Jump to content

Θεσσαλονίκη ή Γιάννενα


Recommended Posts

Ζητώ παρακαλώ την άποψή σας και κατ' επέκταση τη συνδρομή σας στο δίλημμα που αντιμετωπίζω.

Είμαι ήδη πτυχιούχος άλλης σχολής καθώς και κάτοχος μεταπτυχιακού διπλώματος. Ζω και εργάζομαι στα Γιάννενα. Το ακαδημαϊκό έτος 2007-2008 πέρασα στην Ιατρική σχολή Θεσσαλονίκης, την οποία όμως δεν παρακολούθησα ακόμη.

Έχω μια οργανωμένη ζωή στα Γιάννενα και μόλις πέρασα στη Θεσσαλονίκη, το πρώτο πράγμα που σκέφθηκα είναι να πάρω μετεγγραφή παρόλο που η εργασία μου είναι ελαστική και δε χρειάζεται να είμαι στην πόλη πάνω από 2-3 εργάσιμες μέρες.

Επειδή το μεταπτυχιακό μου ήταν στην ιατρική των Ιωαννίνων έχω άποψη για τη Σχολή. Όταν πήγα για την εγγραφή στη Θεσσαλονίκη έπαθα πολιτισμικό σοκ με την οργάνωση, την ευγένεια και το ακαδημαϊκό περιβάλλον, πράγμα που ή δε συναντάς εύκολα στα Γιάννενα αν δεν είσαι Γιαννιώτης (δεν είμαι) ή εγώ δεν έτυχε να συναντήσω.

Το δίλημμά μου λοιπόν, είναι το εξής. Να μείνω στη Θεσσαλονίκη που το επίπεδο φαίνεται να είναι καλύτερο (είναι πραγματικά;) , ή να μείνω στα Γιάννενα που τα πράγματα είναι πιο εύκολα (πχ το μοναδικό πανεπιστημιακό νοσοκομείο είναι δίπλα στην Ιατρική).

Μήπως θα μπορούσατε, όσοι σπουδάζετε στη Θεσσαλονίκη, να μου πείτε τα θετικά και τα αρνητικά που έχετε εντοπίσει στο πανεπιστήμιο καθώς και πόσες μέρες πρέπει να είμαι στη Θεσσαλονίκη στο πρώτο έτος για τα εργαστήρια και τα μαθήματα που πρέπει να παρακολουθήσω. Μπορώ, τουλάχιστον για κάποιους μήνες, να παρακολουθήσω τη σχολή ανεβοκατεβαίνοντας;

Από την άλλη, μήπως οι των Ιωαννίνων μπορείτε να μου πείτε γιατί δε θα αλλάζατε τη σχολή σας καθώς και τι σας ενοχλεί σε αυτή.

Θέλω εδώ να σημειώσω ότι θέλω να σπουδάσω και όχι απλώς να βγάλω τη σχολή.

Συνάδελφοι οποιαδήποτε πληροφορία θα μου είναι χρήσιμη.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

ΥΓ Σας παρακαλώ μην κουραστείτε κάποιοι να γράψετε: «τί τη θες την ιατρική με πτυχίο και μεταπτυχιακό, δεν αξίζει τον κόπο», και άλλα τέτοια χαριτωμένα, δε θα με βοηθήσετε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γιατί ρωτάς μόνο για το πρώτο έτος; Κατά τη γνώμη μου (έχω σπουδάσει Κρήτη) πρέπει να φοιτήσεις στα Γιάννενα όπου είναι και η δουλειά σου, γιατί κι αν ακόμα αντέξεις στο πρώτο έτος, στα κλινικά έτη δεν θα την παλεύεις με τίποτα.

Υπόψην ότι η Ιατρική Ιωαννίνων (δεν ξέρω από πρώτο χέρι, εδώ μέσα το διάβασα) θεωρείται μάλλον η πιο εύκολη από τις 7 ιατρικές της χώρας.

