακριτη κρίση και κάνεις κι εσύ το ίδιο! Κατανοώ την αντίδραση σου αλλα προσωπικά με προσβάλει...

Έχεις δίκαιο...παίρνω πίσω τη γενίκευση,αλλά δεν σταματώ να υποστηρίζω την κομματική εκμετάλλευση και το παιχνίδι που παίχτηκε πίσω από τις πλάτες μας τότε...

Σκεφτηκές ότι αυτό μπορεί να συμβάινει γιατί οι ανένταχτοι αντί να μιλήσουν κάθονται και γκρινιάζουν σε forum?

Σε καμία περίπτωση δε θέλω να σε προσβάλω με αυτο που λέω,

αλλά προσωπικά έχω φύγει από πολλές συνελεύσεις χωρίς να ψηφίσω όταν τα πλαίσια δε με εκφράζουν κι αυτό συμβαίνει γιατί σε αντίθεση με πολλούς άλλους έχω μάθει να μιλάω και όχι να βελάζω!

Όλες αυτές τις φορές ειχα δει στα forum παιδια να λένε "είμαστε ανέντακτοι και δεν ακουγόμαστε"... Γιατί ρε παιδια δε μιλήσατε και στη συνέλευση? Ποιος σας εμποδίζει? Γιατί αφήνετε τσιράκια παρατάξεων να το παίζουν ανεξάρτητα?

Θα μου πεις τώρα, γιατί δε μίλησα εγώ? Γιατί αν το έκανα το πιο πιθανό θα ήταν να πουν "αυτή ξέρουμε οτι είναι σε παραταξη και εξυπηρετεί τους σκοπούς της". μια τρύπα στο νερό δηλαδή. Εκδηλωθείτε σιγα σιγά οι πολυχρωμοι και θα βρείτε μεγαλύτερη ανταποκριση απ όση νομίζετε και απο μερικους χρωματισμένους...

Αν θέλετε κάνετε μια προσπάθεια αν όχι...

ίσως γιατί δεν έχουμε "πλάτες" και "συντρόφους"....ίσως γιατί έχουμε σιχαθεί τα μικροπολιτικά παιχνίδια...ίσως γιατί κοιτάμε απλά να "επιβιώσουμε" σε μία σχολή πού λύνουν και δένουν όσοι είναι χωμένοι κάπου...διαλέγεις και παίρνεις...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ίσως γιατί δεν έχουμε "πλάτες" και "συντρόφους"....ίσως γιατί έχουμε σιχαθεί τα μικροπολιτικά παιχνίδια...ίσως γιατί κοιτάμε απλά να "επιβιώσουμε" σε μία σχολή πού λύνουν και δένουν όσοι είναι χωμένοι κάπου...διαλέγεις και παίρνεις...

1. Πάλι γενικεύεις! Όταν κάποιος έχει πολιτική άποψη ακόμα κι αν δε συμφωνείς με αυτήν δε σημαίνει ότι έχει πλάτες!

2. Αν έχεις σιχαθεί τα μικροπολιτικά παιχνίδια κάνε κάτι για αυτά εκεί που θα έχει διαφορά και όχι πίσω από ένα site, διαφορετικά είσαι κι εσύ συμμέτοχος σε αυτά, γιατί αν δεν αποτελείς μέρος της λύσης αποτελείς μέρος του προβλήματος

3. Αν κοιτάς απλά να επιβιώσεις δικαίωμα σου, αλλά αν περιμένεις να επιβιώσεις γραφοντας στο greekmeds και κάνοντας την πάπια στο έξω κόσμο (αν την κάνεις) τότε μάλλον θα απογοητευθείς.

Μου έδωσες 3 εναλλακτικές και σου παραθέτω την αποψή μου, δε με νοιαζει να διαλέξω, δε με αφορά ό,τι από τα 3 κι αν κάνεις... Εγώ έχω διαλέξει το δικό μου δρόμο και δεν τον επιβάλλω σε κανέναν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΦΩΝΑΖΩ?ΜΕΣΩ ΚΕΙΜΕΝΟΥ?ΤΙ ΝΑ ΠΩ?ΑΝ ΘΕΩΡΕΙΣ ΤΑ ΚΕΦΑΛΑΙΑ ΟΤΙ ΦΩΝΑΖΩ ΑΠΛΑ ΕΤΥΧΕ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΕΤΣΙ.

