Jump to content

Λίστες Συγγραμάτων Z'εξαμήνου!!!


DR_ATOMIK

Recommended Posts

Γειά σας!επείδη έχει γίνει πολύς ντόρος με τις λίστες συγγραμάτων και επειδή στις γενικές συνελεύσεις ακούστηκαν απίστευτες ΑΝΑΚΡΙΒΕΙΕΣ και το θέμα θάφτηκε κάτω από τα μικροπολιτικά συμφέροντα και τις επιθέσεις-σε πολιτικό επίπεδο-της μίας παράταξης στην άλλη διαλέγω αυτόν τον χώρο,το internet δηλάδη,-έναν από τους λίγους χώρους που ο ΚΑΘΕΝΑΣ μπορεί να εκφράζεται ΕΛΕΥΘΕΡΑ και να έχουν ΌΛΟΙ ΠΡΟΣΒΑΣΗ στην ανταλλαγή απόψεων(σε αντίθεση με τις γενικές συνελεύσεις της σχολής μας emcensored )!ΔΕΝ είμαι μέλος σε καμία παράταξη,είμαι απλά ένας φοιτητής που παρακολουθεί τις αλλαγές σε προγράμματα σπουδών.τις λίστες συγγραμάτων κτλ και έχει χάσει τη μπάλα!Έτσι αποφάσισα να απευθυνθώ και να ζητήσω την γνώμη των συμφοιτητών μου που ΔΕΝ εξυπηρετούν κάποια πολιτική γραμμή και απλά έχουν όλη την καλή διάθεση να βοηθήσουν τους συναδέρφους τους ΑΦΙΛΟΚΕΡΔΩΣ,προσφεροντάς τους κάποια πληροφόρηση...που στο κάτω κάτω δεν τους κοστίζει και τίποτα(αυτή είναι και η έννοια ενός φόρουμ)!

Επί του προκειμένου η λίστα συγγραμάτων για το Ζ' εξάμηνο έχει τα εξής συγγράματα:

Μάθημα: (ΙΑΥ702) -Χειρουργική Παθολογία Ι

1.1. ΣΥΓΧΡΟΝΗ ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΗ-ΔΙΑΓΝΩΣΤΙΚΗ ΚΑΙ ΘΕΡΑΠΕΥΤΙΚΗ (ΤΟΜΟΣ Ι-ΙΙ), (Εκδότης:ΠΑΣΧΑΛΙΔΗΣ, Συγγραφέας:ΑΛΚ. ΚΩΣΤΑΚΗ)

2.1. ΣΥΓΧΡΟΝΗ ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΗ-ΔΙΑΓΝΩΣΗ ΚΑΙ ΘΕΡΑΠΕΙΑ (ΤΟΜΟΣ Ι-ΙΙ) ΜΤΦΡ ΜΕΡΟΣ ΑΠΟ ΤΟ CURRENT SURGICAL DIAGNOSIS AND TREATMENT, (Εκδότης:ΠΑΣΧΑΛΙΔΗΣ, Συγγραφέας:L. WAY, G.DOHERTY)

Μάθημα: (ΙΑΥ704) -Ακτινολογία Ι

1.1. ΑΚΤΙΝΟΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΑΠΕΙΚΟΝΙΣΗ (ΤΟΜΟΙ 3), (Εκδότης:ΠΑΣΧΑΛΙΔΗΣ, Συγγραφέας:D. SUTTON)

2.1. ΔΙΑΓΝΩΣΤΙΚΗ ΑΚΤΙΝΟΛΟΓΙΑ (ΤΟΜΟΙ 3), (Εκδότης:UNIVERSITY STUDIO PRESS, Συγγραφέας:Α. ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΙΔΗΣ)

Μάθημα: (ΙΑΥ801) -Νοσολογία

1.1. CECIL ΠΑΘΟΛΟΓΙΑ (2 ΤΟΜΟΙ) 5η ΕΚΔ, (Εκδότης:ΛΙΤΣΑΣ, Συγγραφέας:C.CERPENTER, R.GRIGGS, J.LOSCALZO)

1.2. ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΗΝ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑ (ΦΥΣΙΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΤΙΚΕΣ ΜΕΘΟΔΟΙ ΚΛΙΝΙΚΗ ΔΙΑΓΝΩΣΤΙΚΗ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗ) (2η εκδ), (Εκδότης:UNIVERSITY STUDIO PRESS, Συγγραφέας:Γ. ΖΙΑΚΑΣ)

