Jump to content

ΑΓΡΟΤΙΚΟΙ ΙΑΤΡΟΙ ΣΕ ΑΣΘΕΝΟΦΟΡΑ


GENERAL_ΑRAFAT

Recommended Posts

Λοιπόν άκουσον άκουσον σε κεντρο υγειας των Κυκλαδων έλλειψη οδηγών ασθενοφόρου η διοικούσα επιτροπή και η υποδιευθύντρια σε συνεννόηση με τον πρόεδρο του εκαβ θέλουν να βάλουν αγροτικούς ιατρούς στα πληρώματα που εφημερεύουν στο Κ.Υ λέγοντας ότι δεν μπορούν να αρνηθούν λοιπόν πια είναι η γνώμη σας η οι προτάσεις σας

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν και τραγικό,είναι το επόμενο λογικό βήμα.

Όταν μας έστελναν να παραλαμβάνουμε ως συνοδοί γιατροί κάθε είδους περιστατικό,ελάχιστοι παραπονεθήκαμε ότι κάτι τέτοιο είναι παράνομο και υπερβαίνει τις δυνατότητες και το πεδίο ευθύνης ενός αγροτικού ιατρού.Και όσοι διαμαρτυρηθήκαμε κατηγορηθήκαμε ως φυγόπονοι,κυρίως από συναδέλφους αγροτικούς!Υπάρχει το φιλότιμο ως έννοια μοναδική στο ελληνικό λεξιλόγιο,αλλά guess what...και η λέξη μαλάκας είναι απόλυτα ελληνική!Ενα βήμα απέμενε και τότε εγώ το ανέφερα δίκην αστεϊσμού,βλέπω όμως ότι δυστυχώς επαληθεύομαι με τον πιο τραγελαφικό τρόπο...να μας βάζανε να οδηγούμε οι ίδιοι και τα ασθενοφόρα.

Άντε και καλά δρομολόγια λοιπόν!Θα κάνω άλλη μία σατυρική πρόβλεψη,ότι τα διόδια και τα ναύλα θα τα πληρώνετε από την τσέπη σας,αλλά μην ανησυχείτε,συνήθως επαληθεύομαι κάνα χρόνο αργότερα,οπότε δεν σας προλαβαίνει το μέτρο!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συγγνώμη, για να καταλάβω, αλλά όταν αναφέρεσαι σε πλήρωμα του ασθενοφόρου και σε έλλειψη οδηγού, εννοείς πως ο αγροτικός εκτελεί χρέη οδηγού ασθενοφόρου;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για να οδηγήσεις ασθενοφόρο χρειάζεσαι δίπλωμα Γ' κατηγορίας (φορτηγού), άρα πόσο μπορεί να στέκει κάτι τέτοιο emquestion

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για να οδηγήσεις ασθενοφόρο χρειάζεσαι δίπλωμα Γ' κατηγορίας (φορτηγού), άρα πόσο μπορεί να στέκει κάτι τέτοιο emquestion
Μα γι αυτό ρωτάω, και εν τέλει ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΙΠΛΩΜΑ και πάει και τελείωσε το όλο θέμα. Εκτός και αν αναφέρει πουθενά στα δικαιολογητικά συμμετοχής στην προκήρυξη και δίπλωμα οδήγησης Γ' κατηγορίας.
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επειδη η σύνταξη του στρατηγού Αραφάτ είναι τραγική (ούτε ένα σημείο στίξης...) δεν νομίζω να εννοεί αυτό που καταλάβαμε όλοι, δηλαδή ότι τους υποχρεώνουν να οδηγούν οι γιατροί το ασθενοφόρο. Μάλλον εννοεί να πηγαίνουν συνοδηγοί/μέλη πληρώματος, αλλά σε μόνιμη βάση, και όχι μόνο σε συγκεκριμένα περιστατικά. Διορθώστε με αν δεν το κατάλαβα καλά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ελλείψη οδηγών αναφέρει (παράτονα βέβαια). Γι αυτό και ρώτησα κι εγώ, αλλά απάντηση γιοκ. Πάντως γνωρίζω πως αυτό συμβαίνει σε π.ι. της Άνδρου, δηλαδή ο γιατρός για τις μετακινήσεις του χρησιμοποιεί το ασθενοφόρο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πάντως γνωρίζω πως αυτό συμβαίνει σε π.ι. της Άνδρου, δηλαδή ο γιατρός για τις μετακινήσεις του χρησιμοποιεί το ασθενοφόρο.

Σωστός! Εκεί που έχει φτάσει η αμόλυβδη...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πάντως γνωρίζω πως αυτό συμβαίνει σε π.ι. της Άνδρου, δηλαδή ο γιατρός για τις μετακινήσεις του χρησιμοποιεί το ασθενοφόρο.

Σωστός! Εκεί που έχει φτάσει η αμόλυβδη...

εγώ πάλι φόρτισα τη μπαταρία μου από το ασθενοφόρο:)

δεν ειναι δυνατον να οδηγησεις ασθενοφορο γιατι δεν εχεις διπλωμα ΤΕΛΟΣ. Τώρα αν σε βάζουν στο πλήρωμα μα έτσι και αλλιώς τους αγροτικούς τους στέλνουν είτε να παρουν το εμφραγμα απο το σπίτι είτε να κάνουν διακομιδή σε άλλο νοσοκομείο. Τι αλλαξε? Μονιμα να σε εχουν στο ασθενοφορο αποκλείεται, εδώ δεν φτάνουν για τα ΚΥ οι ιατροί θα τους έχουν μόνιμα κάτω από τη βελανιδιά να περιμένουν κλήση και θα τους πληρώνουν κι όλας:)

νομιζω ο συναδελφος εννοουσε αν μπορουν να μας στελνουν με το ασθενοφορο για παραλαβη περιστατικών..οχι αλλά δε βαριέσαι τόσα και τόσα μας χώνουν να κανουμε!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.