ΠΑΝΤΩΣ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΠΟΤΕ ΜΟΥ ΔΕΝ ΘΕΛΗΣΑ ΝΑ ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΤΩ ΤΙΠΟΤΑ.ΑΠΛΑ ΕΣΤΕΙΛΑ ΣΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΜΟΥ ΣΤΟ FACEBOOK ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΕΜΑΘΑ.ΑΝ ΕΣΥ ΑΥΤΟ ΤΟ ΒΛΕΠΕΙΣ ΣΑΝ ΜΙΚΡΟΠΟΛΙΤΙΚΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΚΑΤΙ.ΔΕΥΤΕΡΟΝ ΘΑ ΣΟΥ ΕΞΗΓΗΣΩ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΓΙΝΕ ΜΕ ΤΙΣ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΕΣ.

ΣΤΟ ΤΜΗΜΑ ΠΟΥ ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΥΝ ΦΟΙΤΗΤΕΣ ΚΑΙ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ ΚΑΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΡΑΚΤΙΚΑ ΣΤΗ ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ, ΠΡΟΤΑΘΗΚΕ ΝΑ ΜΟΙΡΑΖΟΝΤΑΙ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΣΤΙΣ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΕΣ ΟΠΩΣ ΠΑΛΙΑ.ΟΜΩΣ ΥΣΤΕΡΑ ΑΠΟ ΠΡΟΤΑΣΗ ΤΩΝ ΚΑΘΗΓΗΤΩΝ ΖΗΤΗΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΔΙΝΟΝΤΑΙ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΑΠΟ ΑΥΤΕΣ ΜΕ ΠΡΟΣΧΗΜΑ ΟΤΙ Ο ΝΕΟΣ ΝΟΜΟΣ ΠΛΑΙΣΙΟ ΔΕΝ ΤΟ ΔΙΑΣΑΦΗΝΙΖΕΙ ΚΑΙ ΟΤΙ ΚΑΙ ΣΕ ΑΛΛΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ ΜΟΙΡΑΖΟΝΤΑΙ ΚΑΤ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΕΜΕΝΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΕΝ ΜΕ ΒΡΙΣΚΕΙ ΣΥΜΦΩΝΟ.ΤΕΛΙΚΑ ΥΠΕΡΨΗΦΙΣΤΗΚΕ ΑΥΤΗ Η ΔΕΥΤΕΡΗ ΠΡΟΤΑΣΗ.ΤΟ ΑΚΑΤΑΝΟΗΤΟ ΣΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΤΟ ΒΡΙΣΚΕΙΣ?

ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΟΥ ΔΙΑΣΑΦΗΝΙΣΩ ΟΤΙ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΝΑ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΠΟΣΚΟΠΩ ΣΕ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ.ΓΙΑΤΡΟΣ ΘΕΛΩ ΝΑ ΓΙΝΩ ΚΑΙ ΟΧΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ.ΟΥΤΕ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΓΡΑΝΑΖΙ ΟΥΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ.ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΟ ΝΑ ΑΦΟΡΙΖΕΙΣ ΚΑΤΙ ΟΜΩΣ ΣΩΣΤΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΟΣ ΣΕ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΟΥΣ ΣΕ ΠΡΟΣΩΠΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ.ΚΑΛΛΙΣΤΑ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΒΡΙΖΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΠΟΙΟΝ ΜΕΣΩ ΤΗΣ ΑΝΩΝΥΜΙΑΣ ΤΟΥ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΟ ΘΕΩΡΩ ΣΩΣΤΟ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

http://vimeo.com/2488608

εδώ είναι το λινκ. Θα βρεις πολλά "μεμονομένα περιστατικά". Δυστυχώς, το πρόβλημα δεν είμαι εγώ που αμφισβητώ τη δικαιοσύνη, αλλά αυτοί που δεν την αποδίδουν σωστά και εκεί που πρέπει. Δες πόσοι αστυνομικοί μείνανε ατιμώρητοι παρά τις παρανομίες τους.

Μήπως είμαστε όλοι μας λίγο έως πολύ βολεμένοι τελικά??σκέψου το....

