Jump to content

Μαθήματα 3ου εξαμήνου


anhsuxo pneuma

Recommended Posts

Καλημέρα :)

Σε λιγότερο από ένα μήνα ξεκινά το νέο ακαδημαικό έτος...Μπορεί μήπως κάποιος μεγαλύτερος να με ενημερώσει συνοπτικά για τα μαθήματα του 3ου εξαμήνου; είναι δύσκολα; ποιό θέλει περισσότερο διάβασμα;σε ποιό είναι απαραίτητο η παρακολούθηση των διαλέξεων; είναι αλήθεια πως η βιοχημεία Β είναι πιο εύκολη από την Α;(μετράει στο βαθμό και το εργαστήριο; υπάρχουν εργασίες;)...Είναι αλήθεια ότι η Φυσ Β΄ μπορεί να δωθεί σε προόδους, τα αποτελέσματα των οποίων μπορούν να κατοχυρωθούν;

Sorry για το βομβαρδισμό των ερωτήσεων... :P

Ευχαριστώ! :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα σου απαντήσω με βάση τα δεδομένα της περασμένης ακαδημαϊκής χρονιάς.

Λοιπόν πέρσι που επέστρεψε ο Σιατίτσας θα μπορούσα να πω ότι το εξάμηνο πέρασε σχετικά εύκολα.

Τώρα για τα μαθήματα ας ξεκινήσουμε από τα πιο απλά:

ΑΝΟΣΟΛΟΓΙΑ: δεν την παρακολούθησα καθόλου πλην των δυο πρώτων μαθημάτων (για να δω τι παίζει). Διάβασα μόνο μέσα στην εξεταστική 5-7 μέρες (δε θυμάμαι τώρα ακριβώς μέρες) και δεν δυσκολεύτηκα και πολύ από το μάθημα.

ΒΙΟΧΗΜΕΙΑ: Είχα παρακολουθήσει τα μαθήματα του Στουρνάρα. Τα μαθήματα της άλλης (δυστυχώς δε θυμάμαι πως τι λένε) δεν τα πολυπαρακολούθησα γιατί μας έδινε τις διαφάνειες τις. Επίσης διάβασα μόνο μέσα στην εξεταστική και δεν είχα πρόβλημα (βέβαια είχα αρκετές μέρες κενό γύρω στις 8 αν θυμάμαι).

Πάντως θεωρείται δύσκολο μάθημα.

ΣΠΛΑΧΝΑ: Καλό είναι να παρακολουθείς ειδικά εμβρυολογία και γενικά τα μαθήματα που κάνει ο κύριος Σιατίτσας. Γενικά χρειάζετατι συνεχές διάβασμα το μάθημα. Τα προφορικά αν είναι ακόμα Σιατίτσας είναι γελόια αλλά τα γραπτά παραμένουν δύσκολα.

ΦΥΣ Β: Πράγματι ισχύει αυτό που λές. Πέρσι είχε δωθεί το μάθημα άπειρες φορές! 3 πρόοδοι και δύο εξετάσεις! Αλλά δεν ξέρω αν θα επαναληφθεί και φέτος κάτι τέτοιο. Γενικά να το παρακολουθείς ειδικά αν δωθούν πρόοδοι. Ακόμα και τα μαθήματα του Ράου πρέπει να παρακολουθείς τα οποία αν και είναι ψιλοχάλια θα σου χρειαστούν αν τον πιάσουν πάλι οι παραξενιές του.

ΑΓΓΓΛΙΚΑ:...

Ξέχασα κάτι?? Δε θυμάμαι.. Α. Ιστορία της Ιατρικής: έυκολο

Πάντως γενικά καλό είναι να παρακολουθείς μερικά από τα πρώτα μαθήματα σε κάθε εξάμηνο και μετά να κρίνεις αν χρειάζεται παρακολούθηση ή όχι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

"Ιατρική πληροφορική"; τι εστί; ¨Ακτινοβιολογία-ακτινοπροστασία"; Α... και κάτι άλλο που μου ήρθε τώρα...στο 2ο εξάμηνο αυτός της βιοστατιστικής νομίζω μας είχε πει πως θα έχουμε και βιοστατιστική ΙΙ...αυτό όμως δεν αναφέρεται στον οδηγό σπουδών...μάλλον εώ κατάλαβα λάθος...ε;

Σ' ευχαριστώ πολύ!!!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλημέρα :)

Σε λιγότερο από ένα μήνα ξεκινά το νέο ακαδημαικό έτος...Μπορεί μήπως κάποιος μεγαλύτερος να με ενημερώσει συνοπτικά για τα μαθήματα του 3ου εξαμήνου; είναι δύσκολα; ποιό θέλει περισσότερο διάβασμα;σε ποιό είναι απαραίτητο η παρακολούθηση των διαλέξεων; είναι αλήθεια πως η βιοχημεία Β είναι πιο εύκολη από την Α;(μετράει στο βαθμό και το εργαστήριο; υπάρχουν εργασίες;)...Είναι αλήθεια ότι η Φυσ Β΄ μπορεί να δωθεί σε προόδους, τα αποτελέσματα των οποίων μπορούν να κατοχυρωθούν;

Sorry για το βομβαρδισμό των ερωτήσεων... :P

Ευχαριστώ! :)

Γεια σου!Καλώς ήρθες!! :)

Λοιπόν τα μαθήματα που θα κάνεις στο τρίτο εξάμηνο, δεν είναι όλα δύσκολα..αλλά είναι κάπως πολλά..

