Jump to content

[σύγκριση/επιλογή ειδικότητας] Παιδιατρική ή Γναθοχειρουργική


xalia

Recommended Posts

απ'την Κική κι απ'την Κωκώ ποια να διαλέξω????

Ας το πούμε λοιπόν και δημοσκόπηση!

Σχεδόν την ίδια εποχή θα πρέπει να διαλέξω να ξεκινήσω στην ειδικότητα της παιδιατρικής ή να δώσω εξετάσεις για την ειδικότητα της ΣΤοματικής και Γναθοπροσωικής Χιρουργικής.

Ακούω απόψεις.....................

κάθε άποψη και βοήθεια δεκτή!!!!

(Ως κριτήριο θα εκτιμηθεί κυρίως η επαγγελματική αποκατάσταση διότι ως αντικείμενα με ικανοποιούν εξίσου και τα 2)

Ευχαριστω προκαταβολικά

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

παιδιατρικη...

η αλλη περα απο το γεγονοος οτι εχεις να κανεις και οδοντοιατρικη,ειναι καθαρα νοσοκομειακη ειδικοτητα και σχετικα δυσκολη η μελλοντικη σου απορροφηση.

επισης ως χειρουργικη ειδικοτητα υπαγεται σε ολα τα προβλημετα που αντιμετωπιζει η χειρουργικη εδω....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για να θες να πας για γνάθο υποθέτω ότι έχεις τελειώσει και τις δύο σχολές έτσι δεν είναι?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΚΙ ΕΓΩ ΠΑΙΔΙΑΤΡΙΚΗ ΕΧΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΩ.

ΣΚΕΨΟΥ ΤΟ ΕΞΗΣ ΟΤΙ ΣΤΟ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΚΟΜΜΑΤΙ , ΣΕ ΕΠΙΠΕΔΟ ΙΑΤΡΕΙΟΥ ΚΑΘΕ ΜΗΤΕΡΑ - ΠΑΤΕΡΑΣ ΠΟΥ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΤΟΥ

ΑΡΡΩΣΤΗΣΕΙ ΘΑ ΤΟ ΤΡΕΞΕΙ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΣΤΟΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επειδή λες ότι και οι δύο σου αρέσουν πάρα πολύ σαν ειδικότητες, κάνω λάθος ή η γναθο δεν έχει ιδιαίτερη αναμονή?

Στο λέω γιατί το εύρος της γνάθο δεν είναι μικρό από όσο γνωρίζω. Δε ξέρω κατά πόσο είναι εύκολο να διοριστείς σε νοσοκομείο, αφού τελειώσεις ειδικότητα, αλλά και ιατρείο δικό σου μπορείς να ανοίξεις ή να συνεργάζεσαι με οδοντιάτρους, ορθοδοντικούς κτλ.

Ένας γναθοχειρουργός που ξέρω έχει δικό του ιατρείο και τα πρωινά δουλεύει σε ιδιωτικό νοσοκομείο στο τμήμα εμφυτευματολογίας.

Νομίζω πως εσύ θα πρέπει να βάλεις στη ζυγαριά τι από τα δύο σου αρέσει περισσότερο ή πόσο είσαι διατεθιμένος να περιμένεις για να αρχίσεις ειδικότητα.

Επίσης να προσθέσω ότι και οι οικονομικές απολαβές είναι τελείως διαφορετικές έτσι? Ένα φρονιμίτη έγκλειστο να βγάλεις από 250 euro μέχρι όσο θες, χρεώνεις. Εντάξει εμφυτεύματα, μοσχεύματα, ορθογναθική χειρουργική δεν τα σχολιάζω καν....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΚΙ ΕΓΩ ΠΑΙΔΙΑΤΡΙΚΗ ΕΧΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΩ.

ΣΚΕΨΟΥ ΤΟ ΕΞΗΣ ΟΤΙ ΣΤΟ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΚΟΜΜΑΤΙ , ΣΕ ΕΠΙΠΕΔΟ ΙΑΤΡΕΙΟΥ ΚΑΘΕ ΜΗΤΕΡΑ - ΠΑΤΕΡΑΣ ΠΟΥ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΤΟΥ

ΑΡΡΩΣΤΗΣΕΙ ΘΑ ΤΟ ΤΡΕΞΕΙ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΣΤΟΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ.

