Jump to content

ποιες δημοσιευσεις τελικα βοηθάνε?


kastoars

Recommended Posts

Πολλά περιοδικά κυκλοφορούν,ελληνικά και ξένα,τελικά ποιες δημοσιεύσεις βοηθάνε?π.Χ. κάποιος θέλει να γίνει επιμελητής Α',τον βοηθάει δημοσίευση σε ένα ελληνικό ιατρικό περιοδικό ή θα πρέπει να είναι δημοσιευμένη εργασία σε περιοδικό ξένο με impact factor?Η δημοσίευση σε διαδικτυακά περιοδικά η περιοδικά που απλά εντάσσονται στο pubmed χωρίς να έχουν impact factor , έχουν κάποια αξία ή αναγνώριση στο εξωτερικό?Στο εξωτερικό όταν ζητούν στα προσόντα δημοσιεύσεις εννοούν σε περιοδικά με impact factor ή με impact factor πάνω απο κάποιο νούμερο?Όποιος ξέρει οτιδήποτε σχετικό ας καταθέσει τη γνώμη του

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επιμελητής Α γίνεσαι όταν πρώτα έχεις γίνει Β. Για να γίνεις Β πρέπει να έχεις δημοσιεύσει στα:

- Science bysmatrated

- Biobysmatical illustration

- Orthobysmatics

- General bysmatry

- Natural bysmatation

- Neyrobysmatology

ect

:bloodomen:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καμία απάντηση πιο αισιόδοξη και κατατοπιστική μπορεί να δώσει κανείς?

Για διορισμό στο ΕΣΥ μετράνε και οι ελληνικές δημοσιεύσεις.

Στο εξωτερικό δεν έχουν πολύ σημασία όσο οι ξενόγλωσσες. Το impact factor όσο πιο ψηλά είναι τόσο το καλύτερο. Φυσικά ισχύει κι εδώ "το μη χειρον βέλτιστον".

Δηλαδή μια ξενόγλωσση χωρίς if είναι χειρότερη από μια με if και καλύτερη από μια ελληνική και φυσικά μια ελληνική είναι πολύ καλύτερη από το να μην έχεις τίποτα.

Να υπενθυμίσουμε εδώ ότι υπάρχουν ΚΑΙ ελληνικά περιοδικά στο medline, τα οποία σε πολλές περιπτώσεις είναι η χρυσή τομή (το τερπνόν (=δημοσίευση) μετά του ωφελίμου (=βύσμα)).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να ρωτησω κατι; όταν γλυφεις τον καθηγητη και του κανεις και καμια μεταφραση και σου λεει θα σε βαλω κι εσενα στη δημοσιευση, αυτο μετα το παρουσιαζεις σαν δημοσιευση δικη σου? ή πρεπει να εισαι πρωτο ονομα? ρωταω γιατι ειμαι ασχετη απο αυτα και τωρα που τελειωσα βλεπω βιογραφικα συμφοιτητων μου με 5-6 δημοσιευσεις και προσπαθω να καταλαβω τι επεισοδια εχω χασει!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να ρωτησω κατι; όταν γλυφεις τον καθηγητη και του κανεις και καμια μεταφραση και σου λεει θα σε βαλω κι εσενα στη δημοσιευση, αυτο μετα το παρουσιαζεις σαν δημοσιευση δικη σου? ή πρεπει να εισαι πρωτο ονομα? ρωταω γιατι ειμαι ασχετη απο αυτα και τωρα που τελειωσα βλεπω βιογραφικα συμφοιτητων μου με 5-6 δημοσιευσεις και προσπαθω να καταλαβω τι επεισοδια εχω χασει!!

Εφόσον υπάρχει το όνομά σου, μπορείς να τη βάλεις στο βιογραφικό σου.

Προφανώς αν είσαι το πρώτο όνομα έχει άλλο βάρος.

