Jump to content

Φόρμα δήλωσης γιατρών για το 48ωρο/58ωρο


Recommended Posts

Τάσο συγχαρητήρια για άλλη μια φορά.

Ολα τα τοπικ που ανοίγεις ειναι εξαιρετικά χρήσιμα.

Σε ευχαριστούμε

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τάσο σε ευχαριστούμε για την ενημέρωση... :)

Να πω οτι στην Καλαμάτα έχουμε καταθέσει 95 συνάδελφοι(επιμελητές και ειδικευόμενοι) ανάλογες αιτήσεις.Τις έχω βάλει στο άλλο post του Τάσου.

Θα τις κοινοποιήσουμε σε εισαγγελέα,επόπτη εργασίας κτλ...Μιλήσαμε όμως με τον εισαγγελέα και θέλει ο καθένας να καταθέσει τη προσωπικά την αίτησή του (στον εισαγγελέα) ή να εξουσιοδοτήσει κάποιον.Απο αύριο υπογράφουμε εξουσιοδοτήσεις και σας ενημερώνω για τις εξελίξεις...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Ενα πραγμα δεν εχω καταλαβει σε ολο αυτο, οποτε ελπιζω Τασο να με διαφωτισεις.Γιατι θα πρεπει να υπογραψουμε ενα χαρτι που να λεει οτι αποδεχομαστε ενα νομο?Ειναι ή δεν ειναι νομος?Απο τη στιγμη που ειναι δεν ισχυει ουτως ή αλλως?Για ολους τους αλλους νομους του κρατους δεν υπογραφουμε οτι τους αποδεχομαστε.Εδω ποιος ο λογος?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μου ζητάς δύσκολα....και δύσκολες ώρες.

Το ότι έχεις απόλυτο δίκαιο δεν είναι ανάγκη να το συζητήσουμε!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ενα πραγμα δεν εχω καταλαβει σε ολο αυτο, οποτε ελπιζω Τασο να με διαφωτισεις.Γιατι θα πρεπει να υπογραψουμε ενα χαρτι που να λεει οτι αποδεχομαστε ενα νομο?Ειναι ή δεν ειναι νομος?Απο τη στιγμη που ειναι δεν ισχυει ουτως ή αλλως?Για ολους τους αλλους νομους του κρατους δεν υπογραφουμε οτι τους αποδεχομαστε.Εδω ποιος ο λογος?

Έλα μου ντε, εδώ σε θέλω !!! Ποιός π@π@ρ@ς σκέφθηκε ότι χρειάζεται υπεύθυνη δήλωση που να λέει ότι "εν γνώσει των συνεπειών του νόμου δηλώνω ότι θέλω να εφαρμοστεί ο νόμος" !?!?! Κυρίως, μπορεί ο kavouras να μας πει ποιός συγκεκριμένα εισαγγελέας ζήτησε αυτή τη δήλωση ??

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ πάντως κατέθεσα σήμερα στον εισαγγελέα υπεύθυνη δήλωση πως δεν θα σκοτώσω κανέναν την προσεχή εβδομάδα, για να είμαι καλυμμένος :rolleyes:

Μόνο στην Ελλάδα τα αυτονόητα και τα νόμιμα τα δηλώνεις για να είσαι καλυμμένος :withstupid:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στο νοσοκομείο σου δηλαδή σας ζήτησαν να υπογράψετε τη δήλωση;

Πάντως εμείς, με απόφαση της γενικής συνέλευσης του νοσοκομείου που εργάζομαι σαν ειδικευόμενος ( Γ.Ν.Α. Γ. Γεννηματάς), αποφασίσαμε να μην υποβάλουμε δηλώσεις..

Το σκεπτικό ως εξής: Μόνο αν θες να παραβείς το νόμο, το δηλώνεις. Τα αποτελέσματα θα τα δούμε αύριο. Πάντως μέχρι την Παρασκευή το μεσημέρι που καταθέσαμε προγράμματα, δεν μας ζητήθηκε δήλωση.

Γενικά θεωρούμε ότι καλυπτόμαστε από την απόφαση της συνέλευσης (ήταν η δεύτερη με το ίδιο θέμα και με εκπροσώπους όλων των κλινικών). Μα επίσης η απαίτηση να υπογράψουμε ότι δε θα παρανομήσουμε , δεν έχει καμία νομική υπόσταση..

