Jump to content

Καλύτερα ειδικότητα σε νοσοκομείο με πολλές θέσεις ή που μόλις έδωσε 1-2?


schumifer

Recommended Posts

Το αυτό

Κατά βάσην κάτι που με έκανε πάντα να σκέφτομαι ήταν αν θα είναι καλύτερα να κάνεις μία ειδικότητα σε νοσοκομείο που μόλις άνοιξε μία θέση και δεν υπήρχε πριν.

Η μήπως σε ένα νοσοκομείο με πολλούς στην ειδικότητά σου ...

Το πρώτο μπορεί να σημαίνει ανοργανωσιά αλλά περισσότερα περιστατικά. Μπορεί κανείς να μην ασχολείται μαζί σου αλλά μπορεί να τα δεις και όλα,αν μπορείς να πιεστείς από μόνος σου. Αλλά η ανοργανωσιά κάποια στιγμή θα σε λυγίσει... Για σκεφτείτε και για γενική ιατρική . Έχει που έχει ο ειδικευόμενος γενικός γιατρός να μάθει 15 ετερογενή πράγματα, άμα τον βλέπουν και του λένε στην ορθοπεδική "πήγαινε μωρέ για καφέ να χαλαρώσεις"

Από την άλλη σε πολυπληθές νοσοκομείο τα πράγματα έχουν πολύ μεγαλύτερη πιθανότητα να είναι στρωμένα, και να είσαι σε ένα πρόγραμμα. Μαθήματα, διαλέξεις, προκαθορισμένες ώρες σε ιατρεία-χειρουργεία-ΤΕΠ. Αλλά ανάμεσα σε άλλους 100 τι να σου αντιστοιχήσει?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το αυτό

Κατά βάσην κάτι που με έκανε πάντα να σκέφτομαι ήταν αν θα είναι καλύτερα να κάνεις μία ειδικότητα σε νοσοκομείο που μόλις άνοιξε μία θέση και δεν υπήρχε πριν.

Η μήπως σε ένα νοσοκομείο με πολλούς στην ειδικότητά σου ...

Το πρώτο μπορεί να σημαίνει ανοργανωσιά αλλά περισσότερα περιστατικά. Μπορεί κανείς να μην ασχολείται μαζί σου αλλά μπορεί να τα δεις και όλα,αν μπορείς να πιεστείς από μόνος σου. Αλλά η ανοργανωσιά κάποια στιγμή θα σε λυγίσει... Για σκεφτείτε και για γενική ιατρική . Έχει που έχει ο ειδικευόμενος γενικός γιατρός να μάθει 15 ετερογενή πράγματα, άμα τον βλέπουν και του λένε στην ορθοπεδική "πήγαινε μωρέ για καφέ να χαλαρώσεις"

Από την άλλη σε πολυπληθές νοσοκομείο τα πράγματα έχουν πολύ μεγαλύτερη πιθανότητα να είναι στρωμένα, και να είσαι σε ένα πρόγραμμα. Μαθήματα, διαλέξεις, προκαθορισμένες ώρες σε ιατρεία-χειρουργεία-ΤΕΠ. Αλλά ανάμεσα σε άλλους 100 τι να σου αντιστοιχήσει?

Η αποψη μου ειναι καλυτερα σε νοσοκομειο με πολλες θεσεις.Βεβαια εξαρταται κι απο την ειδικοτητα.Αν αναφερεσαι συγκεκριμενα στη γενικη ιατρικη,παντου το ιδιο ειναι πιστευω,γιατι ουτως η αλλως περνας απ'ολα τα τμηματα του νοσοκομειου.Το ζητημα αν θα σε στελνουν για καφε η αν θα σου δινουν χειρουργεια δεν εχει να κανει τοσο με το ποσο νεες η ποσο παλιες ειναι οι θεσεις ουτε απολυτα με τον αριθμο τους.Εχει να κανει με το κλιμα που επικρατει στην κλινικη,με την νοοτροπια που επικρατει αναμεσα στους "μεγαλους" της κλινικης.

Ενας ακομα λογος για να κανεις ειδικοτητα σε νοσοκομειο με πολλες θεσεις ειναι και η εξειδικευση του νοσοκομειου στη συγκεκριμενη ειδικοτητα.Πχ ορθοπαιδικη στην Κορινθο με 3 θεσεις και ορθοπαιδικη σε ΚΑΤ/Βουλα με 70 θεσεις περιπου αλλα και με πολυ μεγαλυτερη γκαμα περιστατικων (ΣΣ,ακρα χειρα κλπ).

Ολα αυτα με την προυποθεση οτι αφηνουμε απ'εξω τον παραγοντα αναμονη,γιατι η πειρα μου εχει δειξει οτι στα νοσοκομεια με πολλες θεσεις (και πληρη ειδικοτητα) η αναμονη πεφτει γρηγοροτερα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

κάθε νοσοκομείο είναι ξεχωριστή περίπτωση

ακόμα και 2 επαρχιακα νοσοκομεία για την ίδια ειδικότητα με τον ίδιο αριθμό ειδικευομένων μπορεί να διαφέρει όσο η μέρα με την νύχτα.

σκέψου τις προτεραιότητές σου

πχ χρόνος έναρξης ειδικότητας, ποιότητα εκπαίδευσης κτλ και διαλεξε κάποια νοσοκομεία και βρες άτομα μεσα στα νοσοκομεία να σου περιγράψουν την κατάσταση που δεν θα στην πουν οπως έχει οι επιμελητές αν πας και τους συστηθείς και τους ρωτήσεις για την εκπαίδευση.

