Jump to content

[γενικές πληροφορίες] Καθηκοντόλογιο Ιατρων - Νοσηλευτών


per-sempre

Recommended Posts

Με αφορμη τα οσα τραγικα συμβαινουν σε κλινικη του παθολογικου τομεα , στο ΠΠΓΝΛαρισας, αποφασισα να αναζητησω -εφοσον υπαρχει-καθηκοντολογιο ιατρων και πολυ περισσοτερο νοσηλευτων. Εξαλλου, θα εκτιμουσα την ενημερωση απο συναδελφους ειδικευομενους για το τι λαμβανει χωρα στα νοσοκομεια, οπυ δραστηριοποιουνται.

Αυριο εφημερευω στα Επειγοντα και προσπαθω να βελτιωσω την κατασταση της μεσης μου , διοτι προκειται αυριο , για πολλοστη φορα, να μεταφερω ασθενεις σε φορεια και καροτσακια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εξ όσων γνωρίζω, πλήρες θεσμοθετημένο καθηκοντολόγιο δεν υπάρχει... έχει κυκλοφορήσει κάποιο χαρτί το οποίο είχα βρει παλαιότερα από συνδικαλιστική σελίδα νοσηλευτών αλλά δεν το βρίσκω τώρα, το οποίο όριζε ποιες θεωρούνται νοσηλευτικές πράξεις... τέλος πάντων αν εφαρμοστούν κατά γράμμα κάποιοι κανόνες, είναι πιθανό να αναγκάζεσαι επιπλέον να περνάς τους φλεβοκαθετήρες, να βγάζεις καρδιογραφήματα κλπ. ,αν δεν το κάνεις ήδη στο νοσοκομείο που εργάζεσαι...

Τέλος πάντων η γνώμη μου είναι η εξής:

Οι νοσηλευτές πληρώνουν τα σπασμένα του ΕΣΥ στον ίδιο βαθμό που τα πληρώνουμε και εμείς..ούτε δική τους δουλειά είναι να σέρνουν καρότσια...

...τα φαινόμενα που περιγράφεις δεν συμβαίνουν μόνο στη Λάρισα αλλά σχεδόν παντού...

...το καλύτερο που έχει να κάνει κανείς για να επιβιώσει μέσα σε αυτό το μπάχαλο, είναι να τα έχει καλά με το προσωπικό, νοσηλευτές και τραυματιοφορείς, ειδικά τους πρώτους...

με το να προσπαθείς να επιβάλεις την τάξη που έχεις πιθανόν στο μυαλό σου, και να γίνεις άγριος δεν θα πετύχεις τίποτα, αντιθέτως θα έχεις κακές σχέσεις με το προσωπικό, με πολλαπλές αρνητικές συνέπειες, όπως:

..οι νοσηλευτές δεν θα σε εξυπηρετούν όποτε τους χρειάζεσαι, αλλά θα κάνουν μόνο τα απολύτως απαραίτητα...

...δεν θα λυπηθούν να σε ξυπνάνε κάθε τρεις και λίγο για την οποιαδήποτε βλακεία...

...το κυριότερο, όταν κάνεις καμιά μ...κία, κανείς τους δεν θα τρέξει να σε βοηθήσει ή να σε καλύψει, αλλά θα σε αφήσει να εκτίθεσαι...

Οι καλές σχέσεις με το προσωπικό είναι τρομερά σημαντικός παράγοντας για την καθιέρωση και εξέλιξή σου σε ένα νοσοκομείο...ξέρεις επιπλέον πόσοι πήραν θέσεις ή έγιναν διευθυντές επειδή είχαν τη στήριξη του προσωπικού, ενώ άλλοι έφυγαν ή διαβλήθηκαν για τον ίδιο λόγο?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συμφωνώ! Έχει δίκιο ο φίλος! Όπως τα γράφει είναι τα πράματα. Οι καλές σχέσεις με το προσωπικό είναι το Α και το Ω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να με ξυπνανε συνεχεια το βραδυ? Για να γινει κατι τετοιο, προϋποτιθεται να κοιμασαι!!!!

