Jump to content

πως επιλεγει καποιος θεμα διδακτορικου??


quennie

Recommended Posts

παιδια καλησπερα.

θα ηθελα να ρωτησω, πως κανεις επιλεγει το θεμα του διδακτορικου του?

υποθετω πως οι περισσοτεροι που ξεκινανε, δεν ειναι απολυτως συνειδητοποιημενοι τι ακριβως θελουν να κανουν....

ή απλα επιλεγει ο καθηγητης για σενα?? emconfused

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 52
  • Created
  • Last Reply

Βήμα πρώτο: κάθεσαι στον καθηγητή.

Βήμα δεύτερο: μετά το τσιγάρο και ανάλογα με τις επιδόσεις, παίρνεις και το ανάλογο διδακτορικό.

ΥΓ. Με αυτά που άκουσα τον τελευταίο καιρό, αυτή ήταν δυστυχώς η μοναδική απάντηση που μπορούσα να δώσω.

Δεν υπονοώ τίποτα για σένα. Με το καλό να το τελειώσεις και αυτό πραγματικά το εννοώ :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επειδή είχα και γω την ίδια απορία κάποια στιγμή, μου είπαν ότι:

1ον να γίνεις δεκτός από τον καθηγητή που θέλεις (αγνοώ αν είναι εύκολο και απλό)

2ον του λες τι περίπου θες να κάνεις, σου δίνει κάποια υποτυπώδη βιβλιογραφία και αρχίζεις και ψάχνεις πάνω στο θέμα , να βρεις κάτι που πρέπει να είναι σχετικά πρωτότυπο. Εσύ το βρίσκεις στην ουσία, όχι ο καθηγητής.

Σημείωση: αυτά μου τα έχει πει άτομο που ήδη κάνει διδακτορικό στην ιατρική Αθήνας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δε νομιζω να ναι τοσο τραγικα veterinarian...

νομιζω πως σε πανεπιστημιακες κλινικες, σε ''παρακαλανε'' κιολας( με την καλη εννοια).

απλα, ολα ειναι θεμα δοθναι και λαβειν(κανεις δηλ καποιο χαμαλικι απ οτι καταλαβα).

ευχαριστω για το χρονο σας :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

πηγαινε σε ενα λεκτορα

αυτοι χρειαζονται να δινουν διατριβες ωστε να περασουν απο κριση, το θεμα πως βγαινει η διατριβη και αν θα προσφερει κατι νεο

καλη τυχη!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χαμαλίκι στάνταρ πέφτει πολύ!!!! Για να καταλάβεις γνωστή μου'λεγε ας πούμε τους πρώτους μήνες έκανε όλη τη λάντζα (εργασίες του/ της υπεύθυνου καθηγητή/τριας) και δεν έκανε τίποτα σχετικό με το θέμα!!!

Εννοείται πάντως πως δεν είναι τραγικά τα πράγματα. Φυσικά όμως είναι και θέμα καθηγητή.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

κανεις λατζα αλλα σιγα σιγα, θα μπει και τ ονοματακι σου σε καμμια δημοσιευση, θα παρεις και κανα χειρουργειαακι...

δεν ειναι προβλημα να βρεις καποιον να στο δωσει( μου πε ειδικευομενη πανεπιστημιακου νοσοκομειου, οτι ο διευθυντης, τους εβαλε τις φωνες που δεν του ειχαν ζητησει με το που πηγαν διατριβη!!!

και τους ειπε πως ειναι αδιαφοροι!!!)

απλα το προβλημα μου ειναι πως αφου δεν εχω κατασταλαξει στο με τι ακριβως θ ασχοληθω στο μελλον( γενικη χειρουργικη θα ξεκινησω τουσ επομενους μηνες αλλα σε τι υποειδικευση?????......)

δεν ξερω και θεμα για διδακτορικο.

υπαρχει καμμια βαση δεδομενων με θεματα?

εστω και τα υπαρχοντα ας πουμε,ετσι για να δω λιγο το πνευμα...

εψαξα λιγο στην pubmed αλλα οι ερευνες μου απεβησαν ατελεσφορες. emconfused

και δεν θα θελα να κανω διδακτορικο απλα για τον τιτλοπου θα μου προσφερει :splaaaats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

κανεις λατζα αλλα σιγα σιγα, θα μπει και τ ονοματακι σου σε καμμια δημοσιευση, θα παρεις και κανα χειρουργειαακι...

