Jump to content

aktinologia 2


overwhelmed

Recommended Posts

:anavwfwties: Γειας σας παίδες? Επιστροφή πισω στα γιάνννενα και κλασσικά τα γνώστά θέματα περί εξεταστικής και ημερομηνιών.... Μήπως κανείς γνωρίζει ποτε ορίστηκε η νέα ημερομηνία για την ακτινολογία 2? Γιατί απο ότι έμαθα δεν αρέσει στους ακτινολόγους η 11η Σεπτεμβρίου.Ναι οντως γρουσοθζικη ημερα αλλα για τους αμερικάνους οχι για τους ελληνες!!!!!
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

νομίζω τα έχουν βάλει 1 οκτ. χωρίς να ειμαι βέβαια και σίγουρος(μη πάρω και κανενα στο λαιμο μου :Ρ)

Καλή φαση τούμπα πάλι όλο το προγραμμά μας για διαβασμα :(

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΠΟΙΟΙ ΘΑ ΕΞΕΤΑΣΟΥΝ???ΤΙ ΡΩΤΑΝΕ ΣΥΝΗΘΩΣ?

ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΗΜΕΙΩΣΕΙΣ ΣΤΟ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ?????

:splaaaats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στην τελευταία εξεταστική δεν εξέταζε ο καθηγητής.. Τώρα απο σημειώσεις δεν ξέρω.. Εγώ προσπαθώ να διαβάσω απο διαφάνειες και να κοιτάω ότι υπάρχει στο βιβλίο για αυτές.. αλλα δυστυχώς ειναι πάααααρα πολλά στο βιβλίο:(.. Ο θεός μαζί μας γιατί ειναι ένα μάθημα το οποίο πρέπει να σου κάτσει για να το περάσεις.. Έχω ακούσει για άτομα που διάβαζαν δύο μέρες και πήραν μεγαλύτερο βαθμό απο άλλους που διάβαζαν 10.. Είδομεν και ο θεός μαζί μας....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χρειάζονται οπωσδήποτε σημειώσεις από τα μαθήματά τους. Πάντα ρωτάνε, ειδικά η Αργυροπούλου ΠΑΝΤΑ, από αυτές. Υπάρχουν στον Πάπυρο αρκετά πράγματα αλλά αν βρείτε και από κάποιον πέρυσι ακόμα καλύτερα.

Για τις CT, MRI και ακτινογραφίες που μπορεί να σας ρωτήσουν, υπάρχουν στην ακτινολογία στο νοσοκομείο 2 τεράστιες κούτες γεμάτες. Πρέπει περίπου 2 μέρες να περάσετε από εκεί κοιτώντας τις και να λέτε ο ένας στον άλλο περιγραφή.

Η εξέταση ήταν ως εξής

1. Εξετάζουν σε ομάδες των 5 και υπάρχουν 5 θέσεις μπροστά από το διαφονοσκόπιο όπου σας περιμένουν 5 εικόνες (από απλή ακτινογραφία μέχρι ERCP και αγγειογραφία τα πιο κουφά, CT, MRI, US). Συνήθως αντιστοιχούν 1-2 εικόνες σε κάθε εξεταζόμενο (πχ μπορεί να είναι μια ακτινογραφία μια αγγειογραφία, ή 2 αξονικές), εκτός αν η μία είναι με πολύ ζουμί και τους αρκεί για να καταλάβουν ότι έχετε διαβάσει. Το σχετικά ψαρωτικό είναι ότι στέκονται από πίσω και έτσι μιλάμε στο διαφανοσκόπιο ενώ οι ερωτήσεις έρχονται από το υπερπέραν, και αν γυρίσετε μπορεί να ακούσετε κανένα "μπροστά σας είναι η αξονική, τί κοιτάτε πίσω"

2. Περιγραφή απεικονιστικών ευρημάτων. Πρέπει να χρησιμοποιείτε τις ακριβείς λέξεις πχ σε CT υπάρχει εικόνα θολής υάλου και αεροβρογχόγραμμα - υπόπυκνες, υπέρπυκνες περιοχές, σε MRI Τ1, Τ2 χαμηλό ή υψηλό σήμα περιοχές, σε υπέρηχο υποηχοικές-υπερηχοικές περιοχές

3. Διαφοροδιάγνωση: εδώ κόβονται οι περισσότεροι.