Μα εμεις δεν κοιμομαστε ποτε , γιατι στο 3ωρο (3.00-6.00) , εμεις ετοιμαζουμε τα φιαλιδια τω αιμοληψιων για 70 ασθενεις!

Για πειτε μου στα δικα σας νοσοκομεια, αν το κανετε αυτο!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να με ξυπνανε συνεχεια το βραδυ? Για να γινει κατι τετοιο, προϋποτιθεται να κοιμασαι!!!!

Μα εμεις δεν κοιμομαστε ποτε , γιατι στο 3ωρο (3.00-6.00) , εμεις ετοιμαζουμε τα φιαλιδια τω αιμοληψιων για 70 ασθενεις!

Για πειτε μου στα δικα σας νοσοκομεια, αν το κανετε αυτο!!!!

Δεν θελω παραπονα!!!! Ειναι αναλογα την κλινικη. Σε ορισμενες τρεχουν οι νοσηλευτες σε αλλες οι γιατροι και φυσικα και οι δυο ειναι τα θυματα του μπερδεματος που κυριαρχει στο ΕΣΥ.

Μην παραπονιεσαι για τον υπνο ειναι φυσικο επομενο αλλα υπομονη...

Θα σου μιλησω σαν νοσηλευτης , αν θελεις να κυλα η βαρδια ηρεμα και ωραια μην εχεις στο μυαλο σου αγριαδες γιατι θα εκτεθεις (ειμαστε υπουλα οντα ) . Ο σκοπος ειναι η βαρδια να κυλισει καλα επομενως οι καλες σχεσεις με το προσωπικο ειναι το Α κ το Ω μεσα στη βαρδια .

Καλες σχεσεις = Τσακ μπαμ βαρδια (και υπνος) emcolgate !!!

Το να κουβαλας ασθενεις το ξερω οτι δεν ειναι στο καθηκοντολογιο σου αλλα ουτε και στο καθηκοντολογιο τον νοσηλευτων ... Η ελλειψη προσωπικου εχει και τις αναλογες συνεπειες και κανει το συστημα να νοσει.

Απο προσωπικη εμπειρια , στην κλινικη ειμασταν τσακμακια και λυναμε τα προβληματα μονοι μας ( στο βαθμο που μας επιτρεποταν φυσικα !!!) δεν χρειαζοταν να ξυπνησουμε τον γιατρο και αυτο οχι γιατι ηταν "καλος " με το προσωπικο ( προσωπικα χεστηκα αν ειναι καλος η κακος , την δουλεια μας κανουμε ολοι απλα το κλιμα θα πρεπει να ειναι καλο για το καλο του ασθενους) απλα γιατι το τμημα τσουλαγε με καλες διαθεσεις και ολο αυτο φαινοταν !

Επομενως υπομονη , διακριτικοτητα και ηρεμια ... Οι αγριαδες φερνουν αγριαδες και οπως και να το κανουμε το νοσηλευτικο προσωπικο καταλαμβανει μονιμες θεσεις και εσυ απλα εισαι ενας ειδικευομενος ( πας - ερχεσαι ).

Ο σκοπος μου δεν ειναι να δειξω οτι οι νοσηλευτες τρεχουν κτλ απλα στο οτι οι σχεσεις πρεπει να ειναι αρμονισμενες και παντα η καλη συμπεριφορα ελκυει καλη συμπεριφορα ...

Τροποποιήθηκε από courtesan
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγω σε νοιωθω φιλε per-sempre γιατι κι εγω τα ιδια τραβαω...

Αυτο που θελω να πω σε ολους οσους σκυβουν το κεφαλι στο ονομα της καλης σχεσης με το προσωπικο αλλα και στο φιλο νοσηλευτη που η ολη κατασταση τον βολευει τρελα , ειναι οτι ανεξαρτητα με την βοηθεια που πρεπει να δινουμε σε ολους στον χωρο εργασιας (ολοι εχουμε κουβαλησει καροτσια καποτε), ΠΡΕΠΕΙ ορισμενα καθηκοντα να ειναι ξεκαθαρισμενα