ΥΓ: Παρά το πτυχίο και το μεταπτυχιακό, πας να κάνεις βλακεία, αλλά φαίνεσαι αποφασισμένος, οπότε δεν το σχολιάζω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

γεια σου..εγω θα σου πω την εμπειρια μου απο τα γιαννενα μιας και τελειωσα εκει.η σχολη εχει οργανωση..λιγοτερος κοσμος σε σχεση θεσσαλονικη οποτε καλυτερη δουλεια..το νοσοκομειο διπλα στην σχολη..οι αποστασεις μικροτερες..η ιατρικη ιωαννινων κατεχει απο τις πρωτες θεσεις στις ιατρικες..ειναι αρκετα δυσκολη σχολη με αρκετα δυσκολους καθηγητες!!!!..αλλα νομιζω λες οτι γνωριζεις για την ιατρικη ιωανιννων..δεν ξερω οποτε αν βοηθαω καθολου στο ερωτημα σου..καλη επιλογη και καλες σπουδες σου ευχομαι..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

in vitro καλή η παρατήρησή σου, αλλά ξέχασα να διευκρινίσω ότι χρειάζεται να μείνω μόνο ένα χρόνο στα Γιάννενα ακόμη, ύστερα μπορώ να συνεχίσω την καριέρα μου στη Θεσσαλονίκη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Με συγχωρείς που θα συμμετέχω, τελείωσα στην Αθήνα,

όμως θα ήθελα να σου πω δύο πράγματα:

1. στις μεγάλες πόλεις (όπως η Αθήνα, η Θεσ/κη δε διαφέρει κ τόσο πολύ πια) κ συνεπώς εκεί όπου στις σχολές μαζεύονται πολλοί φοιτητές, χάνεσαι.

2. στις μεγάλες πόλεις θα δεις περιστατικά που δε θα δεις αλλού.

Δε θα σου πω τι θα έκανα στη θέση σου.

Κ πάλι σόρρυ για την παρέμβαση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εντάξει, υποθέτω για ένα χρόνο παλεύεται το σκηνικό. Αλλά χωρίς να θέλω να πάρω το μέρος της μιας ή της άλλης σχολής, αφού δεν τις ξέρω, θα σου κάνω και μια ακόμα παρατήρηση μιας και το τόνισες: Στην ιατρική δεν υπάρχει καμία διαφορά ανάμεσα στο "σπουδάζω" και "βγάζω τη σχολή". Κανείς δεν περνάει τα μαθήματα παραλία, αν αυτό υπονοείς (εκτός αν έχει συγκεκριμένο ονοματεπώνυμο, αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

σαν αποφοιτος της ιατρικης ιωαννινων θα σου πω μονο ενα πραγμα..καντη για θεσσαλονικη και μη το σκεφτεσαι καθολου!

προσωπικα βλαστημησα την ωρα και τη στιγμη που περασα γιαννενα στο τελευταιο ετος με αυτα που ειδα..

αυτο που λες για την αγενεια των γραμματειων, την ελλειψη οργανωσης και τα αλλα μυρια οσα..ισχυουν 100%.αυτο που λεει η ινβιτρο περι ευκολιας δε ξερω πως της ηρθε,αλλα μαλλον εγω πρεπει να ειμαι πολυ βλακας και πολλοι αλλοι μη γιαννιωτες και μη βυσματα που αργησαμε και φαγαμε σκ..το για να τελειωσουμε.. emstupid

απλα θα σου παραθεσω την ατακα του διευθυντη του στεπ στη μοναδα που υπηρετουσα.ο συγκεκριμενος ειναι στρατιωτικος γιατρος,παθολογος.οταν εφυγε απο τη θεσσαλονικη γιατι η γυναικα του ξεκινουσε ειδικοτητα γιαννενα, και διαλεξε και αυτος να κανει παθολογια εκει,χωρις να γνωριζει τι παιζει,μου περιεγραφε τη πρωτη του μερα στην παθολογικη κλινικη..γυρισε σπιτι ετοιμος να βαλει τα κλαματα και ειπε στη γυναικα του¨"η εγω δε σπουδασα ιατρικη η εκει μεσα κανουν κατι αλλο.."μετα απο πολυ πιεση και προσπαθεια μετα απο κανα 4μηνο μπηκε σε ρυθμους και βεβαια στο τελος αφου εφαγε το αγγουρι καλα, εκτιμησε τη κλινικη για τις γνωσεις που απεκτησε στην ειδικοτητα... :antegeia:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λοιπόν...ας ξεκινήσω από τη σύγκριση που θέλεις...

Έχω τελειώσει την ιατρική Ιωαννίνων και τώρα κάνω μεταπτυχιακό στην ιατρική του Α.Π.Θ...

