Jump to content

Μισθολογιο Ειδικευομενων


alexmat

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 70
  • Created
  • Last Reply

Αληθεια, εμεις οι ειδικευομενοι τι ζηταμε;

1. Ο μισθος φτανει(χωρις εφημεριες) 1300€. Για το 2010 θα γινει νεα διαπραγματευση.

2. Με τις 4 εφημεριες (που ειναι υποχρεωτικες συμφωνα με το προγραμμα της εκπαιδευση μας), θα εχουμε περιπου αλλα 400€.

Συνολο περιπου 1700€

Λιγοτερες και να θελουμε δεν μπορουμε να κανουμε.

3. Πανω απο 4 εφημεριες κανει μονο οποιος το επιθυμει.(Οδηγια Ε.Ε.)

4. Ρεπο μετα απο καθε εφημερια, το εδωσε.

5. Νεες προσληψεις - Αμφιβολες (αν και τις υποσχεθηκε)

6. Συνθηκες εργασιας - Δεν εχουμε ξεκαθαρησει ακριβως τις προτασεις(ανθρ. ωραριο, εφημεριες, προσωπικο).

Το 8-ωρο γινεται 7-ωρο.

Εγω θελω να ακουσω τι παραπανω ζηταμε. Οχι οτι συμβιβαζομαι με τα παραπανω, αλλα τα θεματα που απασχολουν περισσοτερο τους ειδικευομενους παραμεριστηκαν.

Πραγματικα ειναι κριμα οι ειδικευομενοι να μην εχουν ενα δικο τους συλλογο να τους εκπροσωπει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η όλη λογική της συλλογικής σύμβασης είναι να "παρακαμφθεί" το όριο των 4 εφημεριών. Δεν μπορεί να τηρηθεί αυτό πλέον, υπερισχύει η συλλογική σύμβαση της ευρωπαικής οδηγίας. Βέβαια δεν μπορείς να κάνεις και πάνω από 6 (γιατί με 6 χτυπάς πλαφόν πλέον) εκτός και αν υπογράψεις εκείνο το χαρτάκι με την υπέρβαση του ασφαλούς ορίου μπλα μπλα μπλα αλλά και πάλι δεν θα τις πληρωθείς. Οπότε...6 μέγιστο ανά μήνα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

DrV μήπως κάνεις κάποιο λάθος υπολογισμό; Με 6 εφημερίες το μήνα δεν φτάνεις πλαφόν, εκτός κι αν είναι αργίες :D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πλαφόν δεν είναι ο βασικός; Οι μηνιαίες αποδοχές χωρίς επιδόματα, οπότε μένουν γύρω στα 700 = περίπου 6 καθημερινές την 7η δεν την παίρνεις ολόκληρη για να φτάσεις βασικό x 2. Καλά δε λέω;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εεεεεεεεεεεεεε, όχι και 700 βασικό ......αυτά ούτε ο Αβραμόπουλος δεν τα θέλει.

1100€ θα γίνει του ειδικευόμενου, από 840€ που είναι τώρα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βασικός 1104

Μηνιαίες αποδοχές 1290 ( Βασικός + επιδόματα)

Πλαφόν = Βασικός x 2 = 2208

Περιθώριο για να φτάσεις πλαφόν 918 με 92,8 = 9.9 καθημερινές

Edit: Ξαναέκανα τα νούμερα, εντάξει αν ήμουν καλός στα στοιχειώδη μαθηματικά θα είχα πάει 1η δέσμη :wacko:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

98€ την καθημερινή; Μακάρι, μακάρι!

Και το πλαφόν είναι ο βασικός μισθός.....δηλαδή το ποσό των 1100€ που θα φτάσει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ρε παιδια με εφημεριες αγροτικου τι θα γινει?σε πολλα κανουν 9, 10 το μηνα..εχουν και μεγαλυτερο βασικο μισθο(μεχρι σημερα) απο ειδικευομενο..αν παει 98 ευρο η καθημερινη και120+ η αργια, τι θα γινει?θα πιασουν οολοι πλαφον?χαος...δε καταλαβαινω τιποτα γαμω τα οικονομικα και τη νομοθεσια μου μεσα.... :anavwfwties:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

τασο ως ανεργος δεν εχω και πολλες γνωσεις περι μισθολογιου δημοσιου..και με τις τωρινες αλλαγες...παρτο αυγο και κουρευτο..πλαφον,και παπαρια...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ενώ εμείς χρόνια στο δημόσιο έχουμε κάνει doctorat στο μισθολόγιο :splats:

το θέμα είναι πως βάζοντας την κάρτα στο ΑΤΜ θα βγάζεις περισσότερα χρήματα......και άσε τους υπολογισμούς για τον Αλογοσκούφη και την παρέα του (θα πήραν φωτιά τα κουμπιουτεράκια στο οικονομικών :lol: :lol: )

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

για το αγροτικο δεν αναφερεται πουθενα κατι και αυτο με προβληματιζει..τι εγινε ρε εργατοπατερες /δεν υπαρχουν συναδελφοι αγροτικοι?εεεεε?

