Jump to content

Ερωτησεις για τη σχολη και τη ζωη στο Ηρακλειο


haridoc

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια,μπηκα φετος στη σχολη με τουσ αθλητες και οι εγγραφες δεν εχουν αρχισει καν,τελος οκτωβριου αρχιζουν,

θα μπορουσε να μου πει καποιος ποσα υποχρεωτικα μαθηματα εχουν γινει μεχρι τωρα απο την αρχη του 1 εξαμηνου,και κατι αλλο,

μπορει καποιος να μενει αθηνα και να παρακολουθει τη σχολη πηγαινοντας καποιες φορες το μηνα στη κρητη η εχει τοσα πολλα εργαστηρια που πρεπει καποιος να μενει στο ηρακλειο???

υγ.¨η φοιτητικη ζωη πως ειναι στο ηρακλειο??

Ευχαριστω!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλημέρα! Λογικά το πρώτο υποχρεωτικό είναι αυτή την Πέμπτη ή Παρασκευή (εργαστήριο ανατομίας). Don t worry, 1 απουσία δικαιολογείται! Επίσης, στο 1ο εξάμηνο υπάρχουν και 5 (αν θυμάμαι καλά) υποχρεωτικά στην κοινωνική ιατρική, αλλά νομίζω γίνονται λίγο πριν και λίγο μετά τα Χριστούγεννα, ρώτα όμως γτ δεν είμαι και τόσο σίγουρη! Αυτό που λες με το αλλού να μένεις και αλλού να σπουδάζεις, μόνο καθηγητές ξέρω να το κάνουν που ζουν ας πούμε Αθήνα και έρχονται 2 φορές τη βδομάδα Ηράκλειο για να κάνουν μαθημα... Υπάρχουν και χειρότερα βέβαια, δλδ κάποιοι παίζουν μεταξύ Κρήτης και U.S.A. οπότε μάλλον όλα γίνονται αν το παλέψεις... Πάντως αν δεν έχεις οικονομικό πρόβλημα να παίρνεις κάθε τρεις και λίγο αεροπλάνο, θα είσαι μια χαρά, γτ είναι μικρό το ταξίδι και δε θα ταλαιπωρείσαι ιδιαίτερα... ;)

Υ.Γ.: Θες να σου πω για τη φοιτητική ζωή ή για τις δυνατότητες που έχεις να ασχοληθείς με τον αθλητισμό και στο Ηράκλειο; :rolleyes:emcolgate Πάντως αν θες να κάνεις αυτό που λες πιο πάνω (να μένεις Αθήνα ενώ είσαι στην Ιατρική Κρήτης), ξέχνα τη "φοιτητική ζωή" (όπως την εννοούν συνήθως οι φοιτητές των ελληνικών ΑΕΙ) γτ είναι και λιγάκι απαιτητική η σχολή, οπότε θα περιοριστείς σε σχολή, διάβασμα και προπονήσεις... :)

Εdit: Τελικά τα υποχρεωτικά της κοινωνικής ιατρικής είναι στις 2,9,16,23 Δεκεμβρίου και 13,20,27 Ιανουαρίου (σύμφωνα με το πρόγραμμα). Καλό θα ήταν πάντως να βρεις κάποιον από το έτος σου για να σε ενημερώνει για τα της σχολής, γτ μπορεί π.χ. να γίνονται αλλαγές στα προγράμματα κι εσύ να μην το μαθαίνεις...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπερα παιδια,μπηκα φετος στη σχολη με τουσ αθλητες και οι εγγραφες δεν εχουν αρχισει καν,τελος οκτωβριου αρχιζουν,

θα μπορουσε να μου πει καποιος ποσα υποχρεωτικα μαθηματα εχουν γινει μεχρι τωρα απο την αρχη του 1 εξαμηνου,και κατι αλλο,

μπορει καποιος να μενει αθηνα και να παρακολουθει τη σχολη πηγαινοντας καποιες φορες το μηνα στη κρητη η εχει τοσα πολλα εργαστηρια που πρεπει καποιος να μενει στο ηρακλειο???

υγ.¨η φοιτητικη ζωη πως ειναι στο ηρακλειο??

Ευχαριστω!

