Jump to content

ύλη μυοσκελετικού


stm

Recommended Posts

Kαλησπέρα!

Λοιπόν...κατ αρχήν όταν λες "κεφάλι" υποθέτω εννοείς το κρανίο...ναι είναι μέσα απ όσο ξέρω...δηλαδή εμείς στα εργαστήρια το κάναμε κανονικά.

Τώρα για τα γραπτά απ όσο ξέρω είναι η ύλη του μυοσκελετικού και απ το βιβλίο της εμβρυολογίας τα κεφάλαια 1-10, 18 και 19.Ελπίζω να βοήθησα! Καλό διάβασμα! ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΑΝ ΠΙΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ ΟΛΑ ΤΑ ΚΕΦΑΛΑΙΑ ΕΜΒΡΥΟΛΟΓΙΑΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΘΑ ΠΕΛΑΓΩΣΕΙΣ...ΔΕΝ ΔΙΑΒΑΖΕΤΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ!!!! ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟ ΣΗΜΕΙΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΠΑΛΙΑ ΘΕΜΑΤΑ(ΣΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΤΙΚΗ ΤΟΥ ΙΟΥΛΙΟΥ ΤΑ Σ-Λ ΗΤΑΝ ΑΥΤΟΥΣΙΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗ ΣΕΙΡΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΠΑΛΙΟΤΕΡΗ ΧΡΟΝΙΑ).ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΕΧΟΥΜΕ ΤΟ ΚΡΑΝΙΟ ΑΛΛΑ ΤΑ ΠΟΛΥ ΒΑΣΙΚΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ...ΑΝ ΚΑΙ ΣΤΟ ΒΑΘΜΟ ΠΟΥ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΓΡΑΠΤΑ ΔΕΝ ΕΙΔΑ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΑΥΤΟ...ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΑ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ευχαριστώ πολύ!! ;) δηλ. στην ύλη είναι μόνο τα οστά κρανίου και από αυτά τα βασικά. μύες προσώπου νεύρα αρτηρίες φλέβες είναι μέσα??

Ελπίζω εμβρυολογία να μην βάλει καμιά ανάπτυξης όπως έκανε στα σπλάχνα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κρανίο τον Ιούλιο δε ρώτησε από όσο θυμάμαι αλλά γενικά είχε κάνει ένα μάθημα με πολύ βασικά πράγματα για το κρανίο (ποιοιά είναι τα οστά, 2-3 βασικά τρήματα,...) και μάλιστα και στα προφορικά δεν έκανε καμία ερώτηση... Αλλά επειδή Ο Σιατίτσας βάζει αρκετή εμβρυολογία (στο Μυοσκελετικό δεν είχε βάλει ανάπτυξης) διάβασε λίγο εμβρυολογία και ΘΕΜΑΤΑ... Τα θέματα του Ιουλίου ήταν τα μισά από το 2006 αν θυμάμαι... ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αυτή η εμβρυολογία με τρομάζει :wacko:

τώρα κοιτάω τα κεφάλαια που μου έιπατε. Είναι ολόκληρα μέσα?? π.χ. στο 18 έχει ανάπτυξη κρανίου. έιναι μέσα?? στο 19 έχουμε ανάπτυξη εγκεφάλου?? στο 8 τι έχουμε?? στο 10?? τα βλέπω και δε μου θυμίζουν τίποτα!! emexetaseisemhelp

γαμώτο δεν έχω και θέματα να δω περίπου τι πέφτει και κατεβαίνω Ηράκλειο στις 13!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

είμαι εκτός Ηρακλείου οπότε πρέπει να συμβιβαστώ με το βιβλίο που έχουμε. Εξάλλου τα θέματα που μπαίνουν υπάρχουν στον Ο' Rahilly έτσι??

Τελικά τα κεφάλαια που ρωτάω παραπάνω είναι ολόκληρα??

thanx και πάλι και σόρρυ για το πρήξιμο αλλά είχα χάσει κάποια μαθήματα εμβρυολογίας και δεν ξέρω τι μου γίνεται τώρα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δε πειράζει καλέ...τι λες τώρα...Κοίτα, εγώ που ήμουν σχεδόν σε όλα τα μαθήματα δε θυμάμαι να αφαιρούσε και πολλά...μέχρι και τις εικόνες μας έλεγε να διαβάσουμε σε πολλά...όμως αφού όσοι έδωσαν γραπτά λένε ότι βάζει παλιά θέματα, προσπάθησε να τα βρεις καλύτερα... ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

...Κοίτα, εγώ που ήμουν σχεδόν σε όλα τα μαθήματα δε θυμάμαι να αφαιρούσε και πολλά...μέχρι και τις εικόνες μας έλεγε να διαβάσουμε σε πολλά...

