Jump to content

ΙΑΤΡΟΣ ΑΓΩΝΩΝ


katechatz

Recommended Posts

Καλησπέρα,

βρήκα μια εργασία,γιατρός σε 5χ5 κάθε Σ/Κ και για κάνα 12ωρο συνολικά (από 6 ώρες).

Εκτός από επιδέσμους, αντισηπτικά,παγοσπρέι άντε και καμιά κορτιζόνη τί άλλο θα μου προτείνατε να αγόραζα;

Υπάρχει κανείς με εμπειρία στην τραυματολογία εδω μέσα;

Είναι πολλά τα λεφτά Άρη και ντράπηκα να ρωτήσω το "αφεντικό" αν το κατάστημα διαθέτει φαρμακειο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λοιπόν, από την πολύτιμη εμπειρία μου(κυριολεκτικά πολύτιμη, αφού προσφάτως έβγαλα απ'αυτή τη δουλειά 1200€ σε 3 βδομάδες!), θα προσέθετα στη λίστα Betadine, 2 αμπούλες αδρεναλίνης, μια σύριγγα ινσουλίνης, μία συσκευή ορού, ένα μπουκάλι νερό (γιατί πολλοί χτυπάνε στο κεφάλι, ζαλίζονται στιγμιαία και χρειάζοντα μόνο λίγο...μπουγέλωμα), αμπούλες φυσιολογ. ορό, καθώς και οινόπνευμα, για να απολυμαίνεις τα χέρια σου.Α!και κανενα μαλακό κολλάρο, για τα μάτια του κόσμου.

Υπάρχει ανάλογο τόπικ. Πήγαινε στους τελειωμένους-γιατρός σε αγώνες ποδοσφαίρου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ναι, και όποιος βιάζεται σκοντάφτει,δε λέω...

Καμιά απάντηση επί της ουσίας;

καλε παρτον τηλ να τον ρωτησεις να ξερεις εγω ετσι θα εκανα μην τα αγοραζεις κριμα ειναι! αν θελει κ αλλους πες μου μετα τα1200 του drscart ειμαι μεσα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μην ξεχάσεις στοματοφαρυγγικούς αεραγωγούς σε διάφορα μεγέθη.

θα σώσεις ζωές σε περιπτώσεις που <<γύρισε η γλώσσα >> κάποιου.αν δεν απατώμαι είναι συνήθης αιτία θανατου στα γήπεδα.

ακομη,μικρές σανιδούλες τυλιγμένες με βαμβάκι και γαζα για ακινητοποίηση τραυματισμένου μέλους ώσπου να το διακομίσεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φυσικά! Στοματοφαρυγγικούς ξέχασα (το είχα γράψει, όμως, στο άλλο τόπικ, όπου την παρέπεμψα :rolleyes: ), και μάλιστα, όχι μόνο ένα μέγεθος, αν πηγαίνεις σε παιδικό πρωτάθλημα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για την ακινητοποιηση του ακρου μπορεις να χρησιμοποιησεις και τις επικαλαμιδες των ποδοσφαιριστων,πολυ βολικη λυση!

Επιδεσμους για να φτιαχνεις αναρτησεις σε εξαρθρηματα ανω ακρου

Φυσ.ορο,οξυζενε,betadine,pulvo,για τη περιποιηση των τραυματων

Voltaren αλοιφη,ανακουφιζει αμεσα σε μυικη θλαση

Οταν μπαινεις στο γηπεδο θα κρατας το ψυκτικο και 1 μπουκαλακι νερο,γιατι μερικες φορες το μονο που θελουν ειναι νερο στο κεφαλι

Τωρα το καλοκαιρι θα εχεις πολλες ρινορραγιες

Αυτο που λενε ''γυριζει η γλωσσα'' (κατι που δε συμβαινει βεβαια),αν και δε μου εχει συμβει,εχω ακουσει απο εμπειρους γιατρους,οτι αρκει η

υπερεκταση της κεφαλης και η κατασπαση της κατω γναθου απ'τον πωγωνα για να αρχισει να αεριζεται ο ασθενης.Οι στοματοφαρυγγικοι

καθετηρες χρησιμοποιουνται σε επαναλαμβανομενα επεισοδια.Δεν μου εχει συμβει,αλλα το ειχα ψαξει πολυ γιατι ειχα την απορια

Εχε μαζι σου ασπιρινη(για κανενα εμφραγματακι,δυσκολο μεν,αλλα ποτε δε ξερεις),αναλγητικα

Κι ενα μυστικο:Οταν πεφτουν σφαδαζοντας,μη τρομαζεις,το κανουν για να παρουν φαουλ!Οι περισσοτεροι σηκωνονται σε λιγα δευτερα

Αν σου αρεσει το ποδοσφαιρο θα περασεις καλα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτο που λενε ''γυριζει η γλωσσα'' (κατι που δε συμβαινει βεβαια),αν και δε μου εχει συμβει,εχω ακουσει απο εμπειρους γιατρους,οτι αρκει η υπερεκταση της κεφαλης και η κατασπαση της κατω γναθου απ'τον πωγωνα για να αρχισει να αεριζεται ο ασθενης.

Όντως, αυτό έχω ακούσει κ' εγώ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ρε παιδιά, τι "έχω ακούσει"; Αυτές είναι βασικές αρχές του BLS. Αν δεν τις ξέρεις, μην πας καν σε αγώνες...

Αν και, σε δεύτερη ανάγνωση, μάλλον ο Iris-T ειρωνεύεται τον προλαλήσαντα :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΩ ΓΙΑΤΡΟΣ ΑΓΩΝΩΝ ΑΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΤΙ????ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΝΑ ΠΑΩ ΣΕ ΟΜΑΔΑ Η ΟΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΩΣ ΓΙΑΤΡΟΣ ΑΓΩΝΩΝ ΣΤΑ ΕΝΤΟΣ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΤΗΣ ΟΜΑΔΟΣ.ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΠΑΩ ΓΙΑ ΕΓΓΡΑΦΗ ΣΤΗΝ ΤΟΠΙΚΗ ΕΠΣ??Η ΕΠΣ ΑΝΗΚΕΙ ΣΤΗΝ ΕΠΟ??ΘΑ ΜΕ ΠΛΗΡΩΝΕΙ Η ΟΜΑΔΑ??ΑΝ Κ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΦΙΛΟΣ ΔΕΝ ΤΑ ΞΕΡΩ ΚΑΘΟΛΟΥ ΑΥΤΑ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.