Jump to content

ΔΙΚΑΤΣΑ - ΔΟ.Α.Τ.Α.Π ... Το χρονικό της μεγάλης απάτης.


Recommended Posts

ερχεσαι ως πτυχιουχος αγγλικου πανεπιστημιου, με μεταπτυχιακο/α, με διδακτορικο και προσπαθεις να βρεις μια δουλεια στη χωρα σου. ισοτιμια εχετε, σε ρωτουν; παρακαλω; λες εσυ... ισοτιμια με το αντιστοιχο ελληνικο πτυχιο, σου απαντουν. μα τι να την κανω; αφου ειμαι αποφοιτος/η αναγνωρισμενου πανεπιστημιου χωρας-μελους της ευρωπαικης ενωσης, ξαναπαντας. λυπαμαι, σου λενε. χρειαζεται ισοτιμια.

ξεκινας λοιπον και πας στα γραφεια του ΔΙΚΑΤΣΑ (ή του ΔΟΑΤΑΠ οπως λεγεται τωρα). εκει συναντας αδιαφορους δημοσιους υπαλληλους που δεν ασχολουνται καθολου με αυτα που τους λες. συμπληρωστε μια αιτηση, πηγαινετε εκει, μετα εκει, μετα πιο περα, και παραπερα... και στο βαθος κηπος.

και οταν μαζευεις ολα τα δικαιολογητικα σου λεν' το εξης αμιμητο: "θα χρειαστουμε αυτα τα δικαιολογητικα απο το πανεπιστημιο που σπουδασατε και σε ενα χρονο θα εχετε απαντηση". ΣΕ ΠΟΣΟ;;; ΣΕ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ;;; τελικα η αγγλια σε εχει κανει να ξεχασεις το πως κυλα ο χρονος σε αυτη τη χωρα.

ναι, ενα χρονο γιατι δεν ειστε ο μονος. σοβαρα δεν ειμαι ο μονος; δεν το ξερω αυτο νομιζετε; και θα κανει ενα χρονο λοιπον η αποφαση για να μου δωσουν την ισοτιμια; οχι, θα κανει ενα χρονο να αποφασισει η επιτροπη. που σημαινει πως αν κρινει οτι πρεπει να δωσετε επιπλεον μαθηματα θα πρεπει να τα δωσετε. αν κρινει οτι πρεπει να φοιτησετε σε ελληνικο πανεπιστημιο θα πρεπει να το κανετε. σου ανεβαινει το αιμα στο κεφαλι και θες να τους βουτηξεις απο το λαιμο.

1 χρονο + οσο χρειαστει για να κανω αυτο που θα αποφασισει η επιτροπη. και το μεταπτυχιακο; ή το δινεται μαζι με το πτυχιο οποτε αναγνωριζονται ως ενα και 4ετη φοιτηση ή το δινετε ξεχωριστα και περνει αλλο τοσο χρονο. να το δωσω με το πτυχιο ως 1 ;;;; δηλαδη να θυσιασω το μεταπτυχιακο μου;

ναι. τι ναι, μωρη ηλιθια (ηθελα να της πω, αλλα δεν φταιει αυτη. τους νομους τηρει)... τι ναι, ρωταω; σας φαινεται λογικο; δυστυχως ετσι ειναι. αν εχετε και αλλο μεταπτυχιακο ή καποιο διδακτορικο τοτε... τοτε αφηστε το. δεν με νοιαζει. δεν προκειται να περιμενω 4-5 χρονια εσας.

α! μου λεει, ειναι και 100 ευρω (τοσο ηταν τοτε) το παραβολο. δηλαδη 100 ευρω το πτυχιο. αρα λεω θελετε και 200-300 ευρω... και δεν μου λετε, μιας και θα κανετε 1-2 χρονια να μου δωσετε ισοτιμια, εγω πως θα ζω μεχρι τοτε; τι δουλεια θα κανω; μπορειτε να δουλευετε ως αποφοιτος λυκειου; ως τι;;;; ως αποφοιτος λυκειου; και η συμπαθεια προς την υπαλληλο που κανει μια αχαρη δουλεια μεταμορφωθηκε σε οργη, στο να θες να της φας το λαρυγγι.

τo συμπερασμα λοιπον ηταν πως αν εχεις πτυχια, μεταπτυχιακα, διδακτορικα απο πανεπιστημια αναγνωρισμενα διεθνως για το κυρος των σπουδων τους στην ελλαδα μεχρι να παρεις την ισοτιμια θεωρεισαι αποφοιτος λυκειου. και πες οτι εχει μια λογικη αυτο για τα πανεπιστημια απο χωρες οπως της ανατολικης ευρωπης ή για επιστημες οπου ισχυουν διαφορετικες συνθηκες, οπως η νομικη. αλλα για τα αλλα;

γιατι πχ οποιος θελει να παρει πτυχιο πολιτικων επιστημων πρεπει να παρει αντιστοιχεια με το πολιτικο της νομικης και να δωσει εξετασεις σε μαθηματα νομικης; αν ηθελε να δωσει μαθηματα νομικης ΘΑ ΣΠΟΥΔΑΖΕ ΔΙΚΗΓΟΡΟΣ. γιατι ενας αποφοιτος νεωτερης παγκοσμιας ιστοριας θα πρεπει να παρει ισοτιμια απο το αρχαιολογικο-ιστορικο και να δωσει μαθηματα αρχαιων, βυζαντινης φιλολογιας κλπ (συνολο 13 μαθηματων παρακαλω - που χρειαζεται τουλαχιστον 2 χρονια το λιγοτερο για να τα περασεις);

ειναι αναγνωρισμενο απο το ελληνικο κρατος πανεπιστημιο κρατους-μελους της ευρωπαικης ενωσης; ναι. οταν πανε αποφοιτοι/ες ελληνικων πανεπιστημιων στο εξωτερικο για μεταπτυχιακες σπουδες ή για εργασια τους ζητουν ισοτιμια πτυχιου; εσεις με τι θρασσος ζητατε; τι επιπεδο πανεπιστημιων νομιζετε οτι εχετε; ποσο νταβατζηδες ειστε στο μελλον μας;

γιατι σας ενοχλει η 3ετη φοιτηση κυριοι και κυριες; τα πτυχια σας που ειναι 4ετης φοιτησης παρεχουν περισσοτερα εφοδια; δεν διδασκουν λετε υποχρεωτικα καθηγητες με διδακτορικο στα αγγλικα πανεπιστημια; ενω ας πουμε οι καθηγητες εδω εχουν ολοι διδακτορικο; η κ. παναγιωταρεα εχει; η κυρια καραμανλη σε 2 χρονια το πηρε; εχουν ολοι οι καθηγητες και ολες οι καθηγητριες στην ελλαδα, επιστημονικες δημοσιευσεις;;; οι θεσεις που δινετε σε κομματοσκυλα σας; οι καθηγητες που δεν πατουν στο μαθημα αλλα πανε οι βοηθοι τους; θελετε να μιλησουμε για τις υποδομες; εργαστηρια, κτηρια, κλπ;;;

το μαθημα με το 1 συγραμμα οταν εγω ειχα για καθε παραδοση (ποσο μαλλον για καθε εργασια) 10 + πανω βιβλια για να διαλεξω; οι καταληψεις και τα ακυρωμενα μαθηματα; οι αιωνιοι φοιτητες; το οτι αν δεν παρω σε μια εργασια τον βαθμο που θελω εχω το δικαιωμα να πω στον καθηγητη να την ξαναγραψω μεχρι να παρω τον βαθμο που επιθυμω, οταν στην αγγλια τη δινω ΜΟΝΟ 2 φορες (μια την στιγμη που εξεταζεται το μαθημα και μια τον σεπτεμβριο, αν χρειαστει να ξανα-εξεταστεις);

το πανεπιστημιο των κομματικων νεολαιων; εκεινων που πλακωνονται καθε μερα στα αμφιθεατρα; οπου ο καθε καθηγητης δινει τα θεματα στη νεολαια του κομματος που προσκειται; οπου τα κομματοσκυλα περνουν πτυχια με αριστα;

αυτα ειναι τα πανεπιστημια που μου ζητατε να παρω ισοτιμια;;; ε, οχι. ντρεπομαι να χαντακωσω το πτυχιο μου ετσι. ντρεπομαι να πω οτι περασα τοσα χρονια σπουδαζοντας για να παρω ισοτιμια με τα κωλοπτυχια σας. κανονικα εσεις πρεπει να παιρνετε ισοτιμια με τα δικα μας. 1 με 2 χρονια χρειαζεται για την ισοτιμια; αυτη ειναι η επανιδρυση του κρατους κ. καραμανλη; η γαμημενη γραφειοκρατια παραμενει παρανοικη και δυσκινητη οπως και παλια... αρχισατε ομως τις παροχες... ειναι που πλησιαζουν και εκλογες... τοσο καλα.

ΕΙΣΤΕ ΑΠΑΤΕΩΝΕΣ (που κοιτατε κατα κυριο λογο να βολεψετε τους/τις δικους/ες σας).

ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΕΛΛΑΔΑ ΣΑΣ ΚΚ. ΚΑΡΑΜΑΝΛΗ/ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ/ΚΑΙ ΛΟΙΠΟΙ;

ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΤΡΩΕΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΗΣ;

Ε ΤΟΤΕ ΝΑ ΠΑ' ΝΑ ΓΑΜΗΘΕΙ ΑΥΤΗ Η ΕΛΛΑΔΑ.

http://planitiko-xorio.blogspot.com/2007/0...og-post_25.html

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΔΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΣΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Μ Α Ζ Ι Σ Ο Υ!

απορω πως εξακολουθει να υπαρχει αυτο το σιχαμα ολων των εποχων ονοματι δικατσα δοαταπ κι αρχιδια του καραμπελα!

ΑΠΟΡΩ!

ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ ΧΡΕΙΑΖΕΣΑΙ ΤΟΝ ΕΚ ΣΑΝΤΟΡΙΝΗΣ "ΚΟΒΩ ΚΕΦΑΛΙΑ" ΝΑ ΠΑΕΙ ΝΑ ΚΟΨΕΙ ΜΕΡΙΚΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΚΟΙΤΑΣ ΚΡΕΜΑΣΜΕΝΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΦΤΥΝΕΙΣ ΚΙ ΑΠΟ ΠΑΝΩ!

