Jump to content

[σύγκριση/επιλογή ειδικότητας] νευρολογία ή οφθαλμολογία;


galenica

Recommended Posts

μ΄αρεσει τρελλά το αντικείμενο της νευρολογίας από άποψη επιστημονική κι ερευνητική όχι όμως από άποψη καθημερινής πρακτικής,η καθημερινή κλινική άσκηση δεν έχει και πολλά ρε παιδιά,έχει;;;εγώ μάλλον αφόρητα βαρετή θα την έλεγα.

από την άλλη τα μάτια...καλό μου φαίνεται,περιορισμένο το αντικείμενο οπότε μπορείς να εντρυφήσεις και να εξειδικευτείς όσο γουστάρεις,καθαρή ειδικότητα,χωρίς τρελλό stress και αρκετά προσαρμόσιμο το ωάριο στις ανάγκες και τα θέλω σου...επίσης έχεις και το χειρουργικό κομμάτι που μ΄αρέσει.

τι να κάνω;;;;;

επισημαίνω ότι δεν πρόκειται να περιμένω να ανοίξει η θέση μου εδώ,οπότε η αναμονή δεν είναι απαγορευτικός παράγοντας.

δεν ξέρω τι να κάνω.ΑΝΥ HELP?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Νευρολογία

Η εντοπιστική διάγνωση είναι συναρπαστική, όσο για τα αποτελέσματα θα εκπλαγείς απ'το πόσοι αδιάγνωστοι (πχ με μυασθένεια) ταλαιπωρούνται χρόνια, μέχρι που χειρουργούνται ξανά και ξανά χωρίς λόγο, καθηλώνονται και τελικά κυριολεκτικά σώζονται από έναν καλό νευρολόγο

Επίσης, θα είσαι και τρομερά χρήσιμος σε νοσοκομείο. Επειδή κανείς δεν έχει ιδέα από νευρολογία, όλοι θα ακούνε τι έχεις να πεις με σεβασμό (σοβαρά)

Δεν έχει πολλά???? πρέπει να έχει το ευρύτερο πεδίο νοσολογίας από κάθε άλλη ειδικότητα (εξαιρείται παθολογία, γενική ιατρική). Οι αλλεργιολόγοι και οι ενδοκρινολόγοι τι να πούνε τότε?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

βρε dude εξαρταται απο την ποιοτητα ζωης που θελεις και την καθημερινοτητα που επιθυμεις να εχεις ....! Τι ρωτανε ολοι το ενα ή τ' αλλο ή το παραλλο?

Νευρολογια ειναι θλιψη και καταθλιψη και βαρια περιστατικα, αλλα πολυ πολυ ενδιαφερουσα και ερευνητικα και σε πρακτικο επιπεδο. Αλλα προσωπικα δεν ξερω αμα θα την παλυπαλευα να βλεπω νεαρο ατομο με σκληρυνση κατα πλακας . . Τα ματια ειναι αραλικι και ξεκουραση. Μια χαρα αν θελεις να εχεις και αλλα ενδιαφεροντα και ασχολεισαι με πολλα αλλα πραγματα στη ζωη σου. Βεβαια αποψη μου ειναι οτι αμα εισαι πορωκλας και μικροβιολογος να εισαι θα βρεις να τρεξεις και να ασχοληθεις με την επιστημη! Οποτε τι ωραρια θελεις-που θελεις να δουλεψεις και τι ποιοτητα καθημερινοτητας αντεχεις? Αυτα εχουν σημασια πρωτιστως.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

νευρολογια

μου αρεσε σαν μαθημα στην σχολη με ενα εξαιρετικο συγγραμμα του καθηγητη και ολου του δεπ μακραν πολυ καλη εδρα!

