Jump to content

Προκήρυξη Υποτροφιών για το Πρόγραμμα Μεταπτυχιακής Εκπαίδευσης Ιατρών από τον όμιλο ΥΓΕΙΑ


Recommended Posts

O ΟΜΙΛΟΣ ΥΓΕΙΑ σε συνεργασία με την Επιστημονική Ένωση Ιατρών του ΥΓΕΙΑ, στα πλαίσια των εκπαιδευτικών προγραμμάτων του και συνεχίζοντας την προσφορά του προς τους νέους ιατρούς, προκηρύσσει για 6η συνεχή χρονιά 10 υποτροφίες για μεταπτυχιακούς σπουδαστές της Ιατρικής που ενδιαφέρονται να παρακολουθήσουν το πρόγραμμα μεταπτυχιακής εκπαίδευσης του ΥΓΕΙΑ στις παθολογικές ειδικότητες. Το πρόγραμμα είναι διάρκειας τριών μηνών για την περίοδο 01/10/08 - 31/12/08 και απευθύνεται σε νέους ιατρούς που πρόκειται να ειδικευτούν στις ειδικότητες της Παθολογίας και σκοπεύουν να εργασθούν ως νοσοκομειακοί ιατροί.

Το πρόγραμμα περιλαμβάνει παρακολούθηση των εργασιών των Παθολογικών και Ογκολογικών κλινικών και 2 εβδομάδες στη Μονάδα Εντατικής Θεραπείας. Επίσης περιλαμβάνει και φροντιστηριακά μαθήματα Παθολογίας και Ογκολογίας από ιατρούς του ΥΓΕΙΑ και ειδική εκπαίδευση στις απεικονιστικές μεθόδους.

Στους μεταπτυχιακούς σπουδαστές δίδεται οικονομικό επίδομα 1.500 ευρώ (μικτά) από το πρόγραμμα ιατρικών υποτροφιών του ΥΓΕΙΑ. Στο τέλος του τριμήνου, σε ειδική τελετή, θα χορηγηθούν τα πτυχία παρακολούθησης (απαραίτητη προϋπόθεση η παρακολούθηση όλου του τριμήνου).

Όσοι ιατροί ενδιαφέρονται, θα πρέπει να αποστείλουν σύντομο βιογραφικό σημείωμα, με φωτοτυπία πτυχίου Ιατρικής Σχολής και δελτίου αστυνομικής ταυτότητας στο Γραφείο Εκπαίδευσης στην Διεύθυνση Ανθρωπίνου Δυναμικού του ΥΓΕΙΑ. Η επιλογή των σπουδαστών θα γίνει από Επιτροπή μετά και από προσωπική συνέντευξη.

Για περισσότερες πληροφορίες οι ενδιαφερόμενοι να απευθύνονται στο παραπάνω Γραφείο στην κα Καρακώστα Χρύσα 08:00 - 16.00 στο τηλ: 2106867511 ή στη γραμματεία της Ε.Ε.Ι.Υ στην κα Μιχαλακαπούλου Ελισάβετ 9.30 - 14.00 στο τηλ: 2106867206.

Οι αιτήσεις (στις οποίες θα αναγράφεται Δ.Ο.Υ & Α.Φ.Μ) θα πρέπει να κατατεθούν μέχρι 31 Αυγούστου 2008.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πολύς κόπος-λίγα λεφτά-τίποτα το αξιόλογο! 500 Ευρώ το μήνα και πολύ διάβασμα-τρέξιμο-άγχος... για να έχεις στο τέλος απλώς ΑΛΛΟ 1 χαρτί!!! Μόνο για 3 μήνες, τι θα προλάβεις να μάθεις? Πόσο χρόνο θα είναι διατεθειμένοι να αφιερώσουν στον Μεταπτυχιακό Φοιτητή, οι "Μεγαλοκαρχαρίες" του Υγεία??

Για αυτό το Μεταπτυχιακό είμαι λίγο δύσπιστη, γι'αυτό και δεν το έβαλα εδώ μέσα όταν το είχα δει... Anyway... Καλή Επιτυχία και Καλά να περάσουν οι τολμηροί που θα το επιχειρήσουν...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επειδή το έχουν κάνει 2 φίλες μου.. δεν έχει τρέξιμο ή διάβασμα, είσαι γλάστρα και δεν ακουμπάς τίποτε..

Δεν είναι καν 500 το μήνα, γιατί λενε για 1500 μικτά.. και δεν θέλω καν να σκεφτώ τι επιδότηση έχει πάρει το Υγεία γι' αυτό το πρόγραμμα..