δεν ειναι προβλημα να βρεις καποιον να στο δωσει( μου πε ειδικευομενη πανεπιστημιακου νοσοκομειου, οτι ο διευθυντης, τους εβαλε τις φωνες που δεν του ειχαν ζητησει με το που πηγαν διατριβη!!!

και τους ειπε πως ειναι αδιαφοροι!!!)

απλα το προβλημα μου ειναι πως αφου δεν εχω κατασταλαξει στο με τι ακριβως θ ασχοληθω στο μελλον( γενικη χειρουργικη θα ξεκινησω τουσ επομενους μηνες αλλα σε τι υποειδικευση?????......)

δεν ξερω και θεμα για διδακτορικο.

υπαρχει καμμια βαση δεδομενων με θεματα?

εστω και τα υπαρχοντα ας πουμε,ετσι για να δω λιγο το πνευμα...

εψαξα λιγο στην pubmed αλλα οι ερευνες μου απεβησαν ατελεσφορες. emconfused

και δεν θα θελα να κανω διδακτορικο απλα για τον τιτλοπου θα μου προσφερει :splaaaats:

Πως δεν έχει καλέ, την άλλη φορά που θα πας στον βερόπουλο κοίτα στο ράφι πάνω από τις χλωρίνες :splats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καλησπερα.

το διδακτορικο το κανονιζεις σε συνεργασια με τον καθηγητη.το συζητατε δηλαδη απο οινου.το θεμα για μενα ειναι να ξεκαθαρισεις γιατι θες να κανεις ενα διδακτορικο.μιλαμε για κατι που ξεπερναει συνηθως τα 3 με 4 χρονια.θα χρειαστει να εποπτευεις φοιτητες σε εξετασεις, να κανεις μαθηματα σε εργαστηρια και να τρεχεις γενικα για θεματα που δεν θα καταλαβεις πως ακριβως σχετιζονται με το θεμα που εχεις επιλεξει.χεχεχεχεχεχεχεχχεε

απο κει και μετα,ρωτα λιγο για καθηγητες,τι παιζει με τον καθενα,αν τους ξερεις κιολας ακομα καλυτερα,δηλαδη αν εχεις παρακολουθησει μαθηματα τους,μπορει να μπεις και σε καποιο σχετικο προγραμμα κα να εχεις ενα μικρο χαρτζηλικι αν και δεν ειναι καθολου σιγουρο αυτο.για δημοσιευσεις ειναι πιο ευκολο.τον πρωτο καιρο θα ενημερωνεσαι κυριως βιβλιογραφικα και θα σκεφτεσαι ποιο ακριβως θαναι το αντικειμενο ερευνας σου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Απ οτι εχω καταλαβει το δυσκολο ειναι να γινει η "επαφη" (γνωστοι μου που κανουν διδακτορικο ειτε ανηκαν σε καποια συνδικαλιστικη οργανωση ως φοιτητες ειτε πηγαν συστημενοι απο αλλον πανεπιστημιακο), απο κει και περα ολο καποιο θεμα θα βρεθει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καλησπερα.

το διδακτορικο το κανονιζεις σε συνεργασια με τον καθηγητη.το συζητατε δηλαδη απο οινου.το θεμα για μενα ειναι να ξεκαθαρισεις γιατι θες να κανεις ενα διδακτορικο.μιλαμε για κατι που ξεπερναει συνηθως τα 3 με 4 χρονια.θα χρειαστει να εποπτευεις φοιτητες σε εξετασεις, να κανεις μαθηματα σε εργαστηρια και να τρεχεις γενικα για θεματα που δεν θα καταλαβεις πως ακριβως σχετιζονται με το θεμα που εχεις επιλεξει.χεχεχεχεχεχεχεχχεε

απο κει και μετα,ρωτα λιγο για καθηγητες,τι παιζει με τον καθενα,αν τους ξερεις κιολας ακομα καλυτερα,δηλαδη αν εχεις παρακολουθησει μαθηματα τους,μπορει να μπεις και σε καποιο σχετικο προγραμμα κα να εχεις ενα μικρο χαρτζηλικι αν και δεν ειναι καθολου σιγουρο αυτο.για δημοσιευσεις ειναι πιο ευκολο.τον πρωτο καιρο θα ενημερωνεσαι κυριως βιβλιογραφικα και θα σκεφτεσαι ποιο ακριβως θαναι το αντικειμενο ερευνας σου.