τώρα μου έκανες την καρδιά περιβόλι emconfused

Θα κατέβω 2 μέρες πριν γράψω και θα πάρω τα θέματα. Ελπίζω να προλάβω.

Άντε να δούμε πότε θα το περάσω αυτό το μάθημα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

τα θέματα είναι 1 μέρα δουλειά και σίγουρα προλαβαίνεις να τα κοιτάξεις... εξάλλου αν έχεις δει και λίγη εμβρυολογία δεν θα έχεις πρόβλημα γιατί δεν βάζει δύσκολες ερωτήσεις εμβρυολογίας.. και επειδή είναι η τελευταία εξεταστική που εξετάζει ίσως να είναι ευκαιρία :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

με καθησύχασες κάπως τώρα...

μακάρι να έχεις δίκιο και να μην έχουμε καμία έκπληξη. Γιατί όπως λες είναι τελευταία εξεταστική που εξετάζει ο Σιατίτσας και μετά δεν ξέρουμε πως θα είναι τα πράγματα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Δώσαμε σήμερα το μάθημα και μας περίμεναν εκπλήξεις...

... και δυστυχώς κακές εκπλήξεις... Φέτος ο κύριος Σιατίτσας σκέφτηκε να πρωτοτυπήσει και να μειώσει έτσι τα προς δίορθωση γραπτά αφού οδήγησε πολλούς στο να φύγουν πριν καν ξεκινήσουν να γράφουν.

Τα θέματα ήταν 2 σελίδες αντιστοίχισεις ( αντιστοίχιση των 1-10 με το καλύτερη ταιριαστή απάντηση απο α β γ δ ε) κάπως χωρίς λογική κατά τη γνώμη μου

και 2 ερωτήσεις ανάπτυξης.

Ο κύριος Σιατίτσας μάλιστα ανακοίνωσε πριν ξεκινήσουμε ότι για να περάσει κάποιος πρέπει να γράψει τα ανάπτυξης !!!!!!!!!!

Τα οποία ήταν

1)φάσεις ανάπτηξης του σκελετικού (όχι κακή ερώτηση αλλά όχι και να κρίνει αν θα περάσεις)

και

2)περιγράψτε τα είδη κινήσεων της κινητής πάνω στην ακίνητη αρθρική επιφάνεια!!!

(όχι δεν εννοούμε κάμψη εκταση απαγωγή κλπ.) Η απάντηση που έπρεπε να δώσουμε ήταν στροβιλισμός ολίσθηση και κύληση ή αιώρηση(!!!!!) (βλέπε σημειώσεις Σιατίτσα). Δε μου ακούγεται και πολύ ανατομίας η ερώτηση.

Γενικά τα θέματα ήταν κατα τη γνώμη μου απαράδεκτα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup

Ωχ, βλακεία γμτ emblush , το ίδιο έκανε και στα σπλάχνα την Τρίτη, έπρεπε να την ποστάρω την εεε...χμμ...εμπειρία των νέων θεμάτων/νέας έμπνευσης Σιατίσα!!! :wacko::rolleyes: Αν και στα σπλάχνα δεν είπε τπτ για το ότι είναι υποχρεωτικά τα ανάπτυξης, και μας είπε μάλιστα ότι ήθελε τηλεγραφικές απαντήσεις... :unsure:

αφού οδήγησε πολλούς στο να φύγουν πριν καν ξεκινήσουν να γράφουν.

Εξαιτίας των ανάπτυξης να υποθέσω;;; Γτ τα άλλα θα μπορούσαν να τα βάλουν και στην τύχη, αφού πήγαν που πήγαν να δώσουν... :huh:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν πειράζει. Ευτυχώς εγώ τουλάχιστον είχα ενημερωθεί για την πρωτοτυπία αυτή οπότε ήμουν κάπως προετοιμασμένος.

Εξάλλου κάτι τέτοια μαθαίνονται γρήγορα. Οι πιο πολλοί λογικά θα το ήξεραν

Εν τω μεταξύ πρόκειται για διπλή πρωτοπυπία. Όχι μόνο άλλαξε τα θέματα αλλά έδωσε και πολύ περισσότερη βάση στα ανάπτυξης. Στα σπλάχνα αν έχω καταλάβει καλά οι ερωτήσεις ήταν του τύπου "εκτός συναγωνισμού" (βλέπε Φεβρουάριο) για να πάρεις από 7 και πάνω.

Τώρα το ξεκαθάρισε ότι ισχύει το αντίστροφο.

Ναι για τα ανάπτυξης φύγανε.

Οι αντιστοιχήσεις δεν και πολύ δύσκολες αν και αρκετά παράξενες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν πειράζει. Ευτυχώς εγώ τουλάχιστον είχα ενημερωθεί για την πρωτοτυπία αυτή οπότε ήμουν κάπως προετοιμασμένος.

