Jump to content

Duško Gojković Swinging Macedonia


Vesalius

Recommended Posts

Πρόσφατα έμαθα την ύπαρξη αυτού του καλλιτέχνη. Τρομερή μουσική. Επίσης διαπίστωσα οτι η συγκεκριμένη δουλεία έγινε το 1966!Τίτλοι τραγουδιών

1. Macedonia

2. Old Fisherman's Daughter

3. Jumbo Uganda

4. The Gypsy

5. Macedonian Fertility Dance

6. Bem-Basha

7. Saga Se Karame

8. Wedding March Of Alexander The Macedonian

9. The Nights Of Skopje

10. Balcan Blue

οι άνθρωποι απο τότε τραγουδάνε για την μακεδονία τους και τον βασιλιά τους. Νιώθουν μακεδόνες πως να το κάνουμε τώρα.

Ψάχνοντας βρήκα και ένα blog (http://popoculture.blogspot.com/2007/10/swinging-macedonia.html) που έγραφε κάτι σωστό το αντιγράφω αυτούσιο:

Η διαφορά είναι ότι η "από κει" πλευρά (οι οχτροί μας που θέλουν να μας κλέψουν την ιστορία και το Μεγαλέξαντρό μας) είχε ήδη φροντίσει να μπολιάσει με τις θέσεις της την παγκόσμια τέχνη. Εμείς δηλαδή καλούμαστε τώρα να λύσουμε το θέμα, τη στιγμή που έχουν περάσει σαράντα ένα ολόκληρα χρόνια από τότε που ο ηρωικός Βόσνιος τρομπετίστας Dusko Goykovich κυκλοφορούσε το εμβληματικό έργο της "βαλκανικής τζαζ", με τίτλο "Swinging Macedonia". Τι κάναμε εμείς τότε; Πού ήταν ο Μίμης Πλέσσας, ο Γιώργος Θεοδοσιάδης, ο Τίτος Καλλίρης, ο Βαγγέλης Παπαθανασίου, οι Λαβράνοι (η τότε σκηνή της ελληνικής τζαζ, με άλλα λόγια); Εγραφαν soundtrack για ταινίες του Γιώργου Κωνσταντίνου και έπαιζαν στα στούντιο του Δευτέρου Προγράμματος (σε ζωντανή μετάδοση κάθε εβδομάδα). Την ίδια στιγμή, στην δική μας πλευρά της Μακεδονίας (την κάτω από τα σύνορα της τόατε Γιουγκοσλαβίας), οι πρόσφυγες από τη Μικρασία και την Πόλη, σνόμπαραν τους "ντόπιους", που δεν μιλούσαν καν ελληνικά, αλλά τη δική τους γλώσσα, τα μακεδονίτικα. Ούπς!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

οι άνθρωποι απο τότε τραγουδάνε για την μακεδονία τους και τον βασιλιά τους. Νιώθουν μακεδόνες πως να το κάνουμε τώρα.

Και εγω ορισμένες φορές νιώθω εξωγήινος.

Μου αρέσουν πάντως αυτά τα γεμάτα ιντελιγκένσια και φυσική εξυπνάδα άρθρα:

Η διαφορά είναι ότι η "από κει" πλευρά (οι οχτροί μας που θέλουν να μας κλέψουν την ιστορία και το Μεγαλέξαντρό μας) είχε ήδη φροντίσει να μπολιάσει με τις θέσεις της την παγκόσμια τέχνη.

Παγκόσμια τέχνη και πράσινα άλογα. Κλασσικά Βαλκανικές αρλούμπες...το απόλυτο τίποτα δηλαδή.

Εμείς δηλαδή καλούμαστε τώρα να λύσουμε το θέμα, τη στιγμή που έχουν περάσει σαράντα ένα ολόκληρα χρόνια από τότε που ο ηρωικός Βόσνιος τρομπετίστας Dusko Goykovich κυκλοφορούσε το εμβληματικό έργο της "βαλκανικής τζαζ", με τίτλο "Swinging Macedonia".

Ηρωϊκός???

