Jump to content

Αλλαγη Ιατρικου Συλλογου


achillevs

Recommended Posts

Συντομα αρχιζω ειδικοτητα σε νοσοκομειο των Αθηνων και θα πρεπει να κανω εγγραφη στον ΙΣΑ.

Πηγα λοιπον στον Ιατρικο Συλλογο που ειμαι εγγραμενος σημερα και μου ειπαν οτι (αφου τους πληρωσω και την συνδρομη του 2ου εξαμηνου) θα προχωρησουν στη διαγραφη μου και θα μου παραδωσουν το φακελο μου με τον οποιο θα παρουσιαστω στον ΙΣΑ να κανω εκει την εγγραφη μου. Εναλλακτηκα μπορουν οι ιδιοι να στειλουν το φακελο μου στον ΙΣΑ(κατοπιν βεβαια πρεπει να παρουσιαστω εκει να ολοκληρωθει η εγγραφη)

Θελω να ρωτησω -αν καποιος εχει κανει αυτη την διαδικασια- αν παρουσιαστω με τον φακελο μου στον ΙΣΑ, μηπως ζητησουν επιπλεον δικαιολογητικα.- και γινομαι πιο συγκεκριμενος:

Στο σάιτ του ΙΣΑ για κανονικη αρχικη εγγραφη (οχι μεταγραφη) ζητανε μεταξυ αλλων:

1. Άδεια Ασκήσεως Ιατρικού Επαγγέλματος από την οικεία Νομαρχία.

Η αδεια που εχω τωρα απο αλλη νομαρχια δεν κανει? Μια αδεια δεν παιρνουμε ολοι μας?

2. Απόδειξη καταβολής 60 λεπτών (0,60 ευρώ) από το ΤΣΑΥ (Αχαρνών 27).

ΤΣΑΥ δεν εχω ακομα. Ο ιατρικος συλλογος που ειμαι τωρα δεν απαιτει εγγραφη στο ΤΣΑΥ. Με τηνεγγραφη μου στο ΤΣΑΥ σε ποσες μερες παιρνω ΑΜ;

Οποιος εχει μπει σε αυτη την διαδικασια ας απαντησει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όλοι οι ιατροί...από Σουφλί μέχρι Καλαμάτα και από Χίο μέχρι Κέρκυρα έχουν την ίδια άδεια.

Δεν θέλει κανένα επιπλέον δικαιολογητικό στον Ι.Σ.Α.

Ότι κατέθεσες στον ιατρικό σύλλογο που είσαι τώρα θα το στείλουν οι ίδιοι ή αν θες πάρτα εσύ να τα καταθέσεις στον Ι.Σ.Α.

Όταν με το καλό θα παραλάβεις την απόφαση τοποθέτησης για τον διορισμό σου στο νοσοκομείο, πας στον Ι.Σ.Α. και κάνεις την εγγραφή σου δίνοντας 0,90 € "γραμμάτιο εισπράξεως" και ζητάς 3 βεβαιώσεις μέλους του Ι.Σ.Α. (ένα για το νοσοκομείο, ένα για το Τ.Σ.Α.Υ. και ένα για κάθε νόμιμη χρήση για να το έχεις εσύ).

υ.γ. 1 : για να σε ξεγράψουν από τον ιατρικό σύλλογο πρέπει να έχεις πληρωμένη την ετήσια συνδρομή του 2008 (σε μερικούς συλλόγους μπορείς να το κάνεις πληρώνοντας μόνο την εξάμηνη συνδρομή και την υπόλοιπη την πληρώνεις στον σύλλογο που θα κάνεις εγγραφή.

υ.γ. 2 : τα 0,59 € τα πληρώνεις στο Τ.Σ.Α.Υ. για εγγραφή όταν πάρεις την βεβαίωση από τον Ι.Σ.Α., μετά διορίζεσαι στο νοσοκομείο και με την βεβαίωση διορισμού πας στο Τ.Σ.Α.Υ.

