Jump to content

Οι εξελίξεις στο εφημεριακό από τη σκοπιά ενός νομικού


Recommended Posts

πραγματικά δεν θα μπω στον κόπο να συνεχίσω ένα διάλογο που δεν οδηγεί πουθενά

απομονώνεις εκφράσεις αλλοιώνοντας το νόημα των λεγομένων μου

και πάλι καληνύχτα σου

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 53
  • Created
  • Last Reply
αλλα μονο ενας ηλιθιος θα επιβιωνε ετσι;
δεν θα τολμούσα να χαρακτηρίσω ηλιθίους τόσους συναδέλφους

και πάλι δικό σου ο χαρακτηρισμός

να σου κάνω γνωστό πως η κοπέλα μου κάνει 10-11 εφημερίες σε ένα από τα μεγαλύτερα νοσοκομεία της Αττικής και δεν θα την χαρακτήριζα ποτέ ηλιθία, αλλά άξια

λυπάμαι πολύ, αλλά πρέπει να σου πω καληνύχτα, έχω πρωινό ξύπνημα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αλλα μονο ενας ηλιθιος θα επιβιωνε ετσι;
δεν θα τολμούσα να χαρακτηρίσω ηλιθίους τόσους συναδέλφους

και πάλι δικό σου ο χαρακτηρισμός

να σου κάνω γνωστό πως η κοπέλα μου κάνει 10-11 εφημερίες σε ένα από τα μεγαλύτερα νοσοκομεία της Αττικής και δεν θα την χαρακτήριζα ποτέ ηλιθία, αλλά άξια

λυπάμαι πολύ, αλλά πρέπει να σου πω καληνύχτα, έχω πρωινό ξύπνημα

οτι και να μου πεις Θεοδωριδη δεν υπαρχει ιχνος εκτιμησης μου στο ατομο σου και ελπιζω αργα η γρηγορα να το καταλαβουν ουσιαστικα ολα τα μελη αυτου του φορουμ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

οτι και να μου πεις Θεοδωριδη δεν υπαρχει ιχνος εκτιμησης μου στο ατομο σου και ελπιζω αργα η γρηγορα να το καταλαβουν ουσιαστικα ολα τα μελη αυτου του φορουμ!
Η εμπάθειά σου επειδή πλέον δεν σου απαντάω στα π.μ. και στα διάφορα γελοία ερωτήματα σε κάνουν να χάνεις την εκτίμηση που έδειξες (και έγραψες σε παλαιότερό σου post), που εύχεσαι να ακολουθήσουν την δική σου λογική και τα υπόλοιπα μέλη του forum.

Δεν είσαι το πρώτο άτομο που συνάντησα στα δύο ιατρικά forum που συμμετέχω εδώ και ενάμιση χρόνο. Υπήρξαν και χειρότερες περιπτώσεις που ευτυχώς δεν με έκαναν να το βάλω κάτω και να συνεχίσω.

Η ευχαρίστησή μου σε όλο αυτό το διάστημα : Να μαθαίνεις πως λύθηκαν τα προβλήματα των συναδέλφων.

Η δυσαρέρκειά μου σε όλο αυτό το διάστημα : Να γνωρίζω άτομα όπως εσύ, όπου φυσάει ο άνεμος.

Τέλος, προσπαθώ να τηρήσω αυτό που ζητάω εγώ από άλλους, να μην ξεφεύγουν πολύ από το θέμα του κάθε topic αλλά δυστυχώς δεν δείχνω αυτοσυγκράτηση.

Γράψε ότι καταλαβαίνεις, πλέον δεν θα ξαναπαραθέσω μήνυμά σου ώστε να αποφύγω τα off topic post.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ρε σείς παιδιά δεν πάτε καλά...

Δεν κάνετε άλλο τίποτα εδω μέσα απο το να μαλώνετε.....

Είστε και συνάδελφοι είστε και μορφωμένοι...