ΥΓ. Τί ποσοστό δηλαδή έχει 5-6 δημοσιεύσεις? Το θεωρώ (αυτό το νούμερο) πολύ δύσκολο για κάποιον που έχει πάρει πρόσφατα πτυχίο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να ρωτησω κατι; όταν γλυφεις τον καθηγητη και του κανεις και καμια μεταφραση και σου λεει θα σε βαλω κι εσενα στη δημοσιευση, αυτο μετα το παρουσιαζεις σαν δημοσιευση δικη σου? ή πρεπει να εισαι πρωτο ονομα? ρωταω γιατι ειμαι ασχετη απο αυτα και τωρα που τελειωσα βλεπω βιογραφικα συμφοιτητων μου με 5-6 δημοσιευσεις και προσπαθω να καταλαβω τι επεισοδια εχω χασει!!

μην αγχωνεσαι .αν εισαι πεταχτουλα και ομορφουλα , μπορεις να ξεπερασεις τους μιζερους συμφοιτητες σου σε αριθμο δημοσιευσεων στο αψε σβησε :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για διορισμό στο ΕΣΥ μετράνε και οι ελληνικές δημοσιεύσεις.

Στο εξωτερικό δεν έχουν πολύ σημασία όσο οι ξενόγλωσσες. Το impact factor όσο πιο ψηλά είναι τόσο το καλύτερο. Φυσικά ισχύει κι εδώ "το μη χειρον βέλτιστον".

Δηλαδή μια ξενόγλωσση χωρίς if είναι χειρότερη από μια με if και καλύτερη από μια ελληνική και φυσικά μια ελληνική είναι πολύ καλύτερη από το να μην έχεις τίποτα.

Να υπενθυμίσουμε εδώ ότι υπάρχουν ΚΑΙ ελληνικά περιοδικά στο medline, τα οποία σε πολλές περιπτώσεις είναι η χρυσή τομή (το τερπνόν (=δημοσίευση) μετά του ωφελίμου (=βύσμα)).

emarup

Να'σαι καλά βρε SleepWalker που μας κατατοπίζεις κι εμάς τους άσχετους! emkiss

Όμως, γιατί βάζεις για avatar σου διαρκώς τελειωμένους? emdotsemsplats

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να ρωτησω κατι; όταν γλυφεις τον καθηγητη και του κανεις και καμια μεταφραση και σου λεει θα σε βαλω κι εσενα στη δημοσιευση, αυτο μετα το παρουσιαζεις σαν δημοσιευση δικη σου? ή πρεπει να εισαι πρωτο ονομα? ρωταω γιατι ειμαι ασχετη απο αυτα και τωρα που τελειωσα βλεπω βιογραφικα συμφοιτητων μου με 5-6 δημοσιευσεις και προσπαθω να καταλαβω τι επεισοδια εχω χασει!!

Εφόσον υπάρχει το όνομά σου, μπορείς να τη βάλεις στο βιογραφικό σου.

Προφανώς αν είσαι το πρώτο όνομα έχει άλλο βάρος.

ΥΓ. Τί ποσοστό δηλαδή έχει 5-6 δημοσιεύσεις? Το θεωρώ (αυτό το νούμερο) πολύ δύσκολο για κάποιον που έχει πάρει πρόσφατα πτυχίο.

Ναι ενταξει ισως υπερεβαλλα λιγακι, ξερω σιγουρα παιδια που πριν ορκιστουν ειχαν 2-3, και καποιες απο μικρα ετη κιολας και με το που πηραν το πτυχιο και αρχισαν να παρακολουθουν σε καποια κλινικη, αρχισε να μπαινει το ονομα τους και σε άλλες, το ειπα χοντρικα το 5-6 αλλα σε καποιες περιπτωσεις ειναι αληθεια. Τέλος παντων, αυτα πρεπει να τα κυνηγησεις, οποιος ενδιαφερεται να κινηθει προς τα εκει τα καταφερνει, ασχετα αν οι δημοσιευσεις ειναι σοβαρες ή μπαρουφες, θα εχει να γεμισει λιγο χωρο στο cv του.