ΣΤΟΝ Ι.Σ.Α. ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΚΑΤΑΒΟΛΗΣ 60 ΛΕΠΤΩΝ ΑΠΟ ΤΟ Τ.Σ.Α.Υ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όλοι οι ιατροί...από Σουφλί μέχρι Καλαμάτα και από Χίο μέχρι Κέρκυρα έχουν την ίδια άδεια.

Δεν θέλει κανένα επιπλέον δικαιολογητικό στον Ι.Σ.Α.

Ότι κατέθεσες στον ιατρικό σύλλογο που είσαι τώρα θα το στείλουν οι ίδιοι ή αν θες πάρτα εσύ να τα καταθέσεις στον Ι.Σ.Α.

Όταν με το καλό θα παραλάβεις την απόφαση τοποθέτησης για τον διορισμό σου στο νοσοκομείο, πας στον Ι.Σ.Α. και κάνεις την εγγραφή σου δίνοντας 0,90 € "γραμμάτιο εισπράξεως" και ζητάς 3 βεβαιώσεις μέλους του Ι.Σ.Α. (ένα για το νοσοκομείο, ένα για το Τ.Σ.Α.Υ. και ένα για κάθε νόμιμη χρήση για να το έχεις εσύ).

υ.γ. 1 : για να σε ξεγράψουν από τον ιατρικό σύλλογο πρέπει να έχεις πληρωμένη την ετήσια συνδρομή του 2008 (σε μερικούς συλλόγους μπορείς να το κάνεις πληρώνοντας μόνο την εξάμηνη συνδρομή και την υπόλοιπη την πληρώνεις στον σύλλογο που θα κάνεις εγγραφή.

υ.γ. 2 : τα 0,59 € τα πληρώνεις στο Τ.Σ.Α.Υ. για εγγραφή όταν πάρεις την βεβαίωση από τον Ι.Σ.Α., μετά διορίζεσαι στο νοσοκομείο και με την βεβαίωση διορισμού πας στο Τ.Σ.Α.Υ.

ΣΤΟΝ Ι.Σ.Α. ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΚΑΤΑΒΟΛΗΣ 60 ΛΕΠΤΩΝ ΑΠΟ ΤΟ Τ.Σ.Α.Υ.

Κ κατι αλλο ,για τη διαγραφη απο τον ιατρικο συλλλογο που ανηκεις δινεις κ 20 ευρω...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κ κατι αλλο ,για τη διαγραφη απο τον ιατρικο συλλλογο που ανηκεις δινεις κ 20 ευρω...

Εκπληκτικες εμπειριες που αποκομισαμε απο μικρους ιατρικους συλλογους της επαρχιας...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

sorry που με παραξένεψε το γεγονός- post του mcgyver- αλλά πρώτη φορά το άκουσα αυτό, περί πληρωμής στον ιατρικό σύλλογο για να διαγραφτείς από αυτόν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

sorry που με παραξένεψε το γεγονός- post του mcgyver- αλλά πρώτη φορά το άκουσα αυτό, περί πληρωμής στον ιατρικό σύλλογο για να διαγραφτείς από αυτόν.

Ειχα πληρωσει 10 ευρω για να γραφτω εκει (ασχετα απο τη συνδρομη) 10 για να διαγραφω και ...(το καλυτερο) 5 ευρω για καθε πιστοποιητικο!!!

Οταν γυρισα και γραφτηκα στην αθηνα μου ζητησαν κατι λιγοτερο απο 1 ευρω.

Απλα στην επαρχια πληρωνουμε κατι υπαλληλους αχρηστους κι ανυπαρκτους που συνηθως ειναι ...η γυναικα του προεδρου η του γραμματεα!!! Σε μας παντως για να βρεις τον υπαλληλο επρεπε να του κλεισεις και ραντεβου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γιατί δεν αναφέρετε τον σύλλογο για να γνωρίζουν οι νέοι συνάδελφοι τι θα αντιμετωπίσουν;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 6 years later...

υ.γ. 1 : για να σε ξεγράψουν από τον ιατρικό σύλλογο πρέπει να έχεις πληρωμένη την ετήσια συνδρομή του 2008 ( :lol: ) (σε μερικούς συλλόγους μπορείς να το κάνεις πληρώνοντας μόνο την εξάμηνη συνδρομή και την υπόλοιπη την πληρώνεις στον σύλλογο που θα κάνεις εγγραφή.