Θεωρώ ότι και αντικειμενικά (επίσημη αξιολόγηση μελών Δ.Ε.Π. με βάση το ερευνητικό τους έργο) και ως προς τις συμπεριφορές προς τους φοιτητές και το κλίμα που διαμορφώνεται, η ιατρική στα Γιάννενα είναι πολύ πιο μπροστά. Αν μάλιστα είσαι κάπως μεγάλος, έχεις ήδη επαφές με καθηγητές και το πάρεις αρκετά σοβαρά, οι δυνατότητες που έχεις για ένα καλό βιογραφικό (από φοιτητής ακόμα ίσως) είναι πολύ καλύτερες. Ζεις στην πόλη ήδη και δεν υπάρχει κανένας λόγος να πας σε μια άγνωστη πόλη με μια σχολή-τέρας όπου οι νέοι λέκτορες έχουν όλως τυχαίως όλοι τους συνωνυμία με παλιούς καθηγητές...τώρα πού ακριβώς είδες το ακαδημαϊκό περιβάλλον και τα άλλα που λες δεν ξέρω...ίσα-ίσα στα Γιάννενα υπήρχαν σε μεγάλο βαθμό αυτά.

Αυτή τη στιγμή έχω βασιμές «υποψίες» ότι η ιατρική Ιωαννίνων παλεύει με την Κρήτης για την άτυπη ανακήρυξη της καλύτερης εγχώριας ιατρικής...και το ίδιο ίσχυε και στα χρόνια μου, 1997-2004...

Επειδή το μεταπτυχιακό μου ήταν στην ιατρική των Ιωαννίνων έχω άποψη για τη Σχολή... Όταν πήγα για την εγγραφή στη Θεσσαλονίκη έπαθα πολιτισμικό σοκ με την οργάνωση, την ευγένεια και το ακαδημαϊκό περιβάλλον, πράγμα που ή δε συναντάς εύκολα στα Γιάννενα αν δεν είσαι Γιαννιώτης (δεν είμαι) ή εγώ δεν έτυχε να συναντήσω.

Να μείνω στη Θεσσαλονίκη που το επίπεδο φαίνεται να είναι καλύτερο (είναι πραγματικά;)

Θέλω εδώ να σημειώσω ότι θέλω να σπουδάσω και όχι απλώς να βγάλω τη σχολή.

Συνάδελφοι οποιαδήποτε πληροφορία θα μου είναι χρήσιμη.

...ύστερα μπορώ να συνεχίσω την καριέρα μου στη Θεσσαλονίκη.

Και μια συμβουλή (αν δέχεσαι τέτοιες :rolleyes: )....μη μεγαλοπιάνεσαι... emoops

Μπορείς να γίνεις μεγάλος και τρανός αν το θέλεις πολύ, όπως όλοι μας μπορούμε....αλλά προς το παρόν η ταπεινή μου γνώμη είναι ότι ούτε συνάδελφοι είμαστε (και οι δύο φοιτητές γενικότερα ίσως!) ούτε καμιά φοβερή καριέρα κάνει ο φοιτητής της ιατρικής Θεσσαλονίκης! :splaaaats:emeleos

Με φιλική πάντα διάθεση,

Κώστας

Υ.Γ.

Υπόψην ότι η Ιατρική Ιωαννίνων (δεν ξέρω από πρώτο χέρι, εδώ μέσα το διάβασα) θεωρείται μάλλον η πιο εύκολη από τις 7 ιατρικές της χώρας.

Από πού το έβγαλες αυτό το συμπέρασμα invitro μου; :anavwfwties::rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αγαπητέ φίλε,

Αφενός δεν άνοιξα αυτό το θέμα για να δημιουργήσω βεντέτα ανάμεσα στα Γιάννενα και τη Θεσσαλονίκη, δεν ήταν καθόλου ο στόχος που, καθόλου.

Αφετέρου και συνάδελφοι είμαστε, ως φοιτητές στην ίδια σχολή αλλά και ως επιστήμονες υγείας. Επίσης αγαπητέ συνάδελφε, εγώ έχω ήδη καριέρα, είμαι ήδη επιτυχημένος, γνωστός και σεβαστός στο χώρο μου και δεν περίμενα την ιατρική για να κάνω καριέρα και να βγάλω χρήματα.

Πάντως σε ευχαριστώ που έγραψες τη γνώμη σου, έστω και με αυτό το ύφος.

