Jump to content

ΒΙΟΧΗΜΕΙΑ Ι


pink_shadow

Recommended Posts

γεια σας!!! ειμαι πρωτοετής και λέω να δοκιμάσς την τύχη μου στην βιοχημεία 1!!! μπορεί να μου πει κανενάς που να δώσω σημασία και κανενα sos γιατι η ύλη μου φαίνεται χαοτική?? ευχαριστωω!!! emhelp

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...
  • 1 year later...
  • 3 months later...

φιλοι φετινοι πρωτοετεις αιωνια ευγνωμοσυνη σε οποιον ανεβασει τα φετινα θεματα που θα σας δωσει ( αν δεν το χει κανει ακομα ) ο μαμος...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...
  • 3 months later...
  • 1 month later...

Φιλοι φετινοι πρωτοετεις αιωνια ευγνωμοσυνη σε οποιον ανεβασει τα φετινα θεματα

[/

δεν ειμαι πρωτο ετης αλλα δν κοιτας μηπως υπαρχουν στη βιβλιοθηκησε κανα υπολ

??

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 months later...
  • 4 months later...

9.2.2012

1)Kcat,Km, μηχανισμοί δράσης ενζύμων.(στη χυμοθρυψίνη)

2)D γλυκόζη δεσμός με L.ο δεσμός να είναι α1,2 και αν οξειδώνεται.

3)ασπαραγγινικό . αρχικό pH 4 τελικό 12. να βρεθούν τα Κ

4)ενολο-κετονο-ταυτομέρεια

5)ηλεκτρόδιο Clark.αντιδράσεις.χρήσεις στην ιατρική.

6)Σ-Λ με DNA (κ.α. δε θυμάμαι)

7)να δώσουμε ορισμό πολικής κεφαλής, θερμοκρασία τήξης μεμβράνης και 1 ακόμα

μόνο αυτά θυμάμαι.ήταν άλλα 2 ή 3.αν θυμηθώ κάτι άλλο επανέρχομαι

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 5 months later...

Κοίτα γενικά στην βιοχημεία Ι νομίζω δεν υπάρχουν ιδιαίτερα sos γιατί η ύλη είναι αρκετά μικρή, σε σχέση με την βιοχημεία ΙΙ τουλάχιστον. Απο κει και πέρα έχει να κάνει με τον καθηγητή. Ας πούμε εμάς ο Ντίνος μας είχε αφιερώσει άπειρες ώρες στην κινητική ενζυμικών αντδράσεων και την θεωρούσαμε sos και όντως έπεσε. Η χυμοθρυψίνη ήταν χιλιοειπωμένη. Και εννοείται ότι βγάζεις τέλεια το φυλλάδιο με την συμπληρωματική ύλη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

9.2.2012

1)Kcat,Km, μηχανισμοί δράσης ενζύμων.(στη χυμοθρυψίνη)

2)D γλυκόζη δεσμός με L.ο δεσμός να είναι α1,2 και αν οξειδώνεται.

3)ασπαραγγινικό . αρχικό pH 4 τελικό 12. να βρεθούν τα Κ

4)ενολο-κετονο-ταυτομέρεια

5)ηλεκτρόδιο Clark.αντιδράσεις.χρήσεις στην ιατρική.

6)Σ-Λ με DNA (κ.α. δε θυμάμαι)

7)να δώσουμε ορισμό πολικής κεφαλής, θερμοκρασία τήξης μεμβράνης και 1 ακόμα

μόνο αυτά θυμάμαι.ήταν άλλα 2 ή 3.αν θυμηθώ κάτι άλλο επανέρχομαι

Μπορείς να μου εξηγήσεις το θέμα 3; Τι άλλα δεδομένα είχατε και τι ζητούσε, Ευχαριστώ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

κοίτα πάει πολύ καιρός οπότε δε θυμάμαι αλλά το κακό είναι πως ούτε το χειμώνα κατάλαβα τι ζήταγε από όσο θυμάμαι...χίλια σόρι που δε σε βοηθάω ...αν δε σκοπεύεις να τη δώσεις το σεπτέμβρη θα ανεβάσω πάλι τα θέματα μιας και πιστεύω να μαι καλύτερα προετοιμασμένη και να καταλάβω τι ζητάνε

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 5 months later...