ναι ειμαι αρρωστη αποκαλεστε με οπως θελετε!!!!

αυτοι που επιτρεπουν ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ να λειτουργει αυτο ΤΟ ΣΙΧΑΜΑ ΟΠΩΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ δεν ειναι σκουληκια ελεεινα ολοι τους;;;;;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

fuckitol.jpg

Μου αρέσουν πολύ αυτές οι αξιολύπητες αναρτήσεις στο μπλόγκ του κάθε πικραμένου. Δεν έχω ιδέα πως λειτουργεί το ΔΟΑΤΑΠ αλλά υποθέτω ότι είναι όπως όλοι οι άλλοι δημόσιοι φορείς, εν πάσει περιπτώσει η επιχειρηματολογία του δεν είναι ιδιαίτερα δουλεμένη ούτε και λογική (βασικά ένα συνονθύλευμα κλασσικής ελληνικής αγανάκτησης που αντί να προσπαθήσει να λύσει το πρόβλημα το επιδεινώνει, τραγελαφικών γενικεύσεων, μη ιεράρχησης προτεραιοτήτων και του τρόπου σκέψης ''εσείς είστε χειροτέροι από εμένα, όποτε εγώ είμαι αυτόματα κατάλληλος"). Βασικά στο τελευταίο τμήμα του ''ξεσπάσματός'' του απλά βγάζει ένα ωραιότατο κόμπλεξ που δεν θα το σχολιάσω καν και εν κατακλείδι αποδεικνύει ότι δεν διαφέρει ιδιαίτερα από αυτούς που κατηγορεί. Βέβαια αν ήθελα να απαντήσω με την ίδια λογική τότε θα έκανα αυτό:

http://news.bbc.co.uk/2/hi/uk_news/education/3369567.stm

http://www.guardian.co.uk/education/2004/s...ationalstudents

^^Οι Ελληναράδες στην Guardian

http://www.aa-education.com/uk-education-fake-degrees/

http://www.guardian.co.uk/education/2004/o...ereducation.uk3

http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articl.../01/2007_213772

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΜΗΝ ΕΡΧΕΣΑΙ ΕΛΛΑΔΑ ΡΕ ΜΕΓΑΛΕ , ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ ΒΑΛΚΑΝΙΑ.

ΓΙΑΤΙ ΕΦΥΓΕΣ ΑΠΟ ΑΓΓΛΙΑ?

ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΜΑΣ ΦΟΡΤΩΝΕΙΣ ΜΕ ΤΑ ΔΙΚΑ ΣΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ , ΕΜΕΙΣ ΓΡΑΨΑΜΕ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΜΠΛΟΚ ?

ΓΙΑ ΤΟ ΑΓΓΟΥΡΙ ΠΟΥ ΜΑΣ ΠΕΤΣΟΣΕ ΤΟ ΔΙΚΑΤΣΑ?

ΚΑΛΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΚΑΛΗ ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΑΙ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΞΕΡΕΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΡΩΤΑΓΕΣ?

ΤΑΣΟ ΝΟΜΙΖΩ ΟΠΩΣ ΤΑ ΑΘΗΝΑΙΚΑ ΚΑΝΑΛΙΑ ΠΟΥ ΠΡΟΧΤΕΣ ΕΠΕΖΑΝ ΘΕΜΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΖΑΡΙ ΣΤΑ ΦΑΡΣΑΛΑ , ΜΗΝ ΕΧΟΝΤΑΣ ΝΑ ΔΕΙΞΟΥΝ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ , ΕΜΕΙΝΕΣ ΑΠΟ ΦΕΚ ΚΑΙ ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ ΤΟ ΠΑΠΑΡΟ-ΜΠΛΟΚ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΑ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μου αρέσουν πολύ αυτές οι αξιολύπητες αναρτήσεις στο μπλόγκ του κάθε πικραμένου. Δεν έχω ιδέα πως λειτουργεί το ΔΟΑΤΑΠ αλλά υποθέτω

κατακαημενος εισαι εσυ που αυτοχριζεσαι κριτης των παντων ενω παραδεχεσαι οτι δεν εχεις ιδεα κιολας

βρηκες πεντε αρθρα τωρα στο νετ κι εχεις την εντυπωση οτι αντιλογησες!!!

ΑΣΧΕΤΕ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

[...]η γαμημενη γραφειοκρατια παραμενει παρανοικη και δυσκινητη οπως και παλια... [...]

Εκεί που σταματάει η λογική, αρχίζει ο στρατός...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

κατακαημενος εισαι εσυ που αυτοχριζεσαι κριτης των παντων ενω παραδεχεσαι οτι δεν εχεις ιδεα κιολας

Ελπίζω να κατανοείς (που δεν νομίζω) την διαφορά μεταξύ της κριτικής έναντι του ΔΟΑΤΑΠ και της κριτικής της άνωθεν, αξιολύπητης επιχειρηματολογίας, ανάρτησης.

βρηκες πεντε αρθρα τωρα στο νετ κι εχεις την εντυπωση οτι αντιλογησες!!!

Βρήκα 289000 αποτελέσματα στο Google με την πρόταση ''fake degrees in United Kingdom''

http://www.google.gr/search?hl=el&clie...art=10&sa=N

Βρήκα 6480 αποτελέσματα στο Google με τον όρο ''πλαστά πτυχία''.

http://www.google.gr/search?hl=el&clie...CE%B7&meta=

435 μπορούν να προκύψουν με το σύνθετο ''πλαστά πτυχία από Μεγάλη Βρετανία''

http://www.google.gr/search?hl=el&clie...CE%B7&meta=

Αναλόγα με την περίπτωση μπορώ να διευρύνω ή να μειώσω την προκύπτουσα βάση δεδομένων. Περιμένεις να αναλύσω όλα τα αποτελέσματα;

ΑΣΧΕΤΕ!

Τώρα νοιώθω πολύ προσβεβλημένος, μα πολυυυυυυ.

post scriptum: Βασικά ο χαρακτηρισμός αυτός μπορεί να αποτελεί και τιμή εφόσον έρχεται από συγκεκριμένα άτομα, όπως στην περίπτωση αυτή.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Απ'ο,τι ξέρω, ισοτιμία πτυχίου (και αντιστοιχία βαθμού - άλλο καπέλο και καθυστέρηση και αυτό) χρειάζονται για την πρόσληψη στο Δημόσιο. Δηλαδή δεν μπορείς κάνεις αίτηση στους διαγωνισμούς του ΑΣΕΠ χωρίς ισοτιμία και αντιστοιχία. Μπορείς όμως κάλλιστα να εργαστείς στον ιδιωτικό τομέα, χωρίς βεβαια να θεωρείσαι απόφοιτος Λυκείου. Εκτός κι αν έχεις το κατάλληλο δόντι, οπότε όχι ισοτιμία δεν χρειάζεται, αλλά ούτε καν πτυχίο...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ελπίζω να κατανοείς (που δεν νομίζω) την διαφορά μεταξύ της κριτικής έναντι του ΔΟΑΤΑΠ και της κριτικής της άνωθεν, αξιολύπητης επιχειρηματολογίας, ανάρτησης.

ρεεεεεε υπεροπτη ξινε ανθρωπε τον πονο του γραφει το παιδι οπως ακριβως τον εζησε τι επρεπε να γραψει δθιθυραμβικες κοινωνικοοικονομικοπολιτικοπολιτισμικες αναλυσεις βασισμενες στης παναγιας τα ματια για να εντυπωσιασει κατι τυπακια σαν τη χαρη σου;;;;;;;;;;

τον πονο του περιγραφει και τον παραλογισμο.με λογια απλα κατανοητα χωρις περιττες σαλτσες.

εσυ τι ρολο βαρας και σπευδεις μες στην ειρωνια και την επαρση να τον χαρακτηρισεις αξιολυπητο πικραμενο;;;;;;;

ενας ανθρωπος της ηλικιας σου ειναι με πτυχιο που περιγραφει το παραλογο χαος που αντιμετωπιζει,τι σε κανει εσενα να εισαι σε θεση να τον κρινεις τοσο απαξιωτικα;;;;;;το οτι δεν εχεις ιδεα τι εστι δικατσα οπως παραδεχεσαι η το οτι δε το χρειαστηκες ποτε επειδη επελεξες να δωσεις πανελληνιες κι επειδη τις περασες;;;;;;;

θα σου πω εγω τι ηταν το δικατσα για χροοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοονια και χρονια.

15- 20 ατομα το συμβουλιο του ηταν, μερικα απο τους οποιους μαλιστα ουτε πανεπιστημιακο πτυχιο δεν ειχαν.15 με 20 ατομα με ηθικη που εμπαζε απο παντου και τραπεζικους λογαριασμους που ειχαν την τιμητικη τους!!!!!!οσο ειχαν τη θεση που ειχαν τα ατομα.

το συμβουλειο αυτο ελυνε κι εδενε.οι 9 στις 10 αποφασεις που χαν να κανουν με οοοοοοοοοοοοολα αυτα τα ελληνοπουλα που σπουδαζαν εκτος ελλαδας ειχαν να κανουν με αποφασεις δικες του και λεγονταν δκατσορυθμισεις η καπως ετσι τεσπα και φυσικα δεν ηταν νομοι του κρατους.

αυτο τι σημαινε;;;;;;;;;;;;ειμαι εγω ο ταδε με τα κονε τα φραγκα ;;;;;τους βγαζω αποψε για φαγητο τους κερναω κατω απο το τραπεζι κι ενα λαγο και κανα πετραχειλι κι αιντε σε καμια βδομαδα το πολυ,η ρυθμιση που με ενδιαφερει αλλαζει και προσαρμοζεται στα θελω μου!!!!!!!! ΤΟΣΟ ΑΠΛΑ!

