Jump to content

Ειδικοτητα σε νοσοκομειο του ΙΚΑ


Surreal

Recommended Posts

Γνωριζει κανεις τι ισχυει σε διορισμο για ειδικοτητα σε νοσοκομειο του ΙΚΑ?Πρεπει να καταθεσεις ο ιδιος τα χαρτια σου στα κεντρικα γραφεια του ΙΚΑ ή αυτο κανονικα ειναι μια διαδικασια που θα επρεπε να γινεται υπηρεσιακα?Κιαν πας να διοριστεις την τελευταια μερα του 15νθημερου που εχεις δικαιωμα να κρατησεις το χαρτι του διορισμου σου, χωρις να το ξερεις αφου δεν ειναι πουθενα γραμμενο,και δεν προλαβεις να στειλεις τα χαρτια σου,τι γινεται σε θεωρουν εκπροθεσμο?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

γτ στα κεντρικα του ικα και οχι στο ιδιο το νοσοκομειο?

οταν λες υπηρεσιακα τί εννοεις?

τί εννοεις δεν ειναι πουθενα γραμμενο? δεν εχει ημερομηνια πανω η αποφαση διορισμου σου? δεν εχεις σφραγιδα των ελτα πανω στον φακελο?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ότι ισχύει για όλα τα νοσοκομεία ισχύει και για τα νοσοκομεία του ΙΚΑ

όσο αφορά το δεκαπενθήμερο αποδεικνύεται από την σφραγίδα του ΕΛ.ΤΑ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδια,αν δεν ξερετε μην ειστε απολυτοι.Ρωταω οσους εχουν διοριστει σε νοσοκομειο του ΙΚΑ και ξερουν τη διαδικασια.Ή αν αυτο ειναι κατι καινουριο.Μαλιστα υπαρχει και καποια υπευθυνη για τα δικαιολογητικα στην οποια πρεπει να στειλεις τα δικαιολογητικα.

Για να μην υπαρχει καμμια παρεξηγηση:ειπα οτι αν πας να διοριστεις την τελευταια π.χ. μερα απο τις 15 που εχεις δικαιωμα να κρατησεις την αποφαση,και εφοσον δεν ειναι γραμμενο καπου οτι πρεπει να κανεις εσυ ο ιδιος αυτην την διαδικασια υποβολης των δικαιολογητικων στο ΙΚΑ(στη Δ/νση Υγ/κου Προσωπικου).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αν εχεις ηδη μιλησει με υπευθυνο και ξερεις δεν καταλαβαινω τί ακριβως ρωτας.

προσεξε πολυ το θεμα της ημερομηνιας γτ μπορει να βρεις μεγαλο μπελα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μου φαινεται εντελως απαραδεκτο,να μην εχει βγει καποια διευκρινηση οταν στελνουν το διορισμο για νοσοκομειο του ΙΚΑ,εφοσον ειναι μια τακτικη που δεν ακολουθειται στα υπολοιπα νοσοκομεια.Και μαλιστα με αναγκαζουν να στειλω τα δικαιολογητικα (με courier παρακαλω δηλαδη δικια μου χρεωση εφοσον δε μενω Αθηνα) τα χαρτια εντος 15νθημερου απο τοτε που πηρα το διορισμο,οπου αναγραφεται επι λεξει:'οι γιατροι εχουν προθεσμια 15 ημερων απο την επιδοση της αποφασης σ'αυτους να παρουσιασθουν στα Νοσοκομεια που τοποθετουνται"Αυτο ρωταω,επειδη μου προξενει εντυπωση η προχειροτητα της ολης καταστασης,μηπως ειναι καποια αυθαιρεσια ειτε του συγκεκριμενου νοσοκομειου ειτε γενικοτερα του ΙΚΑ.Και οχι μονο αυτο,αλλα πρεπει να περιμενεις και αλλες μερες μεχρι να σταλει απο το ΙΚΑ η αποφαση για να ξεκινησεις επιτελους καποια στιγμη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μου φαινεται εντελως απαραδεκτο,να μην εχει βγει καποια διευκρινηση οταν στελνουν το διορισμο για νοσοκομειο του ΙΚΑ,εφοσον ειναι μια τακτικη που δεν ακολουθειται στα υπολοιπα νοσοκομεια.Και μαλιστα με αναγκαζουν να στειλω τα δικαιολογητικα (με courier παρακαλω δηλαδη δικια μου χρεωση εφοσον δε μενω Αθηνα) τα χαρτια εντος 15νθημερου απο τοτε που πηρα το διορισμο,οπου αναγραφεται επι λεξει:'οι γιατροι εχουν προθεσμια 15 ημερων απο την επιδοση της αποφασης σ'αυτους να παρουσιασθουν στα Νοσοκομεια που τοποθετουνται"Αυτο ρωταω,επειδη μου προξενει εντυπωση η προχειροτητα της ολης καταστασης,μηπως ειναι καποια αυθαιρεσια ειτε του συγκεκριμενου νοσοκομειου ειτε γενικοτερα του ΙΚΑ.Και οχι μονο αυτο,αλλα πρεπει να περιμενεις και αλλες μερες μεχρι να σταλει απο το ΙΚΑ η αποφαση για να ξεκινησεις επιτελους καποια στιγμη.