Εξάλλου κάτι τέτοια μαθαίνονται γρήγορα. Οι πιο πολλοί λογικά θα το ήξεραν

Εν τω μεταξύ πρόκειται για διπλή πρωτοπυπία. Όχι μόνο άλλαξε τα θέματα αλλά έδωσε και πολύ περισσότερη βάση στα ανάπτυξης. Στα σπλάχνα αν έχω καταλάβει καλά οι ερωτήσεις ήταν του τύπου "εκτός συναγωνισμού" (βλέπε Φεβρουάριο) για να πάρεις από 7 και πάνω.

Τώρα το ξεκαθάρισε ότι ισχύει το αντίστροφο.

Ναι για τα ανάπτυξης φύγανε.

Οι αντιστοιχήσεις δεν και πολύ δύσκολες αν και αρκετά παράξενες.

Και να πεις ότι δεν το έλεγα η γρουσούζα emoops ;...πρέπει να διαβάσεις απ το βιβλίο...δε σε σώζουν τώρα πια οι σημειώσεις...τα ίδια έκανε κ ο Τζανακάκης με τα γραπτά απ ότι άκουσα τώρα το Σεπτέμβρη στην ιστολογία και όπως ήταν φυσικό η πλειοψηφία πάτωσε...για 1η φορά μετά από 100 χρόνια αποφάσισε να ανανεώσει τα θέματα...τι να πεις...υπομονή και διάβασμα... :wacko:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και να πεις ότι δεν το έλεγα η γρουσούζα ;...πρέπει να διαβάσεις απ το βιβλίο...δε σε σώζουν τώρα πια οι σημειώσεις...

Οι απαντήσεις και των δύο ερωτημάτων βρισκόταν στις φωτοτυπίες που είχαν μοιραστεί (περί μυολογίας οστεολογίας και κινησιολογίας).

Οπότε ούτε το βιβλίο αρκεί (ή μάλλον τα βιβλία στο συγκεκριμένο μάθημα).

Όσο για το γρουσούζα που λες εγώ τι να πω. Συνεχώς έλεγα ότι το μόνο που δεν ήθελα να γίνει είναι να μπουν θέματα ανάπτυξης πόσο μάλλον που θα καθορίζουν το αν θα περάσεις.. Είμαι και πολύ γκαντέμης.

τα ίδια έκανε κ ο Τζανακάκης με τα γραπτά απ ότι άκουσα τώρα το Σεπτέμβρη στην ιστολογία και όπως ήταν φυσικό η πλειοψηφία πάτωσε...για 1η φορά μετά από 100 χρόνια αποφάσισε να ανανεώσει τα θέματα...τι να πεις...υπομονή και διάβασμα...

Δηλ μπήκαν στην ιστολογία θέματα ανάπτυξης???

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

τα ίδια έκανε κ ο Τζανακάκης με τα γραπτά απ ότι άκουσα τώρα το Σεπτέμβρη στην ιστολογία και όπως ήταν φυσικό η πλειοψηφία πάτωσε...για 1η φορά μετά από 100 χρόνια αποφάσισε να ανανεώσει τα θέματα...τι να πεις...υπομονή και διάβασμα...

Δηλ μπήκαν στην ιστολογία θέματα ανάπτυξης???

emsurprise

Πλάκα κάνετε;;;;;;;;;;;; Σου πέφτει που σου πέφτει λίγο βαριά η ιστολογία στο 1ο εξάμηνο και έχεις και το άγχος των 1ων σου προφορικών, τώρα και ανάπτυξης στα γραπτά;;;;;;!!!!!!!!! :blink:emlmfao

Και είναι και η χημεία πλεον ό,τι να 'ναι...(πρέπει να ξέρεις τον Gammon απέξω έχω ακούσει... :wacko:emconfused )

Και έχει πιάσει και το Σιατίτσα η δημιουργική διάθεση για συγγραφή νέων θεμάτων... :rolleyes:

Και πλέον στη νευρανατομία σου δίνουν 7 κόλλες Α4 και σου λένε "γράψε τι ξέρεις για το φλοιό"... emcolgate

Ντάξει... Αν συνεχιστεί αυτό, θα απαιτήσω στο πτυχίο μου το Π.τσ.Κ. να αναγράφεται και ως "Harvard της Μεσογείου"...! :splats: :splats: :splats::lol:

Πλέον ο τίτλος θα του ανήκει επάξια χωρίς καμία αμφιβολία....! emcolgate

Άντε, καλή αρχή στο 1ο έτος... emcolgate

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

τα ίδια έκανε κ ο Τζανακάκης με τα γραπτά απ ότι άκουσα τώρα το Σεπτέμβρη στην ιστολογία και όπως ήταν φυσικό η πλειοψηφία πάτωσε...για 1η φορά μετά από 100 χρόνια αποφάσισε να ανανεώσει τα θέματα...τι να πεις...υπομονή και διάβασμα...

