Jump to content

Recommended Posts

Έχετε δει όλους τους κύκλους του ER, του House MD, του Grey's anatomy? Ήρθε το Hopkins!!!

Γιατροί του καλύτερου νοσοκομείου των ΗΠΑ, Johns Hopkins Hospital σε kind of reality.

Μια κάμερα μέσα στο νοσοκομείο παρακολουθεί τους γιατρούς (και λέγοντας γιατρούς...χειρουργούς και στο τσακίρ κέφι ER docs :P) και παρουσιάζει την ζωή τους σε επεισόδια. Απλά το λάτρεψα. Δεν έχει άλλο περίεργες διαγνώσεις, δεν έχει άλλο έρωτες, μίση, πάθη...πυροβολισμοί, μεταμοσχεύσεις, καρδιοχειρουργοί, χειρουργοί, αίματα, καρκίνοι, triple by pass, άγχος, πόνος.

Και ένα παγκόσμιο φαινόμενο! Οι χειρουργοί ΠΑΝΤΟΥ είναι αγενείς, σεξιστές, πέφτουλες :P Εκείνος ο επιμελητής με τα γυαλάκια...του φταίει ΟΟΟΛΟΣ ο άλλος κόσμος (νοσοκόμοι, τραυματιοφορείς, ειδικευόμενοι) εκτός από το ξερό του το κεφάλι :P

Απολαύστε -> Hopkins

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και ένα παγκόσμιο φαινόμενο! Οι χειρουργοί ΠΑΝΤΟΥ είναι αγενείς, σεξιστές, πέφτουλες :P Εκείνος ο επιμελητής με τα γυαλάκια...του φταίει ΟΟΟΛΟΣ ο άλλος κόσμος (νοσοκόμοι, τραυματιοφορείς, ειδικευόμενοι) εκτός από το ξερό του το κεφάλι :P

συμφωνώ για την οικουμενικότητα του χειρουργικού προφίλ. Να προσθέσω ότι παντού στον κόσμο οι χειρουργοί νομίζουν ότι ειναι ατομάρες και κράζουν τους παθολόγους. Δε θα ξεχάσω την απάντηση του Αμερικάνου χειρουργού διευθυντή κλινικής, όταν ήθελε να αλλάξει την αντιβίωση σεέναν ασθενή και η νοσηλεύτρια του χειρουργείου του είπε ότι τον έχουν δει οι Παθολόγοι. Της είπε: Yes...but they 're not doctors...

Και όχι δεν είχε καταγωγή από Ελλάδα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ξεκινάμε συζήτηση παθολόγοι vs χειρούργοι?

Αν και είναι απλό: η παθολογία στα εγγλέζικα λέγεται internal medicine. Ιατρική. Ε και εκεί που η ιατρική δεν τα καταφέρνει, πάντα υπάρχει κάποιος που πιάνουν τα χέρια του (χωρίς να έχει ιδέα από διάγνωση) να τον πετσοκόψει τον άρρωστο.

Δείτε το έλκος. Πέφταν χειρουργεία αβέρτα μέχρι που βρέθηκε η κατάλληλη θεραπεία. Αργά ή γρήγορα θα γίνει το ίδιο και με άλλες παθήσεις, οπότε μόνο το τραύμα θα μείνει στους κουρείς-χειρουργους (μετά βέβαια την επικράτηση των χόβερ-καρς ούτε τροχαία θα'χουμε)

Εγώ πάλι δεν θα ξεχάσω την ατάκα αναπληρωτή καθηγητή χειρουργικής, που θεωρείται και πολύ καλό χέρι: "πάρτε τους καρδιολόγους, το καρδιογράφημα κάνει μαλακίες" (εκ των υστέρων μάθαμε ότι κοιλιακή ταχυκαρδία έκανε- ο άρρωστος, όχι το μηχάνημα, όχι μαλακίες)

Εντιτ: είναι προφανές φαντάζομαι ότι υπερβάλλω και αστειεύομαι, βεβαίως βεβαίως

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

είναι τραγικοί έτσι; Δλδ κάνουν την μεταμόσχευση καρδιάς και μετά πάνε να φάνε κρύο κινέζικο μπρρρρ. :P

Οι χειρουργοί όταν δουν υπονατριαιμία -> consult internal medicine :P

Νταξ έχω λατρέψει απλά.

Πολύ καλή η γυναίκα ουρολόγος που βοηθάει τον ασθενή της να κάνει ένεση για ED στο πέος :D. "ΕΕΕ μας πέτυχε τόσο πολύ η θεραπεία που can't get down!!!" :lol: :lol: :lol:

Και θέλω να πω ότι όπου κι αν έψαξα σε ελληνικό νοσοκομείο τέτοιο ΚΟΥΚΛΟ γιατρό όπως τον Dr. Bethea δεν ματαξαναείδα. Και τον ταλαιπωρεί και η λάμια η γυναίκα του...θέλω διαζύγιο και θέλω διαζύγιο γιατί δουλεύεις πολύ!...εμ κάποιος πρέπει να δουλεύει και σε αυτό το τσαρδί μαντάμ Μπεθέαινα! :D :D :lol:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και θέλω να πω ότι όπου κι αν έψαξα σε ελληνικό νοσοκομείο τέτοιο ΚΟΥΚΛΟ γιατρό όπως τον Dr. Bethea δεν ματαξαναείδα.

