Jump to content

Ερωτηση για 2 αγονα


demi

Recommended Posts

Στο νομο Ξανθης υπαρχουν 2 αγονα αγροτικα (Νεοχωριου κ Κεχροκαμπου) τα οποια τα τελευταια 2χρονια που εγω περιμενω για αγροτικο δεν εχουν προκυρηχθει για αυτο κ εγω αποφασισα να επικοινωνησω με το κενρο υγειας στο οποιο ανηκουν για να δω αν υπαρχει αγροτικος.Μου ειπαν οτι τα ιατρεια αυτα εχουν καταληφθει απο γενικους γιατρουσ(μονιμους) κ οτι δεν θα ξαναβγουν σε προκυρηξη.....

Πως γινεται αυτο??? αν εχουν αρχισει να ''εξαφανιζονται'' κ τα αγονα εμεις που θα κανουμε αγροτικο?

Κ μαλιστα στο ενα απο αυτα (του Νεοχωριου η γιατρος απουσιαζει εδω κ 1-1,5 χρονο με αποσπαση????)

:antegeia:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και που είσαι ακόμη.... πρόσθεσε άλλα 60 που απουσιάζουν από τις προκηρύξεις του τελευταίου χρόνου.... :withstupid::splats::splats::splats::splats:

Από τα Άγονα που έχει το site του ΑΠΘ, είναι 62 συνολικά Άγονα Αγροτικά Ιατρεία που έχουν να εμφανιστούν από τον 09/2007!

Σε 2 μάλιστα οι Ανειδίκευτοι Αγροτικοί Γιατροί έγιναν Μόνιμοι.... :withstupid::splats::splats::splats:

ΥΓ: Τα παραπάνω προκύπτουν από τηλεφωνικές επικοινωνίες με τους υπαλλήλους των νοσοκομείων στα οποία υπάγονται τα συγκεκριμένα Ιατρεία και δεν είναι σε καμία περίπτωση επίσημα στοιχεία που κοινοποιήθηκαν από το Υπουργείο Υγείας

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στο νομο Ξανθης υπαρχουν 2 αγονα αγροτικα (Νεοχωριου κ Κεχροκαμπου) τα οποια τα τελευταια 2χρονια που εγω περιμενω για αγροτικο δεν εχουν προκυρηχθει για αυτο κ εγω αποφασισα να επικοινωνησω με το κενρο υγειας στο οποιο ανηκουν για να δω αν υπαρχει αγροτικος.Μου ειπαν οτι τα ιατρεια αυτα εχουν καταληφθει απο γενικους γιατρουσ(μονιμους) κ οτι δεν θα ξαναβγουν σε προκυρηξη.....

Πως γινεται αυτο??? αν εχουν αρχισει να ''εξαφανιζονται'' κ τα αγονα εμεις που θα κανουμε αγροτικο?

Κ μαλιστα στο ενα απο αυτα (του Νεοχωριου η γιατρος απουσιαζει εδω κ 1-1,5 χρονο με αποσπαση????)

:antegeia:

Απαγορεύεται να δηλώσει άγονο γενικός ιατρός; Όχι. Οπότε λογικό να μην προκηρύσσεται ένα Π.Ι. το οποίο έχει γιατρό.

Όσο αφορά το αν είναι αποσπασμένος ο ιατρός, αυτό μπορείς να το μάθεις από το Κ.Υ. ή τη διοίκηση του Νοσοκομείου στο οποίο ανήκει το Π.Ι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και που είσαι ακόμη.... πρόσθεσε άλλα 60 που απουσιάζουν από τις προκηρύξεις του τελευταίου χρόνου.... :withstupid::splats::splats::splats::splats:

Από τα Άγονα που έχει το site του ΑΠΘ, είναι 62 συνολικά Άγονα Αγροτικά Ιατρεία που έχουν να εμφανιστούν από τον 09/2007!

Σε 2 μάλιστα οι Ανειδίκευτοι Αγροτικοί Γιατροί έγιναν Μόνιμοι.... :withstupid::splats::splats::splats:

ΥΓ: Τα παραπάνω προκύπτουν από τηλεφωνικές επικοινωνίες με τους υπαλλήλους των νοσοκομείων στα οποία υπάγονται τα συγκεκριμένα Ιατρεία και δεν είναι σε καμία περίπτωση επίσημα στοιχεία που κοινοποιήθηκαν από το Υπουργείο Υγείας

Καλά θα ήταν όταν θέλουμε να καταγγείλουμε κάτι, να το αποδεικνύουμε.

Σωστό νομίζω θα ήταν να αναφέρεις ποια άγονα Π.Ι. λείπουν από τις προκηρύξεις αδικαιολόγητα.

Το νούμερο 62 σίγουρα εντυπωσιάζει.....αλλά δεν αποδεικνύει τίποτα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δε διαφωνώ.