εμενα με ενοχλουν η με βολευουν την ταδε χρονια τα τοσα εισαγομενα πτυχια απο το ταδε μερος γιατι ο γιοκας μου αποφοιτει;!κανενα προβλημα!!!!το δικατσα ειναι εδω να σου λυσει το προβλημα!!!!!!!

γεννιεεεεεεες και γενιεςςςςςςςςς νεων ανθρωπων που εχουν σπουδασει στο εξωτερικο εχουν να κανουν με το σιχαμα αυτο τοσο πριν φυγουν οσο κι οταν επιστρεψουνν!!!!!!!!

να τελειωνεις σε αναγνωρισμενα παγκοσμιως στο αντικειμενο τους πανεπιστημια πχ η μανα μιας κολλητης μουστο macgill στον καναδα και να ρχεσαι εδω και να σου λεει το δικατσα πρεπει να παρακολουθησεις τα ταδε μαθηματα και να δωσεις τα ταδε 15 μαθηματα αν θες ισοτιμια κι αυτα να στα λεει ενα χρονο μετα την καταθεση της αιστησης σου γιατι η φαγουρα στο απ αυτο τους ειναι μεγαλη και το πολυ ξυσιμο δεν τους αφηνει στη διαρκεια του 8 ωρου να ανταπεξελθουν στις απαιτησεις της δουλειας τους .περιμενε ενα χρονο εσυ λοιπον μαλακα κι αγναντευε τ αστερια.ξερεις τι ειναι ενας χρονος ρε;;;365 μερες!!!!!!!!!!!!!!!

πες εσυ τωρα σε εναν φτασμενο τυπο που εχει αποφοιτησει και δουλευει χρονια ισως και στα καλυτεροτερα,να κατσει στο θρανιο παλι και να κατσει να διαβασει για να δωσει 15 μαθηματα ΕΛΕΟΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

φυσικα και δεν το εκανε ποτε η συγκεκριμενη μιας κι αυτη ανεφερα πανω.δουλειε στον ιδιωτικο τομεα.για το ελληνικο κρατος ομως η σπουδαγμενη στο macgill και με τη γαματη προυπηρεσια σε usa και canada ειναι αποφοιτη λυκειου!!!!!τοσο απλα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

κι εχω κι απειρα αλλα παραδειγματα κι απο ιταλια κι απο γερμανια κι απο αγγλια κι απο παντου.

ΓΙΑΤΙ ΔΕ ΜΑΣ ΕΞΗΓΟΥΝ ΒΑΣΕΙ ΠΟΙΩΝ ΚΑΝΟΝΩΝ ΚΑΙ ΚΡΙΤΗΡΙΩΝ ΚΡΙΝΕΙ ΤΟ ΔΙΚΑΤΣΑ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟ ΚΑΙ ΙΣΟΤΙΜΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΠΤΥΧΙΟΥ ΚΑΙ ΤΙ ΟΧΙ????????????????????ΠΟΙΟΙ ΤΑ ΟΡΙΣΑΝ ΑΥΤΑ ΤΑ ΚΡΙΤΗΡΙΑ?????????????το συμβουλειο του κωλου;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

ΚΑΙ ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΕΣ ΧΩΡΕΣ ΤΗΣ ΕΟΚ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΟΙ ΕΚΤΟΣ εοκ ΟΠΩΣ ΝΟΡΒΗΓΙΑ ΚΙ ΕΛΒΕτΙΑ,τι;;;; ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΜΝΕΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΑΥΤΟΜΑΤΑ ΤΑ ΠΤΥΧΙΑ ΤΗΣ ΕΟΚ;;;;;Η ΨΑΡΟΚΩΣΤΑΙΝΑ Η ΔΙΚΗ ΜΑΣ ΜΕ ΤΑ ΨΑΡΟΚΩΣΤΑΙΝΕΙΚΑ ΤΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ ΤΗΣ ΤΙ ΜΑΣ ΤΟ ΠΑΙΖΕΙ,ΜΑΡΙΑ ΑΝΤΟΥΑΝΕΤΑ;;;;;;

ΤΑ ΔΙΚΑ ΤΗΣ ΤΑ ΨΑΡΟΚΩΣΤΕΝΕΙΚΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ ΠΟΙΟΣ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΘΑ ΤΑ ΕΛΕΓΧΞΕΙ emquestion emquestion emquestion emquestion emquestion emquestion emquestion

ΦΑΝΤΑΖΕΣΤΕ ΟΛΟΙ ΕΣΕΙΣ ΠΟΥ ΦΥΓΑΤΕ ΓΙΑ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΕΞΩ,ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΟΥ ΠΗΓΑΤΕ ΝΑ ΕΙΧΑΤΕ ΝΑ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΕΤΕ ΚΑΙ ΤΟ ΠΤΥΧΙΟ ΣΑΣ ΤΟΥΤΕΣΤΙΝ ΠΑΤΕ ΓΙΑ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΣΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ Η ΣΤΗΝ ΑΓΓΛΙΑ Η ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ Η ΣΤΗ ΣΟΥΗΔΙΑ Η ΣΤΗ ΓΑΛΛΙΑ ΚΑΙ ΣΑΣ ΛΕΝΕ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΤΕ ΙΣΟΤΙΜΙΑ ΤΟΥ ΠΤΥΧΙΟΥ ΣΑΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΑΝΑΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΤΕ ΤΑ ΤΑΔΕ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΘΑ ΔΩΣΕΤΕ ΤΑ ΤΑΔΕΔΕΙΝΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΛΑΒΕΤΕ ΜΕΡΟΣ ΣΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΜΑΣ ΑΝ Η ΧΩΡΑ ΕΧΕΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΕΡΓΑΣΤΕΙΤΕ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΤΟΜΕΑ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΜΑΣ.

ΑΛΛΑ ΑΥΤΟΙ ΕΙΝΑΙ ΜΑΛΑΚΕΣ ΤΟ ΕΛΛΑΔΙΣΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΞΥΠΝΟ ΚΙ ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΜΕΧΡΙ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΑΕΙ Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ ΣΤΟΣΥ ΠΟΛΙΤΕΣ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΔΕΙΧΝΕΙ ΕΜΠΡΑΚΤΑ ΑΥΤΟ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ :splats: :splats: :splats: :splats: :splats: :splats: :splats: ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΣΕΚΑΡΕΙ ΤΟ ΑΓΓΛΙΚΟ ΓΑΛΛΙΚΟ ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΟ ΠΤΥΧΙΟ ΠΡΩΤΑ

βρηκες πεντε δεκαπεντε 20005 αρθρα τωρα εσυ στο νετ και εισαι σε θεση να αντιλογησεις.τα 5,15,20005,200005 αρθρα που λενε για τα χαλια των ελληνικων πανεπιστημιων και κυριως για τη σαπιλα του δοαταπ εν τα εψαξες;;;;;γιατι ρε αγορινα;;;επιλεκτικα ψαχνεις;;;;;;;;;;

Τώρα νοιώθω πολύ προσβεβλημένος, μα πολυυυυυυ.

post scriptum: Βασικά ο χαρακτηρισμός αυτός μπορεί να αποτελεί και τιμή εφόσον έρχεται από συγκεκριμένα άτομα, όπως στην περίπτωση αυτή.

υποθετω μετα τα οσα προσθεσα η τιμη σου και το καμαρι σου θα χουν χτυπησει ταβανι!

:antegeia:

και να σου πω και κατι;;επειδη εμενα δε με ενδιαφερουν οτα παιχνιδια εντυπωσεων ουτε εχω τιποτα προσωπικα μαζι σου,διαβασα κατι που με εξοργισε και απαντησα αντιστοιχα,αυτο ηταν,

δεν ειναι οτι σε θεωρω για τον πεοντα οπως δηλωσες εσυ για μενα με το γαντι πανω η οτι στιγμες στιγμες δε συμφωνω με τα οσα γραφεις κατα καιρους,

απλως μου την σπας απεριοριστα με το ολο σου το πανεεπιστημονικο και καλα κι ακρως ψαγμενο και καλα στυλακι που τα κοσκινιζει ολα μεσα απο ιστορικες μελετες επιστημονικα αρθρα και ο,τι σε αρθρο "υψηλης ραπτικης" <_< παιζει τελοσπαντων και τελικα μου φαινεται καταντας "ξερος"... στειρος κι αχωνευτος...

καλη η γνωση πεντε πραματων αλλα γυρνα και κοιτα γυρω σου,ακου,δες,αισθανσου,μυρισε...σκετη θεωρια κι επιστημονικοτητα αχρηστη θεωρια κι επιστηνμονικοτητα

:antegeia:

οσοι εχετε τα φεκ,τους νομους τουςευρωπαικου κοινοβουλιου κλπ παιχνιδακι ανεβαστε να δουμε κι εμεις που δεν,τι ακριβως λενε οι νομοι περι αναγνωρισης ισοτιμιας και αντιστοιχιας τιτλων σπουδων τοσο απο χωρες που ανηκουν στην εοκ οσο κι απο χωρες εκτος εοκ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

για να μην πουμε για τα φραγκα που επαιρνε τοσα χρονια αδρα το δικατσα για τις ανγνωρισεις πτυχιων μεσω εξετασεων κλπ εεεε;;;;;;

και μετα βγαινετε και κατηγορειτε τις ρουμανοβουλγαριες ολο επαρση για τους χρηματισμους κλπ

το ελληνικο κρατος μεσω του δοαταπδικατσα τι εκανε απροκαλυπτα για χρονια;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;το ιδιο δεν εκανε;;;;;;;;;;

δε λεω οτι ολοι αναγνωρισαν ετσι τα πτυχια τους,οπως ετσι ΔΕΝ πηραν κι ολοι τα πτυχια τους στις βουλγαρορουμανιες ομως!

οσοι ομως θελουν να επιλεξουν αυτο το δρομο με τεραστια ανεση το κανανε κι εκει κι εδω!!!!

στον υπουργειο εθνικης παιδειας και θρησκευματων ανηκε και ανηκει το δικατσα!!!!!!!!!συμπερασμα ο χρηματισμος εδινε κι επαιρνε στο εκπαιδευτικο συστημα στην ελλαδα !!!!!!!!!!

