Jump to content

Συγγραφή βιβλίου για λογαριασμό άλλου


grandma

Recommended Posts

γεια σε όλους, έχω μια υποθετική ερώτηση:

έστω ότι κάποιος είναι διορθωτής ιατρικών άρθρων, αλλά του ζητείται να γράψει ένα βιβλίο, που θα εκδοθεί με το όνομα κάποιου άλλου.

αυτός ο άλλος δε θα έχει καμία συμμετοχή στη συγγραφή, πλην όμως θα κερδίσει πόντους για την κρίση του (είναι εκπαιδευτικός).

ο διορθωτής, δεδομένου ότι το θέμα του βιβλίου είναι άσχετο, το όνομά του δε θα αναφερθεί, δε θα πληρωθεί, αλλά και κάποιος άχρηστος θα ανέλθει επαγγελματικά με το δικό του κόπο, αρνείται ευγενικά και, εν τέλει, απολύεται.

μπορεί να κάνει κάτι (ο διορθωτής) ή να χαλαρώσει και να το απολαύσει (υποθετικά πάντα);

ευχαριστώ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Από τη στιγμή που δεν μπορείς να αποδείξεις ότι σου ζητήθηκε κάτι τέτοιο και απολύθηκες γι' αυτό το λόγο (φαντάζομαι όλα τα παραπάνω θα έγιναν με προφορική συνεννόηση) δεν μπορείς να κάνεις τίποτα.

Εξάλλου, υποθέτω πως δεν απολύθηκες από κάποια υπαλληλική σχέση (εκτός αν υπάρχουν εκδοτικές εταιρίες που προσλαβάνουν γιατρούς ως εσωτερικούς υπαλλήλους, κι εγώ έχω μείνει πίσω) αλλά εννοείς μια σχέση ελεύθερης συνεργασίας, με μπλοκ παροχής υπηρεσιών και η απόλυση έχει την έννοια ότι δεν σου έδωσαν νέο βιβλίο.

Πάντως, ακόμα και εσωτερικός υπάλληλος να είσαι, και στην επιθεώρηση εργασίας να πας, πως θα αποδείξεις ότι απολύθηκες για τον παραπάνω λόγο κι όχι επειδή δεν κάνεις καλά τη δουλειά σου, όπως ασφαλώς θα ισχυρίστηκε ο εργοδότης;

ΥΓ: όλα τα παραπάνω είναι υποθετικά βέβαια!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το φανταζόμουν ότι δεν μπορούσε να γίνει κάτι, με εκνευρίζει όμως το γεγονός ότι ο επόμενος υπάλληλος (ναι, εσωτερικός) θα δεχτεί να γράψει το εν λόγω βιβλίο, μάλλον, για να κρατήσει τη δουλίτσα του, και ο φερόμενος ως συγγραφέας θα έχει μια ακόμα καλύτερη θεσούλα στα ΤΕΙ που, υποθετικά, διδάσκει, χωρίς να χρειαστεί να κουνήσει το δαχτυλάκι του και όντας πραγματικά άσχετος με το αντικείμενό του!

όπως και να 'χει το πράγμα, ευχαριστώ πολύ in vitro για την υποθετική σου απάντηση!

ΥΓ: καμιά δουλειά εκεί έξω υπάρχει;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

γεια σε όλους, έχω μια υποθετική ερώτηση:

έστω ότι κάποιος είναι διορθωτής ιατρικών άρθρων, αλλά του ζητείται να γράψει ένα βιβλίο, που θα εκδοθεί με το όνομα κάποιου άλλου.

αυτός ο άλλος δε θα έχει καμία συμμετοχή στη συγγραφή, πλην όμως θα κερδίσει πόντους για την κρίση του (είναι εκπαιδευτικός).

ο διορθωτής, δεδομένου ότι το θέμα του βιβλίου είναι άσχετο, το όνομά του δε θα αναφερθεί, δε θα πληρωθεί, αλλά και κάποιος άχρηστος θα ανέλθει επαγγελματικά με το δικό του κόπο, αρνείται ευγενικά και, εν τέλει, απολύεται.

μπορεί να κάνει κάτι (ο διορθωτής) ή να χαλαρώσει και να το απολαύσει (υποθετικά πάντα);

ευχαριστώ!

δυστυχως δεν μπορεις να κανεις τιποτα.....

το πουστη το κερατα...πες το ονομα της κουφαλας να μην την πατησει και αλλος...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επειδή έχω κάτι πληροφορίες...Αν θες απαντάς!

Είναι μήπως μια εκδοτική επιχείρηση στη Μεσογείων, κοντά στην Εθνική Άμυνα ή μια άλλη στην Αγία Παρασκευή ψηλά προς το Κολλέγιο;

Καταλαβαίνω πως δεν θα ήθελες να πεις όνομα, αν και θα σου πρότεινα κι εγώ να το κάνεις, όπως λέει και ο freespire για να μην την πατήσουν και οι επόμενοι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δε χρειάζεται το όνομα της εταιρίας, πιστεύω ότι κάτι ανάλογο μπορεί να συμβεί σε οποιαδήποτε "εταιρία" έχει πάρει χαμπάρι ότι οι ανειδίκευτοι γιατροί είναι μια τεράστια ομάδα με ανάγκη για δουλειά και λίγες ευκαιρίες.

αρκεί να μην υποκύπτουμε στον κάθε εργοδότη που ξέρει ότι ανα πάσα στιγμή μπορεί να βρει άλλους 10 να κάνουν τη δουλειά του και να ευγνωμονούν για τα 700 ευρώ το μήνα...

in vitro...emypoklinomai

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.