Jump to content

[συζήτηση] Εφημερίες σε Ιδιωτικές Κλινικές


anasMZ

Recommended Posts

Γειά χαρά!! B)

Στο διάστημα της όποιας αναμονής για ειδικότητα, πολλά παιδιά –κάθε ηλικίας B):lol: , επιδιώκουν να εργαστούν σε κάποια ιδιωτική Κλινική, κάνοντας εφημερίες κλπ.

Νομίζω, ότι είναι σημαντικό να γνωρίζουμε το σχετικό, ας πούμε –κι αν υπάρχει, «νομικό καθεστώς»…

Αλλιώς, μπορεί κανείς, στα ξαφνικά, να βρεθεί μπλεγμένος λόγω αμέλειας του Ειδικευμένου, σε σοβαρές περιπέτειες…

Φαντάζομαι το ίδιο «πλαίσιο» ή κάτι ουσιαστικά ανάλογο, θα ισχύει και στις εφημερίες του κλασικού Ειδικευομένου, σε δημόσιο Νοσοκομείο, που τρώει το «καραχώσιμο» από τον κάθε Επιμελητή, ο οποίος εφημερεύει από το σπίτι του…

emno:anavwfwties:emrockon

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φαντάζομαι ότι ισχύει το κλασσικό: έχεις εσύ την ποινική ευθύνη και την αστική ευθύνη την έχει η κλινική. Κοινώς, αμα κάνεις μαλακία πας μέσα.

Αλλά ας περιμένουμε τον Σαράντο, τον πιο αρμόδιο να απαντήσει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γειά χαρά!!

Σίγουρα, και αναπόφευκτα, στα χρόνια της αναμονής, η πιο κλασσική «διέξοδος» για ένα «ψευτο-χαρτζηλίκι» και για «μια κάποια» πρακτική εξάσκηση, είναι οι εφημερίες σε Ιδιωτικές Κλινικές.

Κατά κανόνα, απαιτείται να έχεις «Δελτίο Παροχής Υπηρεσιών»…

Δηλαδή, λειτουργείς σαν «ελεύθερος επαγγελματίας» -παρέχεις τις όποιες υπηρεσίες σου, για μια ή περισσότερες «νύχτες» -εφημεριών εννοώ ΔΕΝ είσαι, «τυπικά», υπάλληλος της όποιας Κλινικής –άρα είσαι ΑΥΤΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΣ και πληρώνεις, εξ’ολοκλήρου, τις εισφορές σου, στο ΤΣΑΥ.

Από «ταρίφες» εφημεριών –τί παίζει??... Είχα ακούσει για 30euro η εφημερία –οπότε, γύρω στα 25euro, καθαρά, αν αφαιρέσεις τις όποιες κρατήσεις??...

Ας μοιραστούμε τις όποιες σχετικές εμπειρίες μας…

Σίγουρα, θα είναι «κέρδος», σε «χρόνο» και σε «ταλαιπωρίες –περιπέτειες», που λόγω απειρίας, αναπόφευκτα, θα μας συμβούν…

emrockonemrockon

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συγγνωμη ρε παιδια, αλλα αν παιζουν τετοια "λεφτα", καλυτερα η ανεργια. Τουλαχιστον, αν εχεις θεμελιωσει και δικαιωμα για επιδομα ανεργιας περισσοτερα θα βγαζεις (νομιζω γυρω στα 400 το μηνα ειναι τωρα). ;)

edit: Σορρυ για το καπως οφτοπικ της απαντησης μου, αφου δεν εχω να καταθεσω καποια εμπειρια απο ιδιωτικη κλινικη, απλα μου εκαναν φοβερη εντυπωση τα ποσα που αναφερει ο/η anasMZ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εμένα μου φαίνονται πολύ λίγα τα 25 ευρώ. Έχω ακούσει και 40 ευρώ, αλλά και αυτά είναι πολύ λίγα!

Είναι δυνατόν, να έχει κάποιος υπό την ευθύνη του τόσους ανθρώπους, να κάνει βραδινή βάρδια 8ωρο, και να παίρνει λιγότερα από έναν σερβιτόρο???!

Προτιμώ να πάω σερβιτόρος, θα έχω και το κεφάλι μου ήσυχο.