Μάπα είναι κοινώς, αλλά από το ολότελα?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πολύς κόπος-λίγα λεφτά-τίποτα το αξιόλογο! 500 Ευρώ το μήνα και πολύ διάβασμα-τρέξιμο-άγχος... για να έχεις στο τέλος απλώς ΑΛΛΟ 1 χαρτί!!! Μόνο για 3 μήνες, τι θα προλάβεις να μάθεις? Πόσο χρόνο θα είναι διατεθειμένοι να αφιερώσουν στον Μεταπτυχιακό Φοιτητή, οι "Μεγαλοκαρχαρίες" του Υγεία??

Για αυτό το Μεταπτυχιακό είμαι λίγο δύσπιστη, γι'αυτό και δεν το έβαλα εδώ μέσα όταν το είχα δει... Anyway... Καλή Επιτυχία και Καλά να περάσουν οι τολμηροί που θα το επιχειρήσουν...

Καθόλου κόπος-καλά λεφτά αναλογικά με αυτά που θα κάνεις δηλ.ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ,δεν είναι μισθός,είναι κάτι σαν επίδομα 1500 ευρώ,καθαρά

ΔΙΑΒΑΣΜΑ-ΤΡΕΞΙΜΟ-ΑΓΧΟΣ;ποιος στο είπε αυτό;ο μπάμπης ο σουγιάς;ΚΑΜΜΙΑ ΣΧΕΣΗ-τι θα προλάβεις να μάθεις;ε κάτι θα μάθεις,σίγουρα πάντως το πως δουλεύει ο ιδιωτικός τομέας...

Δεν έχει μόνο "ΜΕΓΑΛΟΚΑΡΧΑΡΙΕΣ" στο Υγεία!

Αν δεν έχεις να κάνεις κάτι άλλο αξίζει τον κόπο!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επειδή το έχουν κάνει 2 φίλες μου.. δεν έχει τρέξιμο ή διάβασμα, είσαι γλάστρα και δεν ακουμπάς τίποτε..

Δεν είναι καν 500 το μήνα, γιατί λενε για 1500 μικτά.. και δεν θέλω καν να σκεφτώ τι επιδότηση έχει πάρει το Υγεία γι' αυτό το πρόγραμμα..Μάπα είναι κοινώς, αλλά από το ολότελα?

Α, εκεί είναι το κόλπο λοιπόν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Τελικά τώρα που δυστυχώς, μπαινοβγαίνουμε στο Υγεία, λόγω ασθενειών... αρχίζω και το ξανασκέφτομαι για το Προγραμματάκι...

Όποιος το έχει ήδη κάνει, δε μας γράφει καμιά πληροφορία-εμπειρία παραπάνω?? emquestion

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

άκυρο...δε με δεχτηκαν, ειχαν καλυτερες προτασεις!

Καλή Αρχή στους επιτυχόντες! emcolgate

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οι άνθρωποι είναι πραγματικά γελοίοι.Μας κοροϊδεύουν κατάμουτρα.Εμένα μου ανακοίνωσαν σήμερα πως δε με πήραν.Δε μου φάνηκε περίεργο αύτό βέβαια.Το περίεργο είναι ότι δε με κάλεσαν καν ούτε σε μια τυπική συνέντευξη για τα μάτια του κόσμου, όπως αναφερόταν στην προκήρυξη, με το πρόσχημα ότι οι αιτήσεις ήταν πολλές και δεν πρόλαβαν!!!.Είπαμε το βύσμα κυριευει αλλά τι τη θέλεις την προκήρυξη;Ούτε απέξω δε θέλω να περάσω. emcolgateemeleos Inspiron Mini 9

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φαντάσου!Να θέλεις βύσμα ακόμα και για να σε πάρουν σε αυτό το κωλοπρόγραμμα του Υγεία,που ουσιαστικά είναι παρακολούθηση ως φοιτητής τις κλινικές για 3 μήνες!!!

Εδώ θες βύσμα για να σε πάρουν σε μεταπτυχιακό σε δημόσιο πανεπιστήμιο.Στον Ιδιωτικό τομέα δε θα γινόταν αυτό.Ούτως η άλλως στην Ελλάδα μας ούτε τουαλλέτα δεν πηγαίνεις χωρίς βύσμα!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ναι ρε παιδια, ωραιο το θαψιμο και η γκρινια αλλα επειδη οπως λεει κ ο λαος "οσα δεν φτανει η αλεπου τα κανει κρεμασταρια" δεν βγαζω συμπερασμα μεχρι να ακουσω γνωμη απο καποιον που το εκανε. Στην τελικη δεν με ενδιαφερει τι επιδοτηση πηρε κ αν πηρε το υγεια, εαν στη φαση που καθομουν και χαζευα μπορουσα να παρακολουθω 3 μηνες στο νοσοκομειο και επαιρνα κι ενα χαρτζιλικι γι αυτο γιατι να μην το κανω, καλυτερα ειναι δηλαδη να γλειφω τον καθηγητη και να τρεχω απο πισω απο τους εκτοετεις σαν χαζο στις κλινικες του πανεπιστημιου? (γιατι αυτο κανουν οσοι αποφοιτοι παρακολουθουν στις κλινικες). Και το στυλακι οτι οπου δεν παρουν εμας οσοι μπηκαν ηταν με μεσον εχει καταντησει κουραστικο, δηλαδη δεν σου περασε απο το μυαλο οτι ο αλλος μπορει να ειχε κι ενα πιστοποιητικο-διπλωμα- εργασια- βαθμο παραπανω?

