Jump to content

Φτάνει πια με το μίσος του Συνασπισμού κατά της Ορθοδοξίας


ludovick

Recommended Posts

Φτάνει πια με το μίσος του Συνασπισμού κατά της Ορθοδοξίας

Θέλουν να μην έχουν αξίες τα παιδιά μας

Ενοχλήθηκε ο Συνασπισμός επειδή ο Μητροπολίτης Ν. Σμύρνης κάνει αυτό που θα έπρεπε να κάνουν όλοι οι ρασοφόροι , να επισκέπτεται σχολεία και ο Βουλευτής του Τάσος Κουράκης κατέθεσε σχετική ερώτηση στη Βουλή, προς τον υπ. Παιδείας Ευρ. Στυλιανίδης.

Ο κ. Κουράκης, αγνοώντας ότι η επικρατούσα θρησκεία στη χώρα μας είναι η ορθοδοξία, κάνει λόγο για παρακώλυση της εκπαιδευτικής διαδικασίας, βασιζόμενος στην κείμενη εκπαιδευτική νομοθεσία ότι δεν επιτρέπεται σε οποιονδήποτε φορέα (κρατικό – ιδιωτικό) ή πρόσωπο να παρευρίσκεται στους χώρους των σχολείων κατά τη διάρκεια της λειτουργίας τους χωρίς σχετική άδεια (Εγκύκλιος Φ.3 /976/108630/ Γ1, 21.8.2008).

Ο Βουλευτής του Συνασπισμού καταγγέλλει ότι «κάθε μορφή «κατήχησης» ή «προπαγάνδας» σε υπό διαμόρφωση συνειδήσεις είναι κοινωνικά απαράδεκτη» και επισημαίνει προς τους διευθυντές των σχολείων πως « Πέραν των στελεχών της εκπαίδευσης (Δ/ντων Εκπ/σης, Προϊσταμένων, Σχολικών Συμβούλων) και των πολιτικών προϊσταμένων (Υπουργού, Υφυπουργού, κλπ.), ουδεμία θεσμική αρμοδιότητα δίνει το δικαίωμα σε εκπρόσωπο της Ορθόδοξης Χριστιανικής Εκκλησίας ή άλλου δόγματος να επισκέπτεται σχολεία και να απευθύνεται σε μαθητές».

Δεν σας αρκεί κύριοι του Συνασπισμού που έχετε βγάλει έξω από τις αίθουσες τις εικόνες του Χριστού και της Παναγίας;

Δεν σας αρκεί που οι σχολικές αίθουσες είναι με γυμνούς τοίχους που μοιάζουν περισσότερο με κελιά παρά με χώρους μάθησης και διαπαιδαγώγησης;

Δεν σας αρκεί που σας έχει δοθεί το δικαίωμα να βωμολοχείτε (χωρίς να τιμωρείστε) εναντίον των Ελλήνων που αγαπούν την πατρίδα τους και το δηλώνουν ευθαρσώς;

Δεν σας αρκεί η ισοπέδωση ηθικών κανόνων και αξιών που υπάρχει στην Ελληνική κοινωνία και επιθυμείτε και τα χειρότερα;

Σας ενοχλούν οι επισκέψεις των ιερέων ή θα επιθυμούσατε με την ίδια άνεση να σας υποδέχονται όπου πηγαίνετε;

Μήπως ξεχνάτε πως εσείς μπαίνετε σαν κόμμα μέσα στα σχολεία προσπαθώντας να επηρεάσετε τη νεολαία και εισάγοντας "δαιμόνια" και αδικαιολόγητες έριδες στον μαθητικό κόσμο;

Ντροπή σας μεμψίμοιροι... Στο περιθώριο μπορείτε να ζείτε επειδή το αποφασίσατε εσείς. Δεν σας επιτρέπετε να σπρώξετε και τη νεολαία στα υπόγεια και τα σκοτάδια της δικής σας ζωής...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η Ορθοδοξία και οι εντολές που δίδαξε ο Ιησούς Χριστός, με όλη του την αγάπη, δεν εχουν καμια σχεση με τα αποβρασματα εφραιμ και βαβυλη .

Η Εκκλησία πολεμάται στο σύνολό της τον τελευταίο καιρό, και κανένα μα κανένα κανάλι δεν έχει δείξει την πραγματική συνεισφορά και συμβολή της στην Ελλάδα και την ανθρωπότητα.