ΑΛΕΞΜΑΤ ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΜΑΛΙΣΤΑ ΞΕΡΩ ΜΙΑ ΠΑΙΔΟΝΕΥΡΟΛΟΓΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΟΡΥΦΗ Κ ΟΤΙ ΛΕΕΙ ΕΙΝΑΙ ΝΤΕΦΑΚΤΟ ΕΙΝΑΙ ΑΠΙΘΑΝΗ ΤΗΝ ΘΑΥΜΑΖΩ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πάντως τα μάτια παίζουν πολύ.

Μάτια ή ακτινολογία ο ένας.

Μάτια ή νεύρα ο άλλος.

Διότι την οφθαλμολογία πολλοί την βαρέθηκαν. Το 'μεροκάματο' του οφθαλμίατρου ουδείς! :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν σκέφτεσαι να δραστηριοποιηθείς στην περιοχή της Λάρισας αλλά και γενικότερα στη Θεσσαλία.....κάνε νεύρα....

Στην ευρύτερη περιοχή μόνο ένας θα δραστηριοποιηθεί στην Οφθαλμολογία....

και το όνομα αυτού ΦΩΤΗΣ :lol: :lol: :lol:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οι αλλεργιολόγοι και οι ενδοκρινολόγοι τι να πούνε τότε?

Δεν ξέρω για τους αλλεργιολόγους, αλλά οι ενδοκρινολόγοι είναι ιδιαίτερα παρεξηγημένοι στην Ελλάδα. Ίσως επειδή η εκπαίδευσή τους δεν περιλαμβάνει όση Παθολογία περιλαμβάνει σε χώρες του εξωτερικού. Ενδοκρινολογία δεν είναι μόνο θυρεοειδής και παχυσαρκία!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

επισημαίνω ότι δεν πρόκειται να περιμένω να ανοίξει η θέση μου εδώ,οπότε η αναμονή δεν είναι απαγορευτικός παράγοντας.

Και το παλληκάρι στην Ελευσίνα θα το αφήσεις εδώ; (σόρρυ, δεν άντεξα! ) emofftopic

Λοιπόν, για να διαλέξεις ειδικότητα το θέμα είναι κυρίως πως σκέφτεσαι τη ζωή σου μετά, ειδικά αφού είσαι και γυναίκα (κάτι που μάλλον δεν πρόσεξαν οι αποπάνω).

Αν θες απλά να έχεις ένα ιατρείο, και οικογένεια και ποιότητα ζωής κλπ, όποια ειδικότητα και να κάνεις θα μάθεις τελικά 5-10 πράγματα που θα είναι η ρουτίνα σου και θα τα εφαρμόζεις στο ιατρείο.

Αν όμως θέλεις έρευνες και εξωτερικά και τα ρέστα, τότε πρέπει να βρεις και κάνεις αυτό που σε συναρπάζει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτά είναι τα fellowships της νευρολογίας στις ΗΠΑ:

Advanced Clinical Neurology, AIDS, Alzheimer's Disease, Basic Research, Behavioral Neurology, Cerebrovascular Disease/Stroke, Clinical Neurophysiology, Dementia, EEG, EMG, Epilepsy, Geriatric Neurology, Headache, Interventional Neurology, Movement Disorders, Multiple Sclerosis, Neuroepidemiology,, Neurogenetics, Neuroimaging, Neuroimmunology, Neurologic Critical Care, Neuromuscular Disorders, Neuro-Oncology, Neuro-Ophthalmology :P, Neuro-Otology, Neuropathology, Neuropharmacology, Neurorehabilitation, Neurovirology, Pain, Sleep Disorders, Spine

Έχει κλινική αρκετή η νευρολογία. Βέβαια δεν συμφωνώ απόλυτα ότι κανένας άλλος δεν ξέρει στο νοσοκομείο...συνήθως οι παθολόγοι κάνουν την πρώτη κλινική εξέταση, υποψιάζονται την διάγνωση και το στέλνουν στον νευρολόγο. Αλλά ο νευρολόγος θα παρακολουθεί τα χρόνια περιστατικά.

Τα δύο αντικείμενα μου φαίνονται πολύ μακριά το ένα με το άλλο (αν εξαιρέσεις ότι έχουν να κάνουν με αισθήσεις και τα δύο).