Και ενας επιπλεον λογος: πολυ απο εμας θαβουν την ιδιωτικη υγεια στη χωρα (κι εγω μεσα σ'αυτους) θα με ενδιεφερε πολυ λοιπον να δω πως λειτουργει και απο μεσα για να μπορω να θαψω με την ησυχια μου. Αυτά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

νομιζω οτι ηθελε μεσον αυτο το προγραμμα και μαλιστα απο την διοικηση του υγεια! αυτοι δινανε το τελικο οκ για τις συνεντευξεις και για το αποτελεσμα! δεν ειναι τυχαιο οτι στις συνεντευξεις ηταν 2 γιατροι και 2 διοικητικοι! εγω πηγα με περασαν οι γιατροι και με εκοψαν οι της διοικησης, πιστευω οτι δεν αξιζει να ξαναδηλωσουμε! επισης το κουφο ηταν οτι κανανε ξεκαρταρισμα στη συνεντευξη για να μιλησουν μονο με αυτους που τελειωσαν ελλαδα! δεν καταλαβα; ξερετε ποσα ουφα εχουν παρει πτυχιο απο ελλαδα; θα μου πειτε και απο εξωτερικο, ναι αλλα προσωπικα εχω δει γιατρους που εχουν τελειωσει εξω που ειναι κοφτερα μυαλα! αλλα θεωρω οτι δεν ειναι το σωστο το ξεκαθαρισμα που κανανε και μονο αυτο σε βαζει σε σκεψεις να δεις τι θα επακολουθησει!υγεια; ευχαριστω αλλα δεν θα ξαναπαρω ηταν αδικη η διαλογη και αν θες και η επιλογη!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μάλιστα...η εικονική πραγματικότητα συνεχίζεται :P

Και οι 4 γιατροί ήταν και μάλιστα ο ένας ήταν εξ αμερικής (ήξερε αναλυτικά για steps, observerships, residencies κλπ). Επίσης μας διαβάζουν :P

Τώρα τα κριτήρια με τα οποία διάλεξαν δεν τα ξέρω, πιθανόν να παίζει και μέσον αλλά ξέρω τουλάχιστον 1 άτομο που δεν είχε κανένα μέσο και το πήραν. Μπορεί τα υπόλοιπα 9 να είναι βύσματα.

Οι ερωτήσεις στη συνέντευξη

1. Γιατί θέλετε να συμμετάσχετε στο πρόγραμμα

2. Από πού μάθατε για το πρόγραμμα

3. Ποιά ειδικότητα θέλετε να ακολουθήσετε

4. 2 ερωτήσεις σχετικά με το βιογραφικό (σχετικά με εργασίες και προηγούμενη εμπειρία)

5. Τί θέλετε να κάνετε στο μέλλον

6. Βρίσκεστε στον προθάλαμο του νοσοκομείου με γιατρούς και επισκέπτες, ένας ασθενής λιποθυμά τί κάνετε;

Δλδ αναμενόμενες ερωτήσεις (εκτός του #6 που όμως κάποιος με ένα BLS ή με στοιχειώδη κλινική εμπειρία μπορούσε να απαντήσει). Πάντως ήταν σοβαροί και επαγγελματίες, επίσης αναμενόμενο.

Αυτά :) Καλή αρχή στα παιδιά

ΥΓ Αν έκαναν διαλογή για παιδιά με ελληνικό πτυχίο, απλά τους λάτρεψα :D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Από ένα ολόκληρο ποστ αυτό βρήκες να σχολιάσεις; Δεν ξέρω πώς έκαναν την επιλογή και φαντάζομαι ούτε εσύ ξέρεις αν όλα τα παιδιά που έκαναν συνέντευξη είχαν πτυχία από ελληνικό πανεπιστήμιο.

Το να ξέρεις έναν από ελληνικό πανεπιστήμιο που πήρε συνέντευξη και έναν από ξένο που δεν πήρε δεν είναι ενδεικτικό.

Το τί πιστεύω και τί όχι το έχω αναλύσει τόσο πολύ που και εγώ με βαρέθηκα. Εξάλλου υπάρχει ολόκληρο θέμα πρόσφατο -> εδώ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.