Jump to content

Εργαστήρια ανατομίας


aplafoithths

Recommended Posts

Αυτό το εξάμηνο το 1ο εξάμηνο (100 φοιτητες) έχει ανατομία μυοσκελετικού και το 3ο (70 φοιτητες) έχει σπλάχνα. Πέραν του ότι κατα τη διάρκεια όλου του εξαμήνου θα γίνεται χαμός, ειδικά στις εξετάσεις θα προσπαθούμε 170 άτομα (τουλάχιστον) να κανουμε δουλειά εκεί μέσα....μήπως να αρχίσουμε να δραστηριοποιούμαστε γιατί δε μας βλέπω καλα.... δε μας έφτανε το πρόβλημα με τα βιβλία...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1) Καλά το είχαμε καταλάβει εμείς ότι γι αυτο σας έβαλαν στο μεγάλο αμφιθέατρο! Εμ είστε πολλοί φέτος! Μα πώς βρεθήκατε όλοι εσείς εδώ και μας στερήσατε και την εμπειρία του να κάνουμε μάθημα στο 1ο αμφ!!! :P (συνήθως εκεί που είστε τώρα έκανε μθμ το 3ο έτος... :) )

2) Δε θέλω ούτε να τη φαντάζομαι την κατάσταση που επικρατεί με την ανατομία... :wacko: Πάντως ειδικά για την ανατομία, τι θα το κάνεις το εργαστήριο χωρίς τα βιβλία; :huh: Δλδ εσείς τα χρειάζεστε οπωσδήποτε και τα 2... emconfused Να δραστηριοποιηθούμε;;; Τι μπορούμε να κάνουμε δλδ;;; Γτ πραγματικά αναρωτιέμαι πως θα ξεμπλέξουμε τα μπούτια μας, έτσι που έχουν γίνει τα πράγματα... :anavwfwties: Να φανταστείς εμείς (στο 3ο έτος) μέχρι το Δεκέμβρη θα έχουμε τελειώσει και θα έχουμε εξεταστεί σε 2 μαθήματα του εξαμήνου μας (τελειώνουν νωρίτερα) και παίζει να μην έχουμε ακόμα βιβλία... Εγώ ήδη αγόρασα ένα γτ το χρειάζομαι και στη βιβλιοθήκη είχαν μόνο 1 αντίγραφο... :angry: Άστα να πάνε... Πάντως μην ανησυχείς για τις εξετάσεις της ανατομίας: ο πρώτος που βαράει το κεφάλι του στον τοίχο με τον χαμό που έχει γίνει και που παίζει να δείρει και τον πρόεδρο για την κατάντια αυτή, είναι στάνταρ ο Σιατίτσας! Είχε που είχε αποθημένα με τη διοίκηση, τώρα θα καταλήξει στους ΑΑ μου φαίνεται, γτ μάλλον τον έχουν συγχύσει... Οπότε, στις εξετάσεις το πιθανότερο είναι να ακολουθήσει την τακτική "τους περνάω όλους, μη μας μείνουν κιόλας άτομα που χρωστάνε το μάθημα και κάθε χρόνο έχω όλο και περισσότερους στα εργαστήρια". Τον είδα να το κάνει πέρσι αυτό, και η αλήθεια είναι πως είναι λυπηρό το θέαμα, γτ μιλάμε για τρελή υποβάθμιση του μαθήματος... emno Τουλάχιστον υπάρχουν και τα γραπτά, στα οποία πρέπει να ξέρεις ανατομία... (τα προηγούμενα τα έλεγα για τα προφορικά, γτ για τα γραπτά δε χρειάζεσαι το εργαστήριο...). Τεσπα, το θέμα είναι πως είμαστε σε αδιέξοδο και να δω τι λύση θα προτείνουν... <_<

