Jump to content

ΝΕΥΡΟΛΟΓΙΑ


Recommended Posts

ΝΕΥΡΟΛΟΓΙΑ ΤΕΤΑΡΤΟΥ ΕΤΟΥΣ : Συμφωνα με τους καθηγητες,αυτη η εξεταση θα ειναι γραπτη(βαση 35/50 ερωτησεις πολλαπλης επιλογης)

Απο το Φεβρουαριο,οι εξετασεις θα ειναι προφορικες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τι εννοεις ΑΥΤΗ η εξεταση,ενω απο φλεβαρη προφορικα;

Μεσολαβει καποια εξεταση πριν το φλεβαρη;Κ με πολλαπλης κιολας;Εισαι σιγουρος για το προφορικο;

καλα εγω που ζω αραγε;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εε,ναι η εξεταση που γινεται τη δευτερα στη μια ειναι γραπτη με ερωτησεις πολλαπλης επιλογης,ενω απο φλεβαρη η εξεταση συγκεκριμενα της νευρολογιας θα ειναι προφορικη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...

Για το μαθημα τις νευρολογιας(4ο) ξερει κανεις τι περιπου παιζει?

Εχω διαβασει κατι σημειωσεις-θεματα απο Γιαννοπουλο μεχρι τωρα.

ειναι αρκετα για να περασει κανεις το μαθημα ή μονο με τη βοηθεια του θεου?

ερωτησεις ευκολες?δυσκολες? δηλ.θελουν λεπτομερειες ή βασικα?

Αν διαβασει καποιος απο βιβλιο σχετικα καλα γινεται να παρει βαθμο{6ή7ή8(και μετα ξυπνησα)} τις προκοπης ή για το 5ρακι παει ετσι κι αλλιως?

nerd.GIF

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το #1 είναι να πάρεις τις λεγόμενες "120 ερωτήσεις'' ,τις οποίες δε θυμάμαι που ακριβώς είχα βρει αλλά θυμάμαι οτι τις ειχα ψαξει αρκετά. Δε ξέρω αν εννοείς αυτές οτι εχεις διαβάσει απ'τον Πέτρο.. δε νομίζω οτι τις είχε πάντως πριν 1.5 χρόνο που ψάχναμε.Και το βιβλίο δεν είναι καθόλου κακό αλλά κατά τη γνώμη μου είναι λίγο χαοτικό.Φυσικά είναι πιο πλήρες απ΄τις ερωτήσεις...

Έπειτα υπάρχει το θέμα εξεταστής. Ο καθηγητής και ο Πολυχρονόπουλος ειναι βατοί και mainstream τύποι. Ο βαθμός δεν είναι καθόλου απίθανος.

Ύστερα υπάρχει ο Ελλούλ,ο οποίος κατα τη γνώμη μου κάνει μια απ'τις πιο δίκαιες προφορικές εξετάσεις στην πάτρα ( την πιο δίκαια βασικά),όπου τραβάς μόνος σου 3 ερωτήσεις διαβαθμισμένης δυσκολίας. (όπως γίνεται σε πολλά πανεπιστήμια του εξωτερικού και ποτέ μου δε κτλβα τι τους εμποδίζει να το κάνουν καθεστώς και εδώ!) Βέβαια εδω τα πράγματα δεν ειναι τόσο εύκολα,αφενώς γιατι είπαμε : είναι δίκαιος,αφετέρου γιατι είναι και απαιτητικούλης!

Τέλος η κυρία της νευρο-παρέας,η Χρόνη, η οποία ξεκίνησε με τις καλύτερες προδιαγραφές αλλά κατέληξε στην προπροηγούμενη εξέταση να ρωτάει κατι σύνδρομα εγκλωβισμού !!! (όποιος τυχαίνει να έχει δει την ταινία το σκάφανδρο της πεταλούδας... αυτόο!) και να κόβει κεφάλια εγκλωβισμένων φοιτητών!

Κράτησα την προσωπική μου εμπειρία για το τέλος. Εγώ έπεσα πολυχρονόπουλο,ειχα διαβάσει (απλα) τις ερωτήσεις (και δυστυχώς όχι όλες) και ενώ ήμουν κ τελευταία στην εξέταση και είδα όλες τις ερωτησούλες που ήξερα να παρελάζουν μπροστά μου και να απαντιούνται απ'τους προηγούμενους,τελικά,αφού με καθησύχασε οτι έχω περάσει (πριν ανοίξω το στοματάκι μου να απαντησω κατι ακομα!),μας ρώτησε κ όλους τι βαθμό θέλαμε. Του αφησα την επιλογή δική του κ μου εβαλε ενα 6αρακι :)

καλη τύχη!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

Αν γίνεται κάποιος από μεγαλύτερο έτος ας δώσει κάποιες πληροφορίες για τη Νευρολογία...