Η ελλειψη προσωπικου δεν πληττει μονο τους νοσηλευτες αλλα και τους γιατρους οι οποιοι μαλιστα εργαζονται πολλαπλασιες ωρες με πολλαπλασιες ευθυνες. Εγω δεν αρνηθηκα ποτε να βοηθησω μια αδερφη της κλινικης στη δουλεια της, αλλα οπως και να το κανουμε αν εχει επιβαρυμενο φορτο, αυτο δε σημαινει οτι πρεπει να ξεφορτωσει καποια καθηκοντα πανω στους ειδικευομενους μονιμα... Απο ποτε εγιναν οι φλεβοκεντησεις και η ληψη ΗΚΓ δουλεια γιατρου? Δηλαδη αν υπαρχει και ελλειψη στις καθαριστριες θα μας δωσουν κι ενα σφουγγαροπανο στο χερι??? Οταν εμεις τραβαμε τα ζορια, αυτες κανουν ιατρικες πραξεις? Και σπυρι στον κωλο να εχει βγαλει ο αλλος θα σε ξυπνησουν μες στο χαραμα

Aς σοβαρευτουμε λιγο οι συναδελφοι ειδικευομενοι κι ας βαλουμε τα πραματα στη θεση τους, χωρις απαραιτητα να ρθουμε σε τριβη και εντασεις με το νοσηλευτικο. Ολες τους καταλαβαινουν τι ειναι δουλεια ποιανου, αλλα πατανε πανω στη δικη τους μονιμοτητα και τη δικη μας προσωρινοτητα γιατι ετσι τους βολευει. Αντε λιγο γιατι το κυρος μας πηρε την κατρακυλα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

To κυρος σου πηρε την κατρακυλα ε ? Τωρα γινεται αντιληπτο γιατι τραβας τα ιδια .... :bloodomen: Συγνωμη που γινομαι κακος , δινω σημερα και ειμαι καπως . :anavwfwties:

Οταν το ενα κυρος σεβεται το αλλο τοτε πιστεψε με ολα ειναι μελι - γαλα . Οταν το ενα κυρος προσπαθει να καπελωσει το αλλο τοτε τα πραγματα ξεφευγουν. Ειναι απολυτα κατανοητο οτι οι ειδικευομενοι τραβαν τα χιλια μοιρια και με το δικιο τους. Αλλα ειναι σαν ευλογουμε τα γενια μας , θελωντας να πω οτι πρωτου ηταν εν μερη δικη σου επιλογη να τραβηξεις οτι τραβας ( ασχετα βεβαια αν και ειμαι τελειως κατηγορηματικος στο θεμα των ωρων των ειδικευομενων , ειναι δυστυχως αδικο το συστημα και το κατανοω απολυτα.)

Το επιβαρυμενο φορτιο των γιατρων , οπως αναφερεις , εχει το ιδιο ακριβως αντικτυπο και απο την πλευρα των νοσηλευτων. Δεν σημαινει οτι πρεπει ο γιατρος να ξεφορτωσει καποια καθηκοντα του πανω στους νοσηλευτες ( χρησιμοποιω τις λεξεις σου). Δεν προκειται να σοβαρευτεις οταν επιζητας κυρος ... Ας γινοσουν μελος πολυεθνικης.

Στην ουσια η φλεβοκεντηση και η ληψη ΗΚΓ ανηκει στο Ιατρικο καθηκοντολογιο αλλα ενα μεγαλο ΑΛΛΑ ασχετα που μαθαινεται στις σχολες των νοσηλευτων και στην ουσια κατωχυρωνεται και σαν νοσηλευτικη πραξη.

Τελος με αρκετο σεβασμο και χωρις ειρωνικο υφος , θα σε πληροφορησω οτι δεν προκειται να σου δωσουν σφουγγαροπανο αν δουν οτι δεν το θελεις εσυ ο ιδιος η αν εισαι ικανος να το κανεις emconfused (εχει ψυχουλα και το προσωπικο καθαρισμου)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στην ουσια η φλεβοκεντηση και η ληψη ΗΚΓ ανηκει στο Ιατρικο καθηκοντολογιο αλλα ενα μεγαλο ΑΛΛΑ ασχετα που μαθαινεται στις σχολες των νοσηλευτων και στην ουσια κατωχυρωνεται και σαν νοσηλευτικη πραξη.