μετά τις τελευταίες δημοσκοπήσεις το πιστεύω. Το παρακράτος ειναι βαθιά ριζομένο.

Το μόνο που έχω ακόμα να προσθέσω, είναι τα λόγια του Μπρεχτ.

ΟΤΑΝ ΗΡΘΑΝ ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ ΤΟΥΣ ΚΟΜΟΥΝΙΣΤΕΣ, ΔΕΝ ΑΝΤΕΔΡΑΣΑ, ΔΕΝ ΗΜΟΥΝ ΚΟΜΟΥΝΙΣΤΗΣ.

ΟΤΑΝ ΗΡΘΑΝ ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ ΤΟΥΣ ΕΒΡΑΙΟΥΣ, ΔΕΝ ΑΝΤΕΔΡΑΣΑ, ΔΕΝ ΗΜΟΥΝ ΕΒΡΑΙΟΣ.

ΟΤΑΝ ΗΡΘΑΝ ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ ΕΜΕΝΑ, ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΑΠΟΜΕΙΝΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΑΝΤΙΔΡΑΣΕΙ.

@eki, τα κεφαλαία θεωρούνται από το ιντερνετ ως τρόπος για να φωνάξεις. (εντάξη, δεν είναι υποχρεωτικό να το ξέρει κανείς, αλλά τώρα που το έμαθες, καλύτερα γράφε με μικρά)

ΤΟ ΑΚΑΤΑΝΟΗΤΟ ΣΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΤΟ ΒΡΙΣΚΕΙΣ?

ακατανόητο είναι ότι δέχτηκαν τα βιβλιοπωλεία να το κάνουν αυτό δωρεάν. Και επειδή είμαι σίγουρος ότι πληρώνονται για αυτό που κάνουν, ακατανόητο είναι να σπαταλούν τα χρήματα για την παιδία με αυτόν τον τρόπο. Ποιος μαλάκας καθηγητής το πρότεινε? Ειμαστε σοβαροί? περιμένουμε από το νόμο να γράφει τέτοια αυτονόητα πράγματα? Μήπως να αναφέρει ο νόμος και καθε πότε μπορούμε να πάμε τουαλέτα? δεν πάμε καλα......

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1. Πάλι γενικεύεις! Όταν κάποιος έχει πολιτική άποψη ακόμα κι αν δε συμφωνείς με αυτήν δε σημαίνει ότι έχει πλάτες!

2. Αν έχεις σιχαθεί τα μικροπολιτικά παιχνίδια κάνε κάτι για αυτά εκεί που θα έχει διαφορά και όχι πίσω από ένα site, διαφορετικά είσαι κι εσύ συμμέτοχος σε αυτά, γιατί αν δεν αποτελείς μέρος της λύσης αποτελείς μέρος του προβλήματος

3. Αν κοιτάς απλά να επιβιώσεις δικαίωμα σου, αλλά αν περιμένεις να επιβιώσεις γραφοντας στο greekmeds και κάνοντας την πάπια στο έξω κόσμο (αν την κάνεις) τότε μάλλον θα απογοητευθείς.

Μου έδωσες 3 εναλλακτικές και σου παραθέτω την αποψή μου, δε με νοιαζει να διαλέξω, δε με αφορά ό,τι από τα 3 κι αν κάνεις... Εγώ έχω διαλέξει το δικό μου δρόμο και δεν τον επιβάλλω σε κανέναν.

1.Δε νομίζω ότι γενίκευσα κάπου αυτή τη φορά...και δεν ομιλώ για πολιτική άποψη(που έχουμε ΟΛΟΙ μας),αλλά για πολιτική στράτευση!

2.Σαν τι δηλάδη??όπως έχω ξαναγράψει το ίντερνετ είναι ο ΜΟΝΟΣ χώρος που πιστεύω ότι έχει μείνει ελεύθερος,όπου κάθε φωνή και άποψη μπορεί να ακουστεί

3.Δεν απογοητεύομαι τόσο εύκολα και για να στο πώ με ένα στιχάκι "για κανέναν π****η δε θύσιαζομαι",όσο για το αν κάνω την πάπια δεν την κάνω γιατί δεν ξέρω να κάνω κουαξ-κουάξ!πάντως έτσι και αλλίως θα προτιμούσα να γίνω βραστός με πορτοκάλι (ένας αξιοπρεπής θάνατος) παρά είμαι χορτάτος με κουτόχορτο...

