Jump to content

[συγκριση/επιλογή ειδικότητας] Φυσιατρική VS Νευρολογία


anasMZ

Recommended Posts

Γειά χαρά :)

Γενικά, μ’ενδιαφέρει πολύ το Νευρο-Μυϊκό Σύστημα, οι έννοιες του νευρομυϊκού «συντονισμού –συγχρονισμού», της «λειτουργικότητας» μιας, ας πούμε, «νευρομυϊκής μονάδας» παρά τα ενδεχόμενα ανατομικά «ελλείμματά» της, και οι μηχανισμοί «αποκατάστασης» -αυτό που λένε riabilitation...

Έχω δηλώσει, σαν «ειδικότητα», τη Νευρολογία, αλλά τελείως τυχαία, μου «μπήκε» και η ιδέα της Φυσιατρικής –μιας Ειδικότητας, που μέχρι πριν, σχεδόν αγνοούσα την ύπαρξή της…

Έχω κάποιες απορίες, γι αυτό, όποιο μέλος μπορεί, θα το παρακαλούσα πολύ να με «διαφωτίσει»…

• Ποια τα «επαγγελματικά δικαιώματα» του Φυσιάτρου, σε αντιπαραβολή με αυτά του Νευρολόγου

και κυρίως-κυρίως του Φυσικοθεραπευτή??

• Μήπως, τελικά, είναι ένας φοβερός συνδυασμός Νευρολόγου &Φυσικοθεραπευτή, μαζί??...

• Θέσεις για Φυσίατρους στα Δημόσια Νοσοκομεία, να τολμήσω να ρωτήσω??...

Άρα, αμιγώς απασχόληση στον «ιδιωτικό τομέα», όπου και αν βρείς??...

Και, «στην τελική», γιατί ο «εργοδότης» σου να μην προσλάβει αντί για Φυσίατρο, έναν Φυσικοθεραπευτή, που θα του κοστίζει λιγότερα και, σε γενικές γραμμές, τις ίδιες (σχεδόν…) υπηρεσίες θα προσφέρει??...

Κάθε σκέψη, είναι χρήσιμη…

Σας ευχαριστώ πολύ!! :rolleyes::splaaaats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για παράδειγμα

Στην σκλήρυνση κατά πλάκας…

Ο Νευρολόγος θα περιγράψει και θα επισημάνει την παθοφυσιολογία και ‘’παθοσυμπεριφορά’’ των νευρώνων που εμπλέκονται στην νόσο αυτή… και ίσως συστήσει ειδικά νευροδραστικά φάρμακα για την ενδυνάμωσή τους ή για την αποτροπή πλάκας…

Ο Φυσίατρος θα χρησιμοποιήσει ή συμπεριλάβει φυσικές μεθόδους για την όσο το δυνατό ποιοτική λειτουργιά του μυοσκελετικού συστήματος του ασθενή με αυτή την νόσο ειδικά στα πρώτα στάδια, στα οποία ακόμα υπάρχουν περιθώρια κινητικότητας…

Ο Φυσιοθεραπευτής θα χρησιμοποιήσει κατ’ εντολή του φυσιάτρου της φυσικές μεθόδους που συμπεριέλαβε ο τελευταίος, ακολουθώντας το θεραπευτικό – συντηρητικό σχήμα…

Ως εκ τούτου δεν τίθεται θέμα ‘’vs’’ μεταξύ Νευρολογίας και Φυσιατρικής διότι είναι σαν να βάζουμε σε ανταγωνισμό την Βιολογία με τη Φυσική, πράγμα που είναι άτοπο καθώς η κάθε μία εξετάζει καθαρά διακριτό τμήμα την νομοτέλειας των φαινομένων που μας περιβάλουν και ταυτόχρονα η μία διαπλέκεται με την άλλη σε πολλά κοινά σημεία – κόμβους είτε ορατούς είτε αοράτους που θα γίνουν κάποια στιγμή ορατοί..!