Αν θέλετε ποτέ να γίνει κάτι καλό για το χώρο μας ας κάνουμε κινήσεις προς τα εμπρός ΟΛΟΙ μαζί...Με το να μαλώνετε και να βρίζεστε απλά δείχνετε οτι δεν ταιριάζετε σε ενα χώρο συζήτησης...

ΕΛΕΟΣ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βρε συνάδελφε τι κινήσεις να κάνουμε; Ακόμα κι εσείς στην Καλαμάτα σταματήσατε όπως σε όλη την Ελλάδα τις επισχέσεις μόλις έπεσε το παραδάκι.

Οπότε ξέρουν τι κάνουν στο υπουργείο......με ενός μηνός πληρωμή εφημεριών σταματούν τις κινητοποιήσεις και πάλι από την αρχή μετά.

Πλέον πληρώνουν κάτω σε εσάς ή καθυστερούν ακόμα;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βρε συνάδελφε τι κινήσεις να κάνουμε; Ακόμα κι εσείς στην Καλαμάτα σταματήσατε όπως σε όλη την Ελλάδα τις επισχέσεις μόλις έπεσε το παραδάκι.

Οπότε ξέρουν τι κάνουν στο υπουργείο......με ενός μηνός πληρωμή εφημεριών σταματούν τις κινητοποιήσεις και πάλι από την αρχή μετά.

Πλέον πληρώνουν κάτω σε εσάς ή καθυστερούν ακόμα;

Η επίσχεση σταμάτησε ακριβώς επειδή ακυρώθηκε ο λόγος που έγινε.Εφόσον ο εργοδότης σου σε πληρώνει δεν έχεις δικαίωμα να κάνεις επίσχεση,αυτό που μπορείς να κάνεις είναι απεργία.

Και βέβαια απεργία που θα αναφέρει και τα υπόλοιπα θέματα.Το θέμα των παράνομων εφημεριών,του χαμηλού μισθού κτλ.

Αν θέλετε ας συζητήσουμε για κάτι τέτοιο.Αλλα να μην τρωγόμαστε μεταξύ μας.Δε βγάζει πουθενά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν θα συμφωνήσω.Σε πολλά νοσοκομεία σταμάτησε η επίσχεση των πολύ λίγων ειδικευόμενων λόγω του ότι πληρώθηκαν τον Ιούνιο εφημερίες του Ιανουαρίου και Φεβρουαρίου.

Άρα λόγος για επίσχεση υπήρχε και υπάρχει αφού η πληρωμή των εφημεριών αργεί.

Η επίσχεση σταμάτησε και δεν πρόκειται να ξαναγίνει όσο είναι διασφαλισμένη η πληρωμή όλων των εφημεριών, ακόμα και αν αυτή είναι αργοπορημένη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αναφέρθηκα στο τι έγινε στην Καλαμάτα,όπως με ρώτησες.

Συμφωνώ οτι είναι τακτική του υπουργείου ώστε να μη μπορούμε να κάνουμε επίσχεση και συμφωνω πως τις εφημερίες πρέπει να τις πληρωνόμαστε αμέσως.

Για απεργία πανελλήνια οπου θα εκθέτουμε το υπουργείο στον κόσμο την έχεις σκεφτεί?

Φιλικά πάντα..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αναφέρθηκα στο τι έγινε στην Καλαμάτα,όπως με ρώτησες.

Συμφωνώ οτι είναι τακτική του υπουργείου ώστε να μη μπορούμε να κάνουμε επίσχεση και συμφωνω πως τις εφημερίες πρέπει να τις πληρωνόμαστε αμέσως.

Για απεργία πανελλήνια οπου θα εκθέτουμε το υπουργείο στον κόσμο την έχεις σκεφτεί?

Φιλικά πάντα..

Εγώ να σκεφτώ την απεργία; Και ο Π.Ι.Σ., ιατρικοί σύλλογοι, Ο.Ε.Ν.Γ.Ε. (φούντωσα τον palaiologos τώρα) και οι αρμόδιοι φορείς τι κάνουνε;

Να πάρω τον palaiologos και να κλείσω την Θηβών με Μικράς Ασίας; Θα τον χάσω σε κανένα κυλικείο και αυτόν και θα μείνω μόνος.