Δεν ξερω παιδια,επειδη ενδιαφερομαι να δωσω και εγω τον Δεκεμβρη με κατατακτηριες,οντως η υλη ειναι χαοτικη!

Επισης διαβασα απο δω οτι την υλη οι καθηγητες την βαζουν απλα για να τη βαλουν!

Οσο αφορα την Βιοχημεια η συμπληρωματικη υλη φαινεται καλη,αλλα απο οσο διαβασα δεν χρειαζεται μονο αυτη!Πρεπει να διαβασουμε και ενα απο τα βιλβλια?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 5 months later...

παιδιά, ποια είναι η ύλη της βιοχημείας 1?μπορεί κάποιος να την γράψει? και επίσης υπάρχει κάποιο φυλλάδιο με συμπληρωματική ύλη?πού το βρίσκω?είναι σημαντικό για να περαστεί το μάθημα?αν υπάρχει κάπου ηλεκτρονικά θα ήταν μεγάλη βοήθεια γτ δεν μένω πάτρα και δεν μπορώ να πεταχτώ στο γιαννόπουλο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Πρωτοετείς, μπορεί κάποιος από σας να μας πει ποιες ερωτησεις σας έδωσε ο Μάμος τον Γενάρη; Βοηθήστε μπας και ξεφορτωθούμε και μεις το μάθημα. emstarwars

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

παιδιά, ποια είναι η ύλη της βιοχημείας 1?μπορεί κάποιος να την γράψει? και επίσης υπάρχει κάποιο φυλλάδιο με συμπληρωματική ύλη?πού το βρίσκω?είναι σημαντικό για να περαστεί το μάθημα?αν υπάρχει κάπου ηλεκτρονικά θα ήταν μεγάλη βοήθεια γτ δεν μένω πάτρα και δεν μπορώ να πεταχτώ στο γιαννόπουλο.

Εγώ κοιτάω ικλασσ και οδηγό μελέτης ως μπούσουλα και Stryer για τα αντίστοιχα κεφάλαια..Νομίζω αυτά είναι και θεωρητικά και κάποιες ερωτήσεις που δίνει ο Μάμος για μεσομέρεια κλπ τον Γενάρη, αν γίνεται ακόμα, τις οποίες δε γνωρίζω. Τώρα ίσως να βοηθούσε να κοιτούσαμε και παλιά θέματα. Αυτά :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

παιδιά, ποια είναι η ύλη της βιοχημείας 1?μπορεί κάποιος να την γράψει? και επίσης υπάρχει κάποιο φυλλάδιο με συμπληρωματική ύλη?πού το βρίσκω?είναι σημαντικό για να περαστεί το μάθημα?αν υπάρχει κάπου ηλεκτρονικά θα ήταν μεγάλη βοήθεια γτ δεν μένω πάτρα και δεν μπορώ να πεταχτώ στο γιαννόπουλο.

και υπαρχει φυλλαδιο με συμπληρωματικη υλη που μας το εδιναν στη σχολη!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Απ'ότι θυμάμαι (γιατί πάνε και χρόνια!) μπορεί να μας ζαλίζει ο Μάμος όλο το εξάμηνο με τη μεσομέρεια, αλλά είναι εντελώς off, δε βάζει ποτέ τίποτε. Μάθετε χημικούς τύπους στεροειδών ορμονών (τεστοστερόνη, οιστραδιόλη, οιστρόνη κλπ) και αν μπορείτε να πάρετε και το κόκκινο βιβλίο του Τοσσίδη, πάρτε το. Σίγουρα χρειάζεται να διαβάσετε οδηγούς μελέτης και το έξτρα φυλλάδιο οργανικής (νομίζω το έχει και ο Γιαννόπουλος). Οξειδοαναγωγή γενικά έπεφτε, κάτι χαζά με το DNA από Stryer και την ύλη του Ντίνου καλά.

Επειδή είναι κωλομάθημα, καλά κουράγια και καλή επιτυχία!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 years later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.