2.1. DAVIDSON'S ΓΕΝΙΚΕΣ ΑΡΧΕΣ ΚΑΙ ΚΛΙΝΙΚΗ ΠΡΑΞΗ ΤΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑΣ (3η εκδ), (Εκδότης:ΠΑΡΙΣΙΑΝΟΣ, Συγγραφέας:C.HASLETT, E.CHILVERS, N.BOON, N.COLLEDGE, J.HUNTER)

Όποιος μπορεί να δώσει κάποια πληροφορία για οποιοδήποτε από τα παραπάνω συγγράμματα και να δώσει μια γνώμη(πάντα τεκμηριωμένη) για το ποιό να προτιμήσουμε θα το εκτιμούσαμε ιδιαίτερα...

Επίσης προτρέπω και άλλους συναδέλφους από άλλα έτη να ανεβάσουν τις δικές τους λίστες,ώστε να μπορέσουμε να αληλλοβοηθηθούμε,χωρίς να γινόμαστε βορά του καθενός

Επίσης θα παρακαλέσω πολύ τα posts που θα ακολουθήσουν να μην έχουν πολιτικό χαρακτήρα ούτε αποπροσανατολιστικό ρόλο,αν συμβεί κάτι τέτοιο θα παρακαλέσω τον admin ή τον moderator να διαγράφει αυτά τα posts..

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΚΙ ΑΣ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΠΑΡΑΤΑΞΗ.ΠΑΝΤΩΣ ΔΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΤΟΣΟ ΧΑΛΙΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΛΠΙΖΩ.ΕΛΠΙΖΩ ΠΑΝΤΩΣ Η ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΟΥ ΝΑ ΦΑΝΕΙ ΧΡΗΣΙΜΗ.1)ΓΙΑ ΤΗ ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΗ ΘΑ ΣΟΥ ΣΥΝΙΣΤΟΥΣΑ ΤΟΝ CURRENT ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΛΥΤΙΚΟΤΕΡΟΣ.ΑΠΛΑ ΘΕΛΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΧΡΟΝΟ ΓΙΑ ΔΙΑΒΑΣΜΑ.ΤΟΥ ΚΩΣΤΑΚΗ ΣΕ ΚΑΛΥΠΤΕΙ ΓΙΑ ΕΝΑ ΑΠΛΟ ΠΕΡΑΣΜΑ.2)ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΚΤΙΝΟΛΟΓΙΑ ΤΟΥ SUTTON ΔΝ ΤΗΝ ΠΟΛΥΠΑΛΕΥΕΙ ΚΑΙ ΜΑΣ ΕΙΧΑΝ ΠΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΕΙΔΙΚΕΥΟΜΕΝΟΥΣ.ΑΣΕ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΓΕΜΑΤΟ ΣΕ ΥΠΕΡΗΧΟΥΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΑΞΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΜΑΓΝΗΤΙΚΗ ΑΡΧΙΔΙΑ.ΤΟ ΑΛΛΟ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΑΠΛΟ ΚΑΙ ΠΑΛΙΟΤΕΡΟ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥ.ΔΝ ΤΟ ΕΔΙΝΑΝ ΠΟΤΕ ΑΥΤΟ ΓΙΑΤΙ ΔΝ ΕΙΧΑΝ ΣΥΓΓΡΑΦΙΚΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ.ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΠΟΥ ΤΟ ΕΙΧΑ ΒΡΕΙ ΑΠΟ ΕΝΑ ΕΙΔΙΚΕΥΟΜΕΝΟ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΟ SUTTON.3)ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΝΟΣΟΛΟΓΙΑ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΣΕ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΓΙΑΤΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΨΑΧΝΩ ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΙ ΠΕΜΠΤΟ ΕΤΟΣ.ΑΝ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΕΙ ΟΤΙ ΤΟΥ CECIL ΑΡΚΕΙ ΓΙΑ ΝΟΣΟ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΓΙΑ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑ ΕΝΩ ΜΑΛΛΟΝ ΤΟ ΑΛΛΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΛΛΑ ΣΟΥ ΤΟ ΛΕΩ ΕΠΙΦΥΛΑΚΤΙΚΑ.ΑΥΤΑ ΑΝ ΜΑΘΩ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΘΑ ΣΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου!Από μια έρευνα που έκανα και εγώ μάζεψα κάποιες γνώμες και τις παραθέτω με σκοπό να βοηθήσω:

1.Για τη νοσολογία όλοι που ρώτησα προτείνουν δαγκωτό Davidson(το cecil εξαλλου μπορούμε να το βρούμε και από κάποιο από μεγαλύτερο έτος

2.Στη χειρουργική είναι ακριβώς όπως τα λες και εσύ,απλά ένα παιδί που ρώτησα μου είπε ότι του Κωστάκη είναι μια χαρά για το 4ο έτος,αλλά στο 6ο θα χρειαστούμε σίγουρα το Current!και εδώ τίθεται η ερώτηση προς τους 6ο ετείς για το ποιο βιβλίο παίρνουν αυτοί για χειρουργική πτυχίου

3.Στη χειρουργική παραμένει το δίλλημα!πάντως του Χριστοφορίδη υπάρχει στη βιβλιοθήκη(ποια έκδοση είναι δε ξέρω) οπότε όποιος θέλει μπορεί να του ρίξει και μία ματιά

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΒΑΣΙΚΑ ΓΙΑ ΤΗ ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΗ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΝ ΚΑΘΗΓΗΤΗ ΠΟΥ ΕΧΕΤΕ ΕΞΕΤΑΖΕΙ ΑΠΟ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΒΙΒΛΙΟ.ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ Ο ΚΑΤΣΙΟΣ ΖΗΤΟΥΣΕ ΑΠΟ CURRENT.Ο ΝΑΣΤΟΣ ΑΠΟ ΚΩΣΤΑΚΗ.ΑΠΛΑ Ο CURRENT ΚΑΛΥΠΤΕΙ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ.ΚΑΙ ΕΚΤΟΣ ΑΥΤΟΥ ΣΤΝ ΑΛΛΗ ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΗ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΔΙΑΛΕΞΕΙΣ ΤΟ ΑΛΛΟ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΗΛΩΣΕΣ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΞΑΜΗΝΟ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν και ήμουν στο ΑΠΘ, μπορώ να πω τη γνώμη μου για τα βιβλία νοσολογίας (αν τη θέλετε ντε, μη βαράτε).

1) το βιβλίο του Ζιάκα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΝΟΣΟΛΟΓΙΑ είναι ΣΗΜΕΙΟΛΟΓΙΑ. Εξεταζόμασταν από αυτό στο τρίτο έτος, ένα μέτριο και ελλιπές βιβλίο και συνιστώ άλλο για σημειολογία, οποιδήποτε άλλο, αγοράστε αν δεν σας δίνουν (προτείνω ανεπιφύλακτα τον Macleod από Παρισιάνο). Είναι το πιο χρήσιμο, μαζί με τα πτυχιακά, μάθημα της εξαετίας και αξίζει τον κόπο να το μάθετε σωστά.

2) Davidson με χίλια για νοσολογία. Μετά την ορκομωσία αγόρασα αρκετά βιβλία παθολογίας και μπορώ να πω με σιγουριά ότι είναι μακράν το καλύτερο για φοιτητές. Δεν λείπει σχεδόν τίποτα, ωραία δομημένο (με εξαίρεση τα λοιμώδη), περιέχει διαφοροδιάγνωση, πολύ χρήσιμα πινακάκια και περιεκτικό- ιδανικό φοιτητικό βιβλίο

