Jump to content

χρονος στα διαφορα τμηματα της ειδικοτητας


Clemence

Recommended Posts

μηπως μπορει καποιος να μου λυσει την απορια, οταν πχ ο χρονος ειδικευσης κατανεμεται ως εξης (στην περιπτωση της μικροβιολογιας):

24 μήνες Μικροβιολογία (Διαγνωστική Λοιμωδών Νοσημάτων - Ανοσολογία, από τους 24 μήνες, οι 6 μήνες θα γίνονται στην Ανοσολογία)

12 μήνες Βιοχημεία

12 μήνες Αιματολογία - Αιμοδοσία

12 μήνες Γενική Παθολογία

ποιος και με ποια κριτηρια αποφασιζει ποσους μηνες θα ασκηθει καποιος στην αιμοδοσια?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μηπως μπορει καποιος να μου λυσει την απορια, οταν πχ ο χρονος ειδικευσης κατανεμεται ως εξης (στην περιπτωση της μικροβιολογιας):

Απαιτείται άσκηση 5 ετών. Από αυτά:

24 μήνες Μικροβιολογία (Διαγνωστική Λοιμωδών Νοσημάτων - Ανοσολογία, από τους 24 μήνες, οι 6 μήνες θα γίνονται στην Ανοσολογία)

12 μήνες Βιοχημεία

12 μήνες Αιματολογία - Αιμοδοσία

12 μήνες Γενική Παθολογία

ποιος και με ποια κριτηρια αποφασιζει ποσους μηνες θα ασκηθει καποιος στην ανοσολογια ή στην αιμοδοσια?

Επειδή έχω κάνει και εγώ "σπαστή" ειδικότητα, μέ γενικό μέρος Παθολογία και ειδικό μέρος που περιελάμβανε επιμέρους rotation σε διάφορα τμήματα, κατάλαβα ότι ναι μεν αυτά καθορίζονται από Υπουργείο (δεν ξέρω με ποια κριτήρια, παίζουν ίσως και ευρωπαϊκές οδηγίες για κοινό χρόνο ειδίκευσης κλπ.), αλλά στην π ρ ά ξ η αυτός που αποφασίζει τελικά είναι ο διευθυντής της κλινικής και ανάλογα με τις ανάγκες. Π.χ. εάν μια ειδικότητα προβλέπει πέραν της άσκησης σε θαλάμους και εργαστήρια ή άσκηση σε παρακλινικές εξετάσεις, και η κλινική έχει μεγάλο φόρτο, ο ειδικευόμενος θα αναγκαστεί να δουλέψει σε θαλάμους ακόμα και αν έχει συμπληρώσει τον προβλεπόμενο χρόνο εις βάρος της λοιπής του εκπαίδευσης. Και δεν βγαίνει και τίποτα, εννοείται, αν διαμαρτυρηθεί. Βέβαια, στο χαρτί που παίρνει στο τέλος αναγράφεται τυπικά ο χρόνος των επιμέρους εξειδικεύσεων όπως προβλέπεται...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

οταν συμπληρωνεις το χρονο στο καθε τμημα παιρνεις και ενα χαρτι απο το διευθυντη. οποτε αν ειναι στανταρ πχ 3 μηνες γιατι (αραγε) το ΚΕΣΥ αποφευγει να το γραψει καθαρα? χμμμμμμμ εχει πεσει στην αντιληψη μου περιπτωση οπου καποιοι διευθυντες ερμηνευσαν αλλιως το ζητημα και οι ειδικευομενοι πηραν χαρτι για 4 μηνες αντι 3. οποτε αν το παμε στα ακρα θα μπορουσε καποιος σε συνεννοηση με τους διευθυντες να κανει οσο θελει?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

οταν συμπληρωνεις το χρονο στο καθε τμημα παιρνεις και ενα χαρτι απο το διευθυντη. οποτε αν ειναι στανταρ πχ 3 μηνες γιατι (αραγε) το ΚΕΣΥ αποφευγει να το γραψει καθαρα? χμμμμμμμ εχει πεσει στην αντιληψη μου περιπτωση οπου καποιοι διευθυντες ερμηνευσαν αλλιως το ζητημα και οι ειδικευομενοι πηραν χαρτι για 4 μηνες αντι 3. οποτε αν το παμε στα ακρα θα μπορουσε καποιος σε συνεννοηση με τους διευθυντες να κανει οσο θελει?

