Jump to content

[εφημερίες] Πού γίνονται οι εφημερίες κατά τα rotation;


k8oylos

Recommended Posts

Καλησπέρα,

στην περίπτωση ειδικοτήτων που περικλείουν 6μηνα ή 12μηνα σε άλλες ειδικότητες με εννιαία τοποθέτηση (π.χ. παθολογία στα πλαίσια μικροβιολογίας, αιματολογία στην ογκολογία, τα τρίμηνα στο 5ο έτος της παθολογίας κλπ) που γίνονται οι εφημερίες; Στο νοσοκομείο της κύριας ειδικότητας ή στο νοσοκομείο ή στο τμήμα που γίνεται η απόσπαση?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Κανονικά, πρεπει να εφημερεύει κανείς στο τμήμα όπου υπηρετεί (δηλαδη, αν εισαι μικροβιολόγος και κάνεις Παθολογία, εφημερευεις ως παθολόγος, κ.ο.κ.). Αυτό όμως μάλλον σπάνια τηρείται, και συνήθως κάνεις εφημερίες όπου πρέπει να βουλώσουν τρύπες.

Τροποποιήθηκε από abrakatabra
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στο πρόγραμμα εκπαίδευσης για κάθε ειδικότητα αναφαίρει πού γίνονται οι εφημερίες

πχ στην μικρβιολογία δεν έχω ακούσει να εφημερεύουν στην παθολογίκή ούτε ακτινολόγους να εφημερεύουν στην ορθοπαιδική

κάθε ειδικότητα έχει το αντικείμενό της και άσχετως αν παρακλουθείς ένα τμήμα εφημερίες κάνεις εκεί μόνο αν είναι στο γνωστικό σου αντικείμενο και αν προβλέπεται στο πρόγραμμα εκπαίδευσης πχ

μικροβιολογία

Απαιτείται άσκηση 5 ετών. Από αυτά:

24 μήνες Μικροβιολογία (Διαγνωστική Λοιμωδών Νοσημάτων - Ανοσολογία, από τους 24 μήνες, οι 6 μήνες θα γίνονται στην Ανοσολογία)

12 μήνες Βιοχημεία

12 μήνες Αιματολογία - Αιμοδοσία

12 μήνες Γενική Παθολογία

ανιασθησιολογία

Απαιτείται συνολική άσκηση 5 ετών. Από αυτά:

30 μήνες αναισθησία στις βασικές χειρουργικές ειδικότητες (γενική χειρουργική, ουρολογία, ορθοπεδική, ΩΡΛ/γία, κ.λπ.)

3 μήνες καρδιολογία

3 μήνες πνευμονολογία

3 μήνες μαιευτική αναισθησία

3 μήνες αναισθησία στη θωρακοχειρουργική

3 μήνες αναισθησία στη νευροχειρουργική

3 μήνες παιδοαναισθησία

6 μήνες μονάδα εντατικής θεραπείας

3 μήνες επείγουσα προνοσοκομειακή ιατρική (ΕΚΑΒ)

3 μήνες κατ' επιλογήν ιατρείο πόνου ή καρδιοχειρουργική αναισθησία.

Η εκπαίδευση στην πνευμονολογία και καρδιολογία να γίνεται μέσα στα δύο πρώτα χρόνια της ειδικότητας.

Οι ειδικευόμενοι κατά το χρονικό διάστημα που θα εκπαιδεύονται στη μαιευτική αναισθησία και παιδοαναισθησία θα εφημερεύουν στα τμήματα αυτά όπως και για τις μονάδες εντατικής θεραπείας. Όλο το υπόλοιπο χρονικό διάστημα θα εφημερεύουν στο νοσοκομείο που διορίστηκαν.

[Στα δύο πρώτα χρόνια να γίνεται η άσκηση στην Καρδιολογία και Πνευμονολογία. Η άσκηση να γίνεται με ενιαία τοποθέτηση.]

Με λίγα λόγια ο τόπος και τρόπος εφημερίας καθορίζεται σαφώς από το πρόγραμμα εκπαίδευσης.