Αν είσαι ευχαριστημένος με το δρόμο σου,γιατί να σου το χαλάσω....

εδώ είναι το λινκ. Θα βρεις πολλά "μεμονομένα περιστατικά". Δυστυχώς, το πρόβλημα δεν είμαι εγώ που αμφισβητώ τη δικαιοσύνη, αλλά αυτοί που δεν την αποδίδουν σωστά και εκεί που πρέπει. Δες πόσοι αστυνομικοί μείνανε ατιμώρητοι παρά τις παρανομίες τους.

Σε ευχαριστώ για το λινκ...ο Κούλογλου είναι τρομερός θα το δώ αύριο προσεκτικά και θα σου πώ(τώρα που γράφω είναι 5.30 το πρωί και νυστάζω)

ΟΤΑΝ ΗΡΘΑΝ ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ ΤΟΥΣ ΚΟΜΟΥΝΙΣΤΕΣ, ΔΕΝ ΑΝΤΕΔΡΑΣΑ, ΔΕΝ ΗΜΟΥΝ ΚΟΜΟΥΝΙΣΤΗΣ.

ΟΤΑΝ ΗΡΘΑΝ ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ ΤΟΥΣ ΕΒΡΑΙΟΥΣ, ΔΕΝ ΑΝΤΕΔΡΑΣΑ, ΔΕΝ ΗΜΟΥΝ ΕΒΡΑΙΟΣ.

ΟΤΑΝ ΗΡΘΑΝ ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ ΕΜΕΝΑ, ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΑΠΟΜΕΙΝΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΑΝΤΙΔΡΑΣΕΙ.

Καταπληκτικό κείμενο!!!δεν το είχα υπόψιν μου...

ακατανόητο είναι ότι δέχτηκαν τα βιβλιοπωλεία να το κάνουν αυτό δωρεάν. Και επειδή είμαι σίγουρος ότι πληρώνονται για αυτό που κάνουν, ακατανόητο είναι να σπαταλούν τα χρήματα για την παιδία με αυτόν τον τρόπο. Ποιος μαλάκας καθηγητής το πρότεινε? Ειμαστε σοβαροί? περιμένουμε από το νόμο να γράφει τέτοια αυτονόητα πράγματα? Μήπως να αναφέρει ο νόμος και καθε πότε μπορούμε να πάμε τουαλέτα? δεν πάμε καλα......

Ακριβώς!!!περιμένω και εγώ την απάντηση από το μέλος της ΔΑΠ που "τυχαία" το έμαθε και θέλησε να μας ενημερώσει...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μα ολοι οι καθηγητες συμφωνησαν.ελαχιστες ηταν οι φωνες που διαφωνησαν και δεν μπορω να θυμηθω ποιοι ηταν.αλλα αυτοι που εναντιωθηκαν δεν εξυπηρετουσαν κανενα σκοπο απλα υπερασπιστηκαν το αυτονοητο.ως τωρα σου εχω απαντησει οσο το δυνατον πιο επαρκως και σου εχω ξαναπει οτι ειναι τουλαχιστον αναιδια προς τους συνομιλητες σου εδω στο forum να χρησιμοποιείς χαρακτηρισμους για ανθρωπους που δεν νωριζεις καλα καλα κρυβομενος πισω απο την ανωνυμια σου.και οσον αφορα το αν περασα τυχαια θα σου πω το εξης:την ωρα που πηγα στο βιβλιοπωλειο ηταν εκει καποιοι απο την επιτροπη του 4 ετους που δεν ειναι εγγεγραμμενοι σε καμια παραταξη και πιο πριν ειχαν περασει και αλλοι συμφοιτητές μας.ΑΛΛΑ ΣΟΥ ΞΑΝΑΖΗΤΑΩ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΠΙΣΩ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΟΥΣ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΣ ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΟΜΕΝΟΣ ΤΗΝ ΑΝΩΝΥΜΙΑ ΤΟΥ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΚΑΙ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

http://vimeo.com/2488608

ακατανόητο είναι ότι δέχτηκαν τα βιβλιοπωλεία να το κάνουν αυτό δωρεάν. Και επειδή είμαι σίγουρος ότι πληρώνονται για αυτό που κάνουν, ακατανόητο είναι να σπαταλούν τα χρήματα για την παιδία με αυτόν τον τρόπο. Ποιος μαλάκας καθηγητής το πρότεινε? Ειμαστε σοβαροί? περιμένουμε από το νόμο να γράφει τέτοια αυτονόητα πράγματα? Μήπως να αναφέρει ο νόμος και καθε πότε μπορούμε να πάμε τουαλέτα? δεν πάμε καλα......