3) Όσο για την ακτινολογία, τον Χριστοφορίδη τον έδιναν στο ΑΠΘ μέχρι την προηγούμενη από εμένα χρονιά, ένα παλιό βιβλίο (4τομο είναι, γιατί γράφεις 3? σας κόψανε έναν τόμο?) που ΔΕΝ ΠΕΡΙΕΧΕΙ ΝΕΥΡΟΑΚΤΙΝΟΛΟΓΙΑ. Καθόλου. Τίποτα. Τους έδιναν άλλο βιβλίο. Για τον Sutton δεν έχω γνώμη

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σε ευχαριστούμε alexmat για την πληροφόρηση!Το δίλλημα για εμένα παραμένει στην ακτινολογία(καθώς στα άλλα έχω καταλήξει σε Davidson και Current)!Από ειδικευόμενους που ρωτήσαμε το Sutton είναι πιο αναλυτικό,ενώ του Χριστοφορίδη πιο περιεκτικό με περισσότερες αξονικές-αν θυμάμαι καλά τι μας είπαν!θα το ψάξω περεταίρω το ζήτημα και θα ενημερώσω!

ΥΓ.Προτρέπω ξανά συναδέρφους από άλλα έτη να ανεβάσουν και αυτοί τις λίστες με τα συγγράμματα τους ώστε να μπορέσουμε να αλληλοβοηθηθούμε...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Α' έτος

-Ιστολογία Ι-Εμβρυολογία Ι

ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΗ ΙΣΤΟΛΟΓΙΑ, (Εκδότης:ΠΑΣΧΑΛΙΔΗΣ, Συγγραφέας:P. WHEATER, H. BURKITT, V. DANIELS)

ή ΒΑΣΙΚΗ ΙΣΤΟΛΟΓΙΑ, (Εκδότης:ΠΑΣΧΑΛΙΔΗΣ, Συγγραφέας:CARNEIRO, JUNQUEIRA)

ΕΓΧΡΩΜΗ ΚΛΙΝΙΚΗ ΕΜΒΡΥΟΛΟΓΙΑ, (Εκδότης:ΠΑΣΧΑΛΙΔΗΣ, Συγγραφέας:K. MOORE, T. PERSAUD, K. SHIOTA)

ή ΕΜΒΡΥΟΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ, (Εκδότης:ΠΑΡΙΣΙΑΝΟΣ, Συγγραφέας:W. J. LARSEN)

-Ιατρικά Μαθηματικά-Βιοστατιστική

ΑΡΧΕΣ ΑΠΟΔΕΙΚΤΙΚΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ, (Εκδότης:ΛΙΤΣΑΣ, Συγγραφέας:Ι. ΙΩΑΝΝΙΔΗΣ)

ή ΙΑΤΡΙΚΗ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗ & ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΒΙΟΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ, (Εκδότης:ΣΤΑΜΟΥΛΗΣ ΑΕ, Συγγραφέας:Τ. ΠΑΠΑΙΩΑΝΝΟΥ Κ. ΦΕΡΕΝΤΙΝΟΣ)

thx.gif

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και εδώ έχω απαντήσεις για 2 από τα βιβλία.

Η ιστολογία του junqueira είναι δίτομη, κάπου 600+ σελίδες-αντικατέστησε το παλιό βιβλίο του ΑΠΘ. Το πήρα και αν και εξεταζόταν το έτος μου από το προηγούμενο (της Φόρογλου.... το χειρότερο βιβλίο στην ιστορία της ανθρωπότητας για οποιοδήποτε θέμα) πολλά διάβασα από αυτό. Καλό κείμενο, άφθονες ψηλής ποιότητας εκόνες και κουτάκια με κλινικές συσχετίσεις ώστε να κρατάει το ενδιαφέρον του αναγνώστη. Επίσης, δεν υπερ-αναλύει την εικόνα που βλέπεις στο μικροσκόπιο, κάνοντας κατα τι ευκολότερο το διάβασμα

Την εμβρυολογία της Moore μας την έδιναν αν και δεν εξεταζόμασταν από εκεί. Το βιβλίο έχει λίγο κείμενο (είναι σύντομο γενικά) και αν κάποιος διάβαζε από εκεί σίγουρα θα κοβόταν σε μας. Θα σας έλεγα να τσεκάρετε με την έδρα ότι δεν θα ρωτήσουν τίποτα παραπάνω αλλιώς δεν θα το διάλεγα, για να μην βρεθείτε προ εκπλήξεων.