Πόση εμπιστοσύνη μπορείς να δίξεις σε έναν μικροβιολόγο ή έναν ακτινοθεραπευτή να εφημερεύσει στα τεπ της παθολογίας από την στηγμή που ειδικευόμενοι με 2-3 χρόνια στην ειδικότητα τα βρήσκουν μπαστούνια.Τώρα όσων αφορά τις εσωτερικές εφημερίες δεν είναι και τόσο τραγικό να κάνεις μερικές εφημερίες στην κλινική που έχεις αποσπαστεί από την στιγμή που έχεις και κάποιον επιμελητή να σε προσέχει

Πολές φορές βέβαια οι διευθηντές κάνουν του κεφαλιού τους και χώνουν τους ειδικευόμενους όπου έχουν κενά και μετά τρέχουν να μπαλώσουν τυχών λάθη

Τροποποιήθηκε από drspeed
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είναι άξιο απορίας γιατί κάποιες ειδικότητες κάνουν τα 6μηνα/12μηνα rotations τους χωρίς επιπρόσθετες αιτήσεις στο ΙΔΙΟ νοσοκομείο και για κάποιες άλλες πρέπει να υποβάλεις ξεχωριστές αιτήσεις και να υφιστάσαι εκ νέου αναμονή. Δεν το κατάλαβα ποτέ αυτό το πράγμα.

Δηλαδή γιατί να μην κάνει ο ψυχίατρος το rotation του στην παθολογία στο νοσοκομείο που μαθαίνει ψυχιατρική;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πόση εμπιστοσύνη μπορείς να δίξεις σε έναν μικροβιολόγο ή έναν ακτινοθεραπευτή να εφημερεύσει στα τεπ της παθολογίας από την στηγμή που ειδικευόμενοι με 2-3 χρόνια στην ειδικότητα τα βρήσκουν μπαστούνια.Τώρα όσων αφορά τις εσωτερικές εφημερίες δεν είναι και τόσο τραγικό να κάνεις μερικές εφημερίες στην κλινική που έχεις αποσπαστεί από την στιγμή που έχεις και κάποιον επιμελητή να σε προσέχει

Πολές φορές βέβαια οι διευθηντές κάνουν του κεφαλιού τους και χώνουν τους ειδικευόμενους όπου έχουν κενά και μετά τρέχουν να μπαλώσουν τυχών λάθη

Εσύ δεν ξέρω αν πιστεύεις οτι οι μικροβιολόγοι κάνουν εφημερίες παθολογίας, σε ενημερώνω όμως από ίδια πείρα οτι κάνουν και παρακάνουν, και μάλιστα κανονικά έτσι πρέπει να γίνεται έστω κι αν τελικά δεν εφαρμόζεται πάντα.

Τώρα δεν κατάλαβα γιατί κάποιος που πάει να γίνει δερματολόγος, για παράδειγμα, όταν εφημερευει ως παθολόγος θεωρείται πιο αξιόπιστος από τον αντίστοιχο μικροβιολόγο, ή οποιος πάει για ψυχίατρος ή νευρολόγος (που μεταξύ άλλων κάνουν και σαφώς λιγότερο χρόνο παθολογία, και καμία σχέση με το αντικείμενο-τουλάχιστο ο εργαστηριακός, ή έστω ο σωστός εργαστηριακός πρέπει να ξέρει πότε και γιατί κάνει τις εξετάσεις και συνήθως ξέρει, ενώ πολλοί ειδικευόμενοι παθολόγοι που έχω προσωπικά γνωρίσει απλά τσεκάρουν τη λίστα με τις εξετάσεις, το γιατί το αφήνουν την ιστορία να το απαντήσει. δε συζητάμε δε για αξιολόγηση).