Επίσης έγινε συνέλευση Διευθυντών του Παθολογικού τομέα, στην οποία αναφέρθηκε η πρόθεσή τους να ακολουθήσουν την κοινοτική οδηγία και η στήριξη αυτής..

Τις όποιες εξελίξεις θα τις αναφέρω από αύριο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδιά το οτι απαιτείται φόρμα άρνησης εργασίας πάνω απο 56 ώρες το αναφέρει ξεκάθαρα το ελεγκτικό,συγκεκριμένα λέει στο συμπέρασμα-"Επομένως,το μεν απαιτείται να αρνείται ο εργαζόμενος (ιατρικό προσωπικό) ρητώς την παράταση του χρόνου εργασίας του πέραν του ανωτάτου εβδομαδιαίως ορίου".Και συνεχίζει οτι μπορεί και να συναινέσει με την εργασία πάνω απο 56 ώρες λέγοντας " το δε να μην παρέχεται στον εργοδότη η ευχέρεια να του επιβάλει περιορισμό του δικαιώματός του χωρίς αυτός να έχει εκδηλώσει τη ρητή συναίνεσή του".

Πιστεύω καταλήγει σε αυτό το συμπέρασμα διότι το προεδρικό διάταγμα το οποίο λέει για το 56ωρο,ανεστάλη ως το τέλος του 2008 με νόμο που έβγαλαν οι υπουργοί υγείας και οικονομικών.Και απλά το ελεγκτικό σου λέει οτι μπορείς να διαλέξεις να κάνεις ή το ένα ή το άλλο.Δεν αναφέρει σε κανένα σημείο πως μπορείς απλά να συνεχίσεις τις εφημερίες όπως παλιά.

Γιαυτό καλό είναι όλοι (όσοι θέλουν) να κάνουν δήλωση 56ώρου γραπτά για να είναι καλυμμένοι...

Αν ρωτάτε την άποψή μου θεωρώ οτι είναι τραγελαφικές αυτές οι καταστάσεις και δε φαντάζεται κανείς οτι μπορούν να συμβούν σε "εξελιγμένα" κράτη...

Όσο για την ερώτηση του φίλου konki δε μας ζήτησε ο εισαγγελέας υπεύθυνη δήλωση.Εμείς του κοινοποιήσαμε τις δηλώσεις άρνησης εργασίας παραπάνω απο 56ωρο.Αν δεν κάνουμε εμείς την καταγγελία-διαμαρτυρία πως θα μπορούσε να το μάθει ο εισαγγελέας?Μας είπαν απο το γραφείο του οτι έχει ασκήσει μήνυση και κάποια στιγμή θα μας καλέσει να καταθέσουμε.Ξαναπήραμε στο γραφείο του να δούμε τι έγινε και μας πληροφόρησε η γραμματέας του οτι αυτές οι υποθέσεις αργούν κτλ κτλ...Η ουσία είναι οτι ξανακάναμε δηλώσεις και για το Νοέμβρη.Είναι το μόνο που μπορούμε να κάνουμε αυτή τη στιγμή,όπως και να ελπίζουμε οτι η ΟΕΝΓΕ θα κάνει καλή συμφωνία με το υπουργείο-ειδάλως τσάμπα ασχολούμαστε με το θέμα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εμείς στο Γ.Ν.Α. Γ. Γεννηματάς, βασιστήκαμε σ’ αυτό το τελευταίο κομμάτι της απόφασης του Ελεγκτικού, στο : " το δε να μην παρέχεται στον εργοδότη η ευχέρεια να του επιβάλει περιορισμό του δικαιώματός του χωρίς αυτός να έχει εκδηλώσει τη ρητή συναίνεσή του".

Άρα πρέπει να συναινέσουμε για την Υπέρβαση..

Πάντως ενημερώσαμε Διοικητή, Εισαγγελέα και Υπουργείο, αλλά σαν τομείς. Δηλαδή ο Υπεύθυνος τομέα, απλά αναφέρει ότι: «Ερωτήθηκαν οι Ιατροί των κλινικών του τμήματος, για την πρόθεση τους ή μη να εφαρμόσουν το νόμο του 48-56. Καθώς μου δήλωσαν (προφορικά) την απόφασή τους για την εφαρμογή του, σας ενημερώνω ότι οι εφημερίες του μήνα Νοεμβρίου θα γίνονται μέχρι τις 10-16, ανάλογα με την κλινική.»