να μην αναφερω και χιλια δυο αλλα παραδειγματα μεσα στο ελλην πανεπιστημιο γιατι θα με λετε γραφικη παλι.

συμπερασμα βγαλτε το μοκο οσοι σπευδετε να υποτιμησετε και κοιταξτε τα χαλια της χωρας σας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

κι αν υπαρχει ανθρωπος που γνωριζει με βαση ποια κριτηρια τσεκαρει το δοαταπ ενα εισαγωμενο πτυχιο και κυριως ποιος ορισε τα κριτηρια αυτα να μας πει κι εμας να ξερουμε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν ήθελα να εμπλακώ σε ένα τέτοιο flame-war και ούτε μπορώ να απαντήσω σε όλα τα σημεία που θέτεις. Απλά κάποιες επισημάνσεις.

γεννιεεεεεεες και γενιεςςςςςςςςς νεων ανθρωπων που εχουν σπουδασει στο εξωτερικο εχουν να κανουν με το σιχαμα αυτο τοσο πριν φυγουν οσο κι οταν επιστρεψουνν!!!!!!!!

να τελειωνεις σε αναγνωρισμενα παγκοσμιως στο αντικειμενο τους πανεπιστημια πχ η μανα μιας κολλητης μουστο macgill στον καναδα και να ρχεσαι εδω και να σου λεει το δικατσα πρεπει να παρακολουθησεις τα ταδε μαθηματα και να δωσεις τα ταδε 15 μαθηματα αν θες ισοτιμια κι αυτα να στα λεει ενα χρονο μετα την καταθεση της αιστησης σου γιατι η φαγουρα στο απ αυτο τους ειναι μεγαλη και το πολυ ξυσιμο δεν τους αφηνει στη διαρκεια του 8 ωρου να ανταπεξελθουν στις απαιτησεις της δουλειας τους .περιμενε ενα χρονο εσυ λοιπον μαλακα κι αγναντευε τ αστερια.ξερεις τι ειναι ενας χρονος ρε;;;365 μερες!!!!!!!!!!!!!!!

πες εσυ τωρα σε εναν φτασμενο τυπο που εχει αποφοιτησει και δουλευει χρονια ισως και στα καλυτεροτερα,να κατσει στο θρανιο παλι και να κατσει να διαβασει για να δωσει 15 μαθηματα ΕΛΕΟΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

φυσικα και δεν το εκανε ποτε η συγκεκριμενη μιας κι αυτη ανεφερα πανω.δουλειε στον ιδιωτικο τομεα.για το ελληνικο κρατος ομως η σπουδαγμενη στο macgill και με τη γαματη προυπηρεσια σε usa και canada ειναι αποφοιτη λυκειου!!!!!τοσο απλα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

κι εχω κι απειρα αλλα παραδειγματα κι απο ιταλια κι απο γερμανια κι απο αγγλια κι απο παντου.

Μπορείς να μου εξηγήσεις γιατί κάποιος που έχει τελειώσει στο McGill, με τεράστια προϋπηρεσία, επιστρέφει στην Ελλάδα και μπαίνει σε αυτή τη διαδικασία για να πάρει, προφανώς, μια θέση στον δημόσιο τομέα;

Και επιπλέον, εφόσον ξέρει τι τον περιμένει και προφανώς χάνει το παιχνίδι, δικαιολογείται ένας απόφοιτος του McGill να φωνάζει σαν Τούρκος νταλικέρης που δεν βρίσκει τον δρόμο για την Λάρισα διότι δεν καταλαβαίνει τις πινακίδες;

ΚΑΙ ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΕΣ ΧΩΡΕΣ ΤΗΣ ΕΟΚ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΟΙ ΕΚΤΟΣ εοκ ΟΠΩΣ ΝΟΡΒΗΓΙΑ ΚΙ ΕΛΒΕτΙΑ,τι;;;; ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΜΝΕΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΑΥΤΟΜΑΤΑ ΤΑ ΠΤΥΧΙΑ ΤΗΣ ΕΟΚ;;;;;Η ΨΑΡΟΚΩΣΤΑΙΝΑ Η ΔΙΚΗ ΜΑΣ ΜΕ ΤΑ ΨΑΡΟΚΩΣΤΑΙΝΕΙΚΑ ΤΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ ΤΗΣ ΤΙ ΜΑΣ ΤΟ ΠΑΙΖΕΙ,ΜΑΡΙΑ ΑΝΤΟΥΑΝΕΤΑ;;;;;;

ΤΑ ΔΙΚΑ ΤΗΣ ΤΑ ΨΑΡΟΚΩΣΤΕΝΕΙΚΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ ΠΟΙΟΣ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΘΑ ΤΑ ΕΛΕΓΧΞΕΙ

ΦΑΝΤΑΖΕΣΤΕ ΟΛΟΙ ΕΣΕΙΣ ΠΟΥ ΦΥΓΑΤΕ ΓΙΑ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΕΞΩ,ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΟΥ ΠΗΓΑΤΕ ΝΑ ΕΙΧΑΤΕ ΝΑ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΕΤΕ ΚΑΙ ΤΟ ΠΤΥΧΙΟ ΣΑΣ ΤΟΥΤΕΣΤΙΝ ΠΑΤΕ ΓΙΑ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΣΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ Η ΣΤΗΝ ΑΓΓΛΙΑ Η ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ Η ΣΤΗ ΣΟΥΗΔΙΑ Η ΣΤΗ ΓΑΛΛΙΑ ΚΑΙ ΣΑΣ ΛΕΝΕ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΤΕ ΙΣΟΤΙΜΙΑ ΤΟΥ ΠΤΥΧΙΟΥ ΣΑΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΑΝΑΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΤΕ ΤΑ ΤΑΔΕ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΘΑ ΔΩΣΕΤΕ ΤΑ ΤΑΔΕΔΕΙΝΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΛΑΒΕΤΕ ΜΕΡΟΣ ΣΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΜΑΣ ΑΝ Η ΧΩΡΑ ΕΧΕΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΕΡΓΑΣΤΕΙΤΕ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΤΟΜΕΑ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΜΑΣ.

ΑΛΛΑ ΑΥΤΟΙ ΕΙΝΑΙ ΜΑΛΑΚΕΣ ΤΟ ΕΛΛΑΔΙΣΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΞΥΠΝΟ ΚΙ ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΜΕΧΡΙ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΑΕΙ Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ ΣΤΟΣΥ ΠΟΛΙΤΕΣ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΔΕΙΧΝΕΙ ΕΜΠΡΑΚΤΑ ΑΥΤΟ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ :splats: :splats: :splats: :splats: :splats: :splats: :splats: ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΣΕΚΑΡΕΙ ΤΟ ΑΓΓΛΙΚΟ ΓΑΛΛΙΚΟ ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΟ ΠΤΥΧΙΟ ΠΡΩΤΑ

συμπερασμα βγαλτε το μοκο οσοι σπευδετε να υποτιμησετε και κοιταξτε τα χαλια της χωρας σας.

Ωραία, το ''Ελλαδιστάν'' έτσι λειτουργεί. Εκτιμώ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ αυτούς που πήγαν και πέτυχαν στο εξωτερικό (ιδαίτερα, στην περίπτωση μας, για ειδικότητα αφού σπούδασαν στο ''Ελλαδιστάν'') και οι οποιοί συνήθως ειναι ιδιαίτερα κομψοί και μετρημένοι στα λόγια τους, όταν εκφέρουν τις απόψεις τους. Πραγματικά πρότυπα.

Από την αλλή βέβαια όντως λυπάμαι όσους έχουν αυτό το συνεχέεες κλαψούρισμα, είτε επειδή δεν έφυγαν στο εξωτερικό είτε επειδή γύρισαν στην Ελλάδα και δεν τους περίμεναν με ροδοπέταλα (παρότι είχαν πληρώσει 357387387 $ στις αγγλοσαξωνικές χώρες για να πάρουν το ρημάδι το πτυχίο). Τους ακούς παντού, σε συζητήσεις, στα τηλεοπτικά παράθυρα και τώρα και στα μπλογκς-φόρουμ. Βέβαια πως θα μπορούσαν να φύγουν από τον μέσο όρο, έτσι κ' αλλίως το 99,9 % των πολιτών βρίζει αρχικά το κράτος και μετά τον ''δίπλα'' για ότι μπορείς να φανταστείς. Μερικές φορές αναρωτιέμαι βλέποντας αυτό το τσίρκο των φωνακλάδων, όπως στην συγκεκριμένη περίπτωση, από που βγαίνουν όλοι οι φοροφυγάδες, όλοι οι επίδοξοι δημόσιοι υπάλληλοι (δηλαδή το 90% του πληθυσμού), όλοι οι λιποτάκτες, όλοι όσοι τα παίρνουν, όλοι όσοι έχουν αυθαίρετα κλπ :wacko:

Και τι κάνουν όλοι αυτοί αφού βρούν το "δίκιο" τους (τουτέστιν διορισμός κλπ); Απλώς γίνονται μέρος αυτού που βρίζουν, διότι κατα βάθος ποτέ δεν το μίσησαν ούτε και ήθελαν να αλλάξει κάτι, απλώς ήθελαν να κάνουν τα ίδια. Εξου και οι επιστροφές των ''μεγαεπιστημόνων'', η οργή, οι φωνές κλπ. άλλωστε το κράτος είναι αυτοί οι πρώην ''φωνακλάδες''.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τι λέτε, ρε παιδιά, τι λέτε;Δεν έχετε εσείς γνωστούς και συγγενείς, μαθητές που μετά βίας περνούσανε την τάξη, που είχαν σαν καραμέλα ότι θα πάνε Αγγλία για σπουδές; Που όντως πήγαν, γύρισαν χωρίς τα αγγλικά τους να ξεπέρασαν ποτέ το επίπεδο του Palso, έχοντας σπουδάσει σε σχολές επιπέδου ελληνικών ΙΕΚ, και με 5-6 μεταπτυχιακά-αφού τα'παιρνε τα γράμματα το παιδί; Από πού κι ως πού θα θεωρηθούν αυτά τα πτυχία ισότιμα αυτομάτως; Μην τρελλαθούμε τελείως! Το ότι η γραφειοκρατία σε κάθε ελληνική υπηρεσία είναι εξοργιστική ισχύει, αλλά έλεγχος πρέπει να γίνεται, πάει και τελείωσε. Ιδιαίτερα όταν πολλά από τα εν λόγω τούβλα είναι τόσο άχρηστα που μέχρι και πλάστά πτυχία φτιάχνουν! Έλεος! Α!και μην πεταχτεί καμιά Σήλια και φίλοι να πει το γνωστό κλισέ ότι δεν είναι όλοι οι απόφοιτοι εξ Αγγλίας έτσι! Προφανώς δεν είναι! Είναι όμως αρκετοί.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Προς τον Iris :