ΔΕΝ ΕΙΠΑ ΠΟΤΕ ΟΤΙ ΜΕ ΒΡΙΣΚΕΙ ΣΥΜΦΩΝΟ.ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΟΤΙ ΤΟ ΘΕΩΡΩ ΑΝΟΗΤΟ ΑΛΛΑ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ΤΟ ΠΡΟΤΕΙΝΑΝ ΓΙΑ ΕΝΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΛΟΓΟ.ΓΙΑΤΙ ΗΘΕΛΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΤΗΝ ΕΧΟΥΝ ΑΥΤΗ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΟΙ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΕς.ΑΝ ΕΙΧΕΣ ΜΙΛΗΣΕΙ ΤΟΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΚΑΙΡΟ ΜΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΑΝ ΣΤΙΣ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΕΣ ΤΩΝ ΕΔΡΩΝ ΘΑ ΕΒΛΕΠΕΣ ΟΤΙ ΕΙΧΑΝ ΕΤΟΙΜΟ ΤΟ ΠΑΡΑΜΥΘΑΚΙ ΟΤΙ: 'ΠΑΙΔΙΑ ΕΜΕΙΣ ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΔΙΑΝΟΜΕΙΣ ΒΙΒΛΙΩΝ, ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΕΤΕ ΣΤΑ ΒΙΒΛΙΟΠΩΛΕΙΑ ΟΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΤΙΣ ΜΕΓΑΛΕΣ ΠΟΛΕΙΣ.'

ΒΕΒΑΙΑ ΔΕΝ ΕΝΝΟΩ ΟΤΙ ΤΟ ΕΛΕΓΑΝ ΟΛΟΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΡΕΞΗΓΟΥΜΑΙ ΑΛΛΑ Η ΠΛΕΙΟΝΟΤΗΤΑ ΤΟΥΣ ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ ΝΑΙ ΑΥΤΟ ΗΘΕΛΕ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

2.Σαν τι δηλάδη??όπως έχω ξαναγράψει το ίντερνετ είναι ο ΜΟΝΟΣ χώρος που πιστεύω ότι έχει μείνει ελεύθερος,όπου κάθε φωνή και άποψη μπορεί να ακουστεί

3.Δεν απογοητεύομαι τόσο εύκολα και για να στο πώ με ένα στιχάκι "για κανέναν π****η δε θύσιαζομαι",όσο για το αν κάνω την πάπια δεν την κάνω γιατί δεν ξέρω να κάνω κουαξ-κουάξ!πάντως έτσι και αλλίως θα προτιμούσα να γίνω βραστός με πορτοκάλι (ένας αξιοπρεπής θάνατος) παρά είμαι χορτάτος με κουτόχορτο...

Αν είσαι ευχαριστημένος με το δρόμο σου,γιατί να σου το χαλάσω....

Να κατεβασεις κανενα πλαισιο ας πουμε??? Μονο εσυ εισαι ανεξαρτητος? Αν κατεβαινε ποτε κανενα πραγματικα ανεξαρτητο πλαισιο θα το ψηφιζα και με τα 2 χερια, αλλα όλοι έχουμε δει τι κατεβαίνει και απο ποιούς!

Καλα κανεις και δεν απογοητευεσαι ειναι μια πολυ ωραια σταση ζωής αλλα επιμενω στη γνωμη μου οτι στο internet δεν κανεις καμια διαφορα, η αποψη σου χανεται μεσα στον καταιγισμο όλων των άλλων.