Εγώ ήμουν πέρυσι τέτοιο καιρό στο 3ο εξάμηνο, οπότε θα σου πω τα πιο πρόσφατα δεδομένα, που δε νομίζω να έχουν αλλάξει.

Διατηρώ τις επιφυλάξεις μου, βέβαια... :unsure:

1)Καταρχήν τα πιο δύσκολα είναι Φυσιολογία Β και Τοπογραφική Ανατομία. Βασικά πρέπει να ασχολείσαι με αυτά κατά τη διάρκεια όλου του εξαμήνου, τόσο να παρακολουθείς όσο και να διαβάζεις. Τώρα αν τελικά φύγει ο Σιατίτσας, δεν ξέρω πώς θα έχουν τα πράγματα..Αυτός που θα έρθει, μπορεί να είναι πιο ελαστικός ή πιο αυστηρός..(π.χ αν γυρίσει ο καθηγητής που έκανε σε μας Μυοσκελετικό, η Τοπογρααφική Ανατομία(-τα Σπλάχνα-) δε θα σου αφήνουν χρόνο για κανένα άλλο μάθημα!!)

2)Τη Βιοχημεία Β και τη Βασική Ανοσολογία θα τα χαρακτήριζα μέτριας δυσκολίας και στο ίδιο συμπέρασμα θα καταλήξεις κι εσύ...με δεδομένο βέβαια ότι θα τα παρακολουθείς κατά τη διάρκεια του εξαμήνου(βοηθάει αρκετά ;) και οι 3 καθηγητές: Ε.Παπαδάκη για ανοσολογία, και Παπακωνσταντή-Στουρνάρας για Βιοχημεία είναι πολύ καλοί και έχουν μεταδοτικότητα..κατα τη γνώμη μου πάντα :P )

3)Αγγλικά και Ιστορία Ιατρικής: εύκολα μαθήματα: Ιστορία Ιατρικής μην παρακολουθείς- κάνε εργασία- και τέλος διάβασε τις σημειώσεις που θα σου δωθούν...Αγγλικά αν θες προόδους να παρακολουθείς!

4)Δεν ξέρω για τη Βιοστατιστική 2...εμείς είχαμε Ιατρική Πληροφορική... :(

5)Ακτινοβιολογία- Ακτινοπροστασία μάλλον θα πρέπει να βρεις παλιότερα θέματα..μπορεί να βρεις και αυτά που έπεσαν σε εμάς πέρυσι!Τα ίδια θα βάλει νομίζω..Και να θες να παρακολουθείς...δε θα βρίσκεις τον καθηγητή!!!Σε εμάς δεν είχε έρθει ποτέ..ή μια φορά αλλά δε βρήκε κανένα φοιτητή κι έφυγε..αν θυμάμαι καλά!

Αυτά όσον αφορά τη δυσκολία, το αν χρειάζεται να παρακολουθείς και ποιο να διαβάζεις πιο πολύ:Φυσ Β και Σπλάχνα!Βιοχημεία και Ανοσολογία αν παρακολουθείς και καταλαβαίνεις ό,τι ακούς ή το ψάχνεις για λίγο μετά.. δε χρειάζεται τίποτα άλλο κατά τη διάρκεια του εξαμήνου!

Όντως η Βιοχημεία Β είναι πολύ πιο εύκολη, μη σε αγχώνει καθόλου!!!Βαθμός εργαστηρίου μετράει και θα κάνεις και αναφορές.

Η φυσ Β θα έχει προόδους κατά πάσα πιθανότητα, 3 στον αριθμό και καλό θα είναι να τiς περάσεις στην ώρα τους ή μέσα στην εξεταστική..Μην τα αφήσεις για Σεπτέμβρη γιατί μπορεί να μην ισχύει η κατοχύρωση!

Δεν πειράζει για το "βομβαρδισμό" :P ..

;) Μην ανησυχείς..δεν νομίζω να υπάρχει κάποιος που να μη σε καταλαβαίνει..έχουμε περάσει κι εμείς από αυτό το στάδιο! :P:D

Ό,τι απορία έχεις, να ρωτάς! :D

Καλή αρχή!!! emrose

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

"Ιατρική πληροφορική"; τι εστί; ¨Ακτινοβιολογία-ακτινοπροστασία"; Α... και κάτι άλλο που μου ήρθε τώρα...στο 2ο εξάμηνο αυτός της βιοστατιστικής νομίζω μας είχε πει πως θα έχουμε και βιοστατιστική ΙΙ...αυτό όμως δεν αναφέρεται στον οδηγό σπουδών...μάλλον εώ κατάλαβα λάθος...ε;

Σ' ευχαριστώ πολύ!!!!!!