Αλλα κατα τη γνωμη μου, οσο μπλεκεις με δημοσιευσεις, ερευνες, χτισιμο βιογραφικου κτλ ενω ακομα δεν εχεις βγει καλα καλα απο τη σχολή, απομακρυνεσαι απο την ουσια της ιατρικης, που ειναι η επαφη με τον ασθενή, η κλινική πραξη, η αποκτηση εμπειριας και καταρτισης. Ας ξεκινησουμε απο αυτα τα βασικά και απο εκει και περα, κανεις και τις δημοσιευσεις και τα ποστερ στα συνεδρια και οτι αλλο, τωρα ο φοιτητης ή τελοιοφοιτος που δεν ξερει καλα καλα να ακουει πνευμονες κ καρδια, να ασχολειται με το ταδε αντισωμα ή το ταδε ενζυμο που αυξανεται στην ταδε υποπεριπτωση της ταδε ασθενειας μου φαινεται ανορθοδοξο. Φυσικα αυτη ειναι η προσωπικη μου αποψη που πολλοι δεν συμμεριζονται απ οτι καταλαβαινω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όμως, γιατί βάζεις για avatar σου διαρκώς τελειωμένους? emdotsemsplats

Κι εγώ τελειωμένος είμαι...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να ρωτησω κατι; όταν γλυφεις τον καθηγητη και του κανεις και καμια μεταφραση και σου λεει θα σε βαλω κι εσενα στη δημοσιευση, αυτο μετα το παρουσιαζεις σαν δημοσιευση δικη σου? ή πρεπει να εισαι πρωτο ονομα? ρωταω γιατι ειμαι ασχετη απο αυτα και τωρα που τελειωσα βλεπω βιογραφικα συμφοιτητων μου με 5-6 δημοσιευσεις και προσπαθω να καταλαβω τι επεισοδια εχω χασει!!

μην αγχωνεσαι .αν εισαι πεταχτουλα και ομορφουλα , μπορεις να ξεπερασεις τους μιζερους συμφοιτητες σου σε αριθμο δημοσιευσεων στο αψε σβησε :)

μπορεις να επεκταθεις λιγο περισσοτερο πανω σε αυτο?

νομιζω οτι με αφορα :anavwfwties::anavwfwties::anavwfwties:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πώς έλεγε το τραγούδι, ντύσου πρόχειρα και βγάλε το κραγιόν σου, καμία σχέση... :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εγω επιμενω να μου απαντησει μια εγκριτη συναδελφος,με διεθνη καριερα...

οσο πιο καλα το κουνας , τοσο πιο μακρια θα πας ....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarupή στραβος ειν' ο γιαλος ή στραβα αρμενιζουμε... :antegeia:

(προσεχε μη σου φυγει κανας καθετηρας πανω στο κουνημα-ξερεις εσυ, κατα το "intubating 30weekers"-και μετα καταληξεις "hair dresser"emlmfao )

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εγω επιμενω να μου απαντησει μια εγκριτη συναδελφος,με διεθνη καριερα...

οσο πιο καλα το κουνας , τοσο πιο μακρια θα πας ....

:o:o:o

εγω τι να κουνήσω..????

:o

εναλλακτικές προτάσεις?

:o:o

:o

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

:o:o:o

εγω τι να κουνήσω..????

:o

εναλλακτικές προτάσεις?

:o:o

:o

2f12890ef05720f605966ff49d71e6d0.jpg:anavwfwties::anavwfwties::anavwfwties:

και μια και πιασαμε τα δημωδη,

μερικες φορες ειναι καλυτερα να πας κουτσα-κουτσα, παρα να πας π@@τσα-π@@τσα :bloodomen:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

πως περνας τη μερα σου Δε κολ? ελπιζω να πας για κανα μπανιο εκτος απο το χαζολογας εδω μεσα

δε κολ? emlmfao emlmfao emlmfao

καλα βρε διαδικτυακε φωστηρα, τοσα τερμινα στην ξενιτεια,

αυτα τα "ξενα", καλα,δεν εμαθες να τα μιλας, αλλα ουτε καν να τα προφερεις?