Νομίζω ότι μας προσβάλλουν οι μισθοί αυτοί - υποεκτιμώνται και οι γνώσεις μας (μισθός=με ενός ανθρώπου Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης! μην πω και λιγότερα, καθώς είναι βραδινό ωράριο), και οι ασθενείς της εκάστοτε κλινικής...

Και αν βάλεις και την αυτασφάλιση μέσα, δεν μένει και τίποτα οικονομικώς.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΠΑΙΔΕΣ ΕΓΩ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 5Ο ΕΥΡΩ.....ΝΑ ΣΚΕΦΤΗΤΕ ΜΟΝΟ ΟΤΙ ΤΟΣΑ ΠΕΡΝΕΙ ΜΙΑ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΗ Η ΟΠΟΙΑ ΟΥΤΕ ΤΗΝ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ ΜΟΡΦΩΣΗ ΕΧΕΙ ΣΕ ΟΡΙΣΜΕΝΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ, ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΤΗΝ ΕΥΘΥΝΗ ΤΟΣΩΝ ΑΣΘΕΝΩΝ , ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΟΝΟ ΜΕ ΕΝΑΝ.....

ΥΓ: ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΤΙ ΜΕ ΤΙΣ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΕΣ, ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΔΙΚΟ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ok! Η εμπειρία μου είναι η εξής:

40 ευρώπουλα για καθημερινή, ξεκινάω 3 το μεσημέρι και τελειώνω 8μιση το άλλο πρωί

60 ευρώπουλα για αργία, από τις 9 το πρωί έως τις 9 το άλλο πρωί

Αυτά είναι καθαρά στη τσέπη, τα λοιπά έξοδα δεν ξέρω ποια θα είναι είμαι καινούργια ακόμη...

Η κλινική έχει 5 ορόφους, 10 δωμάτια ο όροφος περίπου, γύρω στα 150-180 κλίνες (εξαρτάται την πληρότητα της κλινικής κάθε φορά...)

Μαζί με μένα οι υπόλοιποι που κάνουν εφημερίες, είναι 1 Αλβανός γιατρός, 1 Αιθιοπιανή ιατρός, 2 Έλληνες και 1 από το Καζακστάν...

Δεν ξέρω αν αυτό σημαίνει ότι οι Έλληνες δε δεχονται τόσο χαμηλό μισθό για τέτοιες συνθήκες εργασίας??

Δε ξέρω αν κάνω καλά που δουλεύω ως μοναδική εφημερεύων ιατρός σε μία τόσο μεγάλη κλινική, χωρίς να έχω ειδικότητα...

Για να με δεχτούν στην συγκεκριμένη κλινική, είχα πάει αρκετές φορές και τελικά θεωρώ τον εαυτό μου τυχερή που κάποιος έφυγε και έτσι υπήρχε ανάγκη για άλλο γιατρό...

Πριν ξεκινήσω εδώ που είμαι τώρα, είχα αφήσει βιογραφικά σε πάρα πολλές κλινικές και μου έλεγαν διαρκώς ότι έπρεπε να είχα κάνει αγροτικό, να είχα κάποιον γνωστό τους (!!!), ή απλά δεν είχαν ανάγκη εκείνη τη στιγμή... Μετά από 6 μήνες, τελικά βρήκα εδώ που είμαι τώρα και μου είχαν απαντήσει θετικά κι από μία άλλη κλινική που τελικά δεν πήγα....

Τι να πω, δεν ξέρω ακόμη, αν αξίζει να συνεχίζω να κάνω εφημερίες!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

http://www.capemed.com/rmo.html

2661091969 for interview in Athens.

Αυτο το post ειναι απο το Ειδικοτητα στη Μεγαλη Βρετανια. 1300 λιρες καθαρα την εβδομαδα για παρομοια δουλεια. Παρτε τηλεφωνο για ιντερβιου.

Θαυμαζω αυτους που εχουν το κουραγιο να κανουν εφημερια για 40 ευρω αλλα ειναι λιγα λεφτα για τοσο μεγαλη ευθυνη. Δυστυχως το Υπουργειο Υγειας δεν ασχολειται... :(

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ρε παιδιά ακόμα και σε 5Χ5 να πάτε καλύτερα πληρώνουν!!!Αν πάς κάπου(5χ5, summer camp) 8ωρο 40-50€ στο χέρι θα τα πάρεις!!!

