Jump to content

[γενικές πληροφορίες] Εκπαιδευτικό πρόγραμμα ειδικευόμενων ιατρών


Zer0cooL

Recommended Posts

Καλησπέρα και ελπίζω να γράφω στο σωστό topic.

Αυτόν τον μήνα εχω 4 εφημεριες ως ειδικευόμενος χωρις ειδικό της ειδικοτητάς μου σε επαρχιακό νοσοκομείο.Έχει ξαναγίνει να εφημερέψω κατά αυτόν τον τρόπο,πείτε από φιλότιμο,από άγνοια κινδυνου ή όπως θέλετε πείτε το.

Το ερώτημά μου είναι εάν είναι νόμιμο να γράψω ειδικότητα κατά αυτόν τον τρόπο και εαν όχι τι θα μπορούσα να κάνω για να μη μου μετρηθεί ως χρόνος ειδικότητας και συνεπώς να "κερδίσω" αυτόν τον χρόνο στο νοσοκομείο που θα μου δώσει την πλήρη ειδικότητα.Υπάρχουν κυρώσεις μήπως;

Ευχαριστώ

Συναδελφε το λιγοτερο που πρεπει να σε ενδιαφερει ειναι αν γραφεις ή οχι ειδικοτητα.

Αυτο που κανεις αποτελει την απολυτη παρανομια και ανα πασα στιγμη (σε μια στραβη) θα βρεθεις αμεσα κατηγορουμενος (αν ψαχθει θα τη φανε και αλλοι,αλλα εσυ την ποινη φυλακισης την εχεις σιγουρη).

Να προβεις αμεσα σε καταγγελια-αναφορα σε: Επιστημονικο Συμβουλιο, Διευθυντη Ιατρικης Υπηρεσιας, Διοικητη του νοσοκομειου, αρμοδια ΥΠΕ και εισαγγελια.

Συνάδελφε akos να σημειώσω μόνο μία λεπτομέρεια που ίσως να διαφοροποιήσει την απάντησή σου.Σε αυτές τις εφημερίες που αναφέρομαι κάνω εφημερία τομέα (Χειρουργικού),στον οποίο υπάρχει ειδικός της Χειρουργικής,χωρίς ειδικευόμενο της Χειρουργικής βέβαια,ενώ τα ορθοπαιδικά περιστατικά τα βλέπω μόνος μου,καθώς δεν υπάρχει εφημερεύον ειδικός της Ορθοπαιδικής.Υπάρχουν και περιπτώσεις που υπάρχει ειδικευόμενος της Χειρουργικής με ειδικό της Χειρουργικής επίσης,ενώ εγώ είμαι χωρίς ειδικό,στην Ορθοπαιδική πάντα.Αν γίνεται ένα σχόλιο κατά περίπτωση,εκτός εάν ισχύει το ίδιο για όλες τις περιπτώσεις ανεξαιρέτως.

Αυτά τα δεδομένα,λοιπόν,παίζουν κάποιο ρόλο;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

ναι εχει ξαναγινει,αλλα πριν ΔΝΤ,τωρα δεν ξερω.ακομη,φανταζομαι εχει να κανει με το ποσοι ειδικευομενοι ειστε,αν ειναι να μεινουνε 2-3 ολοι κι ολοι στο τμημα,δυσκολα το βλεπω

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πόσους μήνες αφορά ;

Φυσικά και θα υπάρχει επαρκής αριθμός, τώρα είμαστε 4, φεύγει 1, έρχονται 3, οπότε θα είναι 5 χωρίς εμένα.

Ίσως κάνω μια προσπάθεια, αν δεν, παίρνω την σκούφια μου και φεύγω (παραιτούμενος).

Η κατάσταση στα ελλ.νοσοκομεία είναι απελπιστική.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

τουλαχιστον 6 τμηνες τοτε,μαλλον 9 ομως παλια στο αλμπουκερκι...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να υποθέσω ότι δεν πληρώνεσαι, απλά έχεις καπαρωμένη την θέση για την περίπτωση που επιθυμήσεις να γυρίσεις πίσω.

Όπως καταλαβαίνεις, ο σκοπός δεν είναι να "εκπαιδευτώ" και να γυρίσω, αλλά να μείνω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δεν ξερω για το αν πληρωνεσαι η οχι μιας και δεν ειχα παει εγω αλλα ενας αλλος συναδελφος.

παντως βρηκα παραδειγμα συναδελφου που το 2012 πηρε 6μηνη αδεια μετ'αποδοχων στο εξωτερικο και του αναγνωριστηκε ως χρονος ειδικοτητας κιολας

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όλα γίνονται στην Ελλάδα αν το επιθυμούν οι κατάλληλοι άνθρωποι, και εν προκειμένω, ο διευθυντής.

Σε κάθε περίπτωση, αν παραιτηθώ, μέχρι να ερθει ο επόμενος θα περάσουν τουλάχιστον 2 μήνες, οπότε δεν έχει κανένα συμφέρον να παραιτηθώ.

Άσε που στην λίστα (μεγάλου αθηναϊκού νοσοκομείου) υπάρχει ΜΟΛΙΣ ένας στην αναμονή.

Φυσικά δεν ιδρώνει το αυτάκι κανενός, και το μοτίβο είναι ένα: λάντζα και πάλι λάντζα.

Κρίμα που δεν μπορούν (για διάφορους λόγους) να φύγουν ΌΛΟΙ ώστε να αναλάβουν την λάντζα οι Επιμελητές, και να μην υπάρχει κανείς να τρέξει τα πελατάκια τους...

Tnx για την πληροφόρηση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οι άδειες εξωτερικού είναι είτε τρίμηνες είτε εξάμηνες και η έγκρισή τους από το ΚΕΣΥ είναι μια σχετικά απλή διαδικασία από τη στιγμή που ο Διευθυντής της Κλινικής συναινεί εγγράφως στην αίτησή σου προς τη Διοίκηση του Νοσοκομείου σου.

Χαρακτηριστικό πως αρκεί μία απλή υπεύθυνη δήλωση πως είσαι γνώστης της γλώσσας της χώρας στην οποία θα πας, είτε πρόκειται για Γιαπωνέζικα είτε για Σουαχίλι.

Συνεχίζεις να πληρώνεσαι κανονικά τους τακτικούς μηνιαίους μισθούς σου, με την προϋπόθεση πως στο letter of invitation που θα καταθέσεις θα αναφέρεται ρητά πως εκεί που θα πας δεν θα πληρώνεσαι. Επίσης πρέπει να αναφέρεται πως το Νοσοκομείο που θα είσαι στο εξωτερικό είναι αναγνωρισμένο από το κράτος υποδοχής ώστε να χορηγεί πλήρη ειδικότητα.

Γενικά, απλή διαδικασία.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.