Οι γενικεύσεις σε κάνουν να χάνεις το παιχνίδι της συζήτησης.Πόσες φορές έχουμε ακούσει για επιστήμονες που επέστρεψαν στην Ελλάδα,για να προσφέρουν τις υπηρεσίες τους(και δεν το έκαναν για μια θέση στο δημόσιο,αλλά γιατί ήθελαν να βοηθήσουν τη χώρα τους)και έφυγαν τρέχοντας,λόγω του απίστευτου μπάχαλου που συνάντησαν;

Συν τοις άλλοις,διαβάζοντας κανείς αυτά που γράφεις μένει με την εντύπωση πως,τελικά,για όλα τα χάλια της κακομοίρας της Ελλάδας(από τη φοροδιαφυγή μέχρι τα αυθαίρετα)ευθύνονται οι άνθρωποι που έφυγαν στο εξωτερικό για να σπουδάσουν και γύρισαν πίσω μετά τις σπουδές.Αντίθετα,σύμφωνα με αυτά που γράφεις,όσοι σπούδασαν εδώ και έφυγαν μετά έξω είναι κάτι σαν Ανώτερη Φυλή.

Ηθικό Δίδαγμα:Μην κατηγορείς τους bloggers για το κλαψούρισμα και τη μιζέρια,γιατί στο ίδιο μήκος κύματος είσαι και εσύ.

edit:Πάω για μάσα,θα συνεχίσουμε μετά(γιατί βλέπω πως υπάρχει κόσμος που απαντάει)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παντως οι "επιστημονες που επεστρεψαν στη ελλαδα για να προσφερουν τις υπηρεσιες τους" ειναι σαφως η εξαιρεση σε σχεση με τους "μαθητες που μετα βιας περναγαν την ταξη και πηγαν αγγλια για σπουδες"...

Σαφως και θα πρεπε να βρει η Ελλαδα εναν τροπο να μη διωχνει τους πρωτους, αλλα αυτος που γραφει στο μπλογκ πιθανοτερο ειναι να ανηκει στους δευτερους...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οι γενικεύσεις σε κάνουν να χάνεις το παιχνίδι της συζήτησης.Πόσες φορές έχουμε ακούσει για επιστήμονες που επέστρεψαν στην Ελλάδα,για να προσφέρουν τις υπηρεσίες τους(και δεν το έκαναν για μια θέση στο δημόσιο,αλλά γιατί ήθελαν να βοηθήσουν τη χώρα τους)και έφυγαν τρέχοντας,λόγω του απίστευτου μπάχαλου που συνάντησαν;

Καλά, εντάξει τώρα. Σιγά μην επιστρέφουν από πατριωτισμό (δες στο πρώτο πόστ τι γράφει στο τέλος), ως γνωστών ο πατριωτισμός στην Ελλάδα έχει πεθάνει και όσοι ασκούν το σπόρ το κάνουν για όσο τους "βολεύει" στην Ελλάδα και βγάζουν το ψωμί τους (όπως ο άνωθεν) ή εφόσον ψάχνουν ψήφους.

Συν τοις άλλοις,διαβάζοντας κανείς αυτά που γράφεις μένει με την εντύπωση πως,τελικά,για όλα τα χάλια της κακομοίρας της Ελλάδας(από τη φοροδιαφυγή μέχρι τα αυθαίρετα)ευθύνονται οι άνθρωποι που έφυγαν στο εξωτερικό για να σπουδάσουν και γύρισαν πίσω μετά τις σπουδές.

Για διάβασε καλύτερα τι έγραψα. Απλώς επισήμανα ότι αυτοί είναι υποσύνολο ενός πληθυσμού που συμπεριφέρεται με απίστευτα παρόμοιο τρόπο και εξέφρασα την έκπληξη μου για την προέλευση των γνωστών κατηγοριών λαμογιών εφόσον όλοι κατηγορούν αλλήλους.

Αντίθετα,σύμφωνα με αυτά που γράφεις,όσοι σπούδασαν εδώ και έφυγαν μετά έξω είναι κάτι σαν Ανώτερη Φυλή.

Ναι, αυτό είναι σωστό αν λάβει κανείς υπ'όψιν τις ιδιαιτερότητες του να σπουδάζεις στην Ελλάδα. Είναι πολύ σημαντικό που ένα μεγαλό ποσοστό τα καταφέρνει στο εξωτερικό και μάλλον αυτοί είναι ότι πιο εκλεκτό βγαίνει από τα ελληνικά πανεπιστήμια.

Ηθικό Δίδαγμα:Μην κατηγορείς τους bloggers για το κλαψούρισμα και τη μιζέρια,γιατί στο ίδιο μήκος κύματος είσαι και εσύ.

Δεν τους κατηγορώ. Απλώς αυτοί είναι ένα τμήμα του κλαψουρίσματος και βρήκαν τον δικό τους τρόπο επικοινωνίας. Και δεν νομίζω ότι ανήκω σε αυτή τη κατηγορία διότι εγώ απλώς αναδεικνύω διάφορες πτυχές αυτής της κοινωνικής πραγματικότητας δίχως να έχω ως απώτερο σκόπο κάποιο όφελος από την διαδικασία (κάτι που χαρακτηρίζει ΠΑΝΤΑ τους κλαψιάρηδες όπως φαίνεται στην εν λόγω ανάρτηση).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλά, εντάξει τώρα. Σιγά μην επιστρέφουν από πατριωτισμό (δες στο πρώτο πόστ τι γράφει στο τέλος), ως γνωστών ο πατριωτισμός στην Ελλάδα έχει πεθάνει και όσοι ασκούν το σπόρ το κάνουν για όσο τους "βολεύει" στην Ελλάδα και βγάζουν το ψωμί τους (όπως ο άνωθεν) ή εφόσον ψάχνουν ψήφους.
Το είπα προηγουμένως και το λέω πάλι:Μη γενικεύεις.Υπάρχουν περιπτώσεις τέτοιων ανθρώπων.Επειδή,όμως,το ελληνικό Κράτος αρκείται στο να βλέπει τη χώρα να σέρνεται προς τα εμπρός,δεν ενδιαφέρεται να προσλάβει κόσμο που θα μπορούσε να την κάνει να τρέξει.
Απλώς επισήμανα ότι αυτοί είναι υποσύνολο ενός πληθυσμού που συμπεριφέρεται με απίστευτα παρόμοιο τρόπο και εξέφρασα την έκπληξη μου για την προέλευση των γνωστών κατηγοριών λαμογιών εφόσον όλοι κατηγορούν αλλήλους.
Μάλλον δεν έχεις καταλάβει πως το πρόβλημα της φοροδιαφυγής,των αυθαίρετων κ.ο.κ οφείλεται στους(ανεξέλεγκτους)ελεύθερους επαγγελματίες(ανεξάρτητα από το επάγγελμα που αυτοί ασκούν).Ο δημόσιος υπάλληλος δεν μπορεί να φοροδιαφύγει ή να φτιάξει αυθαίρετο.Διώκεται πειθαρχικά.Από την άλλη πλευρά,δεν αρνούμαι πως διάφοροι δημόσιοι υπάλληλοι δωροδοκούνται.Το ερώτημα είναι:Γιατί να τα πιάσει ο δημόσιος υπάλληλος;Υπάρχουν πολλές απαντήσεις(που κυμαίνονται από την απλή αδυναμία του να επιβιώσει με ένα μισθό,μέχρι την ύπαρξη της ακριβής γκόμενας στην οποία πρέπει να κάνει όλα τα χατήρια).Ανεξάρτητα,όμως,από την απάντηση, το συμπέρασμα που προκύπτει είναι πως υπάρχει έλλειψη ελέγχου από μέρους των ανωτάτων στελεχών του κράτους προς τους υφισταμενούς του.Τίθεται το(γνωστό)ερώτημα:Ποιος θα ελέγχει τους ελεγκτές;Απάντηση:Η δικαστική εξουσία.Όταν,όμως,αυτή η τελευταία είναι ανήμπορη(όπως αποδεικνύεται από την τροπή διαφόρων σκανδάλων),τότε μπορείς να καταλάβεις πως το μπάχαλο,για το οποίο παραπονιέσαι,διαιωνίζεται...
Ναι, αυτό είναι σωστό αν λάβει κανείς υπ'όψιν τις ιδιαιτερότητες του να σπουδάζεις στην Ελλάδα. Είναι πολύ σημαντικό που ένα μεγαλό ποσοστό τα καταφέρνει στο εξωτερικό και μάλλον αυτοί είναι ότι πιο εκλεκτό βγαίνει από τα ελληνικά πανεπιστήμια.

Σε πληροφορώ πως στο εξωτερικό τα καταφέρνουν όλοι,αρκεί να έχουν όρεξη για δουλειά.Άσε που οι κορυφαίοι επιστήμονες δεν είναι Έλληνες,αλλά Ασιάτες,Γερμανοί και Ιταλοί(ο μύθος του Έλληνα υπερ-επιστήμονα με κάνει πάντα και γελάω.Δεν έχω δει Έλληνα επιστήμονα να παίρνει Νόμπελ...)