Μάλλον έχεις τον παλιό οδηγό σπουδών :P ..στον καινούριο δεν υπάρχει Ιατρική Πληροφορική, αλλά Βιοστατιστ 2. (βλ παραπάνω) emarup

Ιατρική Πληροφορική κάναμε Word, Excel και τέτοια..

Ακτινοβιολογία-Ακτινοπροστασία θα σας δωθούν σημειώσεις(αρκετές μπορώ να πω) και αναφέρεται σε πολλά πράγματα που κάνατε ήδη στην Ιατρική Φυσική για την ακτινοβολία...αλλά και άλλα καινούρια.

:D

edit: emoops δεν είχα δει ότι σου είχε απαντήσει ο stm για το 1ο ποστ....(stm, sorry!!)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σόρρυ έχεις δίκιο. Τα ξέχασα. Πληροφορική είναι εύκολη. Τώρα για την ακτινοβιολογία- ακτινοπροστασία μάλλον δύσκολο θα το έλεγα γιατί είναι λίγο ανώμαλα τα θέματα. Το μόνο που μπορείς να κάνεις όπως σου έιπε και η Μαρία είναι να πάρεις παλιά θέματα και να βασιστείς αρκετά στην τύχη...

Πάντως κάποια στιγμή μου είχε δημιουργηθεί η εντύπωση ότι το μάθημα αυτό καταργήθηκε τελικά αλλά μπορεί να κάνω λάθος

Πάντως σου ξαναλέω ότι αν σε κουράζουν οι πολλές ώρες παρακολούθησης τα μαθήματα που μπορείς να αποφύγεις να παρακολουθήσεις χωρίς επιπτώσεις είναι Ανοσολογία, Βιοχημεία (της Παπακωσταντή), Ιατρική πληροφορική και Ιστορία της Ιατρικής.

Εννοείται ότι αν μπορείς να παρακολουθήσεις ακόμα καλύτερα. Πάντα βοηθάει η παρακολούθηση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ναι stm, κι εγώ αυτό νόμιζα στην αρχή, αλλά τελικά θυμήθηκα ότι απλά είχε καταργηθεί ως μάθημα κύκλου, κι όχι γενικά από τη σχολή.. :D:P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ήταν και στον κύκλο??? έλεος!!

Δεν πειράζει που απάντησες κι εσύ στο πρώτο ποστ Μαρία. Καλό είναι να ακούσει διάφορες απόψεις.

Γενικά να ρωτάς όσο θες anhsuxo pneuma!

Εμένα η εμπειρία των παλιών μου έχει φανεί αρκετές φορές χρήσιμη.

Αν και όπως είπα και πριν καλό είναι για ένα διάστημα να τα παρκολουθείς όλα για να σχηματίσεις και δικιά σου άποψη γιατί τα πράγματα αλλάζουν από χρόνο σε χρόνο..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ήταν και στον κύκλο??? έλεος!!

Δεν πειράζει που απάντησες κι εσύ στο πρώτο ποστ Μαρία. Καλό είναι να ακούσει διάφορες απόψεις.

Γενικά να ρωτάς όσο θες anhsuxo pneuma!

Εμένα η εμπειρία των παλιών μου έχει φανεί αρκετές φορές χρήσιμη.

Αν και όπως είπα και πριν καλό είναι για ένα διάστημα να τα παρκολουθείς όλα για να σχηματίσεις και δικιά σου άποψη γιατί τα πράγματα αλλάζουν από χρόνο σε χρόνο..

Ναι ήτανε στον κύκλο! Αλλά εμείς δεν το ξέραμε μέχρι που το καταργήσανε από τη λίστα..και θυμάμαι είχα την ίδια αντίδραση που είχες εσύ τώρα!! :P:lol: :lol: :lol:

Μακάρι να το καταργούσανε τελείως, ...αλλά πού τέτοια τύχη!! emno

Δίκιο έχεις, πρέπει να ακούσει όσο πιο πολλές απόψεις μπορεί..έτσι ώστε να επιλέξει τί να κάνει από μόνη της. :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μια και άνοιξε μία κουβέντα για τα μαθήματα του 3 εξαμήνου μήπως θα μπορούσε κάποιος μεγαλύτερος να έλεγε τι ισχύει και για τα μαθήματα του 7ου;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλύτερα να ανοίξεις καινούριο topic με σχετικό τίτλο. Δε νομίζω κάποιος τεταρτοετής να διαβάσει κάποιο topic με τίτλο μαθήματα 3ου εξαμήνου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.