να σε πληρωνουν κιολας?? :wacko:
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Υπάρχουν καθηγητές που συμμετέχουν σε κλινικές δοκιμες για διαφορα φάρμακα. Αυτή η συμμετοχη μεταφράζεται σε μια αμοιβή από 10.000 euros μέχρι 30.000 euros (ανάλογα την μελέτη και τον αριθμό των ασθενών που βάζουν). Επίσης πχ μπορεί να παίρνουν και 200 euros για κάθε ασθενή που σκανάρουν ανεξάρτητα αν μπαίνει η όχι στην κλινική δοκιμηΑυτά τα χρήματα μπαίνουν σε ένα κοινό ταμείο που διαχειρίζεται ο καθηγητής της έδρας και συμμετέχουν όλοι οι ΔΕΠ.

Τώρα...από αυτά τα χρήματα μπορεί κάποιος να βάλει την δικη του αμοιβή, μπορεί κάποιος να τα ξοδέψει σε αναλώσιμα, μπορεί κάποιος να πληρώσει τους διδακτορικούς του φοιτητές. Εξαρτάται από την καλή θέληση του μέλους ΔΕΠ και του διευθυντή της κλινικής. Επίσης ακόμα και αν δεν τους πληρώνει μπορεί να ζητάει από τις εταιρέις να καλύπτουν συνεδρια και ταξίδια στο εξωτερικό. Όλα εξαρτώνται από το ποσα παίρνει ο επιβλέπων και ποσο θέλει να το κάνει. Επομένως πρώτα πρέπει να βρεθεί μια κλινική που κάνει κλινικές δοκιμες, ένας επιβλέπων που να τα "φέρνει" με κλινικές δοκιμες, ένας διευθυντής που να τα "δίνει" στον επιβλέποντα και ένας επιβλέπων που να τα "δίνει" στους μικρότερους.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δεν ειναι τοσο σπανιο οσο ακουγεται να σε πληρωνουν.μιλαμε ομως συνηθως για μικρο ποσο,εξαρταται ομως οπως σωστα αναφερθηκε απο το ερευνητικο προγραμμα στο οποιο συμμμετεχει ο επιβλεπων σου και απαιτειται περισσοτερη δουλεια και περισσοτερες ωρες παραμονης στπ εργαστηριο και απο μερους σου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

και πως μπορεις να τα μαθεις ολα αυτα??

πας και ρωτας στα ισια τον καθηγητη σου?

ή περιμενεις να στο πει μοονος του?

ισως ειναι πιο απλα απ οσο μου φαινονται, γιατι ηδη μου προτειναν να αρχισω διδακτορικο αλλα το αφησα λιγο στο φλου μεχρι ν αρχισω ειδικοτητα( σε 4-5 μηνες).

απλα, μην παω σαν ασχετη.

να χω μια ιδεα για τις διαδικασιες.

σας ευχαριστω ολους πολυ :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πρέπει να ρωτήσεις το μέλος ΔΕΠ που σου πρότεινε διδακτορικό αν υπάρχει δυνατότητα να πληρώνεσαι. Δεν είναι ντροπή, τόση δουλειά θα τους βγάλεις. Τώρα συνήθως κλινικές δοκιμες έχουν οι παθολόγοι, καρδιολόγοι, διαβητολόγοι, ψυχίατροι, γυναικολόγοι και ενδοκρινολόγοι για οστεοπόρωση και ορμόνες, γενικά παθολογικές ειδικότητες που μπορούν να βάλουν ασθενείς σε νέα φάρμακα.

Αν θες να κανεις το διδακτορικό μαζί με την ειδικότητα τότε δύσκολα θα σε πληρώσουν, γιατί αν σε πληρώνουν θα περιμένουν από εσένα να κανεις κανονικό οκτάωρο ως έμμισθη επιστημονική συνεργάτις της κλινικής. Αυτό το οποιο κανεις ουσιαστικά είναι να παίρνεις το ιστορικό ασθενούς, να παίρνεις τα ζωτικά σημεία, να του εξηγείς το φάρμακα και ποτε πρέπει να το παίρνει, να υπογραφει όλα τα χαρτιά που χρειάζεται κι εσύ να καταγραφεις όλη την διαδικασία σύμφωνα με το πρωτόκολλο της δοκιμης που σου έχει δώσει η εταιρεία (περίπου 2 ώρες δουλειά για κάθε ασθενή γιατί είναι φοβερα αναλυτικά τα ιστορικά κλπ και τελικά μπορεί να βρεθεί κάτι που αποκλείει τον ασθενή από την μελέτη). Και φυσικά και ένα σωρό αλλα άσχετα που χρειάζεται ο επιβλέπων, από να γραφεις abstracts μέχρι να κανονίζεις παραγγελιες. ααα επίσης μπορεί όλη αυτή η δουλειά να μην έχει σχέση με το διδακτορικό σου. Μπορεί το θέμα σου να είναι άσχετο (σπανια αλλα ισχύει)

