Jump to content

Προϋπηρεσία στο Ε.Σ.Υ. - Αναγνωρίζεται από την Ε.Ε. για αύξηση του βασικού μισθού;


anypostatos

Recommended Posts

Παίδες καλησπέρα!

Αυτή τη στιγμή δουλέυω στο NHS. Έχω 3 χρόνια προϋπηρεσία στο ΕΣΥ (αγροτικό και ειδικότητα) και ψάχνω να βρω αν μπορώ να τα αναγνωρίσω ως προϋπηρεσία και εδώ, ώστε να ανεβάσω το βασικό μισθό μου.

Ξέρω συναδέλφους που το έχουν καταφέρει (ιδίως στην Αγγλία) και άλλους που δεν τα κατάφεραν.

Γνωρίζει κανείς τι πάιζει με το θέμα; Υπάρχει μήπως κάποια Ευρωπαϊκή οδηγία σχετική και αν ναι, μπορούμε να την βρούμε;

Ευχαριστώ πολύ εκ τω προτέρων

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν θα ήταν αντικειμενικά πιο εύκολο να ψάξεις στην Αγγλική νομοθεσία ρε συνάδελφε; Στην Αγγλία θες να δεις αν εφαρμόζεται έτσι και αλλιώς... emermm

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εδώ καμιά φορά ψάχνεις κάτι στην Ελληνική νομοθεσία και δεν το βρίσκεις, πόσο μάλλον στην Αγγλική. Φαντάζομαι πως θα είναι πιο εύκολο αν κάποιος που το έχει ήδη κάνει μας πει τι διαδικασία ακολούθησε. Εγώ πάντως έχω κάνει ήδη αίτηση στο Human Resources αλλά έχει κολλήσει γι' αυτό αναρωτιέμαι αν υπάρχει καμία διάταξη της Ε.Ε. που να μπορώ να τους δείξω...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτό που έχει αναφερθεί σίγουρα εδώ, είναι ότι μπορείς να αναγνωρίσεις τις ασφαλιστικές εισφορές απ'το εξωτερικό στην Ελλάδα. Λογικά πάει και αντίστροφα, τώρα για τα paygrades υποθέτω κάποιος απ'τους ξενιτεμένους συναδέλφους θα ξέρει να σου πει περισσότερα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παίδες καλησπέρα!

Αυτή τη στιγμή δουλέυω στο NHS. Έχω 3 χρόνια προϋπηρεσία στο ΕΣΥ (αγροτικό και ειδικότητα) και ψάχνω να βρω αν μπορώ να τα αναγνωρίσω ως προϋπηρεσία και εδώ, ώστε να ανεβάσω το βασικό μισθό μου.

Ξέρω συναδέλφους που το έχουν καταφέρει (ιδίως στην Αγγλία) και άλλους που δεν τα κατάφεραν.

Γνωρίζει κανείς τι πάιζει με το θέμα; Υπάρχει μήπως κάποια Ευρωπαϊκή οδηγία σχετική και αν ναι, μπορούμε να την βρούμε;

Ευχαριστώ πολύ εκ τω προτέρων

Αναγνωρίζεται.

Καταθέτεις τα χαρτιά προϋπηρεσίας που έχεις μεταφρασμένα από το υπουργείο εξωτερικών στο Medical Personel και μετά από ένα μήνα βλέπεις τι σου αναγνωρίσαν στο μισθό σου.

Για να γίνει αυτό πρέπει να μην είσαι σε θέση locum (εξαιρούνται οι LAS, LAT) και δεν πρέπει να είσαι σε research or fellowship θέση που πληρώνονται από το πανεπστήμιο ( αυτές χρηματοδοτούνται σαν μεταπτυχιακός φοιτητής για αυτό και ο μισθός είναι 1300 λιρονια).

Θα σου αναγνωριστεί ο χρόνος σαν SHO για τα πρώτα 3 χρόνια και αν είσαι ακόμα σε SHO θέση και τα υπόλοιπα σαν SHO, ενώ αν είσαι registrar/ middle grade, μετά τα 3 πρώτα χρόνια θα είναι middle grade registrar payband.

Τωρα με τα ST νομίζω ότι πάει ανάλογα. o πρώτος F1 ο δεύτερος F2 και μετά αν είσαι σε ST ανεβαίνει ανάλογα.

Από τα παραπάνω προκύπτει ότι αν δεν είσαι σε ST θέση δεν σε συμφέρει να ξεκινήσεις την αναγνώριση. Άστο όταν θα μπείς σε ST θέση μιας και τα λεφτά τα παίρνεις αναδρομικά.

Και να θυμάσαι στο NHS απαγορεύεται να σου δώσουν στην επόμενη δουλειά λιγότερα από την προηγούμενη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

Συμφωνώ με τον αποπάνω, η διαδικασία και για μένα ήταν αυτόματη, αφότου κατέθεσα τα χαρτιά της προϋπηρεσίας. Ως προς το αγροτικό δεν είμαι απόλυτα σίγουρος, πάντως ειδικότητα είναι σίγουρο. Σε αυτά οι Άγγλοι είναι κύριοι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συμφωνώ με τον αποπάνω, η διαδικασία και για μένα ήταν αυτόματη, αφότου κατέθεσα τα χαρτιά της προϋπηρεσίας. Ως προς το αγροτικό δεν είμαι απόλυτα σίγουρος, πάντως ειδικότητα είναι σίγουρο. Σε αυτά οι Άγγλοι είναι κύριοι.

Εμένα μου αναγνώρισαν και το αγροτικό.Και μάλιστα χωρίς πολλά πολλά...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ζητω εκ των προτερων συγγνωμη για το emofftopic αλλα μηπως ξερει κανεις απο τα παιδια που ειναι εξω αν αληθευει οτι απο μερικες χωρες ΕΕ (συγκεκριμενα ρουμανια) αναγνωριζονται συνταξιμα και τα ετη φοιτησης στο πανεπιστημιο?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πιάνει και το προπαρασκευαστικό έτος για την εκμάθηση της γλώσσας

Φωτεινούλα λογικέψουυυυυυυυυυυυυυυυ :anavwfwties:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αληθεια σας το λεω, το ειδα ερωτημα σε αλλο φορουμ!

αλλα αν ισχυει ξερω πολυ κοσμο που ενδιαφερεται ... να βγει κατευθειαν στη συνταξη. ανοιξτε τα μυαλα σας και σκεφτειτε ποσες θεσεις ειδικοτητας και εργασιας θα ανοιγαν ετσι ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.