Η οφθαλμολογία είναι χειρουργική ειδικότητα. Δεν νομίζω η καθημερινότητά σου να είναι να υπογράφεις συνταγές και διπλώματα για μάτια. Έχουν πολλά χειρουργεία, ειδικά τώρα με τα Laser κλπ χαμός γίνεται. Δεν ασχολείσαι με τον ασθενή ως ολότητα, ασχολείσαι σε απόλυτα εξειδικευμένο (ίσως το πιο εξειδικευμένο) επίπεδο. Τον βλέπεις στα μάτια, και μπορεί να μην τον ξαναδείς και ποτέ.

ΥΓ 1 Αυτό το Blog -> http://mdsalaries.blogspot.com/ παρουσιάζει τους μέσους μισθούς και μια μικρή περιγραφή κάθε ειδικότητας στις ΗΠΑ (φυσικά δεν έχει καμία σχέση με Ελλάδα αλλά νομίζω είναι καλό να υπάρχει μια γενική ιδέα του τί συμβαίνει σε άλλες χώρες και μαζί με ερωτήσεις σε ειδικούς στην Ελλάδα να σχηματίσει κάποιος μια γνώμη)

ΥΓ 2 ενδοκρινολογία και αλλεργιολογία-Κλινική Ανοσολογία περιορισμένο πεδίο; :D Νομίζω ότι γενικά δεν έχουμε καλή πληροφόρηση για κάθε ειδικότητα στην Ελλάδα παρά το γεγονός ότι κάνουμε πάρα πολλές κλινικές στα φοιτητικά μας χρόνια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όση σχέση έχουν οι αλλεργιολόγοι με την κλινική ανοσολογία στην Ελλάδα, άλλη τόση έχω εγώ με τη λύση του κυκλοφοριακού προβλήματος στο Ουλάν Μπατόρ.

Ένα τμήμα κλινικής ανοσολογίας είχα δει ως φοιτητής (την είχαμε και υποχρεωτικό μάθημα στο 8ο) στο Ιπποκράτειο Θεσ/νικης. Παθολόγοι και Μικροβιολόγοι ήταν, άαααντε να υπήρχε και κανένας ρευματολόγος.

Το πρόβλημα της ανοσολογίας είναι ότι το πεδίο της είναι ευρύτατο και όλοι θέλουν να φάνε και λίγο. Μικροβιολόγοι το εργαστηριακό, αλλεργιολόγοι τις αλλεργίες, ρευματολόγοι τα αυτοάνοσα, παθολόγοι όλα κτλ. Εκεί συμφωνώ, αλλά ότι οι αλλεργιολόγοι έχουν ευρύ πεδίο σίγουρα διαφωνώ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτά είναι τα fellowships της νευρολογίας στις ΗΠΑ:

Advanced Clinical Neurology, AIDS, Alzheimer's Disease, Basic Research, Behavioral Neurology, Cerebrovascular Disease/Stroke, Clinical Neurophysiology, Dementia, EEG, EMG, Epilepsy, Geriatric Neurology, Headache, Interventional Neurology, Movement Disorders, Multiple Sclerosis, Neuroepidemiology,, Neurogenetics, Neuroimaging, Neuroimmunology, Neurologic Critical Care, Neuromuscular Disorders, Neuro-Oncology, Neuro-Ophthalmology :P, Neuro-Otology, Neuropathology, Neuropharmacology, Neurorehabilitation, Neurovirology, Pain, Sleep Disorders, Spine

τίποτα σε νευροψυχολογία δε βλέπω και ανησυχώ :rolleyes: υπάρχει τέτοιο πράγμα,αλήθεια;

όταν λέμε αυτά είναι τα fellowship,εννοούμε οτι αφού τελειώσει κάποιος την κυρίως ειδικότητα,ρίχνει κι ενα fellowship για να πει ότι είναι κάπου εξειδικευμένος;

πόσα είναι τα χρόνια ειδίκευσης στη Νευρολογία στις H.Π.Α.?