Οι διαδικασίες είναι αρκετά χρονοβόρες γι αυτό κάποιος να υπολογίζει ένα εξάμηνο τουλάχιστον να περαστεί το πρωτόκολλο του και να εγκριθεί η μισθοδοσία του

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

χωρις να ειμαι σιγουρη νομιζω πως κανοντας διδακτορικο κατα τη διαρκεια της ειδικοτητας παιρνεις και καποιο ειδικο επιδομα. επισης νομιζω και καποιες μερες εκπαιδευτικης αδειας. αν καποιος ξερει σιγουρα ας μας πει :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δεν παιρνεις χρηματα οσο εισαι υποψηφιος διδακτορ, μολις ολοκληρωσεις το θεμα και ορκιστεις τοτε το παραθετεις στα χαρτια σου στο λογιστηριο και παιρνεις επιδομα διδακτορικου, εκπαιδευτικη αδεια στα πλαισια συνεδριων μονο κ αυτες λιγες μερες παλι

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δεν παιρνεις χρηματα οσο εισαι υποψηφιος διδακτορ, μολις ολοκληρωσεις το θεμα και ορκιστεις τοτε το παραθετεις στα χαρτια σου στο λογιστηριο και παιρνεις επιδομα διδακτορικου, εκπαιδευτικη αδεια στα πλαισια συνεδριων μονο κ αυτες λιγες μερες παλι

υποψηφιος διδακτωρ εισαι δηλ μεχρι να περασεις την επιτροπη?

αρα,αφου ξεκιναω σε 4 μηνες ειδικοτητα, να κινησω διαδικασιες απο τωρα???

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δεν παιρνεις χρηματα οσο εισαι υποψηφιος διδακτορ, μολις ολοκληρωσεις το θεμα και ορκιστεις τοτε το παραθετεις στα χαρτια σου στο λογιστηριο και παιρνεις επιδομα διδακτορικου, εκπαιδευτικη αδεια στα πλαισια συνεδριων μονο κ αυτες λιγες μερες παλι

υποψηφιος διδακτωρ εισαι δηλ μεχρι να περασεις την επιτροπη?οχι θεωρεισαι μεχρι να κανεις την συγγραφη και παρεις το τιτλο επισημα δηλαδη περασεις απο την επιτροπη την τελικη και σου βαλουν βαθμο και παρεις δηλαδη εν ολιγοις τον τιτλο σου διδακτορικο σου πτυχιο

αρα,αφου ξεκιναω σε 4 μηνες ειδικοτητα, να κινησω διαδικασιες απο τωρα??? οταν παρεις λοιπον το τιτλο σου μπορεις να δωσεις αντιγραφο του τιτλου σου και να σου δινουν το επιδομα της διατριβης κατι σαν κλιμακιο με τον δημοσιουπαληλικο κωδικα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δεν παιρνεις χρηματα οσο εισαι υποψηφιος διδακτορ, μολις ολοκληρωσεις το θεμα και ορκιστεις τοτε το παραθετεις στα χαρτια σου στο λογιστηριο και παιρνεις επιδομα διδακτορικου, εκπαιδευτικη αδεια στα πλαισια συνεδριων μονο κ αυτες λιγες μερες παλι

υποψηφιος διδακτωρ εισαι δηλ μεχρι να περασεις την επιτροπη?οχι θεωρεισαι μεχρι να κανεις την συγγραφη και παρεις το τιτλο επισημα δηλαδη περασεις απο την επιτροπη την τελικη και σου βαλουν βαθμο και παρεις δηλαδη εν ολιγοις τον τιτλο σου διδακτορικο σου πτυχιο

αρα,αφου ξεκιναω σε 4 μηνες ειδικοτητα, να κινησω διαδικασιες απο τωρα??? οταν παρεις λοιπον το τιτλο σου μπορεις να δωσεις αντιγραφο του τιτλου σου και να σου δινουν το επιδομα της διατριβης κατι σαν κλιμακιο με τον δημοσιουπαληλικο κωδικα

αρα, μιλαμε για 3-4 χρονια αφου αρχισει η ειδικοτητα μου και για τις επομενες θεσεις?

καταλαβα.

ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.