ΒΑΣΙΚΑ ΕΙΔΙΚΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΕΞΑΜΗΝΟ ΕΧΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ...1) ΕΠΙΣΚΕΨΕΙΣ ΣΕ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑ ΚΑΙ ΚΑΙ ΚΕΝΤΡΑ ΥΓΕΙΑΣ 6(ΕΠΙΣΚΕΨΕΙΣ) + ΤΟΥ ΟΤΙ ΤΟ ΜΑΘΗΜΑ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΠΡΙΝ ΤΗΣ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ ΕΙΝΑΙ ΦΡΟΝΤΗΣΤΗΡΙΑΚΟ(ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ.2)ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ ΧΗΜΕΙΑΣ 3)ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ ΙΑΤΡΙΚΗΣ ΦΥΣΙΚΗΣ ΚΑΙ 5) ΑΠΟ ΦΕΤΟΣ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ ΑΝΑΤΟΜΙΑΣ...ΟΠΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΔΥΣΚΟΛΟ...ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ Η ΙΑΤΡΙΚΗ ΓΕΝΙΚΑ ΘΕΛΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΦΟΣΙΩΣΗ ΚΑΙ ΟΤΙ ΕΝ ΤΕΛΕΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΠΙΛΕΞΕΙΣ ΠΩΣ ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΣΕΙΣ...ΚΑΙ ΑΝ ΚΑΝΕΙΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ ΘΑ ΒΑΡΕΘΕΙΣ ΜΕ ΤΟΝ ΚΑΙΡΟ ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΣΟΥ...ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ ΑΝ ΜΕΙΝΕΙΣ ΑΘΗΝΑ ΚΑΙ ΕΙΣΑΙ ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΞΕΧΑΣΕ ΤΗΝ ΦΟΙΤΙΤΙΚΗ ΖΩΗ...ΑΝ ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΑΥΤΟ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙΣ ΚΑΛΑ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλημέρα! Λογικά το πρώτο υποχρεωτικό είναι αυτή την Πέμπτη ή Παρασκευή (εργαστήριο ανατομίας). Don t worry, 1 απουσία δικαιολογείται! Επίσης, στο 1ο εξάμηνο υπάρχουν και 5 (αν θυμάμαι καλά) υποχρεωτικά στην κοινωνική ιατρική, αλλά νομίζω γίνονται λίγο πριν και λίγο μετά τα Χριστούγεννα, ρώτα όμως γτ δεν είμαι και τόσο σίγουρη! Αυτό που λες με το αλλού να μένεις και αλλού να σπουδάζεις, μόνο καθηγητές ξέρω να το κάνουν που ζουν ας πούμε Αθήνα και έρχονται 2 φορές τη βδομάδα Ηράκλειο για να κάνουν μαθημα... Υπάρχουν και χειρότερα βέβαια, δλδ κάποιοι παίζουν μεταξύ Κρήτης και U.S.A. οπότε μάλλον όλα γίνονται αν το παλέψεις... Πάντως αν δεν έχεις οικονομικό πρόβλημα να παίρνεις κάθε τρεις και λίγο αεροπλάνο, θα είσαι μια χαρά, γτ είναι μικρό το ταξίδι και δε θα ταλαιπωρείσαι ιδιαίτερα... ;)

Υ.Γ.: Θες να σου πω για τη φοιτητική ζωή ή για τις δυνατότητες που έχεις να ασχοληθείς με τον αθλητισμό και στο Ηράκλειο; :rolleyes:emcolgate Πάντως αν θες να κάνεις αυτό που λες πιο πάνω (να μένεις Αθήνα ενώ είσαι στην Ιατρική Κρήτης), ξέχνα τη "φοιτητική ζωή" (όπως την εννοούν συνήθως οι φοιτητές των ελληνικών ΑΕΙ) γτ είναι και λιγάκι απαιτητική η σχολή, οπότε θα περιοριστείς σε σχολή, διάβασμα και προπονήσεις... :)

Εdit: Τελικά τα υποχρεωτικά της κοινωνικής ιατρικής είναι στις 2,9,16,23 Δεκεμβρίου και 13,20,27 Ιανουαρίου (σύμφωνα με το πρόγραμμα). Καλό θα ήταν πάντως να βρεις κάποιον από το έτος σου για να σε ενημερώνει για τα της σχολής, γτ μπορεί π.χ. να γίνονται αλλαγές στα προγράμματα κι εσύ να μην το μαθαίνεις...