Στην ιατρική δεν υπάρχει καμία διαφορά ανάμεσα στο "σπουδάζω" και "βγάζω τη σχολή". Κανείς δεν περνάει τα μαθήματα παραλία, αν αυτό υπονοείς (εκτός αν έχει συγκεκριμένο ονοματεπώνυμο, αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία).

Πραγματικά... δε το πιστεύεις αυτό. Κανένας εδώ μέσα δεν είναι χθεσινός και δεν οφελεί να στρουθοκαμιλίζουμε. :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

...συνάδελφοι είμαστε,...ως επιστήμονες υγείας. Επίσης αγαπητέ συνάδελφε, εγώ έχω ήδη καριέρα, είμαι ήδη επιτυχημένος, γνωστός και σεβαστός στο χώρο μου και δεν περίμενα την ιατρική για να κάνω καριέρα και να βγάλω χρήματα.

Στην ιατρική δεν υπάρχει καμία διαφορά ανάμεσα στο "σπουδάζω" και "βγάζω τη σχολή". Κανείς δεν περνάει τα μαθήματα παραλία, αν αυτό υπονοείς (εκτός αν έχει συγκεκριμένο ονοματεπώνυμο, αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία).

Πραγματικά... δε το πιστεύεις αυτό. Κανένας εδώ μέσα δεν είναι χθεσινός και δεν οφελεί να στρουθοκαμιλίζουμε. :rolleyes:

Kostas22: Ok αν θέλεις να είμαστε συνάδελφοι...πάντως δε νομίζω ότι οι φαρμακοποιοί ή οι φυσικοθεραπευτές ή οι λογοθεραπευτές (που εννοείται ότι όλοι αυτοί βγάζουν στα 25 τους όσα εγώ ίσως βγάλω στα 50-60 μου, κι επίσης τους σέβομαι και εκτιμώ τη δουλειά τους...) είναι συνάδελφοί μου! Ούτε και οι νοσηλευτές...ο καθένας κάνει τη δική του δουλειά ακόμη και στην ίδια ομάδα, αλλά συνάδελφοι είναι αυτοί που κάνουν την ίδια εργασία, κυνηγούν τα ίδια δικαιώματα, πληρώνονται από τους ίδιους φορείς με τον ίδιο τρόπο κ.λπ κ.λπ.

Και κάτι άλλο: αν έχεις ήδη «καριέρα» :rolleyes:embored (με κουράζει αυτή η λέξη στ' αλήθεια...) λεφτά και αναγνώριση, τι μπορεί να τη θες τη γ@μημένη την ιατρική;;; :blink::wacko::withstupid:

Invitro: μη βγεις από τα ρούχα σου.... όοοοοοοοοχιιιιιιι όχι ακόμα...είσαι μία στρουθοκάμιλος και ως τέτοια πρέπει να κρυφτείς για να μη βρίσεις!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αφετέρου και συνάδελφοι είμαστε, ως φοιτητές στην ίδια σχολή αλλά και ως επιστήμονες υγείας. Επίσης αγαπητέ συνάδελφε, εγώ έχω ήδη καριέρα, είμαι ήδη επιτυχημένος, γνωστός και σεβαστός στο χώρο μου και δεν περίμενα την ιατρική για να κάνω καριέρα και να βγάλω χρήματα.

Βασικά ΔΕΝ είμαστε συνάδερφοι, γιατί αν δεν το πήρες πρέφα εμείς είμαστε ήδη γιατροί και πολύ καλά στα λέει ο αποπάνω. Και αφού έγραψες την παραπάνω πρόταση, ετοιμάσου να στην πέσουν (και δικαίως) υπερφίαλε τύπε.

:bloodomen:

ΥΓ: Ζητώ συγγνώμη από τους Γιαννιώτες αν τους έθιξα, αλλά επιμένω ότι αυτό που έγραψα το έχω διαβάσει εδώ μέσα πριν από 1-2 χρόνια, δεν το έβγαλα από το κεφάλι μου, ούτε έχω λόγο να το κάνω.

Invitro: μη βγεις από τα ρούχα σου.... όοοοοοοοοχιιιιιιι όχι ακόμα...είσαι μία στρουθοκάμιλος και ως τέτοια πρέπει να κρυφτείς για να μη βρίσεις!

Πολύ γέλιο, απαντούσαμε ταυτόχρονα!

