Jump to content

Εγχειρίδια Ιατρικης Χημείας,Φυσικής,Βιολογίας,Βιοχημείας


katerinam

Recommended Posts

Θα ήθελα όποιος γνωρίζει να μας πει ποια είναι τα εγχειρίδια που μοιράζονται Στην Ιατρική Λάρισας για τα μαθήματα

Βιολογία - Βιοχημεία - Ιατρική Φυσική - Ιατρική Χημεία. Και αν γνωρίζετε κάτι άλλο για αυτά τα μαθήματα που αποτελούν το πρώτο έτος.

Κυρίως όμως θέλω να μάθω για τα βιβλία.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα ήθελα όποιος γνωρίζει να μας πει ποια είναι τα εγχειρίδια που μοιράζονται Στην Ιατρική Λάρισας για τα μαθήματα

Βιολογία - Βιοχημεία - Ιατρική Φυσική - Ιατρική Χημεία. Και αν γνωρίζετε κάτι άλλο για αυτά τα μαθήματα που αποτελούν το πρώτο έτος.

Κυρίως όμως θέλω να μάθω για τα βιβλία.

γεια σου!για τη βιολογια υπαρχουν σημειωσεις του καθηγητη και ενα εγχειριδιο που δoθηκε φετος για πρωτη φορα οπως εμα8α, και το οποιο ειναι σχετικα με ιατρικη γενετικη!για τη φυσικη ειναι το λεγομενο πρασινο βιβλιο του Cameron,βιοχημεια του Stryer.Για τη Χημεια δεν θυμαμαι τσ συγγραφεις αλλα ειναι ενα βιβλιο για ανοργανη και ενα για οργανική χημεια!πιστευω να σ φανηκα χρησιμος!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ευχαριστώ πολύ . Ειδικά για την Βιοχημεία με έκανες να χαρώ πολύ γιατί έχω ήδη επαφή με το βιβλίο. Μήπως γνωρίζεις και την ύλη ή τίποτα παραπάνω για την βιοχημεία ? Και πάλι σε ευχαριστώ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μια ακόμη ερωτησούλα έχω αν γνωρίζεις. Πόσα είναι τα εργαστήρια του Α΄ετους και τι ισχύει όταν κάποιος δεν τα παρακολουθεί. Αν πχ περάσει το μάθημα και δεν έχει παρουσία στο αντίστοιχο εργαστήριο τι γίνεται? Καταχωρείται η βαθμολογία του γραπτού ή χάνεται ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

οχι η βαθμολογια δε κατοχυρωνεται

αν δε παρακολουθησεις και εξεταστεις με επιτυχια τα

εργαστηρια ΔΕΝ μπορεις να δωσεις το μαθημα

εργαστηρια κανεις βιλογια,βιοχημεια,ανατομια,ιστολογια και 2-3 εργαστηρια φυσιολογιας

σε ολα παιρνουνε ονομαστικα παρουσιες

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τα βιβλία χημείας είναι :

Ιατρική Χημεία του Μανουσάκη

Οργανική Χημεία του Taylor

Επίσης, στην φυσική δίνουν και ένα επιπλέον βιβλίο, σχετικά με τις ακτινοβολίες (δεν θυμάμαι τίτλο).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ευχαριστώ πολύ . Ειδικά για την Βιοχημεία με έκανες να χαρώ πολύ γιατί έχω ήδη επαφή με το βιβλίο. Μήπως γνωρίζεις και την ύλη ή τίποτα παραπάνω για την βιοχημεία ? Και πάλι σε ευχαριστώ.

Για την βιοχημεια 1 ξερω να σ πω σιγουρα την υλη για τον μεταβολισμο:κεφ 14 αν θυμαμαι(εισαγωγη στον μεταβολισμο),γλυκολυση-γκυκονεογενεση,κυκλος Crebs,οδος φωσφορικων πεντοζων(οχι τα αλλα που ειναι στο ιδιο κεφ και ειναι σχετικα με φωτοσυνθεση),μεταβολισμο λιπαρων οξεων,μεταβολισμο αμινοξεων-κυκλο ουριας,γλυκογονο. απο οξειδωτικη φωσφορυλιωση μην δινεισ σημασια γτ δν εδωσε και η καθηγητρια.

επισης κεφ 3,4 κοιτα τα καλα!κοιτα λιγο εκει με τις βιταμινες(δν 8υμαμαι κεφ),και στο κεφαλαιο που μιλαει για τα μονοπατια πηξης εκει π λεει με για θρυψινη,χυμοθρυψινη κλπ! ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μια ακόμη ερωτησούλα έχω αν γνωρίζεις. Πόσα είναι τα εργαστήρια του Α΄ετους και τι ισχύει όταν κάποιος δεν τα παρακολουθεί. Αν πχ περάσει το μάθημα και δεν έχει παρουσία στο αντίστοιχο εργαστήριο τι γίνεται? Καταχωρείται η βαθμολογία του γραπτού ή χάνεται ?

στο 1ο εξαμηνο εργαστηρια εχει η χημεια(βδομαδα παρα βδομαδα-μια δευτερα εργ πχ και την επομενη δευτερα φροντιστηριο στο εργ- συνολο 5 εργ νομιζω,η φυσικη καθε βδομαδα- συνολο 4, η βιολογια, η στατιστικη και η πληροφ!

στο 2ο εξ ιστολογια,ανατομια,βιολογια, φυσιολογια

Τα βιβλία χημείας είναι :

Ιατρική Χημεία του Μανουσάκη

Οργανική Χημεία του Taylor

Επίσης, στην φυσική δίνουν και ένα επιπλέον βιβλίο, σχετικά με τις ακτινοβολίες (δεν θυμάμαι τίτλο).

ΓΕΙΑ Σ ΣΤΕΦΑΝΕ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα ήθελα όποιος γνωρίζει να μας πει ποια είναι τα εγχειρίδια που μοιράζονται Στην Ιατρική Λάρισας για τα μαθήματα

Βιολογία - Βιοχημεία - Ιατρική Φυσική - Ιατρική Χημεία. Και αν γνωρίζετε κάτι άλλο για αυτά τα μαθήματα που αποτελούν το πρώτο έτος.

Κυρίως όμως θέλω να μάθω για τα βιβλία.

Τελικά κατάφερες να ανταλλάξεις την θέση σου στην Πάτρα με έναν απο Λάρισα ή απλά ρωτάς πληροφοριακά για τα μαθήματα;

Επίσης, αναλυτική ύλη για μερικά μαθήματα όπως η Βιοχημεια-Χημεία έχει ανακοινωθεί και στο επίσημο σάιτ της σχολής: med.uth.gr. Είναι δύσκολο να μπείς στο σάιτ, αλλά αν προσπαθήσεις αρκετά, τελικά θα τα καταφέρεις! :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.