Υ.Γ. : Φυσικά δεν απαντάω στα ερωτήματά σου διότι δεν είμαι ο ειδικός, αλλά ίσως να έδωσα μια σχετική εικόνα της ιεραρχίας των καθηκόντων γύρω από ένα νευρολογικό θέμα… τα υπόλοιπα στους έχοντες την ειδική επί του θέματος άποψη…

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στην πράξη: ο νευρολόγος θα κάνει αυτό που λέμε "ιατρική": διάγνωση-θεραπεία

Ο φυσικοθεραπευτής θα κάνει ό,τι του γουστάρει στον ασθενή, ανεξάρτητα από ενδείξεις και οδηγίες, για να βγάλει λεφτά

Ο φυσίατρος δεν θα κάνει τίποτα επειδή πολύ απλά δεν υπάρχει σε πολλά νοσοκομεία (πχ στον Ευαγγελισμό, το μεγαλύτερο νοσοκομείο με τη δεύτερη μεγαλύτερη νευρολογική κλινική στη χώρα, φυσίατρος δεν υπάρχει-ή αν υπάρχει δεν συνεργάζεται με τους νευρολόγους)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν μενεις Αθηνα πηγαινε μια βολτα απο το Εθνικο Ιδρυμα Αποκαταστασης Αναπηρων στα Λιοσια.Εκει ειναι ισως το μονο μερος οπου θα βρεις φυσιατρους.Ρωτα και λογικα θα σου πουν οτι πρεπει να ξερεις.Παντως δεν περπαταει στο Ελλαντα γιατι δεν την ξερουν σαν ειδικοτητα.Αποδειξη οτι εισαι πτυχιουχος ιατρικης και αγνοουσες την υπαρξη της μεχρι προσφατα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και, «στην τελική», γιατί ο «εργοδότης» σου να μην προσλάβει αντί για Φυσίατρο, έναν Φυσικοθεραπευτή, που θα του κοστίζει λιγότερα και, σε γενικές γραμμές, τις ίδιες (σχεδόν…) υπηρεσίες θα προσφέρει??...

Ενώ βασικά συμφωνώ με τα παιδιά παραπάνω, δηλαδή να πας νευρολογία καλύτερα, γιατί τους φυσιάτρους δεν τους ξέρει κανείς, θα διαφωνήσω με το ότι οι φυσικοθεραπευτές παίρνουν λιγότερα. Για την ακρίβεια, όπως έχουμε καταντήσει, είμαι βέβαιη ότι οι ελάχιστοι φυσίατροι που υπάρχουν (κι όμως, ξέρω και τέτοιους και υπάρχουν όντως) θα δεκτούν να πάρουν λιγότερα και από φυσικοθεραπευτή για την ίδια δουλειά...(γιατί οι φυσικοθεραπευτές συνήθως έχουν τα δικά τους "μαγαζιά" και δεν είναι στο έλεος του κάθε κλινικάρχη).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εργάζομαι σε 1 επαρχιακή πόλη όπου υπάρχει μόνο 1 γατρός φυσικής ιατρικής και αποκατάστασης, με ιατρείο που απασχολεί και 1 φυσικοθεραπευτή σαν βοηθό για κάποιες από τις θεραπείες και τα πράγματα πηγαίνουν τόσο καλά που δεν το σκέφτεται για αναζήτηση εργασίας στο δημόσιο τομέα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ακου και μια ιστοριουλα περσινη απο μενα

ημουνα στο σαλονακι αναμονης ενος μεγαααααλου γιατρου εδω αθενς περυσι

καθοταν διπλα μου μια κυρια γυρω στα ποσα να τανε 65;;δε μπορω να υπολογισω

ηταν ετσι χοντρη και με μπαστουνι και αρκετα προβληματα υγειας απ οτι εμαθα μετα αλλα ηταν αρχονοτογυναικα και προσεγμενη μεχρι εκει που δεν παει φαινοταν ετσι κυρια της καλης κοινωνιας....μιας αλλης δεκαετιας

και που λες ηταν ΑΚΡΩΣ ομιλιτικοτατη οποτε επαληθευτηκε οντως στη συνεχεια οτι ηταν απο αρχοντοοικογενεια επαρχειας η οποια εκανε μαλιστα ενα πολυ "καλο" γαμο στην αθηνα κλπ

που λες συμπερασμα πλουσια η κυρα απο "καλο" τζακι..."καλοπαντρεμενη",πλουσια με τα κονεδια της στην υψηλη κοινωνια και δε συμμαζευεται

ε μεταξυ ολων των αλλων που ειπε εκεινη τη μερα,μιλησε και για την...ανηψια της;-δε θυμαμαι ακριβως τωρα τι της ηταν-,παντων συγγενης ετσι πολυ στενη, οταν της ειπα ειμαι ιατρικη

και μου λεει ηταν η πρωτη των πρωτων στο σχολειο αριστη φοιτητρια με μερακι και λατρεια γι αυτο που εκανε,μαλιστα δε θυμαμαι πως και τι παντως ηταν τυχερη λεει και τελειωσε και νωρις την ειδικοτητα της στην ελλαδα,η οποια ειδικοτητα αν δεν καταλαβες ακομη... ηταν ιατρικη αποκαταστασης η φυσιατρικη η οπως λεγεται τεσπα

μου λεει το λυπαμαι το παιδι

να σαι τοσα χρονια πρωτος να σαι γιατρος και

να βαρας μυγα!!!!!