και τα fellowship πόσο διαρκούν πάνω-κάτω;

να υποθέσω ότι η διάρκεια τους έχει να να κάνει και με το αντικείμενο τους,σωστά;

σε ότι αφορά την Οφθαλμολογία ξέρω ότι είνα 4,σωστά suave;απ΄ότι ακούω όμως οι περισσότεροι κάνουν κι ένα fellowship.

είναι τελικά τόσο απαραίτητο το fellowship;και γιατί;

κατά μέσο όρο πόσο διαρκεί ένα fellowship στην Οφθαλμολογία;

suave και όσοι γνωρίζετε από τα αμερικανοτερτίπια...,σας ακούω με προσοχή.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

suave και όσοι γνωρίζετε από τα αμερικανοτερτίπια...,σας ακούω με προσοχή.

A, δηλαδή ακούς με προσοχή όποιον σου λέει να μεταναστεύσεις :P σαν να είναι το πιο απλό πράγμα, ενώ για τη δική μου ερώτηση δεν έχεις να πεις τίποτα;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εγω λεω να γινεις γιατρος για τα "ματια" του κοσμου . . . και να τα περνας ζωη και κοτα! :P

[ετσι ελεγε ενας οφθαλμιατρος-συγγραφεας οταν τον ρωτουσαν τι δουλεια κανει] B)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

όπως είναι εμφανές δεν την έχω ψάξει.γι΄αυτό και οι ανόητες ερωτησούλες του τύπου πόσα χρόνια είναι η Νευρολογία.

ε πριν κάτσω να τα ψάξω myself,είπα να ακούσω μερικές απόψεις και μερικές info έτοιμες,οπότε μη βαράτε αν ήταν να βαρέσετε :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εγω λεω να γινεις γιατρος για τα "ματια" του κοσμου . . . και να τα περνας ζωη και κοτα! :P

[ετσι ελεγε ενας οφθαλμιατρος-συγγραφεας οταν τον ρωτουσαν τι δουλεια κανει] B)

Φοβερό, λέω να το βάλω μότο!

emdots

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

4 χρόνια είναι και η νευρολογία και η οφθαλμολογία. Και στις δύο κάνεις πρώτα ένα χρόνο preliminary/transitional σε Internal Medicine.

Το fellowship δεν είναι απαραίτητο, με όλα αυτά μπορείς να ασχοληθείς και όταν έχεις τελειώσει μόνο την νευρολογία, αλλά αν θες να ασχοληθείς πιο πολύ με κάτι σου δίνεται η δυνατότητα.

Πχ Αν είσαι κλινικός ανοσολόγος και θες να ασχοληθείς περισσότερο με transplant immunology :P θα πας ένα χρόνο σε αντίστοιχο κέντρο.Τώρα αλλεργιολογία-κλινική ανοσολογία δλδ Immunodeficiencies, αλλεργίες, AIDS στηρίζεται κυρίως στα referrals, εκεί που δεν τα έχουν καταφέρει οι δερματολόγοι, παιδίατροι, ρευματολόγοι, λοιμωξιολόγοι τότε μπαίνει ο αλλεργιολόγος - ανοσολόγος (έχουν και καλό site) -> http://www.allergy.org.gr/

Κάτι ανάλογο κάνει και ο ενδοκρινολόγος, μπαίνει εκεί που δεν μπορεί να επέμβει ο παθολόγος, ο γυναικολόγοςμ ο παιδίατρος ή όποιος άλλος θεωρεί εαυτόν ικανό να ρυθμίσει μηχανισμούς που αν δεν τους έχεις μάθει καλά...γίνεται λίγο μπάχαλο :P

Φυσικά στην Ελλάδα αυτά όλα είναι ουτοπία, όλοι κάνουν τα πάντα, είμαστε μικρή χώρα (=αγορά) με πολύ περιορισμένες δυνατότητες και δύσκολα θα αποχωριστεί κανείς τον ασθενή του. Αλήθεια είχατε κλινική ανοσολογία ως υποχρεωτικό; Τέλειο!