Δεν παραθέτω τη λίστα για τους παρακάτω λόγους:

1. για να μη θίξω τους συναδέλφους που κατέχουν τις θέσεις των ιατρείων. :splats::splats::splats::splats:

2. γιατί έχω σκοπό να απευθυνθώ πρώτα στο Υπουργείο Υγείας, ούτως ώστε να πάρω μία επίσημη απάντηση, η οποία πιθανόν και να εξηγεί πλήρως την παραπάνω κατάσταση και να με διαψεύσει στο τέλος. :withstupid:

3. μέχρι να βρω χρόνο να πάω στο Υπουργείο, ίσως και να έχει βγει η προκήρυξη με τα ιατρεία που λείπουν... emstupid

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ε, καλό θα ήταν πριν βγούμε να βροντοφωνάξουμε για κάποια παρανομία να προβούμε στον απαραίτητο έλεγχο.

Τα υπόλοιπα απλά είναι αμπελοφιλοσοφίες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδια εαν μπορουμε να το ψαξουμε κ να δουμε τι ακριβως συμβαινει θα ηταν καλη κινηση....

Τουλαχιστον να ξερουμε τι ισχυει... Για να μην βλεπουμε κ φαντασματα εκει που δεν υπαρχουν!

Οσο για την γιατρο (απο το αγονο ιατρειο) μου ειπαν απο το κεντρο υγειας στο οποιο ανηκει οτι ναι ειναι σε αποσπαση εδω κ 1-1,5 χρονο κ οτι δεν γνωριζουν ποτε θα επιστρεψει....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Βρήκα χρόνο και πήγα στα γραφεία των Αγροτικών στο Υπουργείο Υγείας.

Οι απαντήσεις που πήραμε από τις υπαλλήλους, σχετικά με τα 2 άγονα αγροτικά ιατρεία που καλύπτονται από Ανειδίκευτους Μόνιμους Γιατρούς ήταν ότι "Ναι, όντως στα 2 συγκεκριμένα ιατρεία οι γιατροί έχουν μονιμοποιηθεί με σχετική απόφαση πριν από πολλά χρόνια". Στο ερώτημά μου, ποιο είναι το ΦΕΚ, δεν υπήρξε απάντηση, δεν το γνωρίζουν, γιατί ακριβώς έχει συμβεί εδώ και πολλά έτη.

Κάτι πολύ χρήσιμο που καταλάβαμε όμως από την επίσκεψή μας στο Υπουργείο, ήταν ότι οι θέσεις των αγροτικών είναι "προσωποπαγείς". Άρα, αύριο π.χ. μπορεί ο Υπουργός να ξυπνήσει και να πει ότι η κυρία ΧΨ μπαίνει ως αγροτικός στο τάδε ιατρείο και μένει για όσο να'ναι, ενώ ο κύριος ΦΘ μπαίνει στο άλλο ιατρείο και μένει για λιγότερο.

Επίσης, τα Αγροτικά μπορούν να χαρακτηρίζονται και να αποχαρακτηρίζονται ως Άγονα όποτε θέλουν και κρίνουν οι εκάστοτε Υπουργοί.

Η λίστα με τα Άγονα του Α.Π.Θ. είναι σωστά ενημερωμένη.

Τα 61 (ένα είχε προκηρυχθεί στην τελευταία και δεν το είχαμε προσέξει... emoops ) ισχύουν ακόμη, τους αφήσαμε τη λίστα.

Βέβαια, αυτό που μας επανέλαβαν για χιλιοστή φορά ήταν ότι είμαστε πολλοί πλέον.

Δυστυχώς, δε σας λέω κάτι καινούργιο, αλλά ποστάρησα να σας πω τι θα μου απαντούσαν, αφού το είχα υποσχεθεί.

Αυτά από εμένα

Kisses!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

το κολπο ειναι μετα απο καποια χρονια ολα τα αγροτικα ιατρεια της χωρας να ειναι επανδρωμενα με γενικους ιατρους...οταν αναλαβαι γενικος ιατρος Π.Ι το εχει για 5 χρονια και μετα επαναπροκυρησεται !

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ πάντως (αν και το έχω ήδη αναφέρει σε άλλο topic) θα προτείνω σε όσους ενδιαφέρονται για άγονο να δηλώσουν το Π.Ι Μεγανησίου (Ν.Λευκαδας). Καλό αγροτικό με 1 γενικό ιατρό και 2 αγροτικούς (οι οποιοι τελειώνουν τη θητεία τους 05.02.08 νομίζω). Φανταστείτε οτι η μια συνάδελφος έχει αποσπαστεί στο Π.Ι Καρυάς , κάνει εφημερίες στο Γ.Ν. Λευκάδας εφημερεύοντας πλέον μονο για το Παιδιατρικό τμήμα, πάιρνει και τα λεφτά απο το άγονο, τρέχει και η αναμονή για το δεύτερο μέρος της ειδικότητάς της.http://www.greekmeds.gr/forum/style_images/1/folder_post_icons/icon13.gif

http://www.greekmeds.gr/forum/style_images...cons/icon13.gif Εφόσον έχει γίνει μια φορά μπορεί να ξαναγίνει. Δε νομίζω να έχω ξαναδεί πιο..."γόνιμο" άγονο! Πραγματικά νομίζω οτι αξίζει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.