Πραγματικά... δε το πιστεύεις αυτό. Κανένας εδώ μέσα δεν είναι χθεσινός και δεν οφελεί να στρουθοκαμιλίζουμε.

Πραγματικά το πιστεύω αυτό, όπως πιστεύω και ότι συνάδερφοι θα γίνουμε μόνο αν και εφ' όσον πάρεις πτυχίο...

:bloodomen:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ στη θέση σου θα έμενα Γιάννενα. Για να εξηγούμαι:

Στη Θεσσαλονίκη (όπου σπούδασα), το βασικό πρόβλημα είναι ο αριθμός των φοιτητών. Ήδη από το 1ο έτος είμασταν πολλοί (230 μπήκαμε με πανελλήνιες - τώρα βάλε και τους ΣΑΑΣίτες, τους ομογενείς, τους αθλητές κτλ), την τετρακοσάρα την πιάναμε χαλαρά. Και κάθε εξάμηνο που περνούσε, ο αριθμός αυξανόταν λόγω μετεγγραφών. Άντε λες, στα προκλινικά (1-2) έτη παλεύεται, αλλά από το 3ο ως το 5ο έτος μπορεί να ήμασταν και 20 άτομα σε ένα θάλαμο... Στο 6ο ήταν καλά επειδή διασκορπιζόμασταν σε πολλά νοσομεία και κλινικές, ανάλογα το τρίμηνο. Μπορείς σίγουρα να μάθεις αν το κυνηγήσεις μόνος σου, με εφημερίες κτλ , απλά έρχονται και στιγμές που αυτό σε κουράζει ψυχολογικά. Υπάρχουν φυσικά και κάποιοι αξιόλογοι καθηγητές με όρεξη, αλλά πρέπει να τους πετύχεις. Είναι γεγονός ότι στο ΔΕΠ κυριαρχεί η οικογενειοκρατία.

Δεν μπορώ να έχω άποψη για το τι ισχύει στα Ιωάννινα σχετικά με διαχωρισμούς τύπου "Γιαννιώτης ή μη-Γιαννιώτης". Αλλά ακόμα κι έτσι να είναι, αν όπως λες είσαι επιτυχημένος, γνωστός και σεβαστός στο χώρο σου, καλύτερα να μείνεις σε μία πόλη όπου έχεις γνωριμίες και θα μπορέσεις να αξιοποίησεις περισσότερο τα χρόνια των σπουδών σου, αντί να ξεκινήσεις από το "μηδέν", άγνωστος μεταξύ αγνώστων.

Εκτός αν σκέφτεσαι τη Θεσσαλονίκη για άλλους λόγους (πχ γιατί θέλεις να ζήσεις εκεί ή λόγω μιας σχέσης), αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.

Υ.Γ. Αν τον ονομάσουμε "επίδοξο μελλοντικό συνάδελφο", θα είμαστε όλοι ΟΚ? :anavwfwties::P

Πάντως κι εγώ δεν καταλαβαίνω τι την θέλεις την ιατρική αφού ήδη:

1) βγαζεις λεφτά / έχεις καριέρα

2) είσαι αναγνωρισμένος και σεβαστός

3) είσαι επιστήμονας υγείας - δηλαδή εξ'ορισμού έχεις επιστημονικό αντικείμενο και βοηθάς και το συνάνθρωπο

Τα παραπάνω (που έχεις ήδη) και όλοι οι πιθανοί συνδυασμοί τους είναι τα συχνότερα κίνητρα για να σπουδάσει κάποιος ιατρική!!! :Demhelp

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

(τεσπα το σβηνω γιατι χρονο για !@$#% δεν εχω....)

κωστα, στη θεσαλονικη υπαρχει τραγικη οικογενειοκρατια, και ειμαστε οντως και παρα πολλοι.

η αληθεια ειναι οτι υπαρχουν μερικοι καλοι καθηγητες που κανουν τις σπουδες να αξιζουν..

αλλα φανταζομαι οτι κατι τετοιους τυπους παντου( σ ολες τις ιατρικες) θα τους βρεις...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η καλυτερη φοιτητικη ζωη ειναι στη Σαλονικα! Οι πιο ωραιες γυναικες οι Θεσσαλονικιες! :bloodomen: Τα υπολοιπα ειναι μπανανοφλουδες! Νοικιασε καπου κοντα στο πανμιο και ολα τ' αλλα λυνονται! B) Δεν τιθεται κανν διλημμα φιλε μου! Με δουλευεις??????????????????????