Τελος με αρκετο σεβασμο και χωρις ειρωνικο υφος , θα σε πληροφορησω οτι δεν προκειται να σου δωσουν σφουγγαροπανο αν δουν οτι δεν το θελεις εσυ ο ιδιος η αν εισαι ικανος να το κανεις emconfused (εχει ψυχουλα και το προσωπικο καθαρισμου)

ειχαμε και ειδικο θεμα για τις αιμοληψιες ;) (hey priapus, how r u?) και εκεινο που δεν καταλαβα ειναι αν καποιοι παιρνουν ειδικο επιδομα για να κανουν αιμοληψιες και ποιοι ειναι ... εμαθε κανεις τελικα?

επισης χωρις ιχνος ειρωνειας δε βλεπω αλλη λυση απ΄το να κανει κανεις Ο,ΤΙ ειναι απαραιτητο για να δουλευει με ταξη και ασφαλεια. αν αυτο μεσα στο εργαστηριο σημαινει να σκυψω τη μεσουλα μ και ν΄αλλαξω τις ειδικες σακουλες τα απογευματα ενω εφημερευω, εννοειται οτι θα το κανω. και αν θελω το γραφειο μου να ειναι καθαρο και αξιοπρεπες και να μή ντρεπομαι να το δει ανθρωπος, θα το απολυμανω. δε ξερω εσεις. αλλα εγω λυπαμαι το χρονο και τα νευρα μου να συζητω καθε μερα τα ιδια και τα ιδια τοσο με συναδελφους οσο και με λοιπους συνεργατες. καποιοι θα μεινουν να το συζητουν και καποιοι θα σηκωσουν τα μανικια. απλα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Νομίζω όλα είναι θέμα διευθυντή.

Έχουμε όλοι δει ότι κάποιες κλινικές λειτουργούν σωστά και άλλες όχι.

Στην κλινική του ενός λειτουργούν όλα ρολόι.Οι νοσηλεύτριες κάνουν εκείνα που πρέπει και οι ειδικευόμενοι εκείνα που πρέπει.

Στην άλλη κλινική οι νοσηλεύτριες και οι νοσηλευτές κάθονται και τα ξύνουν περιμένοντας τους ειδικευόμενους και τους αγροτικούς να κάνουν τα πάντα! Και καλά τις καθημερινές που είναι οι αγροτικοί και μετρούν πιέσεις και κάνουν τις αιμοληψίες. Τα ΣΚ που δεν είναι δεν μετράνε καν πιέσεις! Που ειδικά σε κλινικές όπως η καρδιολογική είναι σημαντικό!

Τι να πρωτοκάνει ένας ειδικευόμενος;

Το μόνο που ξέρουν να κάνουν οι νοσηλευτές είναι να κάθονται και να κουτσομπολεύουν τους γιατρούς.

Και φυσικά δεν μιλάω για όσους εργάζονται στα ΤΕΠ.Γιατί εκείνοι είναι αστέρια!

Τροποποιήθηκε από finally
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΓΙΑ ΝΑ ΛΗΞΕΙ ΕΔΩ ΤΟ ΘΕΜΑ:

1 . Εισήγηση 3/47 της επιτροπής της Βουλής των Ελλήνων η οποία έγινε αποδεχτή απο την ολομέλεια του Κ.Ε.Σ.Υ. αρ. 28-5/4.6.1987 και η οποία παραμένει εν ισχύ.

Απλά περιληπτικα να αναφέρω οτι προσδιορίζει τις νοσηλευτικές πράξεις και τις διακρίνει σε ανεξάρτητες , εξαρτημένες κι επείγουσες.

2. Ν.1820/1988 (παράγραφος 1 ,άρθρο 11) περι αιμοληψιών.

Τότε που το έψαχνα ήμουν ο παλιός ειδικευόμενος σε παθολογική κλινική περιφερειακού νοσοκομείου και μας έιχαν καβαλήσει οι νοσηλευτές.