Και βέβαια μας καλύπτει η απόφαση της Γενικής Συνέλευσης που αναφέρει ρητά ότι αποφασίζουμε την τήρηση του ωραρίου, Χωρίς Υπογραφές.

Νεότερα πάντως αύριο.

Και όλοι ευχόμαστε να γίνει κάτι σωστό… Πάντως έτσι για την Ιστορία, αν αφήναμε τους «εκπροσώπους» να κάνουν συμφωνίες, θα παίρναμε πέντε ψίχουλα και τέλος. Φτάσαμε εδώ γιατί το παλέψαμε χωρίς «συνδικαλιστές». Τους αναγκάσαμε να ΜΗΝ υπογράψουν τα καλοκαιρινά ευτράπελα.

Οπότε αφού περάσαμε σε πράξεις, θα έχουμε και αποτελέσματα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

...Μιλήσαμε όμως με τον εισαγγελέα και θέλει ο καθένας να καταθέσει τη προσωπικά την αίτησή του (στον εισαγγελέα) ή να εξουσιοδοτήσει κάποιον.Απο αύριο υπογράφουμε εξουσιοδοτήσεις και σας ενημερώνω για τις εξελίξεις...

Όσο για την ερώτηση του φίλου konki δε μας ζήτησε ο εισαγγελέας υπεύθυνη δήλωση.Εμείς του κοινοποιήσαμε τις δηλώσεις άρνησης εργασίας παραπάνω απο 56ωρο.Αν δεν κάνουμε εμείς την καταγγελία-διαμαρτυρία πως θα μπορούσε να το μάθει ο εισαγγελέας?Μας είπαν απο το γραφείο του οτι έχει ασκήσει μήνυση και κάποια στιγμή θα μας καλέσει να καταθέσουμε.Ξαναπήραμε στο γραφείο του να δούμε τι έγινε και μας πληροφόρησε η γραμματέας του οτι αυτές οι υποθέσεις αργούν κτλ κτλ...Η ουσία είναι οτι ξανακάναμε δηλώσεις και για το Νοέμβρη.Είναι το μόνο που μπορούμε να κάνουμε αυτή τη στιγμή,όπως και να ελπίζουμε οτι η ΟΕΝΓΕ θα κάνει καλή συμφωνία με το υπουργείο-ειδάλως τσάμπα ασχολούμαστε με το θέμα...

Τελικά δεν έχω καταλάβει, ζήτησε ή όχι ο εισαγγελέας δηλώσεις ότι επιθυμείτε να εφαρμοστεί ο νόμος ??

Για τα υπόλοιπα, δεν γράφω τπτ γιατί από προηγούμενα ποστ σε άλλα νήματα έχω καταλάβει ότι κανένας δεν ξέρει τι είναι το ελεγκτικό συνέδριο και τι αποφασίζει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για τα υπόλοιπα, δεν γράφω τπτ γιατί από προηγούμενα ποστ σε άλλα νήματα έχω καταλάβει ότι κανένας δεν ξέρει τι είναι το ελεγκτικό συνέδριο και τι αποφασίζει.
emgoal ...........και μετά θέλουμε θετικά αποτελέσματα :splats:
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βασικα οπως ειπε και ο Τασος ζουμε στη χωρα της αποθεωσης του παραλογου και γι'αυτο υπογραφουμε για τα δεδομενα,αυτονοητα και νομιμα!Εδω στο Αττικο εχει ειπωθει οτι οποιος δεν υπογραψει,οταν θα ληξει το προγραμμα των εφημεριων της κλινικης του π.χ. στις 10-11-08,θα ειναι στη διαθεση του οποιουδηποτε "αρμοδιου" να εκτελεσει τις υπολοιπες εφημεριες που χηρευουν με το νεο ωραριο...

Πιστευω γενικα οτι ακουγονται πολλα που νομικα ή ρεαλιστικα δεν εχουν υποσταση,διοτι ζουμε μια εντελως καινουρια κατασταση στο χωρο της υγειας.Οι εξελιξεις ειναι συνεχεις και αν τωρα που το'χουμε φτασει στα ακρα δεν επιμεινουμε,η μιζερια του ιατρου στην Ελλαδα θα ειναι αιωνια!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όχι ο εισαγγελέας δε μας ζήτησε να φτιάξουμε υπεύθυνες δηλώσεις...Μας ζήτησε να τις καταθέσουμε στον ίδιο ώστε να τις έχει στα χέρια του...Οπότε δε γνωρίζω αν του είναι απαραίτητες για να κάνει τη μήνυση κτλ,ή αν απλά τις θέλει για να διαβάσει το κείμενο και να καταλάβει τι ακριβώς ζητάμε και βέβαια πόσοι είμαστε.Με λίγα λόγια δε γνωρίζω εαν απο νομικής πλευράς είναι απαραίτητες τέτοιες δηλώσεις.