Επανέρχομαι στα fellowships: Συνήθως οι Έλληνες κάνουν fellowship για να έχουν συμπληρώσει τα χρόνια ειδικότητας που χρειάζεται κάποιος για να αναγνωρίσει τον χρόνο στην Ελλάδα.

Αντιγράφω από ένα site για το τριετές πρόγραμμα σπουδών στην οφθαλμολογία http://www.kellogg.umich.edu/education/expect.html

Ophthalmology Residency Program

Clinical rotations for residents in the ophthalmology residency program are two months long and include general ophthalmology and all the subspecialties, inpatient consultation, and ophthalmic pathology. A typical day begins at 7:30 a.m. in the O.R. or in the clinic and ends with didactic lectures or Journal Club in the evening.

1st-year experience

First Year Residency

The first year emphasizes refractions, history-taking, detailed observations and descriptions of normal and abnormal states, use of specialized equipment, interpreting visual fields, scans, and films, and developing a reasoned approach to a treatment plan. First-year residents can expect to perform minor surgical procedures, laser surgery, strabismus surgery, and enucleations under direct faculty supervision, and to give local anesthesia injections. First-year residents assist on eye plastics, cornea, retina, and intraocular cases and become familiar with pre- and postoperative patient care. All residents participate in the Low Vision clinics their first year and will have assisted in the management of approximately 100 low vision patients over the course of their residency. For the first six months, first-years take back-up call every sixth night, and the second-year resident will call them in for interesting cases and to learn the ropes of taking call. Starting in January of the first year and through December of the second year, residents take at-home call every sixth night, and have another junior resident, a senior resident and an attending to help them in caring for the patients.

2nd-year experience

Second-year residents build their skill levels and perform cataract surgery, repair lacerations and globe ruptures, as well as more complicated strabismus procedures and eye plastic procedures under direct faculty supervision. Some may perform biopsies, lesion excisions, and portions of penetrating keratoplasties. It is typical for second-year residents to perform eight cataract extractions. By the end of the residency, each resident will have been first surgeon on approximately 100 cataract procedures. Second-year residents should be capable of evaluating any patient and creating a valid treatment plan.

3rd-year experience

By the end of the third year each resident will be able to deliver high quality ophthalmic care independently. Each will be able to interpret all tests and studies, make a diagnosis, initiate therapy, and perform a broad range of ophthalmic surgical procedures on both routine and complicated cases. Third-year residents perform all types of surgical procedures under direct faculty supervision. After they have gained extensive experience with common procedures, these are performed in the O.R. with the faculty member assisting the resident. They are the primary surgeons for all ocular trauma. Third-year residents also participate in pathologic examination of globes.

Τα fellowships της οφθαλμό

- External Eye Disease and Cornea Fellowship

- Glaucoma Fellowship

- Ophthalmic Pathology Fellowship

- Pediatric Ophthalmology and Strabismus Fellowship

- Plastics and Reconstructive Surgery Ophthalmology Fellowship

- Retinal Disease Surgery Fellowship

Κι αυτό είναι το πρόγραμμα ειδικότητας νευρολογίας στην Mayo όπου μπορείς να δεις τί περιλαμβάνει η εκπαίδευση σε αυτή την ειδικότητα -> http://www.mayo.edu/msgme/neurology-jax-curriculum.html