Άσε που εγώ δεν έχω και λόγο να απεργήσω, πληρώνομαι κανονικά και δεν έχω κανένα παράπονο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για λίγες ακόμα ημέρες.....

Έχεις τρελάνει όλα τα νεοσύλλεκτα κοριτσούδια στο φόρουμ που γράφουν με κεφαλαία....

Γι αυτό όταν ξαναστείλεις π.μ. να είναι με μικρά αλλιώς θα σε αποκλείσω κι εσένα.....Β.Π. εεεεεεεεεε Β.Π. :lol::lol:
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν και συμφωνώ με τα υπόλοιπα που λες, ποιά εξασφάλιση νεώτερων δικηγόρων υπάρχει; Κι εγώ έχω γνωστούς νέους δικηγόρους και ξέρω πως αμοίβονται 300-400 ευρώ όσο είναι ασκούμενοι (η απόλυτη ξεφτίλα δηλαδή) και μετά ξεκινάνε από 700 ευρώ, για 10-12 ώρες καθημερινής εργασίας, όπου λειτουργούν ως παιδιά με μηχανάκια που πάνε πέρα δώθε δικόγραφα...Εξασφάλιση είναι αυτό;

Πες τα.

Έκανα άσκηση στο ΝΣΚ, σε Υπουργείο, κοινώς άσκηση που θεωρείται ως η άσκηση υπό τις καλύτερες δυνατές συνθήκες, και έπαιρνα 450 το μήνα καθαρά με ωράριο Δευτέρα-Παρασκευή 9-2. Και έλεγα και ευχαριστώ φυσικά! To Hell.

Όσο για τη δικηγορία, δε θα σχολιάσω τπτ. Από τη μια λυπάμαι τους δικηγόρους για τις συνθήκες υπό τις οποίες εργάζονται, από την άλλη όμως ισχύει πως είναι λιγότερο κλαψομ@#$ηδες και περισσότερο ομοιογενής ως κλάδος από τους γιατρούς. Σε καμία περίπτωση όμως δεν είναι και αυτοί εξασφαλισμένοι, εκτός κι αν έχουν κάποιο δυνατό χαρτί στα χέρια τους, το οποίο πολύ απλά εξαγοράζουν.

Κοινώς: Μακριά από τη δικηγορία. It Sucks Baby. :splaaaats::splaaaats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έκανα άσκηση στο ΝΣΚ, σε Υπουργείο, κοινώς άσκηση που θεωρείται ως η άσκηση υπό τις καλύτερες δυνατές συνθήκες, και έπαιρνα 450 το μήνα καθαρά με ωράριο Δευτέρα-Παρασκευή 9-2. Και έλεγα και ευχαριστώ φυσικά! To Hell.
3 ώρες την ημέρα, 20 ημέρες το μήνα = 60 ώρες το μήνα, άρα 7,5€ την ώρα (μαθηματικός έπρεπε να πάω) τόσο δεν πάει η ώρα ούτε σε Σαββατιάτικη εφημερία emconfused

Και θες ιατρική για να πάρεις περισσότερα; :wacko:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έκανα άσκηση στο ΝΣΚ, σε Υπουργείο, κοινώς άσκηση που θεωρείται ως η άσκηση υπό τις καλύτερες δυνατές συνθήκες, και έπαιρνα 450 το μήνα καθαρά με ωράριο Δευτέρα-Παρασκευή 9-2. Και έλεγα και ευχαριστώ φυσικά! To Hell.
3 ώρες την ημέρα, 20 ημέρες το μήνα = 60 ώρες το μήνα, άρα 7,5€ την ώρα (μαθηματικός έπρεπε να πάω) τόσο δεν πάει η ώρα ούτε σε Σαββατιάτικη εφημερία emconfused

Και θες ιατρική για να πάρεις περισσότερα; :wacko:

Για την ακρίβεια είναι 5 ώρες τη μέρα, άρα 100 ώρες το μήνα, άρα 4,5 ευρώ η ώρα.