Αυτά...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μπορείς να μου εξηγήσεις γιατί κάποιος που έχει τελειώσει στο McGill, με τεράστια προϋπηρεσία, επιστρέφει στην Ελλάδα και μπαίνει σε αυτή τη διαδικασία για να πάρει, προφανώς, μια θέση στον δημόσιο τομέα;

Και επιπλέον, εφόσον ξέρει τι τον περιμένει και προφανώς χάνει το παιχνίδι, δικαιολογείται ένας απόφοιτος του McGill να φωνάζει σαν Τούρκος νταλικέρης που δεν βρίσκει τον δρόμο για την Λάρισα διότι δεν καταλαβαίνει τις πινακίδες;

Γιατι ερωτευτηκε τον ελληναρα επιχειρηματια κι εμεινε εγκυος στη φιλη μου κι αποφασιζουν να επιστρεψουν ελλαδα οπου ο ελληναρας εχει επιχειρησεις και δε συμμαζευεται.

Η γιατι ετσι του γουσταρει ρε συ iris t,ετσι του γουσταρει να γυρισει στη χωρα που μιλανε τη μητρικη του γλωσσα,που μεγαλωσε,που ναι το σπιτι του,που ναι οι συγγενεις του οι περισσοτεροι φιλοι του κλπ

Λογαριασμο θα σου δωσει γιατι θελει να επιστρεψει;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Αντι να κρινεις τις συνθηκες τις οποιες καλειται ο καλοσπουδαγμενος να αντιμετωπισει όταν επιστρεψει να παραγει εργο στη χωρα του,εσυ κρινεις τον ιδιο γιατι επελεξε να να γυρισει;;;;;;;είναι λογικη τωρα αυτή;;;;;;

Δικαιολογειται δηλαδη το μπουρδελισταν να είναι είναι μπουρδελισταν γιατι ετσι είναι,πως το πες να δεις” Ωραία, το ''Ελλαδιστάν'' έτσι λειτουργεί” αλλα δε δικαιολογειται αυτος που πεθυμησε σπιτι φαμιλια ηλιο θαλασσα κι ελληνικα;;;;σωπα ρε φιλε!

Και η συγκεκριμενη δεν ειπα εγω ότι ειχε την τεραστια προυπηρεσια όπως ειπες,ειχε 3-4 χρονων υπηρεσια, στα καλυτεροτερα όμως,αλλα και τιποτα να μην ειχε και μονο το πτυχιο της να ειχε τι λεει αυτό;;;;;ότι είναι λαθος που επιλεγει να γυρισει σπιτι της;;;;;;;;;;;;;

Μετα κατηγορουνται για γραφικοι αυτοι που λενε ότι η ελλαδα τρωει

τα παιδια της!

Να σαι σιγουρος ότι πολλοι από τους “μεγαεπιστημονες” αυτους που επιμενεις και ειρωνευεσαι,σιγα μην κατσουν να αναγνωρισουν πτυχιο αν επιλεξουν να γυρισουν και φυσικα δε δουλευουν τελικα στο δημοσιο όπως λες αλλα σε ιδιωτικες εταιρειες και αμοιβονται και πλουσιοπαροχα ισως.

και το δημοσιο να ηταν ο στοχος τους όμως μεγεια τους με χαρα τους!!!σπουδασαν;;;;;αποφοιτησαν;;;;;;;δε θα κρινεις εσυ πως θα επιλεξουν αυτοι να ζησουν τη ζωη τους.

Και ξερεις iris t,δημοσιο δεν είναι μονο οι ταμιες στις τραπεζες και οι γραφειαδες,δημοσιο είναι και οι υπουργοι και οι καθηγητες πανεπιστημιου και πολλα πολλα αλλα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Αν δεν εχεις πτυχιο αναγνωρισμενο στη χωρα που ζεις ΠΕΡΙΟΡΙΖΕΣΑΙ μη λες μαλακιες λοιπον!ακομη και στις ιδιωτικες εταιρειες εν μερει αντιμετωπιζεις προμπς.

Οποτε ασε τις μαλακιτσες για τις εντυπωσεις,του τυπου οι μεγαεπιστημονες ερχονται για να τσιμπησουν μια θεση δημοσιουπαλληλισκου!

Το συμπερασμα είναι θες δε θες,αν στοχευεις σε δημοσια αξιωματα και μεγαλες καρεκλες το πτυχιο σου πρεπει να το αναγνωρισεις.οποτε θες δε θες θα μπεις στην πουτανα την παραλογη διαδικασια της αναγνωρισης αργα η γρηγορα καποια στιγμη.

Για κατσε σκεψου αυτά που ειπα και ξαναπαντα μας

Και να σου πω,,,εγω μπορει να φωναζω σαν τουρκος νταλικερης που παει για λαρισα και δεν ξερει τις πινακιδες αλλα εσυ που κρινεις αβιαστα με υφος καρδιναλιων,εισαι καλυτερος από μενα εχεις την εντυπωση;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Καλυτερα αγραμματος χοντρανθρωπος που ότι του κατεβει ξεστομιζει παρα παραμορφωμενος…με μια μυτη στο ταβανι κριτης ορατων τε παντων και αορατων και ξινος!τους δευτερους από παντα τους φοβομουν περισσοτερο…δε λεω ότι εισαι το δευτερο αλλα εχω μια υποννοια ότι θα μπορουσες καλλιστα να καληξεις ετσι οποτε προσεχε

Εκτιμώ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ αυτούς που πήγαν και πέτυχαν στο εξωτερικό (ιδαίτερα, στην περίπτωση μας, για ειδικότητα αφού σπούδασαν στο ''Ελλαδιστάν'') και οι οποιοί συνήθως ειναι ιδιαίτερα κομψοί και μετρημένοι στα λόγια τους, όταν εκφέρουν τις απόψεις τους. Πραγματικά πρότυπα.

Κομψοι και μετρημενοι στα λογια τους αλλα η ψυχουλα τους το ξερει !!!!!!!!!!!

Κι επειδη κι αυτή η ρημαδα η ψυχη εχει και τα ορια της την κανουν πετρα καποια στιγμη,και βαζουν Χ τελειωτικο κι επιλεγουν να μεινουν εφ ορου ζωης εξω.

Καποιοι κανουν προσπαθειες να επιστρεψουν από καιρο σε καιρο,τους απαξιωνει όμως επανειλημμενα το εντος της χωρας κατεστημενο και η λενε αντε γεια μονιμα πια κι αυτοι η επιμενουν και προσπαθουν και τελικα ισως καταφερουν και μπουν καποια στιγμη, ταυτοχρονα ομως αυτο σημαινει οτι ενσωματωνονται στα κακως κειμενα προκειμενου να επιβιωσουν και για να εχουν μια ευκαιρια να επικρατησουν τελικα εντος της χωρας.

Αν μπλεχτεις με τα πιτουρα λεει θα σ εφανε οι κοτες!!!τι περιμενεις δηλαδη,ολοι αυτοι οι πραγματικα πετυχημενοι ελληνες του εξωτερικου να γυριζουν στις δρουζες και στα παραθυρα ειδησεων (όπως κανει μεγαλο ποσοστο των εγχωριων πετυχημενων…για ψυλλου πηδημα)για να υπερασπιστουν τα δικια τους η να κρινουν τη διαφθορα των μεγαλοκυκλων κλπ;;

Εχουν τσιπα πανω τους,σεβονται τα χρονια που φαγαν στην ξενιτια την προσπαθεια και τη δουλεια τους δε λεει τοση ξεφτιλα.

Τους βλεπεις ενιοτε να γραφουν αρθρα σε καμια εφημεριδα και να λενε πως ενώ ειχαν τα προσοντα δεν πηραν τη θεση στο πανεπιστημιο η την ταδε άλλη θεση,να δες και το εκαιρετικο μπλογκ που χα αναρτησει παλιοτερα ενος καθηγητη πανεπιστημιου στις ηπα περι αναδομησης του ελληνικου πανεπιστημιου αλλα μεχρι εκει.

Το κατεστημενο είναι βαθεια ριζωμενο.οι μεμονωμενες ασυχγρονιστες ατομικες προσπαθειες είναι ανικανες να το θιξουν ποσο μαλλον να το νικησουν.

Από την αλλή βέβαια όντως λυπάμαι όσους έχουν αυτό το συνεχέεες κλαψούρισμα, είτε επειδή δεν έφυγαν στο εξωτερικό είτε επειδή γύρισαν στην Ελλάδα και δεν τους περίμεναν με ροδοπέταλα (παρότι είχαν πληρώσει 357387387 $ στις αγγλοσαξωνικές χώρες για να πάρουν το ρημάδι το πτυχίο).

Ρε συ γιατι σ αρεσει να πιανεις τα ακρα.ποιος περιμενει ροδοπεταλα;;;

Εσενα ο παραλογισμος που σου περιγραφει ο νεαρος στο μπλογκ,σου φαινεται ο,τι πιο λογικο υπαρχει;;;;;;;;;;;;

το δικατσα δηλαδη εσενα σου φαινεται ο πλεον αδεκαστος κριτης με τα πλεον ακεραια κριτηρια που κοβεται να εξυπηρετησει το ταχιστο δυνατο την κάθε αιτηση;;;;

ελεος δηλαδη μη τα λες όπως τα θες τα πραματα.

Και παψε να ειρωνευεσαι τον κάθε ανθρωπο που σνομπαρε η απετυχε να περασει τις πανελληνιες οποτε και να σπουδασει και τσαμπα!!!!!.................στα ελληνικα unies.

αληθεια ποσα φραγκα ξοδεψε ο μπαμπακας σου σε φροντιστηρια για να δωσεις πανελληνιες;;;;;;αν δεν τα σταζες στα φροντιστηρια εισαι σιγουρος ότι θα μπαινες στο τσαμπα ελληνικο σχολειο;;;;

Αμεσως να ειρωνευτεις...παρ ότι ειχαν πληρωσει 327847832743 δολλαρια σε αγγλοσαξωνικες χωρες για να παρουν το ρημαδι το πτυχιο,λες.

Το λες,λες και τα σκασαν κι εκει για να παρουν ένα πτυχιο με τη ψυχη στο στομα που δεν αξιζαν.

Κοψε κατι ρε μαγκα.

Δεν εισαι εσυ μονο που το πηρες με ανεση το πτυχιο σου.