γιατί δεν ήρθες να με βρεις;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αμαν αυτες οι σειρες!!

ποιος ο λογος υπαρξης τους?

βεβαια παραδεχομαι το md house γιατι εχει διδακτικη ''χροια'' αλλα τα αλλα ειναι....ενταξει ειπαμε διαφημιση για να τραβανε πελατεια!!εχει καταντησει μιξα το θεμα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εμένα αυτό που μου άρεσε στο Hopkins είναι ότι δεν είναι σειρά. Δεν έχει σενάριο, απλά παρακολουθούν τις ζωές των γιατρών μέσα και (μερικές φορές) έξω από το νοσοκομείο. Είναι ωραίο να βλέπεις πχ πώς εκπαιδεύονται οι τεταρτοετείς φοιτητές (αντίστοιχοι εκτοετείς) στο Johns Hopkins Med School μέσα στο νοσοκομείο, πώς φοβούνται κι αυτοί να πάρουν αίμα, πώς αντιμετωπίζουν όλες τις δυσκολίες κλπ κλπ.

Τώρα για να τραβήξει πελατεία το Hopkins...εεε...δεν νομίζω να το χρειάζεται :P

Το Hopkins είναι σαν ντοκυμαντέρ με πιο εμπορική χροιά φυσικά :D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

φυσικα και ειναι θεμα διαφημισης!!!για τον ευρωπαιο που θα αναζητησει καποια θεραπεια θα παει καρφωτος ΗΠΑ ..... και δεν θα μπει στον κοπο να ψαξει τι παιζει στα ευρωπαικα νοσοκομεια....φυσικα οταν δει το κστος ισως να αλλαξει γνωμη.....

ο Καναδας ποτε θα βγαλει καμια σειρα??????ουπς το ξεχασα εχει αλλο συστημα...εκει σου κολλανε τσαμπε ολα τα κομμενα δαχτυλα..δεν χρειαζεται να διαλεξεις απο τιμοκαταλογο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ειδα το πρωτο επεισοδιο χτες...Νταξει...Δε μπορω να πω οτι τρελλαθηκα...Εχουν παιξει παρομοια ντοκυμαντερ...Ασχετο...Ειδατε που στην Αμερικη το ''πανω'' των scrubs το φορανε απο μεσα; :rolleyes: Σκεφτομαι κατι υπερβαρους, υπερλιπιδαιμικους (ιδιως χειρουργους) να κυκλοφορουν ετσι στα greek hospitals...ROFL...LMAO...και δε συμμαζευεται...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είδα κι εγώ ένα επεισόδιο από περιέργεια, αλλά δεν υπάρχει περίπτωση να συνεχίσω να το παρακολουθώ.

Reality με την ζωή των γιατρών, how original και άγνωστο για τους φοιτητές και νέους ιατρούς!!

Sorry, αλλά γενικότερα θεωρώ παντελή αποβλάκωση το να κάθεσαι να βλέπεις την ζωή άλλων ή έστω αποσπάσματά της.

Εννοείται ότι προτιμάμε την pure fiction του House!!

Συμφωνώ κι εγώ στο περί διαφήμισης που λέει ο freespire, άντε και στα δικά μας!! :D

Btw ο ομορφότερος Έλληνας ιατρός κυκλοφορεί Αθήνα κι είναι Καρδιολόγος!

(Σιγά μην σας πω που, λυσσάρες!! :Pemwhistlingemrose )

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η σειρά δεν παίζεται στην Ευρώπη...στην αμερική παίζεται (ABC) απλά την έχουν και στο ίντερνετ. Καλά φαντάζομαι σε κάποιους θα αρέσει σε κάποιους όχι :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ο Καναδας ποτε θα βγαλει καμια σειρα??????ουπς το ξεχασα εχει αλλο συστημα...εκει σου κολλανε τσαμπε ολα τα κομμενα δαχτυλα..δεν χρειαζεται να διαλεξεις απο τιμοκαταλογο.

.....μηπως σου τα κολλανε αναποδα και μετα σου δειχνουν τον τιμοκαταλογο?hehebz6.gifhehebz6.gif ......... :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλά φαντάζομαι σε κάποιους θα αρέσει σε κάποιους όχι

Αυτονόητο, γι'αυτό και το δεύτερο πρόσωπο δεν απευθυνόταν ειδικά σε κάποιον. ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.