Κι όσο για το δρόμο μου δεν τον ξέρεις και δεν είσαι σε θέση να τον κρίνεις αλλά και να τον ήξερες εγώ αποφασίζω για μένα οπότε, όχι, δεν μπορεις να μου τον χαλασεις...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μα ολοι οι καθηγητες συμφωνησαν.ελαχιστες ηταν οι φωνες που διαφωνησαν και δεν μπορω να θυμηθω ποιοι ηταν.αλλα αυτοι που εναντιωθηκαν δεν εξυπηρετουσαν κανενα σκοπο απλα υπερασπιστηκαν το αυτονοητο.ως τωρα σου εχω απαντησει οσο το δυνατον πιο επαρκως και σου εχω ξαναπει οτι ειναι τουλαχιστον αναιδια προς τους συνομιλητες σου εδω στο forum να χρησιμοποιείς χαρακτηρισμους για ανθρωπους που δεν νωριζεις καλα καλα κρυβομενος πισω απο την ανωνυμια σου.και οσον αφορα το αν περασα τυχαια θα σου πω το εξης:την ωρα που πηγα στο βιβλιοπωλειο ηταν εκει καποιοι απο την επιτροπη του 4 ετους που δεν ειναι εγγεγραμμενοι σε καμια παραταξη και πιο πριν ειχαν περασει και αλλοι συμφοιτητές μας.ΑΛΛΑ ΣΟΥ ΞΑΝΑΖΗΤΑΩ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΠΙΣΩ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΟΥΣ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΣ ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΟΜΕΝΟΣ ΤΗΝ ΑΝΩΝΥΜΙΑ ΤΟΥ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΚΑΙ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ..

-Δεν σε πιάνω...ειλικρινά!ποιο είναι το "αυτονόητο" για σένα??...μιλάς με γρίφους γέρο :P

-Ποιος χαρακτηρισμός σε πείραξε ακριβώς(πρόσεξε σε λίγες ώρες αρχίζει η γενική συνέλευση)

-Ρε παιδιά θα μου πεί επιτέλους κανείς τι πρέπει να κάνω σε αυτή τη σχολή για να μαθαίνω πράγματα "τυχαία",να βρίσκομαι στο σωστό μέρος "τυχαία",να βρίσκω σημειώσεις "τυχαία"??

-Κούλαρε λίγο...ιντερνετικές περσόνες είμαστε...δεν έβαλα δα και κουκούλα να σου κάψω το σπίτι!ΔΕΝ απευθύνομαι στο προσωπό σου,απλά σκιαγραφώ το μέσο προφίλ του "καλού Δαπίτη"!οκ?

Να κατεβασεις κανενα πλαισιο ας πουμε??? Μονο εσυ εισαι ανεξαρτητος? Αν κατεβαινε ποτε κανενα πραγματικα ανεξαρτητο πλαισιο θα το ψηφιζα και με τα 2 χερια, αλλα όλοι έχουμε δει τι κατεβαίνει και απο ποιούς!

Καλα κανεις και δεν απογοητευεσαι ειναι μια πολυ ωραια σταση ζωής αλλα επιμενω στη γνωμη μου οτι στο internet δεν κανεις καμια διαφορα, η αποψη σου χανεται μεσα στον καταιγισμο όλων των άλλων.

Κι όσο για το δρόμο μου δεν τον ξέρεις και δεν είσαι σε θέση να τον κρίνεις αλλά και να τον ήξερες εγώ αποφασίζω για μένα οπότε, όχι, δεν μπορεις να μου τον χαλασεις...

Ίσως παίξει και αυτό το σκηνικό...το έχω σκεφτεί πάμπολλες φορές εξάλλου!Και όσο για τον δρόμο σου δεν το έκρινα,ούτε τον κατέκρινα-ποιος είμαι εξάλλου να το κάνω αυτό-συγνώμη αν ακούστηκε "κάπως" αυτό που έγραψα δεν το εννοούσα έτσι όπως το εξέλαβες(το τελευταίο post μου γράφτηκε τις πρώτες πρωινές ώρες με αρκετό αίμα στο αλκοόλ μου :P)

PEACE BROTHERS και ας ελπίσουμε σε μία πολιτισμένη γενική συνέλευση,οπού δε θα ξενερώσουμε ξανά την ζωή μας!!Ελπίζω να παρουσιαστούν και άλλες μορφές αντίδρασης πέρα από κατάληψη(που το μόνο που μας προσφέρει είναι διαπόμπευση του δημόσιου πανεπιστημίου και χαμένες ώρες μαθήματος)....άντε και Καλή Ανάσταση!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να κατεβασεις κανενα πλαισιο ας πουμε??? Μονο εσυ εισαι ανεξαρτητος? Αν κατεβαινε ποτε κανενα πραγματικα ανεξαρτητο πλαισιο θα το ψηφιζα και με τα 2 χερια, αλλα όλοι έχουμε δει τι κατεβαίνει και απο ποιούς!