Good night and good luck... :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ναι δίκιο έχεις, βέβαια εγώ είμαι του 3ου εξαμήνου :P για να δούμε τι θα γίνει... πάντως για τους νόμους πλαίσια δεν φοβόμαστε να κλείσουμε τη σχολή, αλλά για να βελτιώσουμε κάτι που πραγματικά χρειαζόμαστε καρφί δε μας καίγεται...πάλι καλά που έχουμε συνέλευση έτους τη δευτέρα και επιτέλους κάτι θα συζητηθεί...και βεβαίως κιχ από τους μεγαλοετείς των κομμάτων που έτσι και ήταν κάτι που έχει πολιτικό αντίκρισμα σε αυτούς θα έτρεχαν να μας "βοηθήσουν"... ΤΕΣΠΑ....έτσι έχουν τα πράγματα και πρέπει να βούμε λύση....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φέτος το μυοσκελετικό δν το κάνει ο Σιατίτσας αλλά ο Κοντάκης της ορθοπαιδικής, ο οποίος είναι πάρα πολύ καλός! Πάντως οσον αφορά τα βιβλία αν θέλαμε να πάρουμε δν θα είχαμε ψηφίσει την πρόταση που ψηφίστηκε στο συμβούλιο της σχολής......

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup

Όοοοοοοοοοοοοο,τι να 'ναι! Πρώτα παίρνουν την εμβρυολογία από τον εμβρυολόγο και τη δίνουν στον παθολογοανατόμο και τώρα λες ότι το μάθημα της ανατομίας δεν το κάνει πια καθηγητής ανατομίας αλλά καθηγητής ορθοπαιδικής;;; :blink: Μάλιστα... Δεν πάμε καλά... Αναρωτιέμαι ποιανού είναι αυτές οι εμπνεύσεις... Καλά, βέβαια δεν τον ξέρω τον Κοντάκη, μπορεί να είναι φοβερός καθηγητής, why not, αλλά σίγουρα θα υπάρχουν κάποιες διαφορές στο πού δίνουν περισσότερη σημασία οι βασικές επιστήμες σε σχέση με τα κλινικά μαθήματα... Και δε μου λες, ο Κοντάκης είναι και υπεύθυνος του μαθήματος ή εκεί παραμένει ο Σιατίτσας; :huh:

Τώρα επειδή είσαι καινούριος ακόμα, να σου πω τα εξής:

1) Το "συμβούλιο της σχολής" λέγεται "γενική συνέλευση του Συλλόγου Φοιτητών Ιατρικής Κρήτης".

2) Όλοι οι κακοί μεγαλοετείς (δλδ όλοι εκτός από εσάς στο 1ο έτος) που είμαστε κατά του ενός συγγράματος/μάθημα και τυχαίνει να αποτελούμε την πλειοψηφία του ΣΦΙΚ, ξέρεις τι λέμε στις συζητήσεις για τα συγγράματα; "Πωπω, φανταστείτε τα καημένα τα πρωτάκια, πώς θα κάνουν ανατομία με 1 μόνο βιβλίο και γενικά πώς θα τα βγάλουν πέρα με τις βασικές επιστήμες χωρίς όοοοολα αυτά που είχαν δώσει σε εμάς;;;". Οπότε επειδή ξέρουμε ότι είναι σημαντικό να παίρνεις πολλά συγγράματα ειδικά κατά τα 2 πρώτα χρόνια, γι' αυτό και δε θεωρούμε λογικό το να δίνουν 1! Και ρώτα και όποιον καθηγητη θες, θα σου πει ότι δεν είναι σωστό να διαβάζεις μόνο από 1 βιβλίο (και δυστυχώς η βιβλιοθήκη δε δύναται να μας υποστηρίξει για τα υπόλοιπα βιβλία που δε θα δώθουν... <_< ). Επίσης, ακόμα κι αν συμφωνούσαμε, παίζει, όπως άκουσες, με το νέο σύστημα που θέλουν να περάσουν να καθυστερούμε ακόμα και 3 μήνες μέχρι να πάρουμε τα βιβλία γτ θα γίνεται ένας χαμός με τις λίστες και τα βιβλιοπωλεία, οπότε καθώς μπαίνουν διάφοροι μεσάζονες στη διαδρομή των βιβλίων προς τη βιβλιοθήκη μας, για βιβλία...καλά Χριστούγεννα... emnewyear Το θέμα, λοιπόν, είναι ότι όχι μόνο δεν έχουμε βιβλία και αυτό δημιουργεί τεράστιο πρόβλημα στο διάβασμα, αλλά και το ότι δεν υπάρχει καν κάποια λογική πρόταση από κάποιον ώστε να υποστηρίξουμε αυτή τουλάχιστον και να τελειώνει η ιστορία... Το καλύτερο βσκ θα ήταν να εξακολουθήσει να ισχύει ότι ίσχυε μέχρι τώρα, δλδ να παιρνουμε όσα βιβλία παίρναμε (πάνω από 1/μάθημα για πολλά μαθήματα), μέσα στις 2 πρώτες βδομάδες, και για το χειμερινό και για το εαρινό εξάμηνο, τα οποία θα μας τα μοιράζει η σχολή (δλδ δε θα μπαίνουν και τα βιβλιοπωλεία στη μέση). Γτ να αλλάξει αυτό το πολύ ωραίο σύστημα; Εεεεε;;; Γι αυτό γκρινιάζουμε και αντιδρούμε, άσχετα αν κάποιοι βρίσκουν ευκαιρία να εκμεταλλευτούν τον όλο χαμό προσθέτοντάς του πολιτικά στοιχεία και έτσι φαντάζει λες και μιλάμε για παιχνίδι συμφερόντων μεταξύ παρατάξεων/κομμάτων... Γτ αυτό που θίγεται είναι ουσιαστικά το συμφέρον των φοιτητών και κάπως πρέπει να αντιδράσουμε, don t u think? (καλά το πώς αντιδρούμε τελικά είναι μια άλλη πονεμένη ιστορία, μας βλέπω να καταλήγουμε όπως και με τις ταυτότητες...σε αδιέξοδο και χωρίς κανένας να προτείνει κάποια ουσιαστική λύση...). Αυτά...