Και στο κατω κατω η ζωη στην αθηνα με ενοικιο λιγοτερο σου βγαινει από λεσχη σε επαρχιακη πολη της αγγλιας;;;

Μη χεσω δηλαδη.διδακτρα εντος της ευρωπης με ελαχιστες εξαιρεσεις δεν παιζουν.

Τους ακούς παντού, σε συζητήσεις, στα τηλεοπτικά παράθυρα και τώρα και στα μπλογκς-φόρου.

Εγω γιατι ρε συ δεν ακου πουθενα γι αυτά τα αισχη του δικατσα και της αναξιοκρατιας του δημοσιου κι εσυ τα ακους συνεχεια;;;;;;εγω στην τιβι γιατι ολο σοουμπιζαστερες τις μιας βραδυας βλεπω και ειδησεις που παρουσιαζουν κάθε θεμα όπως ακριβως θελουν προκειμενου να εξυπηρετησουν τα συμφεροντα που εξυπηρετουν και σιγουρα δεν ενημερωνουν;μια απ τα ιδια κι οι εφημεριδες και τα περιοδικα.

Βέβαια πως θα μπορούσαν να φύγουν από τον μέσο όρο, έτσι κ' αλλίως το 99,9 % των πολιτών βρίζει αρχικά το κράτος και μετά τον ''δίπλα'' για ότι μπορείς να φανταστείς.

Ακομη και γι αυτό,ποιος φταιει ρε συ;;;;;;;οι πολιτες και μονο,μεμονωμενα ως ατομα;;;;;όπως εμαθες,ετσι θα κανεις.

Γιατι ο δανος εχει οικολογικη συνειδηση κι ο ελληνας δεν εχει;γιατι ο γερμανος εχει μαθει να σεβεται τους νομους κι ο ελληνας μαθαινει τι θα πει νομος όταν του ρχεται το προστιμο που αντιστοιχει στην παραβαση του;;;ένα σωρο γιατι.

Αν το δανακι το βαζες να μεγαλωσει στην ελλαδα ελληναρας θα γινοταν 90%.και το 10% δεν εχει να κανει με τα δανεζικα γονιδια του αλλα με την προσωπικη ευθυνη που καλειται να χει ο καθενας μας.ναι καποιοι ελαχιστοι ισως βρισκουν τη δυναμη να αντιδρασουν εν μερει αλλα κι αυτό τι λεει;;;ότι οι υπολοιποι που δεν σταθηκαν δυνατοι,είναι υπευθυνοι 100%για τα χιλια μυρια κακως κειμενα;;;

όταν η κοινωνια που ζεις λειτουργει καπως και δεχεσαι τις συνεπειες αυτου του τροπου λειτουργειας μερα νυχτα ειτε μεσω της τιβι ειτε μεσω του ραδιοφωνου και γενικως των μμε ειτε μεσω των καθημερινων εμπειριων σου στις διαφορες υπηρεσιες στο δρομο την ωρα που περπατας η οδηγεις στη βολτα σου στη δουλεια πως εσυ να βρεις τη δυναμη και την πειθαρχεια να αποτελεσεις εξαιρεση αυτου ολου του σκατοσυστηματος;;;;;;;;;;

αυτοι που εχουν τα μεγαλα χαρτια στα χερια τους αυτοι μπορουν να κανουν επιλογες που θα κανουν τη διαφορα.οι υπολοιποι απλως ακολουθουν.

θα μου πεις κατσε ρε υπαρχει και η προσωπικη ευθυνη και επιλογη .στανταρ υπαρχει και της αντιστοιχει μεγαλο ποσοστο της χαλιας καταστασης αλλα αλλα ξαναλεω όταν οι 9 είναι και πραττουν ετσι,εσυ αν θες να επιβιωσεις και να διακριθεις αναμεσα σ αυτους τους 10,πρεπει να μπεις κι εσυ στο παιχνιδι και δεν εχεις την πολυτελεια συνηθως να το παιξεις επανασταστης.

Επισης θα μπορουσες να μου πεις ότι καποτε η μαζα ο λαος εκανε τις επαναστασεις κι επαιρνε αυτά που της ανηκαν.ε τι να σου πω…δεν ξερω,θεωρω πως εχει αλλοτροιωθει τοσο το μυαλο του μεσου ελληνα από τα διαφορα καταναλωτικα και παρεμφερη χαζοπροτυπα,εχει γινει τοσο παρτακιας κι εχει μαθει τοσο να ζει υπνωτισμενος και “ευτυχισμενος”στην επιφανεια… που θεωρω σχεδον αδυνατη μια συγχρονη επανασταση προς ηθικες αξιες αξιοκρατια κλπ από ελληνες πολιτες

Μερικές φορές αναρωτιέμαι βλέποντας αυτό το τσίρκο των φωνακλάδων, όπως στην συγκεκριμένη περίπτωση, από που βγαίνουν όλοι οι φοροφυγάδες, όλοι οι επίδοξοι δημόσιοι υπάλληλοι (δηλαδή το 90% του πληθυσμού), όλοι οι λιποτάκτες, όλοι όσοι τα παίρνουν, όλοι όσοι έχουν αυθαίρετα κλπ

Εν τω μεταξυ παλι κατηγορεις τον κοσμακη…δε λεω ότι δεν εχει μεριδιο κι ο κοσμακης,εχει και μαλιστα μεγαλο αλλα το μεγαλυτερο ηθοποιο καραγκιοζη και τσιρκανρωπο δεν το βλεπω εγω στο προσωπο της τυπισσας που βγαινει και φωναζει ότι περασε ασεπ και δεν διοριστηκε ακομη η στον λαικαντζη που βγαινει καιλεει ότι ανεβασε της τιμες της μελιτζανας επειδη αυξηθηκαν τα καυσιμα κι ότι δε φταιει και καλα αυτος αλλα στο προσωπο του αβραμοπουλου που βγαινει και μιλαει δεκα ωρες με βαρυγδουπες εκφρασεις λεγοντας το απολυτο τιποτα,στα προσωπα διαφορων μεγαλοδημοσιογραφων και πολιτικων που μας δουλευουν ψιλογαζι και μας εχουν πρηξει ταρχιδια να ωρυονται στα παραθυρα και τις εφημεριδες λεγοντας τα ιδια και τα ιδια και κυριως στα προσωπα ολων εκεινων που υποτιθεται αποτελουν τον πνευματικο κοσμο της χωρας και καθονται κλεισμενοι στους κυκλους τους και κανουν φιλοσοφικες συζητησεις και αναλυουν πινακες να πουμε.δε μπορω να δεχτω ότι τα μεσα δεν τους προβαλλουν.εχουν τη δυναμη να προβληθουν και να προβαλουν εργο και αληθεια εχω την εντυπωση,απλως δεν τους ενδιαφερει.ειναι πιο βολικο προφανως να αποκαλουμαι πνευματικος ανθρωπος επειδη και μονο εχω συνηδειτοποιησει και διαβασει πεντε πραματα παραπανω από το να αγωνιζομαι κιολας γι αυτά τα πραματα

Και τι κάνουν όλοι αυτοί αφού βρούν το "δίκιο" τους (τουτέστιν διορισμός κλπ); Απλώς γίνονται μέρος αυτού που βρίζουν, διότι κατα βάθος ποτέ δεν το μίσησαν ούτε και ήθελαν να αλλάξει κάτι, απλώς ήθελαν να κάνουν τα ίδια.

Ανελυσα πανω

άλλωστε το κράτος είναι αυτοί οι πρώην ''φωνακλάδες''.

Σορι κιολας αλλα εγω για κρατος βλεπω παπανδρεου γιωργακη και καραμανλη κωστακη

Για καθηγητες στα ελληνικα πανεπιστημιακα εδρανα βλεπω παιδακια καθηγητων

Όλα αυτά τα παιδακια των μεγαλοοικογενειων δε χρειαστηκε ποτε να φωναξουν οπως το εννοεις,κυριε iris t.

για πιο λογο αλλωστε ;;;μια ζωη τα ειχαν ετοιμα όλα στο πιατο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μου τη δίνει που το λέω,αλλά συμφωνώ με αυτά που λέει η Shlia(αν και έχω πάντα ενστάσεις για το συγγραφικό ύφος της)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@drscat???????

απο τη στιγμη που μια χωρα μπαινει στην εοκ κι απ τη στιγμη που εοκ σημαινει ελευθερη μετακινηση εργατικοεπιστημονικου δυναμικου σημαινει οτι η χωρα αυτη εχει τσεακαριστει εχει ελεγχθει και πληροι καποια κριτηρια.απο τη στιγμη που μια χωρα θα μπει στην εοκ και μετα,μιση ντροπη δικη της μιση ντροπη της υπολοιπης eu ,να στο πω κι ετσι.

ΓΙΑ ΤΙ ΕΛΕΓΧΟ ΜΟΥ ΜΙΛΑΣ ΛΟΙΠΟΝ?????εφ οσον εοκ σημαινει εκτος των αλλων και ελευθερη μετακινηση εργατικου δυναμικου,σημαινει κι οτι τα πανεπιστημια της χωρας μελος που προφανως και παραγουν μεγαλο ποσοστο του εργατικου δυναμικου της,πληρουν τις προυποθεσεις.

υπαρχουν νομοι συγκεκριμενοι που τα λενε αυτα,δεν υπαροχυν;;;ανεβαστε τους ντε καποιος.κι εφοσον υπαρχουν η ελλαδα τι ερχεται να το παιξει ξαναλεω;;;μαρια αντουανετα;;;;;;

ποσο μαλλον οταν θετει ως κριτη ενα οργανο αποδεδειγμενα τοσο σαπισμενο εκ βαθρων απο χρονια.

τωρα σε ο,τι αφορα τις χωρες εκτος εοκ κατανοητο να υπαρχει ενα οργανο που τσεκαρει τι μπαινει.

