Jump to content

Αποκλείονται από τη Διδακτορική Διατριβή υποψήφιοι που δεν έχουν ΜΔΕ!


Clemence

Recommended Posts

Κοίτα μπορεί να έχει γίνει και παρεξήγηση.

Αν διάβασε ό,τι (=οτιδήποτε) έχει γραφτεί εδώ και δε μπορεί να βγάλει άκρη, τότε μπορεί να έχει άλλου είδους πρόβλημα.

Αν διάβασε ότι (=πως) έχει γραφτεί εδώ και δε μπορεί να βγάλει άκρη, τότε να μας πει που ακριβως γιατί τέτοιο πράγμα δεν παίζει)

:)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

SleepWalker και tasostheodoridis ευχαριστώ πολύ και τους 2!

Θα του τα μεταβιβάσω όλα αυτά , θα δει και τα λινκς και αν υπάρχουν ακόμα απορίες θα επανέλθω!

Ευχαριστώ και πάλι για την ανταπόκριση!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χμμ...προς γνωση ολων, η "ειδική" αυτη διαταξη για τους γιατρους ειναι παγκοσμια πρωτοτυπια. Κι εγω γιατρος ειμαι, αλλα πουθενα στον κοσμο δεν υπαρχει "διδακτωρικο" χωρις "προγραμμα μεταπτυχιακων σπουδων" (ητοι, ΠΡΟΑΠΑΙΤΟΥΜΕΝΑ μαθήματα πανω στην ερευνητικη μεθοδολογια και ειδικοτερα στο αντικειμενο της διατριβης). Και μη μου πειτε οτι καναμε τετοια μαθηματα κατα τη διαρκεια των σπουδων μας γιατι θα γελασω...Φανταζομαι ομως οτι στη χωρα μας εχει νοημα--πως αλλιως οι συγγενεις των καθηγητων θα επαιρναν τα "απαραιτητα προσοντα" για την (προδιαγεγραμμενη) καριερα τους ως "ακαδημαικοι δασκαλοι"...χωρις πολυ δουλεια...ποιος εχει χρονο για μεταπτυχιακα μαθηματα, οταν με μια "ερευνα" 1-2 ετων παιρνεις "Ph.D" οπως το λενε (ενω ειναι στην πραγματικοτητα κατι σαν D.Sc.). Οι Αμερικανοι θα ειναι απλα βλακες, αφου τους παιρνει κατα μεσω ορο 5-6 χρονια για να τελειωσουν το PhD τους...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χμμ...προς γνωση ολων, η "ειδική" αυτη διαταξη για τους γιατρους ειναι παγκοσμια πρωτοτυπια. Κι εγω γιατρος ειμαι, αλλα πουθενα στον κοσμο δεν υπαρχει "διδακτωρικο" χωρις "προγραμμα μεταπτυχιακων σπουδων" (ητοι, ΠΡΟΑΠΑΙΤΟΥΜΕΝΑ μαθήματα πανω στην ερευνητικη μεθοδολογια και ειδικοτερα στο αντικειμενο της διατριβης). Και μη μου πειτε οτι καναμε τετοια μαθηματα κατα τη διαρκεια των σπουδων μας γιατι θα γελασω...Φανταζομαι ομως οτι στη χωρα μας εχει νοημα--πως αλλιως οι συγγενεις των καθηγητων θα επαιρναν τα "απαραιτητα προσοντα" για την (προδιαγεγραμμενη) καριερα τους ως "ακαδημαικοι δασκαλοι"...χωρις πολυ δουλεια...ποιος εχει χρονο για μεταπτυχιακα μαθηματα, οταν με μια "ερευνα" 1-2 ετων παιρνεις "Ph.D" οπως το λενε (ενω ειναι στην πραγματικοτητα κατι σαν D.Sc.). Οι Αμερικανοι θα ειναι απλα βλακες, αφου τους παιρνει κατα μεσω ορο 5-6 χρονια για να τελειωσουν το PhD τους...