ελπιζω οτι μας δουλευεις ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πιστεψτε με,δεν εχω καμμια διαθεση για δουλεμα.Περιμενω τοσο καιρο να κανω ειδικοτητα και τα νευρα μου εχουν γινει τσαταλια(αν με εννοειτε)

Θα το ψαξω και απο το υπουργειο τη Δευτερα,απλα χθες δεν σηκωναν κανενα τηλεφωνο.Ειχα την ελπιδα οτι ισως ηταν παρεξηγηση και με περασαν για ειδικο,αλλα οι γραμματεις ηταν κατηγορηματικες για τη διαδικασια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για να συνεννοηθούμε λοιπόν...

όταν θέλεις να κάνεις ειδικότητα σε νοσοκομείο του Ι.Κ.Α., ναι μεν η απόφαση του υπουργείου γράφει να παρουσιαστείς στο νοσοκομείο εντός 15 ημερολογιακών ημερών και με τα απαραίτητα δικαιολογητικά, αλλά εσύ μας λες τώρα πως η διαδικασία είναι διαφορετική και στέλνεις τα χαρτιά σου στα κεντρικά του Ι.Κ.Α. και αυτό μετά τα στέλνει στο νοσοκομείο και τότε θα πρέπει να παρουσιαστείς εκεί εσύ;

Αυτό με λίγα λόγια μας λες;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ετσι είναι, είχα παρουσιασθεί για παθολογία στο Παπαδημητρίου την τελευταία μέρα και φυσικά μεσημέρι (για να μην παω στη κλινικη και να κερδισω τη μερα σαν καλος και ευσυνείδητος ειδικευόμενος!!) και από τα Βριλλήσια έτρεχα στα κεντρικά του ΙΚΑ για να προλάβω την εργάσιμη ημέρα (και τον διορισμό). Τώρα νομίζω έχει έρθει η υπηρεσία στην Παπαδιαμαντοπούλου. Αλλά είχα πάει προσωπικά, δεν ετέθη θέμα να ταχυδρομήσω κάτι. Περίεργο μεν, αλλά όλοι οι διορισμοί γίνονται κεντρικά στο ΙΚΑ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ετσι είναι, είχα παρουσιασθεί για παθολογία στο Παπαδημητρίου την τελευταία μέρα και φυσικά μεσημέρι (για να μην παω στη κλινικη και να κερδισω τη μερα σαν καλος και ευσυνείδητος ειδικευόμενος!!) και από τα Βριλλήσια έτρεχα στα κεντρικά του ΙΚΑ για να προλάβω την εργάσιμη ημέρα (και τον διορισμό). Τώρα νομίζω έχει έρθει η υπηρεσία στην Παπαδιαμαντοπούλου. Αλλά είχα πάει προσωπικά, δεν ετέθη θέμα να ταχυδρομήσω κάτι. Περίεργο μεν, αλλά όλοι οι διορισμοί γίνονται κεντρικά στο ΙΚΑ.

αν παπαδιαμαντοπουλου εννοεις το κτηριο κοντα στην παπαγου, νομιζω πως εκει ειναι μονο ιατρεια, οι υπηρεσιες ειναι παπαγου τερμα.

εσενα κοκνι δεν εγραφε τπτ σχετικα στο διορισμο για ολα αυτα? αρα εχει δικιο το παιδι ...

μήν αφηνετε τελευταια μερα παιδια, στο ελλαντα ζουμε, ολα μπορει να συμβουν!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χαιρομαι απο τη μια που δε με θεωρειτε τρελο ή χωρατατζη,αλλα απο την αλλη για μια ακομη φορα λυπαμαι που ζω σαυτην τη χωρα.Αν εισαι Αθηνα,ναι "πεταγεσαι" στο ΙΚΑ,αν οχι ομως ,τοτε ειτε ρισκαρεις στελνοντας κουριερ ειτε στελνεις τον εαυτο σου στο πρωτο αεροπλανο που θα βρεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η Δ/νση Υγ/κου Προσωπικου ,τμημα Γιατρων ειναι Αγ.Κωνσταντινου 8,απ'οτι βλεπω στο χαρτι που μου δωσαν.Εγω παιδια,αυτην την ιστορια τη βγαζω για να μαθουν και τα αλλα παιδια τι προκειται να αντιμετωπισουν.Μακαρι να ειχε ηδη αναφερθει στο φορουμ απο παλιοτερα,εφοσον μερικοι το ηξεραν

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Clemence δεν θυμάμαι γιατί έχουν περάσει χρόνια από τότε αλλά έχω την εντύπωση ότι ήταν ένας τυπικός διορισμός ειδικευόμενων όπως όλοι οι άλλοι που είχα.