Ξεθάβω το θέμα, όχι για να τρολλάρω αλλα για να ρωτήσω για το συγκεκριμένο που έχω παραθέσει και τονίσει

Πρόκειται να αλλάξω νομό λόγω συνέχισης ειδικότητας πολύ σύντομα και έχω αποπληρώσει μόνο την εξαμηνιαία δόση στο σύλλογο απο τον οποίον θα φύγω, με αυτό ακριβως το σκεπτικό και επίσης επειδή είναι αγιογδύτες (100€/ετος), νομίζοντας οτι δε θα αντιμετωπίσω πρόβλημα.

Ω τι έκπληξις όμως, σήμερα που απευθύνθηκα στον εν λόγω σύλλογο με ενημερώνουν ότι πρέπει να πληρώσω και το δεύτερο 6μηνο για να μου στείλουν τα χαρτια στον έτερο σύλλογο γιατί λέει το 2ο 6μηνο μετράει απο το τέλος Φλεβάρη!

Και δεν είναι ότι είναι κανένα τρελό ποσό, αλλά όταν οι περισσότεροι σύλλογοι ζητάνε </=60€ ετησίως και έχουν πρόνοιες για τους νέους γιατρούς, μ'εκνευρίζει που εδώ μας περνάνε για τίποτα λεφτάδες και μας ζητάνε περίπου τα διπλα, και συν τοις άλλοις μας έχουν στον ίδιο ντορβα τους ανέργους με αυτούς με ιατρεία 20 και 30 χρόνων.

Αν λοιπόν έχει κάποιος κάποια γνώση επι του θέματος, περιμένω την ενημέρωσή σας, γιατί με μια μικρή αναζήτηση δε βρήκα κάτι πολύ σχετικό.

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δυστυχώς έτσι είναι, τα ίδια πλήρωσα και εγώ για ένα 6μηνο που ΔΕΝ μπόρεσα (υπηρετούσα σε άγονο και το καλοκαίρι δεν μπορούσα ούτε γι' αστείο ν' αφήσω το νησί) να πληρώσω εγκαίρως.

Έτσι λοιπόν, πλήρωσα κανονικά την συνδρομή μου (κάπου 90€ στην περίπτωσή μου) στον επαρχιακό ΙΣ, ώστε να στείλουν τα χαρτιά μου στον ΙΣΑ.

Δεν υπάρχει περίπτωση να τα γλυτώσεις φίλε μου, οπότε πέραν της καταγραφής του όντως απαράδεκτου γεγονότος, αγνοώ προς τι η ανάρτηση, άλλωστε "τόσα" έβγαλες στο αγροτικό ! B)

Μόνο ο ΙΣΑ έχει σωστή πολιτική για το θέμα, όταν έχει να κάνει με νέους ιατρούς (προφανώς έχει πολλούς σε αναμονή ειδικότητας-τυπικά άνεργους σε σύγκριση με την επαρχία όπου όλοι οι ιατροί λίγο-πολύ εργάζονται)

Υ.Γ

Το αστείο είναι ότι οι περισσότεροι εξ΄αυτών με τα ιατρεία 20-30 χρόνων, αμφιβάλλω αν πληρώνουν κανονικά τις συνδρομές τους. :)

Θυμάμαι τουλάχιστον έναν Γ.Ι που είχε να πληρώσει συνδρομή 2-3 χρόνια... :lol:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση.

Ευτυχως διατηρώ επαφή με τον Τάσο, που έκανε την αρχική ανάρτηση, μέσω fb και μολονότι δεν μπαινει πια εδώ, προσφέρθηκε άλλη μια φορά να βοηθήσει. Και μάλλον έχει βάση αυτό που λεω.