Για το άλλο που λες έχεις δίκιο...Απλώς να σου πω οτι προσωπικά προσπαθώ να καταλάβω τι είναι το ελεγκτικό και τι αποφασίζει με βάση τα όσα διαβάζω στο internet.Δυστυχώς δεν είμαι δικηγόρος,οπότε δεν είμαι σίγουρος αν αυτά που λέω είναι σωστά ή αν σττέκουν καν...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στο θανΑΤΤΙΚΟ θα επιβάλει ο Ροΐλος να εφημερεύσει κάποιος γιατρός;

Ας ασχοληθεί καλύτερα με την ιστιοπλοΐα , την υποβρύχια κατάδυση και τη φωτογραφία, τα οποία και κατέχει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα συνεννοηθουν πρωτα με το παγωνι και θα περασουνε γραμμη.Παντως το παγωνι εχει και δραστηριοτητες δεν μπορει να ασχολειται συνεχεια με την υγεια!Την Τριτη 11-11-08 εχει εγκαινια (παιδιατρικη)στο Ιασω!Την Παρασκευη δεν ηταν ουτε στο υπουργειο,ουτε στη βουλη!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στο νοσοκομείο σου δηλαδή σας ζήτησαν να υπογράψετε τη δήλωση;

Πάντως εμείς, με απόφαση της γενικής συνέλευσης του νοσοκομείου που εργάζομαι σαν ειδικευόμενος ( Γ.Ν.Α. Γ. Γεννηματάς), αποφασίσαμε να μην υποβάλουμε δηλώσεις..

Το σκεπτικό ως εξής: Μόνο αν θες να παραβείς το νόμο, το δηλώνεις. Τα αποτελέσματα θα τα δούμε αύριο. Πάντως μέχρι την Παρασκευή το μεσημέρι που καταθέσαμε προγράμματα, δεν μας ζητήθηκε δήλωση.

Γενικά θεωρούμε ότι καλυπτόμαστε από την απόφαση της συνέλευσης (ήταν η δεύτερη με το ίδιο θέμα και με εκπροσώπους όλων των κλινικών). Μα επίσης η απαίτηση να υπογράψουμε ότι δε θα παρανομήσουμε , δεν έχει καμία νομική υπόσταση..

Επίσης έγινε συνέλευση Διευθυντών του Παθολογικού τομέα, στην οποία αναφέρθηκε η πρόθεσή τους να ακολουθήσουν την κοινοτική οδηγία και η στήριξη αυτής..

Τις όποιες εξελίξεις θα τις αναφέρω από αύριο.

εμεις στην Θεσσαλονικη υπογραψαμε μαζικα τις δηλωσεις για αρνηση της υπερβασης του 48/56ωρου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όσον αφορά τις δηλώσεις λοιπόν, δεν μας έχουν, ακόμα τουλάχιστον, ζητηθεί.. Προφανώς περιμένουν να δουν τι θα γίνει αύριο με τη συνάντηση.

Δεν υπογράψαμε πάντως γιατί σκεφτήκαμε το αυτονόητο.. Που οι «εγκέφαλοι» του υπουργείου κάνουν πως δεν το βλέπουν…

Απ’ τη στιγμή που υπάρχει νόμος, κάθε πολίτης είναι Υποχρεωμένος να τον υπακούσει (καλώς ή κακώς), και όχι να συναινέσει ότι θα τον εφαρμόσει...

Δεν είδα να μας ζητάνε δήλωση για να πληρώσουμε τους φόρους που κάθε τόσο μας πετάνε..

Είπαμε Σοσιαλισμός για τους πλούσιους, βλέπε τραπεζίτες π.χ., και Καπιταλισμός για τους Φτωχούς, "δεν έχουμε λεφτά για τους μισθωτούς, συνταξιούχους και τα σχετικά..".

Ρε ούστ!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.