Η Ορθοδοξία δεν είναι μόνο ο Εφραίμ...είναι πολλά παραπάνω, μέσα από το πέρασμα των αιώνων, και ο πόλεμος που υφίσταται είναι ύπουλος.

Εμείς σαν Ελληνες Ορθόδοξοι δεν θα επιτρέψουμε την βεβήλωση, τον διασυρμό και την ξεφτίλα που θέλουν να μας επιβάλλουν...αυτά ανήκουν σε εκείνους που τα προκαλούν και τα υποθάλπτουν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

βαρεθηκα το συγκεκριμενο κομμα το οποιο μισει οτιδηποτε ελληνικο και οτιδηποτε ορθοδοξο..

αν δεν τους αρεσει να πανε να πολιτευτουν σε τουρκια,σκοπια κτλ..

αλλα οχι εδω και να πολεμανε ελλαδα και ορθοδοξια συνεχεια..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

" Με έχει κουράσει, με έχει απογοητεύσει κι έχω αηδιάσει με την πατριδολαγνεία και την εθνικοκαπηλία.

Γνώρισα τέτοιους ανθρώπους πολλούς , οι οποίοι χρησιμοποιούν την πατρίδα,τη θρησκεία

και την οικογένεια ως σύνθημα και βόλεμα.Δεν θέλω να ακολουθήσω αυτήν τη γραμμή.

Προτιμώ κάποτε να μιλήσουν τα έργα και να σβήσουν τα συνθήματα"

αρχιεπίσκοπος Ιερώνυμος

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σήφης is back βλέπω!

βουρ προς τα πίσω με τσίτα το γκάζι...

πολύ θα ήθελα να καταλάβω την ακριβή κοινωνική προσφορά ενός φορέα "αγάπης" με την περιουσία της Εκκλησίας..

γιατί αν πχ το Χαμόγελο του παιδιού ή η Διεθνής αμνηστία είχαν την περιουσία της Εκκλησίας θα είχαν σίγουρα κάνει καλύτερη διαχείρηση

(και btw σε αυτόυς τους οργανισμούς προσπαθούν απλά το ανθρώπινο όχι το επουράνιο...)

το πιο είναι το κυρίαρχο θρήσκευμα στην Ελλάδα δεν επιτρέπει σε κανέναν να κάνει θρησκευτικό προσηλυτισμό.ο κάθε πολίτης πρέπει να αποφασίζει ελεύθερα και όχι να κάνουμε κηρύγματα στα ανήλικα παιδιά!

με την ίδια θεωρία εφόσον η ΝΔ ήταν κυρίαρχο κόμμα θα έπρεπε να γυρίζει στα σχολεία και να καλεί τα παιδιά στο κόμμα...

και χαχαχα το καλύτερο:ποιος είπε ότι με την εικόνα του Χριστού ή της Παναγίας δεν έμοιαζε με κελί η τάξη?τότε ήταν που κλασικά έμοιαζε με κελί ή δικαστήριο ή θάλαμο νοσοκομείου :splaaaats:

ας αφήσουμε το μέλλον να μεγαλώσει ήσυχο :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

" Με έχει κουράσει, με έχει απογοητεύσει κι έχω αηδιάσει με την πατριδολαγνεία και την εθνικοκαπηλία.

Γνώρισα τέτοιους ανθρώπους πολλούς , οι οποίοι χρησιμοποιούν την πατρίδα,τη θρησκεία

και την οικογένεια ως σύνθημα και βόλεμα.Δεν θέλω να ακολουθήσω αυτήν τη γραμμή.

Προτιμώ κάποτε να μιλήσουν τα έργα και να σβήσουν τα συνθήματα"

αρχιεπίσκοπος Ιερώνυμος

:splaaaats:

I LOVE IT

the orthodox get what they deserve

they bought the media fairy tale and elected a media whore as the archbishop of Greece

you deserve to be fucked by the pseudoleftist media and politicians

the Catholic church is the only Christian denomination that will survive this century

when liberals bust their balls what do they get?