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η καλυτερη φοιτητικη ζωη ειναι στη Σαλονικα! Οι πιο ωραιες γυναικες οι Θεσσαλονικιες! :bloodomen: Τα υπολοιπα ειναι μπανανοφλουδες! Νοικιασε καπου κοντα στο πανμιο και ολα τ' αλλα λυνονται! B) Δεν τιθεται κανν διλημμα φιλε μου! Με δουλευεις??????????????????????

Γιατί οι Γιαννιώτισσες άσχημες είναι; :lol::lol::lol:

Τεσπα, δεν ασχολούμαι άλλο γιατί ο τύπος απ' ό,τι δείχνει δεν αξίζει τον κόπο... :rolleyes::antegeia:

Invitro: το ξέρεις ότι emiloveyou κι ας μη συμφωνούμε σε όλα! :rolleyes:

Αν σου είναι εύκολο, ως μικροβιολόγα που είσαι, μπες στο θέμα με την οροθετικότητα HIV να δεις μήπως έχω πει καμιά μ@κ@κία...και γενικώς να μας δώσεις τα φώτα σου για ένα λεπτό ζήτημα... emrose

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σας παρακαλώ χαλαρώστε λίγο, δεν είχα διάθεση ούτε να κομπάσω, ούτε να προσβάλλω κανένα.

Προφανώ ερχόμαστε από άλλη νοοτροπία στις σπουδές μας. Εγώ στα φοιτητικά μου χρόνια αποκαλούσα "συνάδελφο" όλους τους άλλους φοιτητές ακόμη και από τις άλλες σχολές, και με αποκαλούσαν και εκείνοι το ίδιο. Δε μπορεί να μην το είχατε ακούσει αυτό ποτέ.

Επίσης συναδέλφους μας αποκαλούσαν και οι καθηγητές από το πρώτο έτος (εκτός από μία που ήταν τραγική και έτρεμε μη μοιραστεί τον τίτλο τους με τους φοιτητές της).

Εγώ έκανα αυτό το θέμα γιατί πραγματικά χρειάζομαι τη γνώμη των ανθρώπων που μπορούν να μου τη δώσουν και όχι αυτών που έχουν τη διάθεση να με προσβάλλουν χωρίς λόγο.

Σας παρακαλώ μη μετατρέψετε και αυτό το thread σε ένα ακόμη σημείο ανούσιας διαμάχης, και αφήστε το να εξυπηρετήσει το σκοπό του.

Ευχαριστώ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Υπόψην ότι η Ιατρική Ιωαννίνων (δεν ξέρω από πρώτο χέρι, εδώ μέσα το διάβασα) θεωρείται μάλλον η πιο εύκολη από τις 7 ιατρικές της χώρας.

invitro πάρε τα κουβαδάκια σου κι άντε να παίξεις σ' άλλη παραλία...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φτου κι απ' την αρχή.

Ένα δύο τρία!

Με λένε Κώστα κι όσο κι αν ντρέπομαι γι' αυτό

μια μέρα θα με λες γιατρό! :cool05:

συναδελφε,μην το σκεφτεσαι! θεσσαλονικη-γιαννενα με δυο παπουτσια πανινα!

ελα εδω,εχουμε αλλον αερα! (βαρδαρη)

τι να κατσεις να κανεις με τους παγουραδες? :cool10:

σε ποιον κλαδο διαπρεπεις ηδη ειπαμε?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η ιατρική Ιωαννίνων είναι καρκίνος

Τρόποι να αποφοιτήσεις ανώδυνα από την Ιατρική Ιωαννίνων

Οι απόφοιτοι από άλλες σχολές δεν μας γαμάτε με τις μαλακίες που λέτε;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εγω αν ειχα γνωστο υποψηφιο φοιτητη ιατρικης θα τον απετρεπα 100% απο γιαννενα!εκτος αν εινα γιαννιωτης η

εχει τις απαραιτητες"γνωριμιες"! emcolgate η εκτος αν εχει μαζοχιστικες τασεις..ο καθενας οπως τη βρισκει!

που να παρουν και τις εισαγωγικες εξετασεις τα πανεπιστημια( παγιο αιτημα του τσιανου, που ολοι αγαπησαμε.. :bloodomen: )εκει να δεις παρτυ!θα βαζουν οποιον γουσταρουν και ας παιδευονται οι αλλοι οι μαλακες!