Ποιός σου είπε πως εγώ θέλω την ιατρική για να την κάνω επάγγελμά μου? Μουαχαχαχαχαχ-Τελευταία φορά που με τσέκαρα τα μυαλά μου ήταν στα καλά τους και η τσέπη μου εξακολουθούσε να κάνει σαν τρελή να γεμίσει. Οπότε δε θα πάρω, φχαριστώ. Αφήνω άλλους να θυσιάσουν τα πάντα προκειμένου να υπηρετήσουν το συνάνθρωπο. Τώρα το γτ τη θέλω την Ιατρική, είναι emofftopic

(Και την άσκηση αναγκαστικά την έκανα, μέχρι να συμπληρώσω τις 30 απαιτούμενες παραστάσεις και να αλλάξω παραστάσεις :rolleyes: -μετά εικονικά! :splaaaats: ).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για την ακρίβεια είναι 5 ώρες τη μέρα, άρα 100 ώρες το μήνα, άρα 4,5 ευρώ η ώρα.
Πάω για ύπνο, δεν διαβάζω καλά. Είδα 9-12 και όχι 9-2.

Ίδιο σκληρό ωράριο έχουμε τα δυο μας :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για την ακρίβεια είναι 5 ώρες τη μέρα, άρα 100 ώρες το μήνα, άρα 4,5 ευρώ η ώρα.
Πάω για ύπνο, δεν διαβάζω καλά. Είδα 9-12 και όχι 9-2.

Ίδιο σκληρό ωράριο έχουμε τα δυο μας :P

Εμένα μου λες? Έφτυσα αίμα μιλάμε 9-2. :P Η πλάκα ήταν ότι μου άρεσε το όλο τρέξιμο στα δικαστήρια, ένιωθα πως έκανα τη βόλτα μου.

Απορώ γτ παραπονιούνται οι γιατροί! Κάθε ασθενής είναι και μια νέα εμπειρία! :rolleyes::splaaaats:

Πάντως, ως έχων υπάρξει ασθενής, έχω να πω πως ο ασθενής έχει πάντα δίκιο.

Εγώ ας πούμε θέλω όταν με εξετάζει ένας γιατρός να μου λέει αναλυτικά βήμα προς βήμα τι μου κάνει.

Και αυτό κατά έναν περίεργο λόγο έχει προκαλέσει εκνευρισμό σε κάποιους γιατρούς, όπως στην οδοντίατρό μου όταν μου έκανε ένα σφράγισμα ή σε έναν οφθαλμίατρο όταν έκανα ένα χειρουργείο για αφαίρεση χαλαζίου. Δεν κατάλαβα ρε φίλε! Νταραβερίζεσαι με το μάτι μου και θέλω αναφορά του τι του κάνεις!

Θέλω να καταλήξω να είστε ευγενικοί με τους ασθενείς! Και να μην ψιθυρίζετε παραδίπλα! Ακούμε το κέρατό μου!! emiloveyouemiloveyou

Επίσης, εφημερεύει το νοσοκομείο και βάζουν στον ίδιο θάλαμο 5-5 τα περιστατικά. Τράβα κι ένα παραβάν ρε άτομο! Δλδ τέτοια έλλειψη τακτ?

Τεσπα, δε θα κράξω άλλο. emiloveyou:rolleyes::bloodomen:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κάθε ασθενής είναι και μια νέα εμπειρία! :rolleyes::splaaaats:Συμφωνώ μαζί σου.

Πάντως, ως έχων υπάρξει ασθενής, έχω να πω πως ο ασθενής έχει πάντα δίκιο. Και οι δικοί μου, αλλά ντρέπονται να το ζητήσουν.

Εγώ ας πούμε θέλω όταν με εξετάζει ένας γιατρός να μου λέει αναλυτικά βήμα προς βήμα τι μου κάνει.Κι εγώ του λέω, αλλά αυτός με γράφει.

