Jump to content

Μετεγγραφες απο παν/μια του εξωτερικου


Αθεονόα

Recommended Posts

(sorry αν υπήρχε ήδη το topic αλλά δεν το είδα...)

ξέρει κάποιος τι ισχύει για μετεγγραφές από παν/μια του εξωτερικού σε παν/μιο της Ελλάδας στην περίπτωση που

1)ο ενδιαφερόμενος έχει τελειώσει ξένο σχολείο και έχει ελληνική υπηκοότητα;;;

2)έχει τελειώσει γερμανικό σχολείο και έχει ξένη υπηκοότητα (γερμανική);

ξέρετε πού μπορώ να ρωτήσω;;;

γνωρίζω ότι οι εξετάσεις μετεγγραφής έχουν καταργηθεί από το 2005 (;) αλλά ισχύει μήπως κάτι άλλο για απόφοιτο σχολείου του εξωτερικού;;;;

συγκεκριμένα, η φίλη μου που ενδιαφέρεται είναι τώρα στο 2ο έτος ιατρικής σε παν/μιο της Γερμανίας και θέλει να πάει Αθήνα... + έχει τελειώσει γερμανικό Gymnasium...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

(sorry αν υπήρχε ήδη το topic αλλά δεν το είδα...)

ξέρει κάποιος τι ισχύει για μετεγγραφές από παν/μια του εξωτερικού σε παν/μιο της Ελλάδας στην περίπτωση που

1)ο ενδιαφερόμενος έχει τελειώσει ξένο σχολείο και έχει ελληνική υπηκοότητα;;;

2)έχει τελειώσει γερμανικό σχολείο και έχει ξένη υπηκοότητα (γερμανική);

ξέρετε πού μπορώ να ρωτήσω;;;

γνωρίζω ότι οι εξετάσεις μετεγγραφής έχουν καταργηθεί από το 2005 (;) αλλά ισχύει μήπως κάτι άλλο για απόφοιτο σχολείου του εξωτερικού;;;;

συγκεκριμένα, η φίλη μου που ενδιαφέρεται είναι τώρα στο 2ο έτος ιατρικής σε παν/μιο της Γερμανίας και θέλει να πάει Αθήνα... + έχει τελειώσει γερμανικό Gymnasium...

μετεφερε της το μηνυμα μου σε παρακαλω.

αν υπαρχει καποιος σοβαρος οικογενειακος λογος που την κανει αν σκεφτεται κατι τετοιο,οκ σηκωνω τα χερια ψηλα.σε καθε αλλη περιπτωση εχει αυτοκαταστροφικες τασεις να της πεις.και ειναι κριμα.ειναι νεα ακομη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χωρις να θελω να θιξω την φιλη σου η οποια πιθανοτατα να ειναι σε καποιο αξιολογο πανεπιστημιο της Γερμανιας, με την ερωτηση σου ξυνεις πληγες...

Εχουν δει τα ματια μας απιστευτα φρουτα στην ιατρικη Αθηνας απο μεταγραφες εξωτερικου. Και οχι τιποτα αλλο αλλα παιρνουν πτυχιο ιατρικης Αθηνας και μετα δεν φαινεται πουθενα οτι εχουν κανει τη μιση και παραπανω σχολη σε Ουγγαριες, Βουλγαριες, Ιταλιες και δεν ξερω κι εγω τι αλλο. Γι αυτο ελπιζω να εχουν καταργηθει αυτες οι περιβοητες εξετασεις και οποιοσδηποτε αλλος τροπος για μεταγγραφη εξωτερικού.

Αν η φιλη σου ξεκιναει τωρα δευτερο ετος και θελει οπωσδηποτε να ερθει Ελλαδα, ισως θα μπορουσε να δωσει πανελληνιες με τυς ομογενεις, δεν ξερω λεπτομερειες αλλα μπορεις να ψαξεις στο site του υπουργειου παιδειας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

(sorry αν υπήρχε ήδη το topic αλλά δεν το είδα...)

ξέρει κάποιος τι ισχύει για μετεγγραφές από παν/μια του εξωτερικού σε παν/μιο της Ελλάδας στην περίπτωση που

1)ο ενδιαφερόμενος έχει τελειώσει ξένο σχολείο και έχει ελληνική υπηκοότητα;;;

2)έχει τελειώσει γερμανικό σχολείο και έχει ξένη υπηκοότητα (γερμανική);

ξέρετε πού μπορώ να ρωτήσω;;;

γνωρίζω ότι οι εξετάσεις μετεγγραφής έχουν καταργηθεί από το 2005 (;) αλλά ισχύει μήπως κάτι άλλο για απόφοιτο σχολείου του εξωτερικού;;;;

συγκεκριμένα, η φίλη μου που ενδιαφέρεται είναι τώρα στο 2ο έτος ιατρικής σε παν/μιο της Γερμανίας και θέλει να πάει Αθήνα... + έχει τελειώσει γερμανικό Gymnasium...

Πες της να το ξανασκεφτει παλι.Λογικα ειναι μικρη ακομα και το βλεπει καπως ρομαντικα το θεμα.Αν δεν ειναι οικονομικος η αλλος σοβαρος λογος,πες της ΟΥΤΕ ΝΑ ΤΟ ΣΚΕΦΤΕΤΑΙ!Κι αυτο οχι τοσο για το πανεπιστημιο, οσο για το μετεπειτα,δηλαδη ειδικοτητα.Ιδιως αμα μιλαμε για Γερμανια,θα τραβαει τα μαλλια της αμα γυρισει την πλατη σε μια τετοια ευκαιρια.Εδω ολοι προσπαθουν να βρουν ακρη φευγοντας απο την Ελλαδα,αυτη θα ερθει?!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.