οι πρόσφυγες από τη Μικρασία και την Πόλη, σνόμπαραν τους "ντόπιους", που δεν μιλούσαν καν ελληνικά, αλλά τη δική τους γλώσσα, τα μακεδονίτικα. Ούπς!

Και πως σχετίζεται αυτό με την μουσική; Εγώ νομίζω πάντως πως ο εγκέφαλος αυτού που έγραψε το άρθρο είναι σε κίνηση Brown, όπως και πολλών άλλων βέβαια...

btw, αν σκάσει μύτη στις διαπραγματεύσεις ο ''ηρωϊκός'' βόσνιος Dusko τότε εμείς θα πρέπει να στρατολογήσουμε τους Iron-Maiden

IRON MAIDEN : Alexander the Great (1986)

Near to the east

In a part of ancient Greece

In an ancient land called Macedonia

Was born a son

To Philip of Macedon

The legend his name was Alexander

:cool11:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μακεδονίτικα;;;;; Στην Δυτική Μακεδονία υπάρχουν σλαβόφωνοι έλληνες αν αυτό εννοεί το Blog...και η γλώσσα αυτή είναι σλαβικής προέλευσης και σε καμία περίπτωση αυθύπαρκτη "μακεδονική". Και όλοι γνωρίζουμε από ποιους εφευρέθηκε το σλαβικό αλφάβητο...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

FUCKIN' HOLY WAR NOW!!!!!!!!!

LETS KILL THE MOTHERFUCKERS NOW!!!!!!!!!!!!

ALEXANDER THE GREAT HAS GROWN UP WITH SOUBLAKIA..!!!!!!!!!!!!FUCKERS!!!

funny-animals-monkey-soldier.jpg

funny_spartan_40_year_old.jpg

spartan.jpg

funny-pictures-halo-dog-pew.jpg

FUCKIN' HOLY WAR NOW!!!!!!!!!

LETS KILL THE MOTHERFUCKERS NOW!!!!!!!!!!!!

ALEXANDER THE GREAT HAS GROWN UP WITH SOUBLAKIA..!!!!!!!!!!!!FUCKERS!!!

funny-animals-monkey-soldier.jpg

funny_spartan_40_year_old.jpg

spartan.jpg

funny-pictures-halo-dog-pew.jpg

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτά είναι μπούρδες. Αυτός που το έγραψε αυτό θα έπρεπε να αισθάνεται περήφανος για τον Πλέσσα και το Θεοδοράκη και όλους τους έλληνες συνθέτες που δεν έγραψαν στρατευμένη μουσική για να προπαγανδίσουν. Το ότι οι Σκοπιανοί δεν έχουν καμιά σχέση με το Μεγάλο Αλέξανδρο είναι αυτονόητο. Ακόμα και οι ίδιοι οι Σκοπιανοί (επείδη έχω μιλήσει με κάποια παιδιά από τη γειτονική χώρα) ενώ δε σηκώνουν μύγα στα περί μακεδονικού έθνους όταν τους ρωτήσεις για μεγάλο Αλέξανδρο τα μασάνε.

Αν είναι δυνατόν να μπλέκουμε τη μουσική, που υποτίθεται είναι κτήμα όλων των ανθρώπων, με την πολιτίκή. Τις ευθύνες για την ξεφτίλα αυτή της έννοιας μακεδονίας θα πρέπει να την αναζητούμε στους αρμόδιους, δηλ. τους πολιτικούς μας, και ας αφήσουμε τους μουσικούς μας να μελωποιούν τον Ελύτη. Άκου κει, "που ήταν ο Πλέσσας ;" . Και αυτός που έγραψε αυτό το πράγμα στο μπλογκ δεν είναι ούτε τρίχα από τα παπάρια του. Και συ φίλε μου αν συμφωνείς με αυτή την άποψη να πας σε κανα Βέρτη και Καλλίδη γιατί για παραπάνω δε κάνεις.

Αν παω εγώ και γράψω τώρα ένα τραγουδάκι "Γλυκειά μου Ρούμελη " λέτε να μπορέσω να το χρησιμοποιήσω για ιστορικό τεμκήριο ότι υπάρχει Ρουμελιώτικο Έθνος ;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.