Σε μας δεν εχουν δώσει ακόμα βιβλία και δε θα τα πάρουμε μέχρι την Παρασκευή που θα δώσουμε άτυπα το μάθημα.

1. Υπάρχει κάποιος μεγαλύτερου έτους που να μπορεί να μου δανείσει κάποιο βιβλίο Νευρολογίας μέχρι την Παρασκευή..;

Δε σκοπεύω να σημειώσω πάνω.. απλά όπως είπαν στο μάθημα χωρίς βιβλίο δεν έχει κ πολύ νόημα να κατέβουμε να δώσουμε..

2. Αν κατάλαβα καλά με τις ''120'' ερωτήσεις το περνάς ή δύσκολα; Τις έχει πάντως πλέον ο Γιαννοπουλος..

3. Πρέπει να τα ξέρεις όλα παπαγαλία όπως έπρεπε στη Δερματολογία; :wacko:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 months later...

Λοιπον εχουμε και λεμε. SOS ειναι τα εξης:

Κεφ 1 ΕΝΥ,

Κεφ 3 κεφαλαλγια,προσωπαλγια,Επιληψια,Πτωση ακρου ποδος,Απωλεια ορασης.

Ολο το κεφαλ 4.

Κεφ 6 Guillain-Barre,Διαβητης,Πορφυρια

Ολο κεφ 7-8

Κεφ 9 συρριγγομυελια

Κεφ 10 Parkinson, wilson, huntigton

Κεφ 11 φριεδρειψη, ανεπαρκεια θειαμινης CJD

Κεφ12 ολο

Κεφ 13 ολο

Κεφ14 ολο

Κεφ 15 κλινικη εικονα, πινακες, ισοδυναμα, κεφαλαλγια τασης, αιτια ημικρανιας

Κεφ 16 ολο

Κεφ 17 εγκολεασμοι υδροκεφαλος υπερταση, γλοιωματα μυελοβλαστωμα, ακουστικο νευρινωμα, αποστηματα

Κεφ 18 μηνιγγιτιδα, ερπης, πολυομυελιτις

Κεφ 19 τοξοπλασμωση CMV πινακες 19.1-19.2

Κεφ 20 Σ.Κ.Π. devic κεντρική γεφυρικη μυελινώλυση

Κεφ 22 ΟΛΟ (s.sos)

Κεφ 23 Θυρεοειδής, υπο-υπερ γλυκαιμια, ρεγιε αλκοολ

Μυοπάθειες:

Κεφ2 ΟΛΟ

κεφ 5 σελ 110-121

Κεφ 8 153-163

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΔΕΝ ΘΑ ΣΕ ΑΜΦΙΣΒΗΤΗΣΩ ΑΛΛΑ ΚΟΝΤΕΥΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΛΗ Η ΥΛΗ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΓΡΑΨΕΣ.

ΑΣΕ ΠΟΥ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΤΑ ΠΡΟΛΑΒΩ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΜΕΧΡΙ ΤΙΣ 16 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΝΤΩΣ.

ΘΑ ΚΑΝΩ ΟΤΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΜΠΟΡΩ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κοιτα αυτα ειναι οντως πολλα. Απλα απο αυτα πεφτει το 100% των θεματων. Τα σουπερ σος ειναι:

Κεφ1 ENY

Κεφ 3 απωλεια ορασης

Κεφ 4 Λογος, Νυσταγμος, Αγνωσια, Ηορνερ, κωμα

Κεφ6 Guillain Barre, Διαβητης, Πορφυρια

Κεφ 7 Συνδρ. Καρπιαιου σωληνα

Κεφ 8 Παραλυση bell

Κεφ 9 Συρριγγομυελια

Κεφ 10 Παρκινσον

Kεφ 11 Αταξια friedreich

Κεφ12 σελ 301

Κεφ 13 ολο

Κεφ 14 διαγνωση, ταξινομηση (πινακας)

Κεφ 15 με αυρα

Κεφ 16 ολο

Κεφ 17 υδροκεφαλος, ογκοι υποφυσεως, μηνιγγιωματα

Κεφ 18 φυματιωδης, ερπης

Κεφ 19 πινακας 19.1-19.2

Κεφ 20 ΣΚΠ

Κεφ 22 ολο πολυ καλα

Κεφ 23 υπο-υπερ γλυκαιμια

Μυοπαθειες

Κεφ2 duchenne becker, μυοτονικη

Κεφ 5 φλεγμονλωδης, πινακας σελ 121

Κεφ 8 σελ 154-158 ιστοπαθολογικη σελ 162, αντισωματα 164, 187, 189

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα σου προτεινα να διαβασεις και τις "100 ερωτησεις" που κυκλοφορουν σε γνωστο βιβλιοπολειο, αφορουν νοσους που συνηθως οι εξεταστες ρωτανε. και μια συμβουλη μην παραλειψεις να διαβασεις χειρουργικη γτ μετραει και ο νευροχειρουργος σε ρωταει σχετικα θεματα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΠΑΝΤΑ ΕΒΓΑΖΑΝ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΦΕΤΟΣ ΑΚΟΥΣΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ.