Δεν αρκεί να περιγράψεις σωστά τα ευρήματα, πρέπει να δώσει ο εξεταζόμενος ΔΔ σε τί μπορεί να αντιστοιχεί πχ μια μάζα στις ωοθήκες: καρκίνο, κύστη, καλοήθη όγκο. Δεν ζητάνε κουφά πράγματα...απλά πρέπει να πείτε κάτι. Πχ μια πύκνωση σε ένα οστό τί μπορεί να είναι (μετάσταση, οστεομυελίτιδα, πρωτοπαθής όγκος), ποιοί καρκίνοι κάνουν πιο συχνά μεταστάσεις στα οστά ή πχ ποιός καρκίνος έχει όψη "φύλλων κρεμμυδιού" και άλλα τέτοια νόστιμα

4. Ερωτήσεις επί της διαφοροδιάγνωσης, πάλι ρωτάνε χοντρά πχ πώς ΔΔ κύστη και όγκο

5. Ερωτήσεις επί της τεχνικής πχ αν είναι MRI πώς γίνεται, αν είναι CT με σκιαγραφικό τί είδους σκιαγραφικό χρησιμοποιείται.

3 ερωτήσεις που θυμάμαι είναι

1. αν έχετε μάζα σε ωοθήκες ποιό θα είναι το επόμενο βήμα για να ΔΔ ανάμεσα σε καρκίνο και καλοήθη όγκο (CT με σκιαγραφικό) και ο καθηγητής είχε αλλάξει την CT και μου έδωσε μία με σκιαγραφικό και μετά συνεχίσε την εξέταση σχετικά με ΔΔ μάζα σε ωοθήκες

2. μου είχαν δείξει MRI με συγγενή εγκεφαλοπάθεια και με είχαν ρωτήσει όλες τις συγγενείς εγκεφαλοπάθειες (συγκεφαλία, έλλειψη μεσολοβίου κά) και

3. είχε ρωτήσει η Αργυροπούλου την θεωρία για την MRI. Τί σκιαγραφικό χρησιμοποιείται σε CT και πώς εγχύεται και την πορεία του σκιαγραφικού

Επειδή είχα τις σημειώσεις της οι 2 τελευταίες ερωτήσεις που φαίνονται κουφές , ήταν ουσιαστικά 2 παράγραφοι 7 γραμμών η καθεμία ενώ στο βιβλίο δεν έχει τίποτα.

Σχετικά με τις κούτες με τα διάφορα στο ακτινολογικό, τις τελευταίες 2 μέρες και ειδικά την τελευταία νύχτα, όλη νύχτα ήμασταν εκεί και λέγαμε ο ένας στον άλλο περιγραφές. Βοηθάει πολύ, αν βρείτε και καμιά καλόβολη ακτινολόγο να εφημερεύει και να σας λέει και τις διαγνώσεις ακόμα καλύτερα. Αλλά μόνο έτσι θα εξοικιωθεί το μάτι, από το βιβλίο δεν υπάρχει σχέση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χρειάζονται οπωσδήποτε σημειώσεις από τα μαθήματά τους. Πάντα ρωτάνε, ειδικά η Αργυροπούλου ΠΑΝΤΑ, από αυτές. Υπάρχουν στον Πάπυρο αρκετά πράγματα αλλά αν βρείτε και από κάποιον πέρυσι ακόμα καλύτερα.

Για τις CT, MRI και ακτινογραφίες που μπορεί να σας ρωτήσουν, υπάρχουν στην ακτινολογία στο νοσοκομείο 2 τεράστιες κούτες γεμάτες. Πρέπει περίπου 2 μέρες να περάσετε από εκεί κοιτώντας τις και να λέτε ο ένας στον άλλο περιγραφή.

Η εξέταση ήταν ως εξής

1. Απεικονιστική εικόνα

2. Περιγραφή απεικονιστικών ευρημάτων. Πρέπει να χρησιμοποιείτε τις ακριβείς λέξεις πχ σε CT υπάρχει εικόνα θολής υάλου και αεροβρογχόγραμμα - υπόπυκνες, υπέρπυκνες περιοχές, σε MRI Τ1, Τ2 χαμηλό ή υψηλό σήμα περιοχές, σε υπέρηχο υποηχοικές-υπερηχοικές περιοχές

3. Διαφοροδιάγνωση: εδώ κόβονται οι περισσότεροι. Δεν αρκεί να περιγράψεις σωστά τα ευρήματα, πρέπει να δώσει πχ σε τί μπορεί να αντιστοιχεί μια μάζα στις ωοθήκες (καρκίνο, κύστη, καλοήθη όγκο κλπ). Δεν ζητάνε κουφά πράγματα εδώ...απλά πρέπει να πείτε κάτι. Πχ μια πύκνωση σε ένα οστό τί μπορεί να είναι (μετάσταση), ποιοί καρκίνοι κάνουν πιο συχνά μεταστάσεις στα οστά.