ευχαριστω πολυ!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

A, ναι, όντως έχει κι άλλα υποχρεωτικά... Πάντως ξαναλέω ότι αν δεν έχεις οικονομικό πρόβλημα να πηγαινοέρχεσαι με αεροπλάνο 4-5 φορές τη βδομάδα (είπαμε το 1ο εξάμηνο είναι φουλ στα υποχρεωτικά), it's ok, θα έρχεσαι με την πρωινή πτήση και θα φεύγεις με την απογευματινή, και μετά κατευθείαν στην προπόνηση... 1 ώρα πτήσης δεν είναι τόσο τραγικό... Άλλωστε και στην Αθήνα να ήσουν, η σχολή απέχει γύρω στη 1 ώρα με τα ΜΜΜ από ορισμένες περιοχές... Βέβαια όλο αυτό απαιτεί μεγάλες αντοχές, κυρίως ψυχολογικές...

ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ Η ΙΑΤΡΙΚΗ ΓΕΝΙΚΑ ΘΕΛΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΦΟΣΙΩΣΗ ΚΑΙ ΟΤΙ ΕΝ ΤΕΛΕΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΠΙΛΕΞΕΙΣ ΠΩΣ ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΣΕΙΣ...ΚΑΙ ΑΝ ΚΑΝΕΙΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ ΘΑ ΒΑΡΕΘΕΙΣ ΜΕ ΤΟΝ ΚΑΙΡΟ ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΣΟΥ...ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ ΑΝ ΜΕΙΝΕΙΣ ΑΘΗΝΑ ΚΑΙ ΕΙΣΑΙ ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΞΕΧΑΣΕ ΤΗΝ ΦΟΙΤΙΤΙΚΗ ΖΩΗ...ΑΝ ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΑΥΤΟ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙΣ ΚΑΛΑ...

Καλά, μη γινόμαστε και τραγικοί... Δλδ από ότι ξέρω οι περισσότεροι φοιτητές δεν παρακολουθούν τα μαθήματα εκτός κι αν είναι υποχρεωτικά (καλά αυτό δεν το ξέρω απλώς, είμαι σίγουρη γτ βλέπω με τα ματάκια μου πόσοι πατάνε στα αμφιθέατρα) και διαβάζουν κυριώς εντός εξεταστικής και έχουν μια χαρά αποτελέσματα, και όλο το υπόλοιπο εξάμηνο είναι συνέχεια σε εκδρομές, βόλτες, ξύσιμο γενικότερα! Δεν είναι λοιπόν, τόσο ακατόρθωτο (χρονικά) να τα αντικαταστήσεις αυτά με την ενασχόληση με τον αθλητισμό... emcolgate

Και το αν θα βαρεθεί έχει να κάνει με το τι θέλει πραγματικά... Αν του αρέσει δλδ να συνδυάζει τον πρωταθλητισμό με τις σπουδές του, παρά την ταλαιπωρία, ε δε θα βαρεθεί!

Κι όσο για τη φοιτητική ζωή... από τη στιγμή που είναι φοιτητής, φοιτητική ζωή κάνει... :rolleyes: Τώρα το τι ακριβώς θα σημαίνει αυτό, ο καθένας μπορεί να το ρυθμίσει με βάση τα γούστα του... Δλδ το να μη σ αρέσει να αξιοποιείς τον ελεύθερο χρόνο σου με το να αράζεις ώρες ατέλειωτες με τους φίλους σου, αλλά να προτιμάς να αφοσιώνεσαι σε δραστηριότητες όπως ο αθλητισμός, δε σημαίνει ότι κάνεις χειρότερης ποιότητας φοιτητική ζωή... Άσε που αν έχεις και μια άλλη δραστηριότητα πέραν της σχολής, σε βοηθά ενδεχομένως (δεν είμαστε όλοι ίδιοι) να είσαι πιο "ισορροπημένος" γτ εκτονώνεσαι και δεν καίγεσαι από το πολύ διάβασμα ή το πολύ ξύσιμο... (συνήθως συμβαίνει το 2ο κατά τη διάρκεια ενός εξαμήνου, όπως είπα και παραπάνω...) Τεσπα, το τελικό συμπέρασμα: όπως τη βρίσκει ο καθένας! ;)emcolgate

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.