ΜΗΝ ΣΕ ΠΑΡΩ ΟΜΩΣ ΣΤΟ ΛΑΙΜΟ ΜΟΥ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΡΘΕΙΣ ΣΕ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΜΕ ΤΗ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ ΠΟΥ ΑΡΚΕΤΑ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΜΗ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

se euxaristo poly,mallon ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - agglika - dikio, ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - agglika - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - kano k ena thl.kali synexeia..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

οι νευροχειρουργοι είναι σε ποιον θα πέσεις...γενικα ρωτανε για όγκους και κρανιοεγκεφαλικες κακωσεις. δεν μπορω να σε βοηθησω παρα πολυ γιατι δε θυμαμαι τπτ παραπανω...λυπαμαι

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 months later...

Νευρολογία με Ελλουλ:100 θέματα απο γιαννόπουλο(αν και τα θεματα ουσιαστικα ειναι ολη η υλη,αλλά λεμε τωρα...).

Γενικα νομιζω πως περνα κανεις ανεξαρτητα απο εξεταστη αν ξερει αυτα.

Η εξεταση Ελλουλ ειναι τυπικα 3 ερωτησεις με διαβαθμιση δυσκολιας,απο χαρτακια που τυχαια διαλεγει.Αν δεν απαντησεις καποια θα σε βοηθησει με εξτρα ερωτηση για να σου δωσει βαθμο.Καλα διαβασμενος ή τυχη ή both χτυπας βαθμο.Μη πατε χψρις να εχεται διαβασει βασικα πραγματα[πχ επιληψια,παρκινσον,ημικρανιες κ.λπ.]

Νευροχειρουργικη μονο για Γκατζουνη ξερω :

>ΚΕΚ θελει και κλ.εικ.,διαγνωση κ.λπ.,αλλά ρωτα και μηχανισνούς εμφάνισης συμπτωματων[τι στο διαλο εγινε μεσα σ`αυτο το κεφαλι]

>και ασχετος να εισαι συνηθως θα σε κοψει με 4ή3 οποτε αν εχεις διαβασει πολυ καλα νευρολογια περνας

>ογκους

>νομιζω οτι θα βοηθουσε παρα πολυ να δειτε ενα φυλλαδιο που δινουν στη κλινικη στο Ε και αναφερεται σε εγκολεασμο κ.λπ..Εξεταζει αν ξερεις τι πιεζει τι,που κ.λπ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

νευροχειρουργικη απο που διαβαζουμε απο πιο βιβλιο???ή απο σημειωσεις???αν γνωριζει καποιος ας μου πει!!!! :(emhelpemhelp

βιβλιο(εκεινο το κοκκινο του Fowler? σας δινουν?)[κεφ ΚΕΚ,ογκοι κ.λπ.] με βαση αυτα που θα βρεις στις σημειωσεις απο γιαννοπουλο{σημειωσεις...λεμε τωρα.}

για κακωσεις εγκολεασμους κ.λπ. δες και απο κανα Ε` καποιο φυλλαδιο που παιρνουν στην κλινικη με Γκατζουνη θα σε βοηθησει αρκετα.

Δες και προηγουμενα...στο ιδιο τοπικ.

2330757.gif

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 years later...
  • 4 years later...

26.1.2016Πολυχρονοπουλος)

i) Σ. Miller-Fisher: Γενικα τι γνωριζουμε για αυτο.

ii) Επιληψια:  Ειδη

iii) Βλαβη υπογλωσσιου νευρου:  Τι θα παθει η γλωσσα;

iv) Σ. Creutzfeldt-Jakob και Νοσος του Alzheimer: Διαφοροδιαγνωστικο σημειο-εξεταση

v)Εμφρακτο μεσης εγκεφαλικης αρτηριας(μεχρι να εξεταστουμε οι της ομαδας,ειπε οτι το ειχε ρωτησει γυρω στις 6 φορες) Κλινικη Εικονα

v)Εσω κροταφικη σκληρυνση:  Κατι με επιληψια νομιζω

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.