4. Ερωτήσεις επί της διαφοροδιάγνωσης και επί της τεχνικής πχ αν είναι MRI πώς γίνεται, αν είναι CT με σκιαγραφικό τί είδους σκιαγραφικό χρησιμοποιείται, αν είναι υπέρηχος το ίδιο.

3 ερωτήσεις που θυμάμαι είναι αν πχ έχετε μάζα σε ωοθήκες μπορεί να σας ρωτήσουν ποιό θα είναι το επόμενο βήμα για να ΔΔ ανάμεσα σε καρκίνο και καλοήθη όγκο (CT με σκιαγραφικό) και ο καθηγητής είχε αλλάξει την CT και μου έδωσε μία με σκιαγραφικό και μετά συνεχίσε την εξέταση σχετικά με ΔΔ μάζα σε ωοθήκες, μου είχαν δείξει MRI με συγγενή εγκεφαλοπάθεια και με είχαν ρωτήσει όλες τις συγγενείς εγκεφαλοπάθειες (συγκεφαλία, έλλειψη μεσολοβίου κά) και είχε ρωτήσει η Αργυροπούλου την θεωρία για την MRI. Επειδή είχα τις σημειώσεις της οι 2 τελευταίες ερωτήσεις που φαίνονται κουφές , ήταν ουσιαστικά 2 παράγραφοι 7 γραμμών η καθεμία ενώ στο βιβλίο δεν έχει τίποτα.

Σχετικά με τις κούτες με τα διάφορα στο ακτινολογικό, τις τελευταίες 2 μέρες και ειδικά την τελευταία νύχτα, όλη νύχτα ήμασταν εκεί και λέγαμε ο ένας στον άλλο περιγραφές. Βοηθάει πολύ, αν βρείτε και καμιά καλόβολη ακτινολόγο να εφημερεύει και να σας λέει και τις διαγνώσεις ακόμα καλύτερα. Αλλά μόνο έτσι θα εξοικιωθεί το μάτι, από το βιβλίο δεν υπάρχει σχέση.

Γι αυτό (και) η προπτυχιακή εκπαίδευση στην Ελλάδα είναι γτπ...

Ρωτάει ο άλλος τον προπτυχιακό φοιτητή να αναγνωρίσει σε μαγνητική και να ξέρει όλες τις συγγενείς εγκεφαλοπάθειες!!!

Που μετά δε ξέρει να διαβάσει μια θώρακος στα επείγοντα δε μας πειράζει, οι συγγενείς εγκεφαλοπάθειες όμως? Πες εκεί που ξεκινάς γενική παθολογία για ειδικότητα, να έρθει ενα παιδί με έλλειψη μεσολοβίου και να μην ξέρεις να διαβάσεις την MRI που θα κάνει στα επείγοντα!

(στο UK παίζει να μην ξέρει ούτε το ένα ούτε το άλλο, αλλά σίγουρα δεν εξετάστηκε σε τέτοιες μ@λ@κίες...)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συμφωνούμε απόλυτα αλλά η Αργυροπούλου είναι νευροακτινολόγος, ειδική στις MRI και θα το ρωτήσει :P Στόχος των παιδιών είναι να περάσουν το μάθημα και πρέπει να το διαβάσουν :(

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όχι όχι μην τρομοκρατείστε! Αυτά όλα χρειάζονται για να πάρεις το 10. Για ένα 5 αρκεί να περιγράψεις καλά μία από τις 2 εικόνες και να απαντήσεις σωστά στην ΔΔ της.

Δλδ σε εμένα που είχε πέσει CT κοιλίας με την μάζα στις ωοθήκες+ΔΔ αυτό αρκούσε για το 5. Η MRI απλά η περιγραφή και η τεχνική πιστεύω ότι αρκούσαν. Τώρα το ότι έτυχε να έχω διαβάσει και την προηγούμενη νύχτα τις εγκεφαλοπάθειες ήταν ένα θαύμα ;)

Πάπυρο σημειώσεις, καλό διάβασμα 1-2 φορές και μια νύχτα στο ακτινολογικό πιστεύω ότι θα δώσουν το 5.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.