Και αυτό κατά έναν περίεργο λόγο έχει προκαλέσει εκνευρισμό σε κάποιους γιατρούς, όπως στην οδοντίατρό μου όταν μου έκανε ένα σφράγισμα ή σε έναν οφθαλμίατρο όταν έκανα ένα χειρουργείο για αφαίρεση χαλαζίου. Δεν κατάλαβα ρε φίλε! Νταραβερίζεσαι με το μάτι μου και θέλω αναφορά του τι του κάνεις! Βρε εγώ του τα λέω, αυτός σου το ξαναλέω δε με δίνει σημασία.

Θέλω να καταλήξω να είστε ευγενικοί με τους ασθενείς! Και να μην ψιθυρίζετε παραδίπλα! Ακούμε το κέρατό μου!! emiloveyouemiloveyouΔε νομίζω πως ακούνε πάντα.Όλους τους κουφούς σε μένα τους στέλνουν;

Επίσης, εφημερεύει το νοσοκομείο και βάζουν στον ίδιο θάλαμο 5-5 τα περιστατικά. Τράβα κι ένα παραβάν ρε άτομο! Δλδ τέτοια έλλειψη τακτ? Εγώ τους βάζω σε διαφορετικά ψυγεία, έχω τακτ εγώ φιλαράκι, όχι, ότι και ότι.

Τεσπα, δε θα κράξω άλλο. emiloveyou:rolleyes::bloodomen:

:P
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κάθε ασθενής είναι και μια νέα εμπειρία! :rolleyes::splaaaats:Συμφωνώ μαζί σου.

Πάντως, ως έχων υπάρξει ασθενής, έχω να πω πως ο ασθενής έχει πάντα δίκιο. Και οι δικοί μου, αλλά ντρέπονται να το ζητήσουν.

Εγώ ας πούμε θέλω όταν με εξετάζει ένας γιατρός να μου λέει αναλυτικά βήμα προς βήμα τι μου κάνει.Κι εγώ του λέω, αλλά αυτός με γράφει.

Και αυτό κατά έναν περίεργο λόγο έχει προκαλέσει εκνευρισμό σε κάποιους γιατρούς, όπως στην οδοντίατρό μου όταν μου έκανε ένα σφράγισμα ή σε έναν οφθαλμίατρο όταν έκανα ένα χειρουργείο για αφαίρεση χαλαζίου. Δεν κατάλαβα ρε φίλε! Νταραβερίζεσαι με το μάτι μου και θέλω αναφορά του τι του κάνεις! Βρε εγώ του τα λέω, αυτός σου το ξαναλέω δε με δίνει σημασία.

Θέλω να καταλήξω να είστε ευγενικοί με τους ασθενείς! Και να μην ψιθυρίζετε παραδίπλα! Ακούμε το κέρατό μου!! emiloveyouemiloveyouΔε νομίζω πως ακούνε πάντα.Όλους τους κουφούς σε μένα τους στέλνουν;

Επίσης, εφημερεύει το νοσοκομείο και βάζουν στον ίδιο θάλαμο 5-5 τα περιστατικά. Τράβα κι ένα παραβάν ρε άτομο! Δλδ τέτοια έλλειψη τακτ? Εγώ τους βάζω σε διαφορετικά ψυγεία, έχω τακτ εγώ φιλαράκι, όχι, ότι και ότι.

Τεσπα, δε θα κράξω άλλο. emiloveyou:rolleyes::bloodomen:

:P

Εσύ είσαι ειδική περίπτωση!

Πάντως Τάσο θα γινόσουν καλός γιατρός! Εγώ θα σου καθόμουν για εξέταση!

Φαντάσου τώρα τη σήλια να μου χειρουργεί το μάτι και να της πω πες μου τι κάνεις. Θα μου βγάλει το μάτι, θα κάνει μια πιρουέτα λόγω του τελευταίου της κολλήματος με τις μπαλαρίνες και θα μου πει στο βγαλα-περαστικά. emiloveyou

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.