Καλώς ήρθες στη σχολή :)

Ναι δίκιο έχεις, βέβαια εγώ είμαι του 3ου εξαμήνου :P για να δούμε τι θα γίνει... πάντως για τους νόμους πλαίσια δεν φοβόμαστε να κλείσουμε τη σχολή, αλλά για να βελτιώσουμε κάτι που πραγματικά χρειαζόμαστε καρφί δε μας καίγεται...πάλι καλά που έχουμε συνέλευση έτους τη δευτέρα και επιτέλους κάτι θα συζητηθεί...και βεβαίως κιχ από τους μεγαλοετείς των κομμάτων που έτσι και ήταν κάτι που έχει πολιτικό αντίκρισμα σε αυτούς θα έτρεχαν να μας "βοηθήσουν"... ΤΕΣΠΑ....έτσι έχουν τα πράγματα και πρέπει να βούμε λύση....

Aυτό ξαναπες το!!! Εδώ ρε συ, παρακαλάγαμε να μπουν ως θεμα στη συνέλευση και οι φοιτητικες ταυτότητες που επείγει γτ αυτή τη στιγμή είναι σαν να μην έχουμε πασο, τρίπτυχο, καρτα για γυμναστήριο κλπ, και δεν το δέχτηκαν! "Στην επόμενη" λένε! Αϊντάααααααα... Κατά τ΄άλλα μας απασχολεί η βάση στη Σούδα και οι στρατιώτες εδώ εκεί και παραπέρα... :splats: :splats: :splats: Είπαμε να ασχολούμαστε και με θέματα ευρύτερου κοινωνικού και πολιτικού ενδιαφέροντος, αλλά εδώ έχουμε αντιστρέψει τις προτεραιότητες, με τα θέματα της σχολής να μπαίνουν σε 2η μοίρα εννοείται... :angry:

Αλήθεια, εσείς στις συνελεύσεις έτους βγάζετε άκρη? :blink: Αν ναι μπραβο σας! Και μακάρι να βγάλετε άκρη και μεθαύριο!

3ο ε? Α, μάλιστα, νόμιζα 1ο! emoops Αλήθεια εσάς ποιος σας κάνει σπλάχνα, γτ έχω μπερδευτεί μ' αυτά που μαθαίνω! :wacko:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ευχαριστούμε, ελπίζω να καταλήξουμε σε μια "λογική" λύση :P... Σπλάχνα μας κάνει ο Σιατίτσας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.