αυτο το οργανο ομως 1.ξαναλεω δεν πρεπει να ναια πασιγνωστο για τος βρωμοδουλειες του,2.το οργανο αυτο ας μας πει με τι κριτηρια εξεταζει τις διαφορες αιτησεις και ποιοι καθορισαν τα κριτηρια αυτα,δε μπορει ρε φιλε να σπουδασα ιατρικη στο χαρβαρντ η αγγλικη φιλολογια στην οξφορδη και να μου λες εσυ οτι εγω πρεπει να ξανα παρακολουθησω τοσα μαθηματα και να δωσω αλλα τοσα,δε γινεται πως να το κανουμε!!!!!ξεπερναει και τα ορια επιστημονικης φαντασιας αυτο!!!και 3.το οργανο αυτο καλειται να εξυπηρετει κι οχι να μη σηκωνει ποτε τηλεφωνα κ να αναγκαζεται ο καθε πολιτης απο το διδυμοτειχο μεχρι τη γαυδο να παει αθηνα για μια ερωτηση(αντε τωρα πες ανοιξε και δικατσα θεσαλονικη παλιοτερα ομως;;)και κυριως δε μπορει σε καμια περιπτωση να σου λεει το οργανο αυτο περιμενε ενα χρονο να σου δωσουμε την πρωτη απαντηση περι της αιτησης σου.ΕΛΕΟΣ!ουτε το γιοφυρι της αρτας να φτιαχνατε δικατσουπαληλοι και καθε βραδυ να σας γκρεμιζοτανε να πουμε :splaaaats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το είπα προηγουμένως και το λέω πάλι:Μη γενικεύεις.Υπάρχουν περιπτώσεις τέτοιων ανθρώπων.Επειδή,όμως,το ελληνικό Κράτος αρκείται στο να βλέπει τη χώρα να σέρνεται προς τα εμπρός,δεν ενδιαφέρεται να προσλάβει κόσμο που θα μπορούσε να την κάνει να τρέξει.

Πόσοι είναι; Σίγουρα μια μικρή μειοψηφία την οποία δεν έχει νόημα να την συμπεριλάβουμε στη συζήτηση. Όσο για το Ελληνικό Κράτος, περιέργως έχω μια εντελώς διαφορετική άποψη καθώς καταφέρνει, έστω και σε μικρό βαθμό, να είναι πιο ποιοτικό από τους πολίτες του και θα στο αποδείξω παρακάτω.

Ξέρεις, λένε ότι η ταυτότητα ενός έθνους φαίνεται από τον χώρο που ζεί, από το πώς οδηγεί (όχι στο 90% των περιπτώσεων δεν φταίνε οι κακοί δρόμοι), από ποια συμπεριφορά έχει στην καθημερινότητα κλπ. Τα δυο τελευταία δεν θα τα σχολιάσω κάν ενώ για το πρώτο απλώς θα δώσω κάποιες φωτογραφίες.

http://www.imageshack.gr/view.php?file=ehs...35ml8s36dx7.jpg

http://img391.imageshack.us/img391/6042/se...mall800xxz9.jpg

^^Ακόμα δεν μπορώ να κατανοήσω πως υπάρχουν πολίτες που αποδέχτηκαν να ζήσουν σε αυτό το πράγμα.

Για να δούμε και το κράτος:

http://img178.imageshack.us/img178/4723/mi...corder4fgw1.jpg

^^Χαρακτηριστικό κτήριο νομίζω

http://img105.imageshack.us/img105/3299/40...e79846bbsp9.jpg

Σε πληροφορώ πως στο εξωτερικό τα καταφέρνουν όλοι,αρκεί να έχουν όρεξη για δουλειά.Άσε που οι κορυφαίοι επιστήμονες δεν είναι Έλληνες,αλλά Ασιάτες,Γερμανοί και Ιταλοί(ο μύθος του Έλληνα υπερ-επιστήμονα με κάνει πάντα και γελάω.Δεν έχω δει Έλληνα επιστήμονα να παίρνει Νόμπελ...)

Δεν καταλαβαίνω τι σχέση έχει αυτό με ότι είπα. Προφανώς αν έχεις θέληση για δουλειά και ικανότητες μπορείς να τα καταφέρεις. Ούτε μας σύγκρινα με άλλες εθνότητες αλλά απλώς είπα το αυτονόητο, ότι οι περισσότεροι που έχουν βγεί έξω μπορεί να αποτελέσουν την καλύτερη διαφήμιση για το ελληνικό πανεπιστήμιο.

Όσο για τα Νόμπελ, σίγουρα αποτελούν ένα σημαντικό βραβείο αλλά σε καμία περίπτωση δεν μπορώ να κρίνω βάσει αυτών. Ολόκληρη Τουρκία των 70 εκ πήρε το πρώτο της Νόμπελ στη δεύτερη χιλιετηρίδα. Σημαίνει κάτι αυτό για το επίπεδο των αποφοίτων της; Δεν νομίζω...

Anyway, αυτό που ήθελα να πω το είπα από το πρώτο μου μήνυμα εδώ. Τέτοιου είδους κριτική δεν βοηθάει αλλά απλώς αποδεικνύει ότι είναι μέρος του προβλήματος με τον πιο απελπιστικό τρόπο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το ελληνικό Κράτος αποτελείται από κυρίους σαν τον Ζαχόπουλο,τον Αβραμόπουλο κ.ο.κ.(μπρρρρ)

Ο μέσος Έλλην πολίτης πετάει τα σκουπίδια όπου βρει,παίρνει διακοποδάνειο,σκοτώνεται στους δρόμους,πληρώνει μια περιουσία στα σκυλάδικα,αλλά απαιτεί να έχει δωρεάν περίθαλψη...

Πρέπει να συνεχίσω;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν μπλεχτεις με τα πιτουρα λεει θα σ εφανε οι κοτες!!!τι περιμενεις δηλαδη,ολοι αυτοι οι πραγματικα πετυχημενοι ελληνες του εξωτερικου να γυριζουν στις δρουζες και στα παραθυρα ειδησεων (όπως κανει μεγαλο ποσοστο των εγχωριων πετυχημενων…για ψιλου πηδημα)για να υπερασπιστουν τα δικια τους η να κρινουν τη διαφθορα των μεγαλοκυκλων κλπ;;

Το μεγαλύτερο μέρος των Δρουζοφυτών ανήκουν στην κατηγορία που κατακρίνω.

αληθεια ποσα φραγκα ξοδεψε ο μπαμπακας σου σε φροντιστηρια για να δωσεις πανελληνιες;;;;;;αν δεν τα σταζες στα φροντιστηρια εισαι σιγουρος ότι θα μπαινες στο τσαμπα ελληνικο σχολειο;;;;

0. Έκανα ενισχυτική και δεν έχω πατήσει πότε σε φροντιστήριο/ιδιαίτερα. Οι σπουδές επίσης δεν μου έχουν κοστίσει τίποτα, όπως και στους περισσότερους-και αυτό είναι τραγικό, διότι το τζαμπέ δεν λειτουργεί για το μεγαλύτερο ποσοστό των φοιτητών. Χάνουν κάθε κίνητρο.

Δεν εισαι εσυ μονο που το πηρες με ανεση το πτυχιο σου.

Δεν έχω πάρει πτυχίο.

Εν τω μεταξυ παλι κατηγορεις τον κοσμακη…δε λεω ότι δεν εχει μεριδιο κι ο κοσμακης,εχει και μαλιστα μεγαλο αλλα το μεγαλυτερο ηθοποιο καραγκιοζη και τσιρκανρωπο δεν το βλεπω εγω στο προσωπο της τυπισσας που βγαινει και φωναζει ότι περασε ασεπ και δεν διοριστηκε ακομη

Εγώ πάλι έχω δεί άλλους που αγωνίζονται 15 χρόνια επειδή αν και κέρδισαν σε κάποιο διαγωνισμό του δημοσίου, δεν διορίστηκαν. Χρειάζεται να τους χαρακτηρίσω μήπως;

Ναι, βασικά πιστεύω ότι το μεγαλύτερο πρόβλημα βρίσκεται στην προσωπική ευθύνη των πολιτών.

Σορι κιολας αλλα εγω για κρατος βλεπω παπανδρεου γιωργακη και καραμανλη κωστακη. Για καθηγητες στα ελληνικα πανεπιστημιακα εδρανα βλεπω παιδακια καθηγητων

OK, το έχω ακούσει αυτό το επιχείρημα. Θα κάνουμε έναν γύρο από Παπαρήγα-Τσίπρα-Καρατζαφέρη για να μην μείνουν παραπονεμένοι και να συγκλίνουμε πολιτικά με τους βόρειους γείτονες μας (Βουλαρία-Σερβία). Ούτε εμένα μου αρέσει που δυο-τρείς οικογένειες κυβερνούν την χώρα για 50 χρόνια αλλά την μοναδική φορά που έσπασε αυτό για 7 χρόνια είδαμε τα εξαίσια αποτελέσματα.

Κοίταξε, εμένα δεν με ενοχλούν τα παιδάκια των καθηγητών (που δεν είναι μόνο ελληνικό φαινόμενο) που αποτελούν το 1% του προβλήματος αλλά με ενοχλεί 1) η υπάλληλος του ΙΚΑ της γειτονιάς μου που στο ένα χέρι έχει τον φραπέ και στο άλλο το τηλέφωνο με αποτέλεσμα να χρειαστείς 10 λεπτά για να κλείσεις ραντεβού 2) ο γιατρός του ΙΚΑ που αντί να έρθει στις 9:00 που μου έκλεισε το ραντεβού η προηγούμενη γλυκιά υπάλληλος, έρχεται στις 9:45. Είμαι σίγουρος ότι οι δυο αξιαγάπητες αυτές κατηγορίες δημοσίων υπαλλήλων κάποτε φώναζαν για να πάρουν την θέση που έχουν-όπως και οι εν λόγω κύριοι για τους οποίους συζητάμε- και μετά αποτελέσαν το 99% του προβλήματος. Εδώ βέβαια φταίει το Κράτος, που έπρεπε να τους είχε κόψει μαζικά τους όρχεις της μονιμότητας (πως να γίνει αυτό όμως όταν το 20% της εκλογικής βάσης είναι δημόσιοι υπάλληλοι και το μεγαλύτερο ποσοστό αυτών έπρεπε να είχε πάει στον αγύριστο;).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.