Το ψάξαμε όσο δεν πάει με τους υπόλοιπους ειδικευόμενους ( έιχαμε σύλλογο στο νοσοκομείο ) ενημερώσαμε τη νοσηλευτική υπηρεσία και τον αρχίατρο και κόπηκε ο βήχας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

giannnis 888, αυτο ακριβως αναζητουσα.Μπορεις να ανεβασεις , σε παρακαλω,το περιεχομενο τους? Αν οχι, πού μπορω να τα βρω?

Φωτη, το Πανεπιστημιακο μια χαρα ειναι! Το προβλημα , οπως , πολυ απλα το παρεθεσε συναδελφος πιο πανω , εγκειται στις βουλες του εκαστοτε διευθυντη!!!!

Τροποποιήθηκε από per-sempre
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Νόμος 1820

Δημοσιεύθηκε στο ΦΕΚ Α 261/17.11.1988

ΑΙΜΟΔΟΣΙΑ

Αναζήτηση Νόμων & Διαταγμάτων

Αναζήτηση για.. ΝΟΜΟΣ emarright Αριθμός Νόμου ή Διατάγματος 1820 emarright Έτος 1988 emarright Αναζήτηση emarrighticon_svg.png

Τροποποιήθηκε από tasostheodoridis
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

πλακα μου κανεις ρε φιλε αυτες γελανε με τα "χαλια μας" υποτιθεται λογω αναμονης και κουρασης και μας παιζουν να κανουμε και νοσηλεια οι παλιο μηυν πω εμενα μια στα ε.ι. μου εκανε την χαζη και μου ειπε οτι δεν ξερω ενδομυικες επειδη βαριοτανε και μια αλλη ηθελε να με στειλει να παρω εγω τα εργαστηριακα απο το μικροβιολογικο ενω ηταν δικια της δουλεια στα ει κ εγω δεν προλαβαινα ουτε νερο να πιω απο τους ασθενεις!! ασε με ειναι ολες κ ολοι ΓΙΔΙΑ !!! να το παρουνε χαμπαρι να τελειωνουμε !! και να πω και κατι αλλο, βοηθανε μονο τους αντρες και μαλιστα τους χειρουργους μηπως τον φανε ή τυλιξουν και κανεναν ενω εμας τις γυναικες μας κοροιδευουν και απο βοηθεια για τον π... ασε που θελουν να μαθαινου για τα προσωπικα μας και θελουν να κουτσομπολευουν τρελα! !!! επρεπε να ειχαμε π... να τους ριχναμε εναν για να συνελθουν!

εγω προσωπικα τις συμπεριφερομαι οπως τις αξιζουν γιατι κακα τα ψεματα ελαχιστες ειναι καλες!αυτα!!

Τροποποιήθηκε από MEDPEAD
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καθηκοντολογιο νοσηλευτων , αιμοληψια

http://www.filefactory.com/file/f92d5c/n/_1_tif

http://www.filefactory.com/file/f92d5c/n/_...rc;&iquest; &Icirc;½&Icirc;&iquest;&Iuml;?&Icirc;·&Icirc;»&Icirc;&micro;&Iuml;?&Iuml;?&Iuml;?&Icirc;½ 1.tif</a><br />

http://www.filefactory.com/file/67d72e/n/_2_tif

http://www.filefactory.com/file/67d72e/n/_...rc;&iquest; &Icirc;½&Icirc;&iquest;&Iuml;?&Icirc;·&Icirc;»&Icirc;&micro;&Iuml;?&Iuml;?&Iuml;?&Icirc;½ 2.tif</a><br />

http://www.filefactory.com/file/c887d7/n/_tif

http://www.filefactory.com/file/c887d7/n/_...lt;/a><br />

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σε ευχαριστω πολυ , giannis888. Νομιζωπως ηταν κατι παραπανω απο κατατοπιστικο τα συγκεκριμενο κειμενο. Αν και δε μας ενδιαφερι η αιμοληψια, επειδη αλλωστε δεν τις εμπιστευομαστε για κατι τετοιο. Αλλα μετρηση γλυκοζης και ζωτικα να παιρνουν γιατροι ή φοιτητες? Νισαφι ρε παιδια! Δεν ειδα να γινεται αναφορα σε ΗΚΓ .Δεν ειναι μεσα στα καθηκοντα τους?

