Jump to content

για δυνατούς λύτες


Recommended Posts

Ξεκινώντας να χαιρετήσω όλους τους συναδέλφους του forum .

Μια ερώτηση (για να δείτε ότι εδώ που φτάσαμε παίζουν ρόλο και οι μέρες πλέον.)

Είμαι σε αναμονή για το ειδικό κομμάτι της καρδιολογίας ( 4 χρόνια) ,η θέση μου ανοίγει στις 16 Δεκεμβρίου του 2008. Το χαρτί της αναβολής μου από το στρατό λήγει στις 31 Δεκέμβρη του 2012. Μπορώ να διοριστώ με βάση αυτό το χαρτί ?

Γνωρίζω βέβαια ότι η θέση μου ανοίγει μεν στις 16/12/2008 αλλά εγώ μάλλον θα διοριστώ μετά από κανένα δίμηνο και βέβαια η αναβολή μπορεί να τελειώνει στις 31/12/2012 αλλά δεν θα παρουσιαστώ και την ίδια μέρα.

Ευχαριστώ

emquestion

Τα παρακάτω τοπικ τα διάβασα αλλά συμπέρασμα ουδέν κανείς δεν φαίνεται να τα χει καταφέρει σε ανάλογο πρόβλημα.

http://www.greekmeds.gr/forum/index.php?sh...rt=#entry243997

http://www.greekmeds.gr/forum/index.php?sh...rt=#entry101093

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν μπορείς. Στα δικαιολογητικά για τον διορισμό θα πρέπει να παρουσιάσεις απαλλαγή από το στρατό ή εκπλήρωση θητείας ή ισόποση-ισόχρονη αναβολή.

Στη σύμβαση εργασίας θα γράφει για παράδειγμα από 15 Φεβρουαρίου 2009 μέχρι 14 Φεβρουαρίου 2013, ενώ εσύ έχεις αναβολή μέχρι την 31η Δεκεμβρίου 2012 (άσχετα αν παρουσιαστείς τον Μάιο του 2014).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν το 2012 κλεινεις τα 28 δεν υπαρχει προβλημα γιατι μπορεις να επεκτεινεις την αναβολη σου μεχρι τα 32. Αν ομως το 2012 κλεινεις τα 32, τοτε κοψε την αναβολη και πηγαινε τωρα στρατο

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν το 2012 κλεινεις τα 28 δεν υπαρχει προβλημα γιατι μπορεις να επεκτεινεις την αναβολη σου μεχρι τα 32. Αν ομως το 2012 κλεινεις τα 32, τοτε κοψε την αναβολη και πηγαινε τωρα στρατο
Υπέθεσα με την απάντηση που έδωσα, πως δεν έχει δικαίωμα άλλης αναβολής γι αυτό και το ονόμασε το topic "για δυνατούς λύτες".

Μια ερώτηση priapus, αφού βλέπω το κατέχεις.....

Για ειδικότητα έχω δει σε site πως μπορείς να πάρεις αναβολή μέχρι το 29ο έτος της ηλικίας σου.

18 εισαγωγή στο πανεπιστήμιο + 6 ιατρική σχολή + 6 ειδικότητα χειρουργικής = 30 ετών το ελάχιστο

δεν είναι λάθος το 29ο έτος βάσει της παραπάνω λογικής;huh.gif

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Να επισημάνω οτι το 2012 κλείνω τα 32. Ζήτησα και πήρα απο τη στρατολογία χαρτί που αναγράφει την ημερομήνια της αναβολής και την υποχρέωση μου να καταταγώ στην 2η ΕΣΣΟ μετά τη λήξη της η οποία με τα σημερινά δεδομένα είναι κάθε Μάιο. Το χαρτί αυτό δόθηκε με μεγάλη δυσκολία ( με το γνωστό τρόπο φίλος, φίλου , φίλου του διοικητή του στρατολογικού γραφείου στο οποίο υπάγομαι) .

Το χαρτί αυτό θεωρείται οτι μπορεί να σταθεί ? Ποιός είναι πιο αρμόδιος για να απαντήσει σ'αυτό το θέμα , το γραφείο προσωπικού του νοσοκομείου ή το γραφείο ειδικεομένων του υπουργείου . Τα χαρτιά του διορισμού απο το νοσοκομείο αποστέλλονται στη νομαρχία ή στο υπουργείο?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τα έγγραφα τα ελέγχει ο πάρεδρος του νοσοκομείου και εφόσον είναι σωστά το γραφείο προσωπικού σου κάνει την σύμβαση.

Εσένα θα σου έρθει η απόφαση τοποθέτησης από το υπουργείο στην οποία θα σε ενημερώνει πως τα απαραίτητα δικαιολογητικά που χρειάζεσαι είναι τα παρακάτω :

α.....

β.....

γ.....

δ : πιστοποιητικό στρατολογικής κατάστασης τύπου Α' από το οποίο να προκύπτει η εκπλήρωση στρατιωτικών υποχρεώσεων (για τους έχοντες υποχρέωση) ή απαλλαγή τούτων ή ότι τελούν σε ισόχρονη της τοποθέτησής τους αναβολή στράτευσης.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μια ερώτηση priapus, αφού βλέπω το κατέχεις.....

Για ειδικότητα έχω δει σε site πως μπορείς να πάρεις αναβολή μέχρι το 29ο έτος της ηλικίας σου.

18 εισαγωγή στο πανεπιστήμιο + 6 ιατρική σχολή + 6 ειδικότητα χειρουργικής = 30 ετών το ελάχιστο

δεν είναι λάθος το 29ο έτος βάσει της παραπάνω λογικής;huh.gif

Για να ειμαι ειλικρινης δεν ξερω πως ακριβως το υπολογιζουν, αλλα αμφιβαλλω οτι ειναι με αυτο τον τροπο γιατι με την κοινη λογικη καποιος ο οποιος θα παρει ΝευροΧ η ακομα ΓναθοΧ πρεπει να εχει τις ιδιες ευκαιριες να παρει αναβολη με ολους τους αλλους.

Το 32ο ετος μεγιστο για αναβολη το ακουσα στην στρατολογια, αλλα και απο συναδελφο που πηρε αναβολη μεχρι τα 32 του.

Οσο για την περιπτωση σου Γιαννη, το θεμα ειναι με τι ανθρωπους θα μπλεξεις. Αν ειναι τυπικοι γραφειοκρατες, ο χαρτι που εχεις δε θα τους λεει τιποτα και θα σου ζητανε το πιστοποιητικο τυπου Α με βαση το οποιο δεν θα μπορεις να διοριστεις. Για να λεμε και του στραβου το δικιο βεβαια, υπαρχουν και νορμαλ ανθρωποι στο διοικητικο προσωπικο που ισως δειξουν κατανοηση και κανουν τα στραβα ματια...

Παντως αν θες τη συμβουλη μου, ΜΗΝ παρεις τηλεφωνο γι αυτο το θεμα. Απο την εμπειρια μου δεν υπαρχει κανενας που να συμφωνησει απο τηλεφωνου να παρατυπησει για χαρη σου. Πηγαινε απο κοντα στο Γρ. Προσωπικου του Νοσοκομειου και συζητησε το, πιεσε, παρακαλεσε, δωροδοκησε, απειλησε, κανε οτι περναει απ το χερι σου για να γινει η δουλεια σου!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.