Jump to content

ΝΟΣΗΛΕΥΤΡΙΕΣ-ΓΙΑΤΡΟΙ.ΤΑΙΡΙΑΖΟΥΝΕ??


astatos

Recommended Posts

πάντως ο ένας έχει ανάγκη τον άλλον.. εμείς οι γιατροί έχουμε όλη την ευθύνη, αυτοί μια χαρά περνάνε.. τα πράγματα είναι για εμάς δύσκολα και όχι γιαυτούς.. οπότε και ως χόμπι ασχολούνται και με ένα ΗΚΓ καμιά φορά, δεν είναι κακό να μαθαίνεις... εε επειδή περισσεύει και χρόνος να μην κουτσομπολέψουμε και κανέναν γιατρό? :rolleyes: ...πληρώνονται και καλά.. οπότε ο καθένας στη δουλειά του...το θέμα είναι να αλλάξει λίγο το σύστημα υγείας για να προσφέρουμε περισσότερα στους ασθενείς όλοι μαζί ... και όχι μερικοί να παίζουν πασιέντζα και να πληρώνονται γιαυτό..:rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν ενιωσα θιγμενος, μην καταλαβαινετε οτι θελετε! Σιγα μην τους μαθαινουν και διφορικη διαγνωση, εδωπερα υπαρχουν ενα σωρο γιατροι που δεν ξερουν να διαβασουν ΗΚΓ, οι ψωνισμενοι νοσοκομοι μας μαρανανε τωρα...Ο συγκεκριμενος κοιτουσε και τις ακτινογραφιες, τα εργαστηριακα...Απλα μου εκανε εντυπωση ποσο ηθελε να το παιξει κατι που δεν ηταν και απλα τον λυπηθηκα, γιατι ισως η ζωη να μην του το επετρεψε να γινει γιατρος.Αλλα τις νοσοκομες που ναι ασχετες και προσπαθουν να μας πεισουν για το επιπεδο σπουδων τους, οχι δεν τις λυπαμαι. Αυτες εχουν το κομπλεξ οχι εγω. Οι νοσοκομες δουλεια τους, κι εμεις την δικια μας, χωρις να προσπαθουν να μας την πουν κιολας!

Ρε αγορι μου αστον να κανει το κομματι του και κοιτα την δικη σου δουλεια , το οτι υπαρχουν ορισμενοι γιατροι που δεν ξερουν να διαβασουν ΗΚΓ ειναι δικο τους προβλημα ...Να πανε να διαβασουν ....

Αν θεωρεις οτι υπαρχουν ψωνισμενοι νοσοκομοι σε διαβεβαιω οτι υπαρχουν αλλη τοσα μουνοπανα στην Ιατρικη

Το οτι αν η ζωη του δεν του επετρεψε να γινει γιατρος ειναι επισης δικο του προβλημα επισης..... Εσυ να κοιτας τα δικα σου θεματα!

Αν εσενα ομως σε πειραζει το γεγονος του οτι προσπαθει να το παιξει .... Φαντασου τι ζορι θα τραβας και εσυ !!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

πάντως ο ένας έχει ανάγκη τον άλλον.. εμείς οι γιατροί έχουμε όλη την ευθύνη, αυτοί μια χαρά περνάνε.. τα πράγματα είναι για εμάς δύσκολα και όχι γιαυτούς.. οπότε και ως χόμπι ασχολούνται και με ένα ΗΚΓ καμιά φορά, δεν είναι κακό να μαθαίνεις... εε επειδή περισσεύει και χρόνος να μην κουτσομπολέψουμε και κανέναν γιατρό? :rolleyes: ...πληρώνονται και καλά.. οπότε ο καθένας στη δουλειά του...το θέμα είναι να αλλάξει λίγο το σύστημα υγείας για να προσφέρουμε περισσότερα στους ασθενείς όλοι μαζί ... και όχι μερικοί να παίζουν πασιέντζα και να πληρώνονται γιαυτό..:rolleyes:

Εαν σε ενοχλει τοσο η χαλαρωτητα και η καλο-πληρωσια των αλλων επαγγελματων ..... λαθος επαγγελμα διαλεξες ! Δεν ειναι ποτε αργα για αλλαγη καριερας !!!

το θέμα είναι να αλλάξει λίγο το σύστημα υγείας για να προσφέρουμε περισσότερα στους ασθενείς όλοι μαζί ... και όχι μερικοί να παίζουν πασιέντζα και να πληρώνονται γιαυτό..:rolleyes:

Θα συμφωνησω απολυτα !

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

χμμμ,ας τοποθετηθω και εγω....