τουλαχιστον καλα που πετυχαμε πανελληνιες,γιατι αλλιως δε θα μας "καταδεχονταν" η ιατρικη...τους! :splats::splats::splats::splats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

invitro πάρε τα κουβαδάκια σου κι άντε να παίξεις σ' άλλη παραλία...

Τι μας λες, καλέ οδοντίατρε κι εσύ...!

Εξάλλου, οδοντιατρική Αθήνας ήσουνα, και τώρα ιατρική Αθήνας, και στο ενδιάμεσο διέπρεψες στο ίντερνετ, τι ανακατεύεσαι εδώ τώρα;

:bloodomen:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γιατί ρωτάς μόνο για το πρώτο έτος; Κατά τη γνώμη μου (έχω σπουδάσει Κρήτη) πρέπει να φοιτήσεις στα Γιάννενα όπου είναι και η δουλειά σου, γιατί κι αν ακόμα αντέξεις στο πρώτο έτος, στα κλινικά έτη δεν θα την παλεύεις με τίποτα.

Υπόψην ότι η Ιατρική Ιωαννίνων (δεν ξέρω από πρώτο χέρι, εδώ μέσα το διάβασα) θεωρείται μάλλον η πιο εύκολη από τις 7 ιατρικές της χώρας.

ΥΓ: Παρά το πτυχίο και το μεταπτυχιακό, πας να κάνεις βλακεία, αλλά φαίνεσαι αποφασισμένος, οπότε δεν το σχολιάζω.

που το διαβασες αυτο να το διαβασουμε και μεις..χεχε

κανεις λαθος οπως και ναχει η ιατρικη ιωαννινων ειναι πολυ δυσκολη σχολη ισως η δυσκολοτερη..

αμα δεν ξερουμε δεν γραφουμε..

αυτα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

που το διαβασες αυτο να το διαβασουμε και μεις..χεχε

κανεις λαθος οπως και ναχει η ιατρικη ιωαννινων ειναι πολυ δυσκολη σχολη ισως η δυσκολοτερη..

Καλά, χαίρω πολύ, άντε να το βρω τώρα μετά από 1-2 χρόνια. Εγώ το 'γραψα όπως το διάβασα τότε κι οποιανού του αρέσει. Αμα θέλετε να είστε δύσκολη σχολή σκασίλα μου, δεν πα να είστε;

Αλλά μην μου πείτε ότι είστε και πιο δύσκολη από το Χάρβαντ μας γιατί θα τα σπάσουμε πραγματικά...

:anavwfwties:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τι μας λες, καλέ οδοντίατρε κι εσύ...!

Εξάλλου, οδοντιατρική Αθήνας ήσουνα, και τώρα ιατρική Αθήνας, και στο ενδιάμεσο διέπρεψες στο ίντερνετ, τι ανακατεύεσαι εδώ τώρα;

:bloodomen:

Δεν θέλω να σε ταράξω, αλλά σε βεβαιώνω πως δεν είμαι ο οδοντίατρος-γιατρός, με τον οποίο με ταύτισες και στο παρελθόν. emnono

Ε όσο για το αν διαπρέπω στο internet, η ταπεινότητά μου υποκλίνεται μπροστά σου ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

που το διαβασες αυτο να το διαβασουμε και μεις..χεχε

κανεις λαθος οπως και ναχει η ιατρικη ιωαννινων ειναι πολυ δυσκολη σχολη ισως η δυσκολοτερη..

Καλά, χαίρω πολύ, άντε να το βρω τώρα μετά από 1-2 χρόνια. Εγώ το 'γραψα όπως το διάβασα τότε κι οποιανού του αρέσει. Αμα θέλετε να είστε δύσκολη σχολή σκασίλα μου, δεν πα να είστε;

Αλλά μην μου πείτε ότι είστε και πιο δύσκολη από το Χάρβαντ μας γιατί θα τα σπάσουμε πραγματικά...

:anavwfwties:

πολλα νευρα..δεν κανει καλο..εγω δεν μιλησα για χαρβαντ συ ειπες..απλα σε ενημερωνω οτι αυτο που λες ειναι εντελως ασχετο με την πραγματικοτητα..δεν θελουμε να ειμαστε δυσκολη σχολη αλλα αφου ειμαστε τι να κανουμε?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.