Καλα κανεις και δεν απογοητευεσαι ειναι μια πολυ ωραια σταση ζωής αλλα επιμενω στη γνωμη μου οτι στο internet δεν κανεις καμια διαφορα, η αποψη σου χανεται μεσα στον καταιγισμο όλων των άλλων.

Κι όσο για το δρόμο μου δεν τον ξέρεις και δεν είσαι σε θέση να τον κρίνεις αλλά και να τον ήξερες εγώ αποφασίζω για μένα οπότε, όχι, δεν μπορεις να μου τον χαλασεις...

Ίσως παίξει και αυτό το σκηνικό...το έχω σκεφτεί πάμπολλες φορές εξάλλου!Και όσο για τον δρόμο σου δεν το έκρινα,ούτε τον κατέκρινα-ποιος είμαι εξάλλου να το κάνω αυτό-συγνώμη αν ακούστηκε "κάπως" αυτό που έγραψα δεν το εννοούσα έτσι όπως το εξέλαβες(το τελευταίο post μου γράφτηκε τις πρώτες πρωινές ώρες με αρκετό αίμα στο αλκοόλ μου :P)

PEACE BROTHERS και ας ελπίσουμε σε μία πολιτισμένη γενική συνέλευση,οπού δε θα ξενερώσουμε ξανά την ζωή μας!!Ελπίζω να παρουσιαστούν και άλλες μορφές αντίδρασης πέρα από κατάληψη(που το μόνο που μας προσφέρει είναι διαπόμπευση του δημόσιου πανεπιστημίου και χαμένες ώρες μαθήματος)....άντε και Καλή Ανάσταση!!!

Εννοείται peace! Συζήτηση κάνουμε.

Πάντως αν το αποφασίσεις είμαι μαζί σου... δε θα με χαλούσε μια ανεξάρτητη κίνηση στη σχολή, το αντίθετο θα έλεγα!

Επίσης μπορείτε να προτείνετε και μορφές αντίδρασης αν θέλετε άσχετα από το αν θα κατέβει πλαισιο. Έχετε δίκιο πως λογικά θα υπάρχουν κι άλλες που ίσως δεν έχουμε σκεφτει, απλά δεν υπάρχουν οι προτάσεις τους... μέχρι τώρα το μόνο που έχω ακούσει είναι "όχι καταληψη" χωρίς κάποια αντιπρόταση. Νέες ιδέες είναι πάντα ευπρόσδεκτες και που ξέρεις ίσως κάνουν την πολυπόθητη διαφορά.

Παρεπιπτόντως αύριο στις 14:00 έχουμε συνέλευση...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πράγματι θεωρώ πως υπάρχουν αρκετές ανένταχτες φωνές στη σχολή μας που δυστυχώς δεν ακούγονται για λόγους που προαναφέρατε...όπως επίσης κ αρκετές δήθεν ανένταχτες που ενώ υπερασπίζονται διακαώς την ανεξαρτησία τους,συνεχίζουν και τα ονόματά τους να αφήνουν στα ψηφοδέλτια των παρατάξεων κ στις γενικές συνελύσεις να κάνουν τουμπεκί ψιλοκομμένο...Το εκφράζω ως αποτέλεσμα προσωπικής εμπειρίας χωρίς να θέλω να θίξω κάποιον προσωπικά...

Επί τη ευκαιρία θα θελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάτι νεότερο από τη συνέλευση της σχολής για μας δεν μπορούμε να παρευρεθούμε :anavwfwties:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βγήκε πρώτο το πλαίσιο της ΔΑΠ που κατηγορεί την στυγνή δολοφονία και κάτι άλλα. Υπήρχαν παράπονα για νοθεία, δεν ξέρω προσωπικά αν έγινε ή όχι αλλά όταν ζητήθηκε επανακαταμέτρηση δεν δέχθηκαν. Είπαν για νέα συνέλευση αύριο(σήμερα, Τρίτη δηλαδή) στις 2.

offtopic, αλλά αφού ρώτησε.. :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.