καταρχας, ΣΕΒΟΜΑΙ ολους οσους κατεχουν το αντικειμενο τους και εχουν επιγνωση της πραγματικοτητας αρα κατ'επεκταση και της ιδιοτητας τους.με αλλα λογια η λεξη κλειδι ειναι η ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ. η ελλειψη της οποιας οδηγει με μαθηματικη ακριβεια στη γελοιοποιηση και αυτο ισχυει για καθε εκφανση της ζωης.

υπο αυτη την εννοια ΣΕΒΟΜΑΙ ολους εκεινους τους νοσηλευτες-τριες που ειναι καλοι στη δουλεια τους. γιατι πραγματικα μπορουν και οφειλουν να ειναι πολυτιμοι συνεργατες.εγω προσωπικα εμαθα πολλα πραγματα απο νοσηλευτριες οσον αφορα τα της κλινικης πραξης,απο το να μαθω να βγαζω(οχι να διαβαζω) ΗΚΓ μεχρι να κανω αιμοληψιες,να βαζω φλεβοκαθετηρα,ορους,ουροκαθετηρες(καλα αυτο μου το εδειξε πρωτη φορα ειδικευομενος) κτλ.και φυσικα τις ευχαριστω για αυτο γιατι καποια πραγματα δεν τα βρισκεις στα βιβλια.

αυτη βεβαια ειναι η μια οψη του νομισματος.

γιατι υπαρχει και η αλλη, αυτη που εχει ηδη περιγραφει αρκετα δηκτικα αλλα ενδεχομενως και ρεαλιστικα....στη μικρη μου ,μεχρι τωρα εμπειρια εχω και εγω συναντησει πολλα "νοσηλευτικα"ψωνια -wanna be doctor.ενδεικτικα αναφερω το εξης περιστατικο:να εχω μια 40αρα τυπισσα η οποια υποδυθηκε κριση πανικου μονο και μονο για να της δωσω stedonακι ή οτιδηποτε σχετικο -στο τελος δεν αντεξε και εκλιπαρουσε για αντιβηχικο- και ξαφνικα πεταγεται η i wanna be a famous doctor νοσηλευτρια και αυθαιρετα αρχισε να παιρνει δικο της ιστορικο(την αφησα εσκεμμενα- ηξερα οτι θα ειχε ψωμι η υποθεση) και κατεληξε οτι η αδιαθεσια οφειλοταν σε εγκυμοσυνη( η γυναικα 40ετων, χωρις παιδια με σχεση απο τα φοιτητικα της χρονια και ηταν στις μερες που περιμενε περιοδο).το κερασακι ηταν οταν η i wanna be doctor προεβλεψε το ζωδιο του μωρου και αρχισε να αναλυει τα αστρολογικα χαρακτηριστικα του συγκεκριμενου ζωδιου ενω μετα ανελυε τα ζωδια του ζευγους....ηταν σκετη απολαυση ο σουρεαλισμος αυτος!υποψην, η συγκεκριμενη νοσηλευτρια δεν ηξερε τι ηταν η solucortef ειλικρινα...και αναρωτιεμαι αν ειχε βαλει φλεβα ποτε (ηταν στην πτυχιακη του ΤΕΙ και μου ειχε ζαλισει τον ερωτα για το περασμα της απο ευαγγελισμο και αλλα νοσοκομεια ).

οσο για το απωθημενο του μεσου ορου νοσηλευτριων να θελει να τυλιξει τον γιατρογαμπρο, ενταξει δεν ειναι απαραιτητα κακο. ο καθενας θελει το καλυτερο για τον ευατο του.αλλωστε οτι αξιζουμε παιρνουμε....οκ συνηθως. εξαρταται τι ζητα ο καθενας.δηλαδη αν μια τετοια κοπελα εχει την εμφανιση, τον αερα και μπορει να σταθει αξιοπρεπως εεε τοτε γιατι οχι.να παρει και κουκλο μεγαλογιατρο.μαγκια της.

αν τωρα η αλλη ειναι αστερι στο μανικιουρ, στις ανταυγιες και στα...ακροβατικα εεε τοτε παλι μαγκια της αν χτυπησει γιατροφλεβα.προφανως βεβαια ο λεγαμενος κατι τετοιο θα επιζητει αρα ας τη χαιρεται τη μανταμ του.

συνεπως ολα ειναι κατα περιπτωσεις.

χωρος υπαρχει για ολους και για ολες.ο καθενας λοιπον αναλογα με την προσωπικοτητα και τα προσοντα του μπορει να θετει αναλογους στοχους και να προσμενει την κατακτηση τους....

αυτααααααα τα ολιγα....