Οι απαξιωτικες αναφορες και οι ισοπεδωτικοι αφορισμοι αδικουν εκεινους τους νοσηλευτες που κανουν σπουδαια δουλεια κι εχω γνωρισει αρκετους τετοιους , οπως στην Ογκολογικη κλινικη του Πανεπιστημιακου Λαρισας, οι οποιοι ουσιαστικα εργαζονται σε καθεστως καθημερινης εφημεριας(λογω των πολλων καθημερινων εισαγωγων), σε διαδρομο γεματο με ραντζα και με ασυγκριτα βαρυτερα περιστατικα. Ενω οι κυριες της συγκεκριμενης κλινικης ,στην οποι αναφερομαι, κουραζονται...., επειδη εφημερευει η κλινικη καθε 6 ημερες!!!!, χωρις ραντζα και με πολυ πιο ελαφρια περιστατικα ( αρα και λιγοτερες απαιτησεις).

Οσο για καποιον που ελεγε για καλλιεργεια προσωπικων σχεσεων με το νοσηλευτικο προσωπικο, ειμαι ο ειδικευομενος που εχει δεχτει τις περισσοτερες προσκλησεις για κοινωνικα γεγονοτα που αφορουν το νοσηλευτικο προσωπικο, οποτε, αγαπητε/η, εχεις δεν καταλαβες την ουσια των λεγομενων μου.Ειπα οτι εχω συνεργαστει ή συνεργαζομαι με 11 διαφορετικα νοσηλευτικα staffs , αλλα με ενα μονο υπαρχει μειζον προβλημα.Ποσο πιο λιανα να στο κανω , για να καταλαβεις οτι το προβλημα δεν ειμαι εγω?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Συναδελφε, giannis88, μπορεις , σε παρακαλω, να μου πεις πού θα μπορουσα να τα βρω με επισημη διαδικασια? Κι αυτο, για να αναγραφεται με σαφηνεια η χρονολογια και η υπηρεσια εκδοσης του συγκεκριμενου καθηκοντολογιου?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 11 years later...

Για Giannis888:

2 Σεπτεμβρίου 2008

καθηκοντολογιο νοσηλευτων , αιμοληψια

http://www.filefactory.com/file/f92d5c/n/_1_tif

http://www.filefactory.com/file/f92d5c/n/_...rc;&iquest; &Icirc;½&Icirc;&iquest;&Iuml;?&Icirc;·&Icirc;»&Icirc;&micro;&Iuml;?&Iuml;?&Iuml;?&Icirc;½ 1.tif</a><br />

http://www.filefactory.com/file/67d72e/n/_2_tif

http://www.filefactory.com/file/67d72e/n/_...rc;&iquest; &Icirc;½&Icirc;&iquest;&Iuml;?&Icirc;·&Icirc;»&Icirc;&micro;&Iuml;?&Iuml;?&Iuml;?&Icirc;½ 2.tif</a><br />

http://www.filefactory.com/file/c887d7/n/_tif

http://www.filefactory.com/file/c887d7/n/_...lt;/a><br />

Τα links δεν ισχύουν πλέον. Ξέρετε πού μπορούμε να βρούμε το καθηκοντολόγιο;

 
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αγαπητέ συμφορουμίτη πληκτρολόγησε τις μαγικές λέξεις στο google:

καθηκοντολόγιο νοσηλευτών φεκ

 

Το μείζον δεν είναι να ξέρεις το καθηκοντολόγιο των νοσηλευτών. Τέτοιοι δεν υπάρχουν στα ελληνικά νοσοκομεία πρακτικά καθόλου. Τα ελληνικά δημόσια νοσοκομεία είναι τίγκα στους βοηθούς νοσηλευτές από ΙΕΚ και αυτοί έχουν τελείως διαφορετικό καθηκοντολόγιο, σύμφωνα με το οποίο αυτά που (τους βάζουν) να κάνουν είναι παντελώς παράνομα. 

Τροποποιήθηκε από kerbit_88
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.