The most conservative pope possible

The orthodox church of Greece put Mr ‘eleftherotypia tells me what to think’ in charge and effectively ideologically and culturally surrendered to corrupt and ignorant politicians and journalists

What the fuck did you think was going to happen?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αρχιεπίσκοπος Ιερώνυμος

σωπα! :o

Υ.Γ. αγγελε, εισαι πολυ γραφικος τυπος... τσολια μου! :lol:

τι εγινε σου εθιξα το κομμα?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βασικά έθιξες τον Κουράκη, έναν εξαιρετικό καθηγητή γενετικής που είχα την τύχη να τον έχω στο πρώτο έτος στο ΑΠΘ. Όταν η "άλλη πλευρά" έχει Εφραίμ, Χριστόδουλο (μην ξεχνάμε τον μακαριστό) και σια, η σύγκριση προσώπων είναι αστεία

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βασικά έθιξες τον Κουράκη, έναν εξαιρετικό καθηγητή γενετικής που είχα την τύχη να τον έχω στο πρώτο έτος στο ΑΠΘ. Όταν η "άλλη πλευρά" έχει Εφραίμ, Χριστόδουλο (μην ξεχνάμε τον μακαριστό) και σια, η σύγκριση προσώπων είναι αστεία

και μενα μου θιγουν καθημερινως την χωρα μου και την θρησκεια μου..αρκετα πια..

οπως εχει εφραιμ καποτε ειχε και ιουδα..

και μαλιστα ο ιουδας ηταν μαθητης του ιησου..

που τον ειχε δει να διαδασκει και να κανει θαυματα..

που ειχε κανει και αυτος θαυματα στο ονομα του ιησου..

ετσι ειναι λογικο στις μερες μας να υπαρχει και εφραιμ..δυστυχως..αλλα υπαρχει..

το μισος του συνασπισμου προς καθε τι ελληνικο και ορθοδοξο δεν καταλαβαινω..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αρχιεπίσκοπος Ιερώνυμος

σωπα! :o

Υ.Γ. αγγελε, εισαι πολυ γραφικος τυπος... τσολια μου! :lol:

τι εγινε σου εθιξα το κομμα?

αν αυτο καταλαβαινεις...

και για να συνενοηθουμε, θα σου μιλησω με "ορθοδοξα" επιχειρηματα/

"Μακάριοι οι πτωχοί τω πνεύματι, ότι αυτών εστί η βασιλεία των ουρανών" (Ματθ. 5, 3)

οταν αντιληφθεις την πνευματικη σου ενδεια, θα εχεις ελπιδα σωτηριας emconfused

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αρχιεπίσκοπος Ιερώνυμος

σωπα! :o

Υ.Γ. αγγελε, εισαι πολυ γραφικος τυπος... τσολια μου! :lol:

τι εγινε σου εθιξα το κομμα?

αν αυτο καταλαβαινεις...

και για να συνενοηθουμε, θα σου μιλησω με "ορθοδοξα" επιχειρηματα/

"Μακάριοι οι πτωχοί τω πνεύματι, ότι αυτών εστί η βασιλεία των ουρανών" (Ματθ. 5, 3)

οταν αντιληφθεις την πνευματικη σου ενδεια, θα εχεις ελπιδα σωτηριας emconfused

τι να κανουμε..δεν γεννιουνται ολοι οι ανθρωποι προικισμενοι και τελειοι.. εγω που ειμαι πτωχος το πνευμα μπορω να ειμαι και γραφικος..εσυ που εισαι τελεια σε ολα σου ελπιζω να κρατιεσαι στο υψος των περιστασεων και να μην απογοητευεις τον εαυτο σου και τους γυρω σου...

και ξερεις κατι?αφου ειμαι πτωχος το πνευμα,και δεν ξερω και γω τι αλλο μην ξαναασχοληθεις προσωπικα μαζι μου..που το κανεις συνεχεια..

οχι τιποτα αλλο ριχνεις και το επιπεδο σου ασχολουμενη με ενα παραδειγμα προς αποφυγη οπως εγω..με ανα μιασμα της κοινωνιας..οπως εγω δεν σε ενοχλω μην ενοχλεις και εσυ εμενα..

ασε με λοιπον στην γενικη ενδεια μου και ασχολησου με πνευματικους,καλλιεργημενους και αξιολογους ανθρωπους..

εγω δεν ειμαι τιποτα απο τα παραπανω και ειναι κριμα να χαλας το προφιλ και την εικονα σου..

εγω ειμαι ενας υποδεεστερο ανθρωποειδες που αν ζουσα στην σπαρτη θα με ειχαν πεταξει στον καιαδα..

