Jump to content

Ερώτηση για Erasmus!!


ballistiK

Recommended Posts

Παίδες καλησπέρα

Σας γράφω από Λάρισα και ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος από εσάς έχει κάνει Erasmus στον 6ο χρόνο και σε ποιες χώρες...Σίγουρα καποιες κλινικές εκεί θα είναι πιο βατά από Λάρισα (βλ. Παιδιατρικη, Παθολογια σε μας!!)

Επίσης πόσο αυστηρά είναι τα πράγματα με τη γλώσσα.

Τέλος και πιο σημαντικό το κατά πόσο υπάρχει αναγνώριση κλινικής ή/και βαθμού πτυχιακών.

Thanx in advance.

ΥΓ: Σκεφτόμουν για Γερμανία και ξέρω οτι η Θεσσαλονίκη έχει συνεργασίες

Β :splaaaats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 8 months later...

Παιδιά, θα ήθελα να ρωτήσω και εγώ αν έχει πάει κάποιος Εράσμους στο 6ο έτος να μου στείλει πμ γιατί έχω ορισμένες ερωτήσεις, κυρίως όσον αφορά τις αναγνωρίσεις των μαθημάτων!!!

Ευχαριστώ!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

περισσοτερο γενικα πραγμτα μπορω να σας πω μιας και εχω παει erasmus οχι τοσο ομως για τις αναγνωρισεις μαθηματων που θελετε

πηγα απο θεσσαλονικη στην γερμανια για 4 μηνες.ειχα ηδη επιλεξει αγγλοφωνο ινστιτουτο οποτε η γλωσσα δεν ηταν προβλημα.γερμανικα δεν ειχα ιδεα οταν πηγα.5 προτασεις ολες κι ολες απο μια φιλη που ηξερε γερμανικα ειχα μαθει,ισα ισα για να τους καλημεριζω τους ανθρωπους και να τους λεω οτι ειμαι απο ελλαδα.α το βασικοτερο,ειχα μαθει εκτος απο τους αριθμους μεχρι το 20 και την πολυ χρησιμη φραση "δεν το εκανα εγω!"

την γλωσσα την ψιλοεμαθα(τα βασικα τουλαχιστον) εκει περα,ο καλυτερος τροπος για μενα να μαθεις μια ξενη γλωσσα, μιας και εισαι διαρκως βομβαρδισμενος απο ερεθισματα,μεσω τηλεορασης μεσω του ραδιοφωνυ,των διαφημιστικων πινακιδων στο δρομοα και φυσικα των συγκατοικων που μεναμε στις φοιτητικες εστιες που ηταν ολοι γερμανοι

πολυ καλη εμπειρια,την συνιστω ανεπιφυλακτα,οχι απαραιτητα για γερμανια μα για οπουδηποτε.να εχετε ανοιχτο μυαλο,να γεμισετε εμπειριες και να κανετε ταξιδια.μακαρι να καθομουνα κι αλλο.

αναγνωριση μαθηματων δεν εκανα διοτι δεν παρακολουθησα κλινικες(δεν ημουνα και στο εκτο ετος τοτε) μα ασχοληθηκα με αντικειμενο ερευνητικο που δεν ειχε να κανει με την ιατρικη.δεν πειραζει "ο χαμενος" απο αυτην την αποψη χρονος,τον αναπληρωσα μετα οταν γυρισα οπου παρακολουθουσα μαθηματα και του προηγουμενου ετους και ετρεξα λιγο παραπανω,χαλαλι ομως

επαιρνα και ενα μικρο βοηθημα το οποιο ποικιλλει αναλογα την χωρα και το κοστος διαβιωσης.δεν σε εφταναν,μα κατι ηταν κι αυτο.στις σκανδιναβικες χωρες ηταν παραπανω για παραδειγμα.το που θα εμενες το κανονιζες τοτε τουλαχιστον απο πριν.μαλιστα οι γερμανοι ηταν τοσο οργανωμενοι που σου ελεγαν να διλεξεις και αν ηθελες συγκατοικους,ποσο μεγαλο θα ηταν το διαμερισμα στις εστιες,ποσο κοντα θα ηταν απο το πανεπιστημιο και τετοια.υπηρψχε και ενας διδακτορικος που θα με παραλαμβανε απο τον σταθμο των τρενων για να μην χαθω και με βοηθησε αρκετα τις πρωτες μερες να εγκλιματιστω.με αεροπλανο πηγα μεχρι φρανκφουρτη και μετα με τρενο στην πολη που θα εμενα.

το θεμα ειναι να προλαβεις τις ημερομηνιες για να μη θεωρεις εκπροθεσμος και να σε αποδεχτουν απο το πανεπιστημιο υποδοχης,οπως και να εχεις καποιου ειδους εγκριση απο το πανεπιστημιο της χωρας σου οτι ολα ειναι ενταξει.δεν χρειαζοταν ευτυχως να εχεις περασει ολα τα μαθηματα των προηγουμενων ετων

οτι αλλο θελετε,ρωτηστε ελευθερα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σε ευχαριστώ πολύ ξένε για τις πληροφορίες σου!

Η αλήθεια είναι πως τη διαδικασία την έχω προχωρήσει απλά θέλω κυρίως να μάθω πληροφορίες για την αναγνώριση των κλινικών για το 6ο έτος στην Αθήνα!

Αλλά κάθε πληροφορία καλοδεχούμενη!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...

καλησπερα!

ενδιαφερομαι για erasmus στο 6ο ετος αλλα μονο για ενα τριμηνο.θα ηθελα γενικως καποιος να με βοηθησει και να με καθοδηγησει γιατι δν γνωριζω τιποτα απο την διαδικασια κ κυριως με την αναγνωριση μαθηματων και αν τελικα αξιζει το τρεξιμο που εχω ακουσει οτι χρειαζεται για την δηλωση μας.ευχαριστω εκ των προτερων!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...

Καλησπέρα παιδιά!

Ενδιαφέρομαι για erasmus στο 6ο έτος και συγκεκριμένα σε πανεπιστήμιο της Γερμανίας. Γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει κάποια συγκεκριμένη προϋπόθεση σχετικά με τη γλώσσα; Διάβασα για παράδειγμα στην ιστοσελίδα του πανεπιστημίου του Mainz ότι η παρακολύθηση του PJ (το αντίστοιχο 6ο έτος) απαιτεί επίπεδο C1. Έχει κάποιος σχετική εμπειρία; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.