Βέβαια και γίνεται σε συνεννόηση με τους διευθυντές και πολύ συχνά, διότι στην πράξη οι διευθυντές δεν ελέγχονται από κανέναν και είναι πάντα καλυμμένοι και τυπικά αφού στο τέλος δίνουν το πιστοποιητικό με τους χρόνους που προβλέπεται. Ξέρω όμως και περίπτωση ειδικευόμενου που επειδή ενδιαφερόταν για κάποια εξειδίκευση, ο διευθυντής (προκειμένου να τον ευνοήσει) του έγραψε περισσότερους μήνες στο συγκεκριμένο αντικείμενο, υποτίθεται ως προσόν. Ανόητο βέβαια, αλλά θέλω να πω ότι ίσως τελικά να μην έχει και τόσο μεγάλη σημασία, διότι του συγκεκριμένου ατόμου το πιστοποιητικό δεν ανέφερε τους προβλεπόμενους χρόνους.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η παλία οδηγία του ΚΕΣΥ ανέφερε πως η άσκηση στην αιμοδοσία, στα πλαίσια της αιματολογίας ήταν ένας μήνας, αυτό όμως άλλαξε το 2006 (μάλλον) και έγινε τρεις μήνες. Θυμάμαι πως το είχα δει σε έγγραφο. Και πάλι όμως τα πράγματα είναι μπερδεμένα για τον εξής λόγο : πάντα οι ειδικευόμενοι καλύπτουν τρύπες και είναι στην ευχέρεια και στην όρεξη των διευθυντών αιμοδοσίας και αιματολογικού εργαστηρίου να κάνουν την κατανομή του χρόνου. Επίσης πολλά νοσοκομεία δεν έχουν τμήματα ηλεκτροφόρησης αιμοσφαιρίνης και αιμοσφαιρινοπαθειών των παιδιών ( που ανήκουν στις αιμοδοσίες) , οπότε οι ειδικευόμενοι πρέπει να ξενιτευτούν για δυο τρεις εβδομάδες για να τα παρακολουθήσουν λιγάκι. Πάντως αφού για τον χρόνο αυτό υπογράφει μόνο ο διευθυντής του αιματολογικού εργαστηρίου κανείς δεν ψάχνει παραπάνω.

Η ανοσολογία είναι καθορισμένη επακριβώς πως είναι έξι μήνες και το πιστοποιητικό το υπογράφει ο διευθυντής του ανοσολογικού.

Για τα βιοχημικά τμήματα υπήρχε στο παρελθόν κάποιο προβληματάκι, σε όσα διευθυντής ήταν βιοχημικός και όχι γιατρός, δεν είχε νομίζω απόλυτη δικαιοδοσία να υπογράφει το πιστοποιητικό της ειδικότητας, φαντάζομαι όμως πως και σε αυτό υπήρχε κάποια ελαστικότητα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η παλία οδηγία του ΚΕΣΥ ανέφερε πως η άσκηση στην αιμοδοσία, στα πλαίσια της αιματολογίας ήταν ένας μήνας, αυτό όμως άλλαξε το 2006 (μάλλον) και έγινε τρεις μήνες. Θυμάμαι πως το είχα δει σε έγγραφο. Και πάλι όμως τα πράγματα είναι μπερδεμένα για τον εξής λόγο : πάντα οι ειδικευόμενοι καλύπτουν τρύπες και είναι στην ευχέρεια και στην όρεξη των διευθυντών αιμοδοσίας και αιματολογικού εργαστηρίου να κάνουν την κατανομή του χρόνου. Επίσης πολλά νοσοκομεία δεν έχουν τμήματα ηλεκτροφόρησης αιμοσφαιρίνης και αιμοσφαιρινοπαθειών των παιδιών ( που ανήκουν στις αιμοδοσίες) , οπότε οι ειδικευόμενοι πρέπει να ξενιτευτούν για δυο τρεις εβδομάδες για να τα παρακολουθήσουν λιγάκι. Πάντως αφού για τον χρόνο αυτό υπογράφει μόνο ο διευθυντής του αιματολογικού εργαστηρίου κανείς δεν ψάχνει παραπάνω.

Η ανοσολογία είναι καθορισμένη επακριβώς πως είναι έξι μήνες και το πιστοποιητικό το υπογράφει ο διευθυντής του ανοσολογικού.

Για τα βιοχημικά τμήματα υπήρχε στο παρελθόν κάποιο προβληματάκι, σε όσα διευθυντής ήταν βιοχημικός και όχι γιατρός, δεν είχε νομίζω απόλυτη δικαιοδοσία να υπογράφει το πιστοποιητικό της ειδικότητας, φαντάζομαι όμως πως και σε αυτό υπήρχε κάποια ελαστικότητα...

εκανα 3μηνο το 2001 εγω η ιδια στην αθηνα - εχω ακουσει ομως και για 6μηνα πριν το 2000 στην αθηνα παντα.

στα βιοχημικα παιζεται μια αλλη πολυ πονεμενη (για τους γιατρους) ιστορια χρονια τωρα.

για ανοσολογια παραμενουν 6 οι μηνες αλλα αλλαξαν τα τμηματα στα οποια πρεπει να ασκηθουν οι ειδικευομενοι, δεν εχω καταλαβει πώς ακριβως, αν καποιος ξερει κατι παραπανω ας μας το πει εδω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.