Δεν ξέρω πού βρήκες ειδικότητα και δεν θα χρειαστεί να περιμένεις, πάντως ως γενική πληροφορία η οφθαλμολογία είναι απαγορευτική για ΗΠΑ ενώ αντίθετα για νευρολογία είναι μεγάλη ζήτηση και εύκολη σχετικά να βρεις θέση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup από εμπειρίες συμφοιτητών, συναδέλφων κτλ η Οφθαλμολογία είναι ΔΙΕΘΝΩΣ πολύ δύσκολη στο να βρεις θέση.
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@ Suave: Μωρε είχαμε υποχρεωτικό, εμένα μου άρεσε πάρα πολύ επειδή μάθαινες λίγα και καλά πράγματα, μικρό βιβλίο και ενδιαφέροντα μαθήματα. Επειδή όμως δεν ζούμε σε παραμύθι, οι εξετάσεις ήταν άλλο θέμα. Αν δεν το περνούσες με την 1η τότε μάλλον θα το περνούσες με την 6η-7η (χωρίς υπερβολές). Μέχρι που υπάρχει στο φεησμπουκ γκρουπ από απελπισμένους φοιτητές και είναι κρίμα που η αυστηρότητα στη διόρθωση (όχι στην επιλογή θεμάτων) κάποιων καθηγητών κατέστρεψε τηε φήμη ενός πολύ πολύ χρήσιμου μαθήματος.

σόρι για το οφ τοπικ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μ΄αρεσει τρελλά το αντικείμενο της νευρολογίας από άποψη επιστημονική κι ερευνητική όχι όμως από άποψη καθημερινής πρακτικής,η καθημερινή κλινική άσκηση δεν έχει και πολλά ρε παιδιά,έχει;;;εγώ μάλλον αφόρητα βαρετή θα την έλεγα.

από την άλλη τα μάτια...καλό μου φαίνεται,περιορισμένο το αντικείμενο οπότε μπορείς να εντρυφήσεις και να εξειδικευτείς όσο γουστάρεις,καθαρή ειδικότητα,χωρίς τρελλό stress και αρκετά προσαρμόσιμο το ωάριο στις ανάγκες και τα θέλω σου...επίσης έχεις και το χειρουργικό κομμάτι που μ΄αρέσει.

τι να κάνω;;;;;

επισημαίνω ότι δεν πρόκειται να περιμένω να ανοίξει η θέση μου εδώ,οπότε η αναμονή δεν είναι απαγορευτικός παράγοντας.

δεν ξέρω τι να κάνω.ΑΝΥ HELP?

Μετα απο 7 μηνες στην οφθαλμολογια μπορω να πω οτι δεν το εχω μετανοιωσει. Επισης δεν ξερω εστω και εναν οφθαλμιατρο (επιμελητες, συνειδικευομενοι, φιλοι απο αλλα νοσοκομεια) που να το εχει μετανοιωσει. Αντιθετως βλεπω αρκετους νευρολογους που δεν την παλευουν, κλαιγονται, αγχωνονται κτλ κτλ. Κατι θα φταιει δεν μπορει. Εχει βεβαια μεγαλη αναμονη η ειδικοτητα. Ε και? Τι να περιμενεις 4 χρονια τι να περιμενεις 6 χρονια και να κανεις αυτο που σου αρεσει (και θα το κανεις για αλλα 30 χρονια μετα) λεω εγω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

το αντικειμενο στα νευρα ειναι super επιστημονικοερευνητικα κ εχει κ ενα ειδικο hype που σου επιτρεπει να ξεφυγεις λιγο απο την στερεοτυπικη κ λιγο αρτηριοσκληρωτικη εικονα του ιατρου,αλλα βλεπεις και κατι ν.charcot κ ΣΚΠ που δεν μπορεις να βοηθησεις κιολας κ δεν ειναι ευκολο να το ανεχτεις ως θεραπων υποθετω.χρηματοοικονομικα τα ματια λογικα ειναι μακραν καλυτερα.παντως ενδιαφερουσα επιλογη τα νευρα ,καλο ειναι να ακουστουν γνωμες για την ειδικοτητα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...

Επαναφέρω το θέμα. Τελικά τι έκανε ο/η galenica?

Κάποια άλλη γνώμη;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δεν ξερω τι εκανε μα δεν σκεφτεται και την ψυχιατρικη?

με βαση τα λεγομενα της,ισως να την ενδιαφερει,αφου τα ματια ειναι ο καθρεφτης της ψυχης δεν λενε??

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.