κριμα δεν ειναι να χαλας την εικονα σου στους γυρω σου ασχολουμενη μαζι μου;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αρχιεπίσκοπος Ιερώνυμος

σωπα! :o

Υ.Γ. αγγελε, εισαι πολυ γραφικος τυπος... τσολια μου! :lol:

τι εγινε σου εθιξα το κομμα?

αν αυτο καταλαβαινεις...

και για να συνενοηθουμε, θα σου μιλησω με "ορθοδοξα" επιχειρηματα/

"Μακάριοι οι πτωχοί τω πνεύματι, ότι αυτών εστί η βασιλεία των ουρανών" (Ματθ. 5, 3)

οταν αντιληφθεις την πνευματικη σου ενδεια, θα εχεις ελπιδα σωτηριας emconfused

εφόσον κανείς δεν είναι σίγουρος τι έγινε με τον Εφραίμ,παρακαλώ μην περιγράφουμε με βεβαιότητα τι έγινε πριν 2000 χρόνια και κάνουμε και συγκρίσεις!μετά κάθε αυτοσαρκασμός θα είναι λίγος.

και μια μικρή πλην σημαντική λεπτομέρεια: στο άνωθεν γνωμικό το "τω πνευματι" είναι δοτική χαριστική-σημαίνει για χαριν,εις όφελος.

μακάριοι λοιπόν οι φτωχοί και όσοι στερούνται για χάρη του πνεύματος

κατά τα άλλα συμφωνώ ότι ο Κουράκης ήταν μορφή και φοβερός καθηγητής(και έκανε εκπαίδευση πολλά χρόνια μπροστά)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αρχιεπίσκοπος Ιερώνυμος

σωπα! :o

Υ.Γ. αγγελε, εισαι πολυ γραφικος τυπος... τσολια μου! :lol:

τι εγινε σου εθιξα το κομμα?

αν αυτο καταλαβαινεις...

και για να συνενοηθουμε, θα σου μιλησω με "ορθοδοξα" επιχειρηματα/

"Μακάριοι οι πτωχοί τω πνεύματι, ότι αυτών εστί η βασιλεία των ουρανών" (Ματθ. 5, 3)

οταν αντιληφθεις την πνευματικη σου ενδεια, θα εχεις ελπιδα σωτηριας emconfused

εφόσον κανείς δεν είναι σίγουρος τι έγινε με τον Εφραίμ,παρακαλώ μην περιγράφουμε με βεβαιότητα τι έγινε πριν 2000 χρόνια και κάνουμε και συγκρίσεις!μετά κάθε αυτοσαρκασμός θα είναι λίγος.

και μια μικρή πλην σημαντική λεπτομέρεια: στο άνωθεν γνωμικό το "τω πνευματι" είναι δοτική χαριστική-σημαίνει για χαριν,εις όφελος.

μακάριοι λοιπόν οι φτωχοί και όσοι στερούνται για χάρη του πνεύματος

κατά τα άλλα συμφωνώ ότι ο Κουράκης ήταν μορφή και φοβερός καθηγητής(και έκανε εκπαίδευση πολλά χρόνια μπροστά)

δεν ειναι αυτοσακαρσμος..ειμαι ηλιθιος,χαζος,φτωχος..δεν εχω να χασω κατι..τα παραδεχομαι..

απλα βαρεθηκα απο την συγκεκριμενη κυρια την επιθεση προς εμενα χωρις να γνωριζομαστε προσωπικα..

οσοι ομως δεν ειναι αυτα που ειμαι εγω ας ειναι παραδειγμα και με τις πραξεις και με τις συμπεριφορες τους και με την εν γενει ζωη τους..

οσο για το τι εγινε πριν 2000 χρονια ειναι θεμα πιστης..

ή πιστευεις ή δεν πιστευεις..

εσυ δεν πιστευεις και δικαιωμα σου..

δεν σου ειπα κατι επ'αυτου..

ασε εμενα ομως να πιστευω..

και να θεωρω πως αν ολοι μας υιοθετουσαμε 2 διδασκαλιες του Χριστου δηλ την αγαπη και την ελπιδα οι ζωες μας θα ηταν πολυ καλυτερες..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

και μια μικρή πλην σημαντική λεπτομέρεια: στο άνωθεν γνωμικό το "τω πνευματι" είναι δοτική χαριστική-σημαίνει για χαριν,εις όφελος.