Επίσης θα έχω επικοινωνία με συνάδελφο του Δ.Σ. του συλλογου μου απο αύριο. Και για έναν επιπρόσθετο λόγο. Γιατί ενημερώνουν και λάθος. Επέμεναν ότι δεν χρειάζεται να έχεις διεκπεραιώσει την εγγραφή στον σύλλογο που θα εργαστεις πριν το διορισμό και ενώ επέμεινα το απέδωσαν σε πιθανή διαφοροποίηση (=παραξενια; ) του εκεί συλλόγου.

Επειδή δε θέλω να γράφω ανακρίβειες, απλά ενδεικτικά παραθέτω, επιπλέον των ανωτέρω,

2) Oι εισφορές της προηγούμενης παραγράφου καταβάλλονται σε δύο δόσεις απευθείας στο Σύλλογο, μέσα στο πρώτο δίμηνο κάθε εξαμήνου

Απο εδώ: http://www.iatronet.gr/entries/62/iatriki-nomothesia.html

και το ΦΕΚ Β 27 2015 που αναφέρει

Καθορίζουμε εφεξής τα απαραίτητα δικαιολογη−
τικά για την ανάληψη υπηρεσίας γιατρών για ειδίκευση
στα νοσηλευτικά ιδρύματα, ως εξής:

[...]

• Βεβαίωση εγγραφής στον οικείο Ιατρικό Σύλλογο.

Αυτά προς το παρόν. Θα ενημερώσω το παρόν νήμα για οτιδήποτε πιο χειροπιαστό και για την κατάληξη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

υ.γ. 1 : για να σε ξεγράψουν από τον ιατρικό σύλλογο πρέπει να έχεις πληρωμένη την ετήσια συνδρομή του 2008 ( :lol: ) (σε μερικούς συλλόγους μπορείς να το κάνεις πληρώνοντας μόνο την εξάμηνη συνδρομή και την υπόλοιπη την πληρώνεις στον σύλλογο που θα κάνεις εγγραφή.

Ξεθάβω το θέμα, όχι για να τρολλάρω αλλα για να ρωτήσω για το συγκεκριμένο που έχω παραθέσει και τονίσει

Πρόκειται να αλλάξω νομό λόγω συνέχισης ειδικότητας πολύ σύντομα και έχω αποπληρώσει μόνο την εξαμηνιαία δόση στο σύλλογο απο τον οποίον θα φύγω, με αυτό ακριβως το σκεπτικό και επίσης επειδή είναι αγιογδύτες (100€/ετος), νομίζοντας οτι δε θα αντιμετωπίσω πρόβλημα.

Ω τι έκπληξις όμως, σήμερα που απευθύνθηκα στον εν λόγω σύλλογο με ενημερώνουν ότι πρέπει να πληρώσω και το δεύτερο 6μηνο για να μου στείλουν τα χαρτια στον έτερο σύλλογο γιατί λέει το 2ο 6μηνο μετράει απο το τέλος Φλεβάρη!

Και δεν είναι ότι είναι κανένα τρελό ποσό, αλλά όταν οι περισσότεροι σύλλογοι ζητάνε </=60€ ετησίως και έχουν πρόνοιες για τους νέους γιατρούς, μ'εκνευρίζει που εδώ μας περνάνε για τίποτα λεφτάδες και μας ζητάνε περίπου τα διπλα, και συν τοις άλλοις μας έχουν στον ίδιο ντορβα τους ανέργους με αυτούς με ιατρεία 20 και 30 χρόνων.

Αν λοιπόν έχει κάποιος κάποια γνώση επι του θέματος, περιμένω την ενημέρωσή σας, γιατί με μια μικρή αναζήτηση δε βρήκα κάτι πολύ σχετικό.

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Το θέμα ευτυχώς λύθηκε τελικά και μεταφέρθηκαν τα χαρτιά μου στον σύλλογο διορισμού όπου και θα πληρώσω το δεύτερο εξάμηνο.

Δυστυχώς για να ξεμπλέξουμε άμεσα χρειάστηκε η παρέμβαση συναδέλφου επιμελητή, μέλους του ΔΣ.

Η σχετική νομοθεσία είναι παραπάνω αναρτημένη, για να τη χρησιμοποιήσετε. Αυτα, προς γνώση των επομενων....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.