...Και θα σου κάνει τα νεύρα σμπαράλια

Η προτασή μου:Καμία από τις δύο(ΠΑΘΟΛΟΓΙΑ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βασικά, και μόνο το γεγονός ότι το σκέφτεσαι σημαίνει πως δεν πρέπει να πας για Γναθο. Η ειδίκότητα αυτή έχει τόσες ιδιαιτερότητες, που για να πετύχεις χρειάζεται να είσαι ερωτευμένος μαζί της, να κάνεις άπειρες θυσίες, και να ρισκάρεις. Ούτε η επαγγελματική αποκατάσταση είναι εξασφαλισμένη. Οπότε παιδίατρος, και να παραπέμεπεις τα παιδιατρικά Γναθοχειρουργικά περιστατικά εκεί που πρέπει (όχι στους ΩΡΛ ή τους πλαστικούς, όπως κάνουν μερικοί!).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τώρα δεν ξέρω αναλυτικά γναθο αλλά αν σκεφτείς είναι πολύ λιγότεροι από παιδιάτρους, και όντως είναι πολύ καλές οι αμοιβές τους ανά περιστατικό (πολύ καλύτερες από ενός παιδιάτρου). Οπότε η αποκατάσταση μου φαίνεται πολύ καλύτερη. Αλλά δεν ξέρω πόσο απαιτητική είναι σαν ειδικότητα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

γναθοχειρουργικη/

για τους λογους που προαναφερθηκαν

(να λεγες παιδοχειρουργικη, να πω ενταξει)

βεβαια ολα αυτα ειναι πολυ θεωρητικα,

και κανενας τριτος δεν προκειται να σου πει κατι ιδιαιτερα χρησιμο

που να σε βοηθησει να παρεις την αποφαση σου,

απλα κουβεντα να γινεται/

ειδικα σε επιπεδο "επαγγελματικης αποκαταστασης" που λες,

για ευνοητους λογους,τουλαχιστον η πλειοψηφια/

ή δε θα γνωριζουν κατι περισσοτερο απο σενα

ή και να γνωριζουν δεν προτιθενται να το μοιραστουν/

αλλωστε, ο,τι και να επιλεξεις,

κανεις δεν ειναι σε θεση να προδιαγραψει την επαγγελματικη σου πορεια,

σε ατομικο επιπεδο μιλωντας/

εφοσον λοιπον μιλας για 2 αντικειμενα που σε ικανοποιουν εξισου,

εκεινο που πρεπει να σκεφτεις περισσοτερο κατα τη γνωμη μου,

ειναι ποια θελεις να ειναι η επαγγελματικη σου καθημερινοτητα και η ζωη σου εν γενει,

καθως το διλημμα σου αφορα δυο εντελως διαφορες ειδικοτητες,

απο καθε αποψη/

καλη τυχη

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Aν είχα φτύσει αίμα σε δυο σχολές, θα ήθελα να το πάρω πίσω και από τις δυο :) Οπότε θα διάλεγα γναθο-

Είναι ευρύτατο το φάσμα και νομίζω πως ένα εμφύτευμα είναι πιο ιντριγκαδόρικο από μια παιδική ίωση.

Good luck σ' ότι αποφασίσεις!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χειρουργική. Επένδυσες τόσα χρόνια + το χρήμα. :)

Η παιδιατρική είναι μια πολύ ιδιαίτερη ειδικότητα και θέλει συγκεκριμένο πρότυπο ανθρώπων.

Όπως και να 'χει, εύχομαι η επιλογή σου να σε δικαιώσει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γνάθο ρεεεεεεεεε

μέχρι και κενές θέσεις έχεις

και με ιατρείο ζεις μια χαράααα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να στε καλά βρε παιδιά!

Με κάποιες απαντήσεις γέλασα....όλες όμως με έβαλαν σε πολλές σκέψεις.

Παιδιατρική είμαι για το Τζάνειο (που ξέρω ότι δεν είναι και κανα κορυφαίο αλλά το διάλεξα μόνο και μόνο επειδή όταν δήλωνα φαινόταν ως το πιο σύντομο για πλήρη ειδικότητα).

Θα τελειώνω με την οδοντιατρική περίπου την εποχή που θα ανοίγει η παιδιατρική (βέβαια για γναθοΧ υπάρχουν και εξετάσεις, ας μην το ξεχναμε αυτό)

Αυτό που φοβάμαι είναι ότι γέμισε ο τόπος με παιδιάτρους και δύσκολα πια βγάζεις ένα αξιορπεπές μεροκάματο (γιατί από μια ηλικία και μετά σου περισσεύει ο ρομαντισμός για την προσφορά και μόνο στο συνάνθρωπο)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.