Δηλ μπήκαν στην ιστολογία θέματα ανάπτυξης???

emsurprise

Πλάκα κάνετε;;;;;;;;;;;; Σου πέφτει που σου πέφτει λίγο βαριά η ιστολογία στο 1ο εξάμηνο και έχεις και το άγχος των 1ων σου προφορικών, τώρα και ανάπτυξης στα γραπτά;;;;;;!!!!!!!!! :blink:emlmfao

Και είναι και η χημεία πλεον ό,τι να 'ναι...(πρέπει να ξέρεις τον Gammon απέξω έχω ακούσει... :wacko:emconfused )

Και έχει πιάσει και το Σιατίτσα η δημιουργική διάθεση για συγγραφή νέων θεμάτων... :rolleyes:

Και πλέον στη νευρανατομία σου δίνουν 7 κόλλες Α4 και σου λένε "γράψε τι ξέρεις για το φλοιό"... emcolgate

Ντάξει... Αν συνεχιστεί αυτό, θα απαιτήσω στο πτυχίο μου το Π.τσ.Κ. να αναγράφεται και ως "Harvard της Μεσογείου"...! :splats: :splats: :splats::lol:

Πλέον ο τίτλος θα του ανήκει επάξια χωρίς καμία αμφιβολία....! emcolgate

Άντε, καλή αρχή στο 1ο έτος... emcolgate

oχι βρε...δεν έβαλε ανάπτυξης..απλά από κει που όλοι προμηθευόμασταν τα θέματα απ τον ΣΩΤΗΡΑ μας που ακούει στο όνομα: Φωτούλα ;) τώρα πια δεν είμαστε ποτέ καλυμμένοι emno ...με λίγα λόγια έβγαλε καινούρια θέματα...ολόφρεσκα...ευτυχώς προλάβαμε κ την περάσαμε στην ώρα της...

όσο για τη χημεία νομίζω είμαι απ τους καταλληλότερους να εκφέρω άποψη επί του θέματος μιας και την εχω δώσει 2 φορές...η 1η εμεπιρία ομολογώ ήταν κάτι παραπανω από τραγική...και που διάβασα όλο το Gammon τι κατάλαβα...; πήρα ένα αξιοπρεπέστατο δυαράκι...απαρηγόρητη ήμουν... :( . αν δε διαβάσεις θέματα και σ αυτόν δεν υπάρχει περίπτωση να περάσεις...και μια προσευχή πριν την εξέταση ή ακόμα καλύτερα ένα ευχέλαιο μπορεί να βοηθήσει νομίζω... :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εμείς με τη χημεία πρόπερσι ήμασταν τυχεροί. Σχεδόν όλα τα θέματα ήταν ίδια με της προηγούμενης χρονιάς! Αλλά μάλλον πλέον πρέπει να έχουν αλλάξει τα πράγματα.

Καλά ούτε συννενοημένοι να ήταν οι καθηγητές. Πολλές πρωτοτυπίες και παραξενιές τώρα τελευταία. Σπλάχνα, ιστολογία, μυοσκελετικό, νεύρα, χημεία, καθυστερημένα αποτελέσματα στη φυσ Γ... Χαμός γίνεται!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εμείς με τη χημεία πρόπερσι ήμασταν τυχεροί. Σχεδόν όλα τα θέματα ήταν ίδια με της προηγούμενης χρονιάς! Αλλά μάλλον πλέον πρέπει να έχουν αλλάξει τα πράγματα.

Καλά ούτε συννενοημένοι να ήταν οι καθηγητές. Πολλές πρωτοτυπίες και παραξενιές τώρα τελευταία. Σπλάχνα, ιστολογία, μυοσκελετικό, νεύρα, χημεία, καθυστερημένα αποτελέσματα στη φυσ Γ... Χαμός γίνεται!

Η γκαντεμιά σε όλο της το μεγαλείο...Εμ τι ψάχνεις...; και γω και εσυ στην ίδια σχολή... :lol:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τουλάχιστον οι νεοεισαχθέντες έχουν γλιτώσει το Μυρίλα (δεν ξέρω αν γράφεται έτσι το επώνυμο του αλλά τεσπα...)!

Κάτι είναι και αυτό :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ ΑΝ ΤΟΝ ΕΧΟΥΝ ΓΛΙΤΩΣΕΙ ΔΙΟΤΙ ΚΥΚΛΟΦΟΡΟΥΝ ΚΑΤΙ ΦΗΜΕΣ ΟΤΙ, ΤΩΡΑ ΠΟΥ Ο ΣΙΑΤΙΤΣΑΣ ΘΑ ΑΦΥΠΗΡΕΤΗΣΕΙ ΘΑ ΒΑΛΚΕΙ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΤΟΥ.....ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΜΕ.... :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.