Δεν έχεις άδικο στην συλλογιστική σου, αλλά δεν είναι και απολύτως σωστό αυτό που λες. Στο εξωτερικό ως πτυχιούχος ιατρικής (medical doctor) έχεις πρόσβαση σε σπουδές διδακτορικού επιπέδου, αφού τα 6 έτη σπουδών αντιστοιχούν σε αρκετό αριθμό διδακτικών μονάδων. Και είναι λογικό, γιατί δε μπορείς να απαιτείς ο γιατρός να κάνει 6+2 χρόνια μάστερ για να έχει πρόσβαση σε σπουδές PhD, ενώ ένας βιολόγος πχ έχει στα 4+2 χρόνια. Σαφώς ένα master είναι σημαντικό προσόν (εξαρτάται βέβαια κι από την έρευνα που θες να κάνεις), αλλά όχι και προαπαιτούμενο.

Απλά στο εξωτερικό (τουλάχιστον για ολλανδία που μπορώ να σου πω), κατά τη διάρκεια του PhD παρακολουθείς μαθήματα (στατιστικής, ερευνητικής μεθολογίας και άλλα ανάλογα με το αντικείμενο έρευνας σου), που αντιστοιχούν σε κάποιο αριθμό διδακτικών μονάδων που πρέπει να μαζέψεις. Η διάρκεια του PhD είναι συνήθως 3-4 χρόνια, αρκεί να γράψεις τις απαραίτητες δημοσιεύσεις.

Αυτό θα ήταν και το καλύτερο σύστημα κατά τη γνώμη μου, δηλαδή όχι το 6+2 για να αρχίσεις διατριβή, αλλά κατά τη διάρκεια της διατριβής να παρακολουθείς υποχρεωτικά κάποια μαθήματα. Και επίσης στο προπτυχιακό πρόγραμμα να ενσωματωθούν μαθήματα πχ ερευνητικής μεθοδολογίας για να έχει ο απόφοιτος καλύτερες βάσεις. Κατά τα άλλα, τα μάστερ στην Ελλάδα απλά καλύπτουν αυτό το "κενό" στη διδακτορική εκπαίδευση, που δεν έχει δομή και οργάνωση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

πάντως στη Γραμματεία της Ιατρικής Αθηνών δέχονται ακόμα αιτήσεις για διδακτορικό χωρίς να έχεις κάνει μεταπτυχιακό, με την προυπόθεση ότι ο ελάχιστος χρόνος παρουσίασης θα είναι τα 4 χρόνια και όχι τα 3 που είναι κανονικά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδια το διάβασα το ΦΕΚ για το νέο νόμο για τα διαδακτορικά που έχετε βάλει εδώ. Παρόλα αυτα πριν κάποιες ημέρες που πήγα στη γραμματεία της σχολής, μου έδωσαν πολύ εύκολα να συμπληρώσω το έντυπο για το διδακτορικό, χωρίς να με ρωτήσουν αν έχω κάνει master μόνο που μου είπαν ότι είναι απαραίτητα 4τους διάρκειας..όπως έχετε γράψει κι εσείς..

τελικά αυτό το παραθυράκι του νόμου ισχύει για όλους? αυτό κατάλαβα εγώ! και για πόσο ακόμα?

θα μας διαφωτίσει κάποιος?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το "παράθυρο" του νόμου είναι μεγάλο.....και χωράν όλοι οι ιατροί.....και μόνο αυτοί. :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το "παράθυρο" του νόμου είναι μεγάλο.....και χωράν όλοι οι ιατροί.....και μόνο αυτοί. :rolleyes:

thanx!!!

γιατρός είμαι και για γιατρούς μιλάμε...

και δεν θέλω το διδακτορικό για να έχω τίτλο, το θέλω γιατί γουστάρω την έρευνα.

Όποιο κίνητρο και να έχει κάποιος πάντως είναι σπαστικό εμείς οι κοινοί θνητοί να τρέχουμε πάνω κάτω και χωρίς αποτέλεσμα πολλές φορές και οι "άλλοι" να τα παίρνουν τα διδακτορικά προπτυχιακά ακόμα η να τους τα τρέχουν άλλοι..

Δεν έχω δει τέτοιο πράγμα σε άλλες σχολές και δεν ξέρω αν θα μπορούσαμε να το αλλάξουμε αυτό..

Ευχαριστώ πάντως!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.