Jump to content

Χρειάζομαι τη συμβουλή σας


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους,

Είμαι φοιτητής, στο 2ο έτος τυπικά, αλλά δεν έχω παρακολουθήσει τη σχολή. Θα αρχίσω όμως κανονικά τώρα, παρακολουθώντας τα μαθήματα του Β' εξαμήνου του πρώτου έτους. Αναρωτιέμαι, υπάρχει τρόπος να συμμαζέψω το χαμένο χρόνο;

Τι μου προτείνεται να κάνω. Απλώς να πάρω τη σχολή από την αρχή, ή μήπως μπορώ να κερδίσω το χαμένο χρόνο. Δε με πειράζει να χάσω τον πρώτο χρόνο και να αρχίσω από το 1ο έτος, αλλά και πάλι έχω χάσει το Α εξάμηνο. Θα μπορέσω να παρακολουθήσω τα μαθήματα του χρόνου στο χειμερινό ή θα αλληλεπικαλύπτονται εργαστήρια και θεωρίες.

Φαντάζομαι πως ούτε και το Σεπτέμβρη μπορώ να δώσω τα μαθήματα του Α εξαμήνου, σωστά;

Οποιαδήποτε συμβουλή είναι ευπρόσδεκτη. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πήγα να σου απαντήσω γιατί νόμιζα ότι ήσουν στης Αθήνας. Καλή επιτυχία πάντως και τίποτα δεν είναι ακατόρθωτο κατά τη γνώμη μου. :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

γεια χαρα

δεν ξερω σε ποια σχολη εισαι και εχω απομακρυνθει απο τα πανεπιστημια εδω και καποιο καιρο.

ομως,θεωρω πως ναι,θα αλληλοεπικαλυπτονται μαθηματα και κυριως εργαστηρια με τα δυο εξαμηνα.δεν λεω οτι ειναι αδυνατο να γινει,λεω ομως οτι πιθανοττα θα τρεξεις αρκετα,θα κανεις καποιες απουσιες,θα εισαι αρκετες ωρες στη σχολη και γενικα θα ζοριστεις λιγο.στο λεω διοτι σε μεγαλυτερο ετος απο σενα κατι παρομοιο ειχα κανει κι εγω και αν και τα καταφερα εν τελει μια χαρα,ετρεχα σαν τον βεγγο και ο προσωπικος χρονος ειχε μειωθει αρκετα.

θαλεγα να τα παρεις με την σειρα τα πραγματα,διοτι θα σου ειναι πιο ευκολο να παρακολουθησεις τα μεταγενεστερα μαθηματα να εχεις διαβασει και κατανοησει τα εντελως βασικα και γιατι αν θες να εισαι ενας επαρκως σπουδαγμενος(χεχεχεχε) φοιτητης και μετεπειτα αποφοιτος γιατρικης,θα πρεπει να σουχουνε μεινει και 5-10 πραγματα,οχι μονο να εχεις κατορθωσει να περασεις με καποιον μαγικο τρπο τα προηγουμενα μαθημτα...

φιλικα

γιαννης

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παρά το γεγονός ότι είσαι στην Θεσ/νίκη και δεν έχω φοιτήσει σε αυτή την ιατρική, μπορώ να σου πω όμως γιατί πάνω κάτω όλες οι σχολές είναι.

1. Κάνε όλα τα εργαστήρια και πρώτου και δεύτερου έτους (όσα μπορείς περισσότερα που οι ώρες δε συμπίπτουν) έτσι ώστε να έχεις δικαίωμα να δώσεις όλα τα μαθήματα είτε πρώτου είτε δεύτερου έτους

2. Τον Σεπτέμβρη μπορείς να δίνεις όλα τα μαθήματα όλων των εξαμήνων

3. Διάβασε όλα τα μαθήματα του Β εξαμήνου και πρώτου και δεύτερου έτους, πόσα είναι 12-13 σύνολο, και πήγαινε δώσε τον Ιούνιο. Και όσα περάσεις. Για τον Σεπτέμβρη βάλε στόχο πάλι να δώσεις περίπου 10 μαθήματα.