καλα βολια....στους-στις ενδιαφερομενες (ετσι, για να ξαναπροσεγγισω το λογο που ανοιχτηκε το θεμα αυτο απο το φιλο συμφορουμιτη που το ανοιξε)

φιλουρες απο...ΝΟΤΟ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

χμμμ,ας τοποθετηθω και εγω....

αυτααααααα τα ολιγα....

φιλουρες απο...ΝΟΤΟ

σιγά μην έχανες

αν αυτά είναι λίγα, τα πολλά ποια είναι;

φιλούρες από ΚΕΝΤΡΟ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

χμμμ,ας τοποθετηθω και εγω....

αυτααααααα τα ολιγα....

φιλουρες απο...ΝΟΤΟ

σιγά μην έχανες

αν αυτά είναι λίγα, τα πολλά ποια είναι;

φιλούρες από ΚΕΝΤΡΟ

emiloveyou

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εγω θα συμφωνησω στο οτι ο ενας εχει αναγκη απο τον αλλο για να γινει σωστη δουλεια!σεβασμος χρειαζεται!εξαρταται απο τον χαρακτηρα του καθενα!οπως μπορει να μην τα πας καλα με ενα ξερολα γιατρο ετσι μπορει να μην τα πας καλα και με τον ξερολα νοσηλευτη.ψωνια υπαρχουν παντου και σε ολα τα επαγγελματα.επισης υπαρχουν πολλα προβληματα να λυθουν κ αυτο ειναι το τελευταιο.για να γινεται κουβεντα ομως,ειναι καποιες φορες σουρεαλιστικο που προσπαθουν να πουν παραπανω απο οσα μπορουν.η κολλητη μου ειναι νοσηλευτρια,την οποια την λατρευω και πιστευω οτι ειναι πολυ καλη και στην δουλεια της και σαν ανθρωπος αλλα οταν την πιανει το οτι τα ξερω ολα ειναι αστειο.εχει ενα περιεργο εγωισμο οταν μιλαει(ευτυχως το καταλαβαινει καποια στιγμη) και το θεμα ειναι οτι δεν ηθελε να γινει γιατρος.ετσι λεει.δεν ξερω.γιατρο θελει να παντρευτει λεει!χι!εγω παλι η χαζη παντα ελεγα οτι θελω να γινω γιατρος κ οχι να παντρευτω γιατρο!ο κακος επαγγελματικος προσανατολισμος θα φταιει! :rolleyes::rolleyes::rolleyes:

συνοψιζοντας...πρεπει να ειμαστε ενωμενοι αδελφια γιατι εχουμε περισσοτερα πραγματα να μας ενωνουν παρα να μας χωριζουν. emhug

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν ενιωσα θιγμενος, μην καταλαβαινετε οτι θελετε! Σιγα μην τους μαθαινουν και διφορικη διαγνωση, εδωπερα υπαρχουν ενα σωρο γιατροι που δεν ξερουν να διαβασουν ΗΚΓ, οι ψωνισμενοι νοσοκομοι μας μαρανανε τωρα...Ο συγκεκριμενος κοιτουσε και τις ακτινογραφιες, τα εργαστηριακα...Απλα μου εκανε εντυπωση ποσο ηθελε να το παιξει κατι που δεν ηταν και απλα τον λυπηθηκα, γιατι ισως η ζωη να μην του το επετρεψε να γινει γιατρος.Αλλα τις νοσοκομες που ναι ασχετες και προσπαθουν να μας πεισουν για το επιπεδο σπουδων τους, οχι δεν τις λυπαμαι. Αυτες εχουν το κομπλεξ οχι εγω. Οι νοσοκομες δουλεια τους, κι εμεις την δικια μας, χωρις να προσπαθουν να μας την πουν κιολας!
Το γεγονός ότι επεξεργαζότανε το ΗΚΓ, δε σημαίνει το ήξερε και να το διαβάζει. Που ξέρεις, ίσως να ήθελε να κάνει μια προσπάθεια μήπως και καταλάβει κάτι.

Πάντως εμάς στην νοσηλευτική υπάρχουνε καθηγητές, (1-2,όσοι έχουνε διάθεση δηλαδή και αγαπάνε αυτό που κάνουν) μας μαθαίνουνε να διαβάζουμε ΗΚΓ.

Ποτέ όμως δεν έχω σταθεί μπροστά σε ασθενή και να το παίζω γιατρός, γιατί ξέρω πολύ καλά πια είμαι.

Και δεν νομίζω ότι θα έπρεπε να σε πειράζει. Γιατί δεν σκέφτεσαι ότι το επίπεδο στην νοσηλευτική ανεβαίνει; (όχι ότι ισχύει, αλλά λέμε τώρα)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.