τι ειναι ολοι αυτοι στα κωλοχωρια της επαρχιας? ΦΑΝΤΑΣΜΑΤΑ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γιατι κωλοχωρια, φιλε; Απο που εισαι εσυ; Και τελοσπαντων αν δεν τα καταδεχεσαι μην πας να κανεις ποτε το αγροτικο σου. Σιγουρα χαρη θα τους κανεις...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ολοι σε αυτη τη ζωη περαστικοι ειμαστε... :( οποτε αν καποιος ξερει αν κατι απο ολα αυτα ισχυει και για τους αγροτικους ας το πει!ΤΑΣΟ...δωσε τα φωτα σου. :cool11:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

πως το καταλαβαίνω εγώ......

νοσοκομειακοί ιατροί.....από ειδικευόμενο μέχρι διευθυντή αναφέρουν όλα τα δημοσιεύματα και αποφάσεις.....

άρα;

αν και πολλές ανακοινώσεις ενώσεων ιατρών αναφέρονται σε νοσοκομεία και κέντρα υγείας....π.χ. ΑΥΤΟ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ναι ρε τασο, αλλα

1)στο τριμηνο εισαι σε καθεστως ειδικευομενου και

2)οπως αναφερθηκε πιο πανω αυξανονται οι αποδοχες εφημεριων στο εσυ..λες οι εφημεριες των αγροτικων (που ειναι και πολλες στις περισσοτερες περιπτωσεις και αρκετα πανω απο τις κοινοτικες οδηγιες,9-10)να εξαιρεθουν?με ποιο σκεπτικο?

υ.γ. οσο για το κωλοχωρια ειρωνικα το ειπα,φαινεται απο το ποστ!και γω απο χωριο ειμαι μανταμ...

εσυ που θιχτηκες με αυτο, κοιτα το δασος και ασε το δεντρο..σιγα μη σκισεις το καλσον... emkafes

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αληθεια, εμεις οι ειδικευομενοι τι ζηταμε;

1. Ο μισθος φτανει(χωρις εφημεριες) 1300€. Για το 2010 θα γινει νεα διαπραγματευση.

2. Με τις 4 εφημεριες (που ειναι υποχρεωτικες συμφωνα με το προγραμμα της εκπαιδευση μας), θα εχουμε περιπου αλλα 400€.

Συνολο περιπου 1700€

Λιγοτερες και να θελουμε δεν μπορουμε να κανουμε.

3. Πανω απο 4 εφημεριες κανει μονο οποιος το επιθυμει.(Οδηγια Ε.Ε.)

4. Ρεπο μετα απο καθε εφημερια, το εδωσε.

5. Νεες προσληψεις - Αμφιβολες (αν και τις υποσχεθηκε)

6. Συνθηκες εργασιας - Δεν εχουμε ξεκαθαρησει ακριβως τις προτασεις(ανθρ. ωραριο, εφημεριες, προσωπικο).

Το 8-ωρο γινεται 7-ωρο.

Εγω θελω να ακουσω τι παραπανω ζηταμε. Οχι οτι συμβιβαζομαι με τα παραπανω, αλλα τα θεματα που απασχολουν περισσοτερο τους ειδικευομενους παραμεριστηκαν.

Πραγματικα ειναι κριμα οι ειδικευομενοι να μην εχουν ενα δικο τους συλλογο να τους εκπροσωπει.

ποιος ειπε και που ειναι γραμμενο οτι πρεπει να κανουμε 4 εφημεριες το μηνα υποχρεωτικα? φιλος τελειωσε καιτον τελευταιο χρονο εκανε 2 εφημεριες το μηνα. ποιο προγραμμα εκπαιδευσης αναφερει κατι το διαφορετικο? που ειναι η εκπαιδευση μας? ποιος μας εκπαιδευει? ο Θεος.

Βγες στο δρομο και ρωτα οποιον βρισκεις αν δεχεται να δουλευει 32 ωρες συνεχομενα και κυριακες και γενικα με τις συνθηκες τις δικες μας και αν σου πει ενας ναι, παω πασο

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

τασο καπου εγραψες για ενα εγγραφο με το νεο μισθολογιο, απο χαριλαου τρικουπη!

το ανεβασες καπου γιατι δεν το βρηκα?αν οχι, μπορεις αν το ανεβασεις εδω?thanks!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

lpap, είσαι συκοφάντης....στον Βαλλιανάτο το έστειλα, αλλά έφαγε πόδι και δεν μου απαντάει ως επίσημο ΠΑ.ΣΟ.Κ.

ploutarxos2, έχω απαντήσει, το ξέχασα στο νοσοκομείο, είναι όμως παραπλήσιο με τα όσα αναφέρονται στα post εδώ μέσα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.