μακάριοι λοιπόν οι φτωχοί και όσοι στερούνται για χάρη του πνεύματος

δε βλεπω να διαφωνουμεarrow%20down.gif

οταν αντιληφθεις την πνευματικη σου ενδεια, θα εχεις ελπιδα σωτηριας emconfused

εκτος φυσικα αν αναφεροσουν στον καταφανως μπερδεμενο ποιητη galleti/

σε αυτην την περιπτωση,το quote σου ειναι αστοχο

και μια διευκρινηση απο εμενα

-δεν προκειται περι "γνωμικου" αλλα "μακαρισμου"

απλα βαρεθηκα απο την συγκεκριμενη κυρια την επιθεση προς εμενα χωρις να γνωριζομαστε προσωπικα..
βρε,μπας κι εισαι το alter ego της lilpouleriko? :lol:
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δεν ειναι αυτοσακαρσμος..ειμαι ηλιθιος,χαζος,φτωχος..δεν εχω να χασω κατι..τα παραδεχομαι..

απλα βαρεθηκα απο την συγκεκριμενη κυρια την επιθεση προς εμενα χωρις να γνωριζομαστε προσωπικα..

οσοι ομως δεν ειναι αυτα που ειμαι εγω ας ειναι παραδειγμα και με τις πραξεις και με τις συμπεριφορες τους και με την εν γενει ζωη τους..

οσο για το τι εγινε πριν 2000 χρονια ειναι θεμα πιστης..

ή πιστευεις ή δεν πιστευεις..

εσυ δεν πιστευεις και δικαιωμα σου..

δεν σου ειπα κατι επ'αυτου..

ασε εμενα ομως να πιστευω..

και να θεωρω πως αν ολοι μας υιοθετουσαμε 2 διδασκαλιες του Χριστου δηλ την αγαπη και την ελπιδα οι ζωες μας θα ηταν πολυ καλυτερες..

συμφωνώ!αν όλοι ακολουθούσαμε το παράδειγμα του Εφραιμ θα ήμασταν ζάμπλουτοι!

και αν το έκανες και εσύ δεν θα έλεγες ότι είσαι φτωχός αλλα θα αναρωτιόσουν αν μπαίνει το όνομα σου στο Έλληνας κροίσος.

πάντως άσχετα από την πλάκα τα θέματα πίστης οκ δεν τα αγγίζουμε.ο καθένας είναι πολύ σημαντικό να πιστεύει ότι θέλει.

αυτό όμως δεν έρχεται σε κόντρα με τις επισκέψεις της Εκκλησίας?και btw οι θρησκείες δεν είναι παγωμένες αλήθειες που κολυμπάνε στο διάστημα!φυσικά και ενσαρκώνονται και κρίνονται απο τους λειτουργούς τους.

και επίσης πιστεύω ακράδαντα οτι ο κόσμος θα ήταν καλύτερος οποιαδήποτε θρησκεία και αν ακολουθούσαμε όλοι μας( άσε δε τους πολέμους που θα είχαμε αποφύγει)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

και μια μικρή πλην σημαντική λεπτομέρεια: στο άνωθεν γνωμικό το "τω πνευματι" είναι δοτική χαριστική-σημαίνει για χαριν,εις όφελος.

μακάριοι λοιπόν οι φτωχοί και όσοι στερούνται για χάρη του πνεύματος

δε βλεπω να διαφωνουμεarrow%20down.gif

οταν αντιληφθεις την πνευματικη σου ενδεια, θα εχεις ελπιδα σωτηριας emconfused

εκτος φυσικα αν αναφεροσουν στον καταφανως μπερδεμενο ποιητη galleti/

σε αυτην την περιπτωση,το quote σου ειναι αστοχο

και μια διευκρινηση απο εμενα

-δεν προκειται περι "γνωμικου" αλλα "μακαρισμου"

απλά αυτό που είπα είναι ότι ο συγκεκριμένος μακαρισμός-που δεν είναι λοιπόν γνωμικό-δεν αναφέρεται στην πνευματική ένδεια αλλα στην ένδεια με σκοπό τον πνευματικό πλούτο. :rolleyes:

και δεν αναφερόμουν πουθενά συγκεκριμένα :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.