Ή μήπως έχεις την εντύπωση ότι όλοι όσοι πανε να γίνουν "κλινικοί" είναι ανεξαιρέτως σε θέση να το κάνουν και σωστά;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επειδή δεν έβγαλα άκρη με τα παραπάνω,ας θέσω ένα πιο εύκολο παράδειγμα.Κάποιος που κάνει Πνευμονολογία και βρίσκεται στον 1,5 χρόνο Παθολογίας δεν θα εφημερεύει κανονικά ως ειδικευόμενος Παθολογίας?Μιλάμε για 2 κλινικές ειδικότητες με πολλά κοινά και θα μου φαινόταν παράλογο αν δεν γινόταν αυτό.Πιο παράλογο βέβαια μου φαίνεται το ότι σε κάποιες περιπτώσεις ,όπως μου έχουν πει,βάζουν ειδικευόμενους να κάνουν πρώτα τα 3,5 χρόνια Πνευμονολογίας κι ύστερα τον 1,5 χρόνο Παθολογίας (τρελή κουλαμάρα αν ιχύει)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επειδή δεν έβγαλα άκρη με τα παραπάνω,ας θέσω ένα πιο εύκολο παράδειγμα.Κάποιος που κάνει Πνευμονολογία και βρίσκεται στον 1,5 χρόνο Παθολογίας δεν θα εφημερεύει κανονικά ως ειδικευόμενος Παθολογίας?Μιλάμε για 2 κλινικές ειδικότητες με πολλά κοινά και θα μου φαινόταν παράλογο αν δεν γινόταν αυτό.Πιο παράλογο βέβαια μου φαίνεται το ότι σε κάποιες περιπτώσεις ,όπως μου έχουν πει,βάζουν ειδικευόμενους να κάνουν πρώτα τα 3,5 χρόνια Πνευμονολογίας κι ύστερα τον 1,5 χρόνο Παθολογίας (τρελή κουλαμάρα αν ιχύει)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τον 1,5 χρόνο παθολογίας τον κάνουν οι ειδικευόμενοι της Πνευμονολογίας όποτε το επιλέξει ο διευθυντής της κλινικής τους.

Και μην είσαι σίγουρος πως κάνουν και τους 18 μήνες.

Τις εφημερίες μπορεί κατά το διάστημα αυτό να τις κάνει είτε στην Παθολογία είτε στην Πνευμονολογία, είναι θέμα διευθυντών και που υπάρχουν ανάγκες.

Το ζήτημα είναι να καλύπτονται οι ανάγκες στο νοσοκομείο και να πάρεις στο τέλος τη βεβαίωση που να γράφει πως έκανες Παθολογία 18 μήνες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οπότε η κατάσταση είναι φλου και αποφασίζει κάθε κλινική μόνη της τι θα κάνει με τους ειδικευόμενούς της.Κατάλαβα.Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 years later...

Αν κάποιος κάνει π.χ. παθολογία και κάνει rotation στην καρδιολογική ή στη ΜΕΘ, πού υποχρεούται να κάνει εφημερίες στην περίπτωση που και η κλινική προέλευσης και η κλινική του rotation έχουν εξίσου ανάγκη από προσωπικό ή αντιστρόφως δεν υπάρχει σε καμία από τις δύο ανάγκη;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 7 years later...

Τυπικά κάνεις εφημερίες ΣΤΟ ΤΜΗΜΑ που κάνεις 6μήνο, άλλωστε από εκεί θα πάρεις την βεβαίωση στο τέλος ότι συμμετείχες στο πρόγραμμα της Κλινικής, μπλα, μπλα, μπλα

Στην πράξη έχω δει και τα δύο: δλδ ειδικεύομενοι να κάνουν εφημερίες στην Κλινική απ΄την οποία προέρχεται για διάφορους λόγους (είναι πιο χαλαρά, δεν θέλει να κόψει δεσμούς, θέλει να μπαίνει σε κανένα χειρουργείο κτλ)

Έχω δει όμως και ειδικεύομενο που έκανε εφημερίες ΜΟΝΟ στην Κλινική στην οποία έκανε 6μηνο, γιατί έτσι απλά ήθελε κι φυσικά δεν μπορεί κανείς να σου το αρνηθεί.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.