Δεν είναι εύκολο αλλά σίγουρα γίνεται ειδικά με τα μαθήματα των πρώτων ετών που πέρα της βιοχημείας, ανατομίας και φυσιολογίας (αν έχετε) τα υπόλοιπα είναι εύκολα. Σκέψου ότι όταν φτάσεις πτυχίο θα χρειαστεί πιθανότατα σε μία εξεταστική να δώσεις 10 μαθήματα...οπότε στρώσου και δεν έχεις χάσει χρόνο.

Και η δική μου συμβουλή είναι να πας για να τα περάσεις όλα, όχι μόνο του δεύτερου ή μόνο του πρώτου. Αρκεί να προετοιμαστείς σωστά, ποιά βιβλία χρειάζεσαι, ποιές σημειώσεις, ποια σοσ κλπ και να διαβάσεις κανά δίμηνο, ένα μήνα πριν κι ένα μήνα μέσα στην εξεταστική, καθημερινά 4 ώρες, μια χαρά θα τα περάσεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δεν ειχα δει οτι εισαι θεσσαλονικη

οποτε οσα εγραψα εχουν μια παραπανω βαρυτητα μιας και εγω εκει τελειωσα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΟΛΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ!

Θέλει προσπάθεια, αποφασιστικότητα και λίγη τύχη.

Μη χάνεις όμως τελείως την επαφή με τη σχολή.

Εγω κάλυψα αντίστοιχο κενό σε μεγαλύτερο έτος στην Πάτρα, που θεωρείται ζόρικη σχολή, ενώ ταυτόχρονα είχα κλινικές και πτυχιακά.

Μην αφήσεις κανένα να σου πει ότι δε γίνεται, έχεις πολύ καιρό μπροστά σου να τα μαζέψεις!

Μην ξεχνάς ότι για κάθε εξάμηνο που καθυστερείς το πτυχίο σου χάνεις χρόνια σε αναμονή ειδικότητας. Πιστεύω ειλικρινά ότι μπορείς να ορκιστείς ακόμα και το καλοκαίρι του 6ου έτους. Εξαρτάται μόνο από ΕΣΕΝΑ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΟΛΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ!

Θέλει προσπάθεια, αποφασιστικότητα και λίγη τύχη.

Μη χάνεις όμως τελείως την επαφή με τη σχολή.

Εγω κάλυψα αντίστοιχο κενό σε μεγαλύτερο έτος στην Πάτρα, που θεωρείται ζόρικη σχολή, ενώ ταυτόχρονα είχα κλινικές και πτυχιακά.

Συμφωνώ απόλυτα. Κι εγώ ακριβώς ίδια περίπτωση είμαι: ξεκίνησα το διάβασμα στο 4ο εξάμηνο (για την ακρίβεια στην αρχή του 4ου εξαμήνου χρώσταγα 16 μαθήματα από τα εν συνόλω 22 έχοντας περάσει πρακτικά μόνο τη χημεία).

Και όμως ανέκαμψα, πέρασα 70 μαθήματα σερί (υποχρεωτικά, επιλογής, κλινικές) και έτσι τελείωσα σχετικά άνετα στην ώρα μου και με αρκετά καλό βαθμό.

Και σε μια σχολή δύσκολη (Κρήτη).

Και τώρα είμαι ο καλύτερος γιατρός του κόσμου. Ολοζώντανος! Μπροστά σας!

Οπότε για να το κάνω εγώ που είμαι υπαρκτό πρόσωπο και όχι κανένας εξωγήινος (αν και με υπερφυσικό μυαλό), μάλλον μπορεί να το κάνει ο καθένας.

Εξάλλου η ιατρική οπως έχουμε ξαναπεί δεν απαιτεί και πολύ μυαλό για να την τελειώσεις. Απαιτεί όμως μυαλό για να γίνεις καλός γιατρός.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.