Keep 'em coming

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σε ευχαριστούμε alexmat για την πληροφόρηση!Το δίλλημα για εμένα παραμένει στην ακτινολογία(καθώς στα άλλα έχω καταλήξει σε Davidson και Current)!Από ειδικευόμενους που ρωτήσαμε το Sutton είναι πιο αναλυτικό,ενώ του Χριστοφορίδη πιο περιεκτικό με περισσότερες αξονικές-αν θυμάμαι καλά τι μας είπαν!θα το ψάξω περεταίρω το ζήτημα και θα ενημερώσω!

Μη σε αγχώνει το θέμα γιατί θα διαβάσεις κυρίως από τις διαφανειές και τις σημειώσεις που είναι πάρα πολλές. Ο Sutton έχει λεπτομέρειες για ειδικευόμενους. Ωστόσο είναι πιο πιθανό να βρεις κάτι που γράφουν οι διαφάνειες αν θες να ανατρέξεις στο βιβλίο. Για το βιβλίο του Χριστοφορίδη δεν έχω γνώμη γιατι μας είχαν δώσει μόνο τον τρίτο τόμο που είναι ουροποιογεννητικό. Κατά την γνώμη μου πάρε Sutton για να σε καλύψει σε κάτι που θεωρείς ανεπαρκές από τις διαφάνειες-σημειώσεις, που δεν το νομίζω...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Α' έτος

-Ιστολογία Ι-Εμβρυολογία Ι

ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΗ ΙΣΤΟΛΟΓΙΑ, (Εκδότης:ΠΑΣΧΑΛΙΔΗΣ, Συγγραφέας:P. WHEATER, H. BURKITT, V. DANIELS)

ή ΒΑΣΙΚΗ ΙΣΤΟΛΟΓΙΑ, (Εκδότης:ΠΑΣΧΑΛΙΔΗΣ, Συγγραφέας:CARNEIRO, JUNQUEIRA)

ΕΓΧΡΩΜΗ ΚΛΙΝΙΚΗ ΕΜΒΡΥΟΛΟΓΙΑ, (Εκδότης:ΠΑΣΧΑΛΙΔΗΣ, Συγγραφέας:K. MOORE, T. PERSAUD, K. SHIOTA)

ή ΕΜΒΡΥΟΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ, (Εκδότης:ΠΑΡΙΣΙΑΝΟΣ, Συγγραφέας:W. J. LARSEN)

-Ιατρικά Μαθηματικά-Βιοστατιστική

ΑΡΧΕΣ ΑΠΟΔΕΙΚΤΙΚΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ, (Εκδότης:ΛΙΤΣΑΣ, Συγγραφέας:Ι. ΙΩΑΝΝΙΔΗΣ)

ή ΙΑΤΡΙΚΗ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗ & ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΒΙΟΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ, (Εκδότης:ΣΤΑΜΟΥΛΗΣ ΑΕ, Συγγραφέας:Τ. ΠΑΠΑΙΩΑΝΝΟΥ Κ. ΦΕΡΕΝΤΙΝΟΣ)

thx.gif

Kαλά πρέπει να μας κάνουν πλάκα!!!τι σχέση έχει η "αποδεικτική Ιατρική" του Ιωαννίδη με το βιβλίο του Φερεντίνου??(...και δεν το συνεχίζω γιατί σκοπός του ποστ είναι η ενημέρωση και όχι η κριτική)

Θα σου πώ την προσωπική μου γνώμη(ουσιαστικά δηλαδή θα σου πώ τα βιβλία από τα οποία μας εξέταζαν εμάς τουλαχιστον):

-Iστολογία Weater

-Εμβρυολογία Moore

-Μαθηματικά Ιωαννίδης

Ρωτήστε και τους καθηγητές...ίσως να σας πούνε!Αδυνατώ να καταλάβω γιατί μας βάζουν "ανύπαρκτα" διλλήματα....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.