ή μηπως δε σου μιλανε? συνεννοειστε μονο με τη "γλωσσα του σωματος"?

ειπαμε, με ρεγουλα το κουνημα, θα ξεχαρβαλωθεις... emwhistling

υ.γ. θα κανω και μια βουτια για'σενα,

γιατι καθως φαινεται, εισαι τρομερα απασχολημενη

(να παρακολουθεις ποσες ωρες ειμαι συνδεδεμενη στο gm) ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όμως, γιατί βάζεις για avatar σου διαρκώς τελειωμένους? emdotsemsplats

Κι εγώ τελειωμένος είμαι...

Πρόσθεσε ακόμη μία... embye

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

γιατι καθως φαινεται, εισαι τρομερα απασχολημενη

(να παρακολουθεις ποσες ωρες ειμαι συνδεδεμενη στο gm) ;)

σου χω πει ξανα οτι δε δινω σημασια ποτε σε γυναικες , εκτος αν ειναι γκομεναρες , γιατι γενικα η ασχημια με αφηνει παντελως αδιαφορη

συνεπως , δεν εχω κανενα λογο να σε παρακολουθω μις Δε Κολ :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

γιατι καθως φαινεται, εισαι τρομερα απασχολημενη

(να παρακολουθεις ποσες ωρες ειμαι συνδεδεμενη στο gm) ;)

σου χω πει ξανα οτι δε δινω σημασια ποτε σε γυναικες , εκτος αν ειναι γκομεναρες , γιατι γενικα η ασχημια με αφηνει παντελως αδιαφορη

συνεπως , δεν εχω κανενα λογο να σε παρακολουθω μις Δε Κολ :)

τσου ρε! βλαχο-γκομενα! :bloodomen:

emlmfaoemlmfaoemlmfaoemlmfaoemlmfaoemlmfao

νομιζω ειναι αυταποδεικτο το ποσο "δε" με παρακολουθεις :anavwfwties::anavwfwties::anavwfwties:

ενα πραγμα δεν εχω καταλαβει ομως οοολους αυτους τους μηνες/

επειδη προσπαθεις με καθε τροπο και με μεγαλη αγωνια να δημιουργησεις την εντυπωση οτι με γνωριζεις

-πως ειμαι,τι κανω με την ιατρικη,με την προσωπικη μου ζωη,τι κανω εν γενει-

τι κερδιζεις απο ολο αυτο?

τη στιγμη που εγω απλα απανταω στα ανοητα posts σου για χαβαλε,οπως και πολλοι αλλοι,γιατι αδιαμφισβητητα το σηκωνουν!

και πως αληθεια να αντισταθω οταν γραφεις τοσο προκλητικες κουταμαρες,που μονιμως αγγιζουν τα ορια της γραφικοτητας

και τις περισσοτερες φορες τα ξεπερνουν κιολας!

ειναι αληθεια βεβαια οτι πολλοι επιδιωκουν τη γνωριμια μου και κολακευονται απο αυτη,

αλλα εσυ που λες με καθε προφανη,αλλα και οχι,αφορμη οτι εισαι τοοοσο ικανη και τοοοσο "μορφονια"(εντος εισαγωγικων λογω του δευτερου συνθετικου,καθως δεν γνωριζω την ηλικια σου-μπορει να'σαι και 35αρα βρε αδερφε!) και τοοοσο "επιδεξια"(λογω κωλο-κουνηματος),

με ποιον τροπο μπορεις να επωφεληθεις προσποιουμενη οτι με γνωριζεις?

προκειμενου ομως να σκας και να αφριζεις, κι αν ειναι να νιωσεις καλυτερα και να ηρεμησεις,

να κανονισω να γνωριστουμε στ'αληθεια,ωστε να εισαι κι εσυ στην ευχαριστη θεση να επικαλεισαι τη γνωριμια μου!

:antegeia:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.