Jump to content

ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΧΟΛΩΝ


orestis85

Recommended Posts

ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΕΡΟΤΗΣΗ ΑΛΗΘΕΥΕΙ ΟΤΙ ΟΙ ΣΧΟΛΕΣ ΤΟΥ ΜΕΤΣΟΒΙΟΥ ΕΧΟΤΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗ ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΑΠΟ ΙΑΤΡΙΚΗ? ΑΠΑΝΤΗΣΤΕ ΧΩΡΙΣ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΙΣΜΟΥΣ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εξαρτάται τι εννοείς "καλύτερη μοίρα"

Από την ιατρική βγαίνεις γιατρός, και μπορεί να δυσκολευτείς αρκετά να βρεις δουλειά έτσι όπως είναι τα πράγματα σήμερα, αν θέλεις να δουλέψεις σε νοσοκομείο. Υπάρχει πάντα η λύση του ιδιωτικού ιατρείου βέβαια (για παθολογικές ειδικότητες) με ό,τι συνεπάγεται αυτό (ανταγωνισμός, πολλά έξοδα, πάντα υπό την απειλή να ανοίξει αστικό κέντρο υγείας κοντά κ.λ.π) Αλλά ό,τι κι αν κάνεις, γιατρός θα δουλέψεις

Από πολυτεχνείο, μπορεί να τελειώσεις κάποια πολύ καλή σχολή (π.χ ηλεκτρολόγοι μηχανικοί) και στο τέλος να κάνεις τα ίδια με αυτά που θα έκανε κάποιος που τελείωσε Τ.Ε.Ι υπολογιστών ή να ανοίξεις μαγαζάκι. Για καλή αποκατάσταση θέλεις οπωσδήποτε και άλλα μετά τη σχολή.

Συμπέρασμα: Εργασία γενικά, μάλλον ευκολότερα μετά το πολυτεχνείο, αυτό που σπούδασες μάλλον από ιατρική.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δυσκολότερα και τα δύο από ΕΜΠ, και το να δουλέψεις στον τομέα σου και να δουλέψεις γενικά. Σαν γιατρός μπορεί να μη δουλέψεις στον τομέα σου ( βλέπε βοδιλάιν κλπ) αλλά μια δουλειά απ'την οποία ΔΕΝ θα σου φτάνουν να ζήσεις μπορείς να βρεις πιο εύκολα απ'ότι σαν πχ. χημικός μηχανικός. Βέβαια πρέπει να το κάνουμε λίγο πιο συγκεκριμένο γιατί το ΕΜΠ έχει 500 ειδικότητες/σχολές, δεν έχουν όλες την ίδια αποκατάσταση, ούτε καν την ίδια δυσκολία στο να τις τελειώσεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να μην ξεχνάμε και την διαφορά στη διάρκεια των πτυχίων. Το πολυτεχνείο 5 με 6 χρόνια και η ιατρική τουλάχιστον 10 χρόνια.

Επίσης να αναφέρω ότι από όσο ξέρω ότι ως μηχανικός πρώτος μισθός είναι 700 Εύρω.

Η στατιστικές που δημοσιεύονται για ταχύτερη επαγγελματική αποκατάσταση για τους Ηλεκτρολόγους του Πολυτεχνείου δεν αναφέρουν πιος ο πρώτος μισθός και που βρίσκουν εργασία. Σε διαφορετικό αντικείμενο από αυτό που τελείωσαν?

Η λύση πολλές φορές και για τα δύο αντικείμενα, μηχανικούς και ιατρούς, είναι το εξωτερικό, που προσφέρει υψηλούς μισθούς και γρήγορη αποκατάσταση. :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μηχανογραφικό θα κάνει ο φίλος και μας έχει πρήξει; :splats:

Δεν είχε φάει ban ή μου φάνηκε; :unsure:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

the ultimate definition pf apalepsia! :P

μαλλον δημοτικο ειναι και κανει σχεδια για το μελλον...... :bloodomen:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΔΕ ΝΟΜΙΖΟ ΝΑ ΙΣΧΥΕΙ ΑΥΤΟ

Φίλε μου αν είναι να απαντάς έτσι, άνευ επιχειρήματος, γιατί ρωτάς;

Εσύ δε νομίζεις, εγώ νομίζω :P

Υ.Γ γράφε με μικρά, είναι πιο εύκολο για τον άλλο να τα διαβάσει.

Και ένα ανέκδοτο:

2 ηλεκτρολόγοι μηχανικοί παίζουν πόκερ

-500 ευρώ

-Στρογγυλοποίησέ το ρε! 512

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.