Surreal στη δνση ιατρ. προσ είναι μια υπάλληλος πολύ συννενοήσιμη και φιλότιμη, που με έχει εξυπηρετήσει κατά καιρούς, δεν θέλω να πω δημόσια όνομα ...ας πούμε κα. Δ. Αν δεν βγάλεις άκρη, στειλε πμ να σου δώσω τηλ - με αυτή θα βγάλεις άκρη. Μην ανησυχείς πάντως: πας εκεί, υπογράφεις τη σύμβαση και την άλλη μέρα ξεκινας δουλειά. Δεν χρειάζεται να περιμένεις να πάει η σύμβασή σου στο νοσοκομείο. Το μόνο πρόβλημα είναι ότι το ΙΚΑ αργεί πολύ στην έναρξη μισθοδοσίας - κάνε το κουμάντο σου.

Edit: λοιπόν εγώ είχα πάει κάπου στο κέντρο, μάλλον εκεί που λέτε (Αγ. Κων/νου). Όμως, σχετικά πρόσφατα χρειάστηκα ένα χαρτί και μου είπαν ότι μεταφέρθηκε και πήγα στην Παπαδιαμαντοπούλου/Παπάγου/κάπου κοντά στο ΙΚΑ Ζωγράφου τέλος πάντων. Ψάξτο λίγο αυτό.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Edit: λοιπόν εγώ είχα πάει κάπου στο κέντρο, μάλλον εκεί που λέτε (Αγ. Κων/νου). Όμως, σχετικά πρόσφατα χρειάστηκα ένα χαρτί και μου είπαν ότι μεταφέρθηκε και πήγα στην Παπαδιαμαντοπούλου/Παπάγου/κάπου κοντά στο ΙΚΑ Ζωγράφου τέλος πάντων. Ψάξτο λίγο αυτό.
Αγίου Κωνσταντίνου 8 είναι τα κεντρικά (από Πλ.Ομονοίας προς Πλ.Καραϊσκάκη)

Παπαδιαμαντοπούλου 87 (διασταύρωση με Λεωφ. Παπάγου είναι η γραμματειακή και διοικητική υποστήριξη και στην Λεωφ. Παπάγου 123 είναι το υποκατάστημα του Ζωγράφου (δεν πρέπει να έχει καμμία σχέση με τους ειδικευόμενους)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Edit: λοιπόν εγώ είχα πάει κάπου στο κέντρο, μάλλον εκεί που λέτε (Αγ. Κων/νου). Όμως, σχετικά πρόσφατα χρειάστηκα ένα χαρτί και μου είπαν ότι μεταφέρθηκε και πήγα στην Παπαδιαμαντοπούλου/Παπάγου/κάπου κοντά στο ΙΚΑ Ζωγράφου τέλος πάντων. Ψάξτο λίγο αυτό.
Αγίου Κωνσταντίνου 8 είναι τα κεντρικά (από Πλ.Ομονοίας προς Πλ.Καραϊσκάκη)

Παπαδιαμαντοπούλου 87 (διασταύρωση με Λεωφ. Παπάγου είναι η γραμματειακή και διοικητική υποστήριξη και στην Λεωφ. Παπάγου 123 είναι το υποκατάστημα του Ζωγράφου (δεν πρέπει να έχει καμμία σχέση με τους ειδικευόμενους)

Εχεις δίκιο, μου έρχονται σιγα-σιγά: Αγ.Κων/νου είχα πάει για το διορισμό και Ζωγράφου είχα πάει κάποτε για ένα θέμα προυπηρεσίας (νομίζω και μισθοδοσίας). Σωστός.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αγίου Κωνσταντίνου 8 είναι τα κεντρικά (από Πλ.Ομονοίας προς Πλ.Καραϊσκάκη)

Παπαδιαμαντοπούλου 87 (διασταύρωση με Λεωφ. Παπάγου είναι η γραμματειακή και διοικητική υποστήριξη και στην Λεωφ. Παπάγου 123 είναι το υποκατάστημα του Ζωγράφου (δεν πρέπει να έχει καμμία σχέση με τους ειδικευόμενους)

εμενα παντως τελος ειδικοτητας με ειχαν στειλει για ενσημα τερμα παπαγου (ζωγραφου) γτ εκεινο το ικα γωνια παπαδιαμαντοπουλου-παπαγου ειναι μονο ιατρεια!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.