στην ελλαδα λεει ο κοσμος δε ξερει τι σημαινει φυσιατρος.

πανε ολοι στους ορθοπαιδικους!

εχει τοση αγνοια λεει ο κοσμος που αν πεις ειμαι φυσιατρος θα νομιζουν οτι δεν εισαι γατρος αλλα φυσικοθεραπευτης!

οι ορθοπαιδικοι βολευονται με την κατασταση απειρως οποτε εννοειται οτι δεν παραπεμπουν σε φυσιατρους κι αντε γεια λεει!κι οτι και στα νοσοκομεια σκασιλα τους λεει τωρα να προσλαβουν φυσιατρους..πολυτελειες! στην ελλαδα ζουμε λεει

το λυπαμαι λεει το παιδι...τα λεγε ετσι καπως βαρβατα η κυρα...u see.ναι..." τη λυπαμαι!" ειπε και το βλεπες το εννοουσε!!!!μιλαμε για οικτο!!!χαχαχα :splats:

απ οτι μου πε ανοιξε ιατρειο δικο της αλλα δεν εβγαινε και νομιζω τωρα επιασε δουλεια σε κατι δημοσιο;ενα δημοσιο ιδρυμα κατι;δε θυμαμαι αριβως εχω τεραστια κενα μνημης :wacko: παντως ελεγε η θειτσα οτι το παιδι παιρνει χιλιακατι λεει τωρα ευρυδακια οπως παιρνει και η κουτση μαρια πως να βγεις λεει με ενα χιλαρικο;;;;τσαμπα τοσα χρονια σπουδων τσαμπα η πρωτια κλπ τσαμπα ολα λεει!!!χαραμιστηκαν!!!

μου λειπουν κομματια απο την ολη ιστορια δε τα θυμαμαι και πολυ καλα παντως μου καναν εντυπωση τρια πραματα στο ολο στορι

1.αν ηταν οντως τοσο πρωτη και μερακλωμενη μ αυτο που εκανε και κανει η κοπελια οσο υποστηριζε η κυρια και μαλιστα τελειωσε ειδικοτητα νωρις πως ειναι δυνατον να μην καταφερε να πιασει την καλη;δεδομενου της αποψης οτι αυτος που χει γνωση και μερακι ποτε δε χανεται αλλα τελικα διαπρεπει... :D

2.μου κανει εντυπωση οτι παρ ολα τα μεσα και τα εξω :D της πλουσιοφαμιλιας δεν καταφεραν να τη χωσουν πουθενα καλα η εστω μεσω PR της φαμιλιας κλπ να χτιστει τελικα μια καλη πελατεια στο ιδιωτικο της ιατρειο(γι αυτο αρχικα επεμεινα στην οικονομικη κατασταση....της θειτσας για να καταληξω στο οτι μου εκανε εντυπωση το οτι ενω η οικογενεια ηταν μεγαλοπαραγοντες και φραγκατοι η κοπελια απετυχε...στο να πιασει την καλη)

3.μου κανει εντυπωση επισης πως μια γιαγια η θεια μπορουσε να μιλαει με τοση πως να το πω επαρση;οχι δεν ηταν επαρση αλλα αυτο "τη λυπαμαι!!!" ηταν καπως ρε παιδι μου!!!!!και την εβλεπες το εννουσε σε φαση ωωωωωωω κακομοιρο κατακαημενο ακου χιλια ευρω το μηνα!!!!!!!!που λετε μου φανηκε ετσι παραξενο να μιλαει κανεις ετσι για ανηψι εγγονι κλπ

αλλα υποθετω οτι αυτο εχει να κανει με το χαρακτηρα της θειτσας

τεσπα

αυτα ειχα να να πω :blink::D

βοηθητικα η μη δεν ξερω

καλημερα :blink:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

α επισης να επισμανω αν και υποθετω ειναι προφανες και γνωστο οτι οσοι μπηκαν με κατατακτηριες στη σχολη μετα απο τει φυσικοθεραπειας ,φυσιατρικη θα κανουν γαι ειδικοτητα και μαλιστα οι4 απο τους5 που ξερω ειναι-ηταν ηδη διορισμενοι στο δημοσιο οποτε πτυχιο ισον αμεσα ειδικοτητα χωρς αναμονες και παπαριτσες

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.