οι νέες θεσεις συνήθως αν δεν προυπηρχε παλιά ειδικευόμενος ειναι πολύ απαιτητικές χωρίς να εξασφαλίζουν αντίστοιχη εκπαίδευση, καθώς δεν ξέρουν τι θα πει ειδικευόμενος δεν αποκλείεται μέχρι και το νοσηλευτικό προσωπικο να απαιτεί τον καφέ του από σενα

εγώ υπήρξα πρώτη ειδικευόμενη σε κλινική και η προσταμένη εκτός απο τα "εισαι γαιδουρι" κτλ που φωναζε στους διαδρομους πιστευε ακραδαντα και διακήρυσε με κάθε ευκαιρία ότι είμαι υφισταμένη της αφου ειμαι ανειδικευτη....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν και η συμπεριφορά μου είναι σε φάση αλλαγής πλέον, έχω μάθει να μην επηρεάζομαι εμφανώς από τέτοιους τύπου συμπεριφορές Αμάντα.

Με νοιάζει , επειδή με ξέρω , να μπω σε ένα λούκι από το οποίο θα βγω κερδισμένος σε επίπεδο ιατρικής δυναμικής και δυνατότητας και θα μπορέσω να κάνω κάτι καλό για κάποιον άνθρωπο στο μέλλον.

Για το νοσοκομείο που έχω βάλει τώρα, ρώτησα επιμελητή , όχι της ειδικότητάς μου, για το αν και κατά πόσο η ειδικότητά μου "δουλεύει" καλά. Μου έδωσε απάντηση που έψαχνα να ακούσω και χωρίς άλλη σκέψη έβαλα αυτό το νοσοκομείο. Αλλά από τότε μέχρι σήμερα έχω αφήσει 2 ευκαιρίες να μπω σε κλήρωση. Όχι ότι θα έπαιρναν εμένα ανάμεσα σε 200 άλλους....

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις

ΥΓ συνολικά Αμάντα , από την κατάσταση που περιέγραψες βγήκες κερδισμένη?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

κάθε νοσοκομείο είναι ξεχωριστή περίπτωση

ακόμα και 2 επαρχιακα νοσοκομεία για την ίδια ειδικότητα με τον ίδιο αριθμό ειδικευομένων μπορεί να διαφέρει όσο η μέρα με την νύχτα.

σκέψου τις προτεραιότητές σου

πχ χρόνος έναρξης ειδικότητας, ποιότητα εκπαίδευσης κτλ και διαλεξε κάποια νοσοκομεία και βρες άτομα μεσα στα νοσοκομεία να σου περιγράψουν την κατάσταση που δεν θα στην πουν οπως έχει οι επιμελητές αν πας και τους συστηθείς και τους ρωτήσεις για την εκπαίδευση.

οι νέες θεσεις συνήθως αν δεν προυπηρχε παλιά ειδικευόμενος ειναι πολύ απαιτητικές χωρίς να εξασφαλίζουν αντίστοιχη εκπαίδευση, καθώς δεν ξέρουν τι θα πει ειδικευόμενος δεν αποκλείεται μέχρι και το νοσηλευτικό προσωπικο να απαιτεί τον καφέ του από σενα

εγώ υπήρξα πρώτη ειδικευόμενη σε κλινική και η προσταμένη εκτός απο τα "εισαι γαιδουρι" κτλ που φωναζε στους διαδρομους πιστευε ακραδαντα και διακήρυσε με κάθε ευκαιρία ότι είμαι υφισταμένη της αφου ειμαι ανειδικευτη....

θα μας γραψουν οι εφημεριδες,, :anavwfwties: :anavwfwties: :anavwfwties:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΥΓ συνολικά Αμάντα , από την κατάσταση που περιέγραψες βγήκες κερδισμένη?

σε ψυχικό κόστος χαμενη βγήκα μιας και 2 χρονια ήμουν συνέχεια με τα νεύρα σπασμένα και έλεγα λίγο ακόμα και μετά θα παραιτηθώ και όλο ήμουν με την παραίτηση υπό σκέψη.

Από την άλλη μεριά όμως ήμουν η μόνη ειδικευόμενη της κλινικής. Αυτό από την μία μεριά είχε ως αποτέλεσμα να τρέχω σαν τον Βέγγο όλη την ημέρα αλλά ό,τι αποφάσιζαν ότι ήταν εκπαιδευτικό το έπαιρνα εγώ χωρίς να τσακώνομαι με άλλον ειδικευόμενο. Στην πορεία άνοιξε και 2 θέση ήρθε και άλλος ειδικευόμενος και η δουλειά βγαίνει άνετα τα πρωινά αλλά πέφτει πλακωμός για το τι θα πάρει ο καθένας εκπαιδευτικά...

Ακόμα δεν μπορώ να σου πω αν το μετανιωσα αλλά δεν έμεινα άνεργη και απέκτεισα εμπειρία στα 2 χρόνια που ενδεχομένως άλλοι δεν την έχουν ολοκληρώνοντας την ειδικότητά τους. Βγήκα κερδισμένη από άποψη εμπειρίας λοιπόν, δεν είμαι ευχαριστημένη από άποψη γνώσεων καθώς τις περισσότερες φορές που ρωτούσα κάτι εθεωρητικό μου απαντούσαν πήγαινε και διάβασε το μόνη σοου και δυστυχώς με πολύ κακό κλίμα συνεργασίας τον περισσότερο καιρό.

Πουθενά δεν είναι τέλεια.

Προσπάθησε απλώς να κυνηγήσεις αυτά που είναι πιο σημαντικά για σένα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Άρα μένω εκεί που είμαι, περιμένοντας λίγο ακόμη, κι ευελπιστώντας ότι θα έχω καλές προϋποθέσεις εκπαίδευσης, καλή συνεργασία και ευκαιρά για απόκτηση εμπειρίας.

Θενξ και πάλι

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.