Σταματίστε να κάνετε εφημερίες για ψίχουλα και αναγκαστικά θα αναιβάσουν τις τιμές μπάς και πάει κανένας!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ρε παιδιά ακόμα και σε 5Χ5 να πάτε καλύτερα πληρώνουν!!!Αν πάς κάπου(5χ5, summer camp) 8ωρο 40-50€ στο χέρι θα τα πάρεις!!!

Σταματίστε να κάνετε εφημερίες για ψίχουλα και αναγκαστικά θα αναιβάσουν τις τιμές μπάς και πάει κανένας!!!

Τελικά δεν έχεις άδικο drspeed, πριν λίγο με πήραν κι από μία άλλη κλινική που είχα αφήσει βιογραφικό για εφημερίες, φαίνεται ότι όλα τα παιδιά θέλουν να πάνε διακοπούλες και ψάχνουν διακαώς τον σκλάβο που θα αφήσουν πίσω :bloodomen:

ΥΓ: τελικά εκείνη η τσάντα που μου είχες πει τι έγινε? Όχι τπτε άλλο, αλλά οι γυναικείες τσαντούλες μου τα έχουν παίξει από το βάρος των βιβλίων που κουβαλάω embaaa

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

υπαρχει κανενας στο φορουμ που να εχει δουλεψει σαν rmo σε ιδιωτικα στην αγγλια να μας καταθεσει τις εμπειριες του...αξιζει να παει καποιος?

αχ, ειναι πολυ η αναμονη αρηηηη.......

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν και αφορά άλλο τόπικ θα πω στα γρήγορα την εμπειρία μου.Είμαι αγγλία και αρχικά κοίταξα για RΜΟ.Τα 2 χρ. εμπειρία ήταν απαραίτητα ,όχι μόνο γιατί το ζητάνε αλλά γιατί όντως πρέπει να έχεις καλή κλινική εμπειρία για να το κάνεις.Τα περιστατικά είναι τα πάντα, απο απλά μέχρι αυξημένης φροντίδας.Στη συνέχεια μετά απο αρκετό καιρό attachment (απαραίτητο για μια αρχική εμπειρία στο uk) δούλεψα Locum Ηοuse officer που είναι η χαμηλότερη βαθμίδα γιατρού εδώ και νομίζω πιο εύκολο απο RMO και πάλι ήταν πολύ παραπάνω απο το επίπεδο που έχει ο απόφοιτος της ελλάδος.Καλύτερα είναι οι εκπαιδευτικές θέσεις όπως σωστά με είχε συμβουλέψει και μένα αρχικα το μέλος του forum andreas,αλλά με τις γνωστές δυσκολίες του συστήματος.Αυτά τα ολίγα-ελπ'ιζω να βοήθησα.. :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είπα να μην κάνω και σε αυτό το θέμα σύγκριση μεταξύ ΗΠΑ και Ελλάδος αλλά δεν κρατήθηκα. :P

Απλά για να καταλάβουν ορισμένοι «συνδικαλιστές» τι σημαίνει «προστατεύω το επάγγελμα και το συμφέρον του κλάδου μου» <_<

Η ταρίφα εδώ για το moonlighting (εφημερία ανειδίκευτου γιατρού 2-3 χρόνια μετά το πτυχίο) κυμαίνεται στα $80-100 την ώρα…

emofftopic

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είπα να μην κάνω και σε αυτό το θέμα σύγκριση μεταξύ ΗΠΑ και Ελλάδος αλλά δεν κρατήθηκα. :P

Απλά για να καταλάβουν ορισμένοι «συνδικαλιστές» τι σημαίνει «προστατεύω το επάγγελμα και το συμφέρον του κλάδου μου» <_<

Η ταρίφα εδώ για το moonlighting (εφημερία ανειδίκευτου γιατρού 2-3 χρόνια μετά το πτυχίο) κυμαίνεται στα $80-100 την ώρα…

emofftopic

Το 2-3 χρόνια μετά το πτυχίο τι το ήθελες; emconfused Αμέσως μετά το πτυχίο δε γίνεται; :rolleyes:

Έλα για πες,εννοείς ότι απαιτείται μια κάποια προυπηρεσία;Κι αν ναι,U.S. αμέσως αφού πάρεις πτυχίο και πριν χτυπήσεις θέση ειδικότητας πού μπορείς να δουλέψεις για να αποκτήσεις αυτήν ας πούμε την προυπηρεσία;;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για να κάνει κάποιος moonlighting στις ΗΠΑ πρέπει 1. να έχει license 2. να έχει βίζα που να μπορεί να εργαστεί

1. License: στις περισσότερες πολιτείες χρειάζεται να έχει περάσει κάποιος και τα 3 step του usmle και ένας χρόνος internship. πχ οι δευτεροετείς παθολόγοι περνούν το step 3 και κάνουν τα χαρτιά τους και μπορούν να εφημερεύουν για $700 το βράδυ σε ιδιωτικές κλινικές (νταξ επειδή τα προγράμματα δεν είναι παραλία, σπάνια να μπορούν να κάνουν 2-3 moonlightings τον μήνα όταν είναι σε service, όταν είναι σε consult month μπορεί να κάνουν παραπάνω αλλά επειδή καλύπτουν ICU...μπορεί να είναι και λίγο σκότωμα το moonlighting, μπορεί φυσικά να είναι και ύπνος - όπως και στην ελλάδα)

2. Οι περισσότεροι ξένοι έχουν εκπαιδευτική J1 visa και δεν έχουν δικαίωμα να εργαστούν εκτός του προγράμματός τους.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η προσωπική μου άποψη για το θέμα των εφημεριών είναι πως λίγο-πολύ εμείς το έχουμε προκαλέσει αυτό στον εαυτό μας. Σέβομαι τις οικονομικές δυσκολίες που έχουμε όλοι μας (γιατί και εγώ δε βρίσκομαι στην καλύτερη δυνατή θέση), όμως το ότι εργαζόμαστε ως γιατροί και δεχόμαστε να παίρνουμε 40-60 ευρώ την εφημερία είναι δική μας υποχώρηση. Αν όλοι ζητούσαμε πχ. 100 ή 150 ευρώ την εφημερία, δε θα υπήρχαν εργοδότες να μας υποεκτιμούν τόσο. Αν όλοι απαιτούσαμε υψηλότερες αμοιβές, τότε τα πράγματα θα ήταν σίγουρα καλύτερα. Το κράτος-κλέφτης στο αγροτικό και στην ειδικότητα σε πληρώνει με 3 ευρώ την ώρα. Ο ιδιώτης-κλέφτης-αρπακτικό προσφέρει 2,22222 ευρώ την ώρα και εμείς το δεχόμαστε. Ο ανειδίκευτος εργάτης πληρώνεται καλύτερα. Κανείς δεν παίρνει 3 ευρώ την ώρα. Αλλά τι λέω... τι 3?

Αν αφαίρεσεις και την εφορία-νταβατζή το τελικό ποσό είναι δραματικό.

Αναφέρω παράδειγμα το οποίο υπέπεσε στην αντίληψή μου χθες. Ο μανάβης της γειτονιάς μου πουλάει τα κεράσια Νάουσας μες το κατακαλόκαιρο 6 ευρώ/κιλό. Τα κεράσια αυτά αγοστηκαν 2 ευρώ/κιλό (το γνωρίζω εκ των έσω γιατί φίλος μου είναι πωλητής της εταιρείας που φέρνει τα κεράσια από τη Νάουσα στην Αθήνα). Όταν όλοι νοιάζονται για το πως θα τριπλασιάσουν τα κέρδη τους εμείς αποδεχόμαστε να πληρωνόμαστε με 40 ευρώ /εφημερία, έχοντας όλη την ευθύνη των ασθενών στις πλάτες μας, χωρίς ουδεμία κάλυψη για αστική ευθύνη από τον ιδιώτη-εργοδότη.

Γι' αυτό το θέμα πιστεύω ότι πρέπει να παρέμβει και ο Ιατρικός Σύλλογος.

Επαναλαμβάνω ότι όλα τα ανωτέρω αποτελούν προσωπικές μου απόψεις και δεν έχω σκοπό να θίξω ή να προσβάλλω κανέναν.

Αλλά επιτέλους να διεκδικήσουμε αυτά που μας αξίζουν.

Η δουλεία καταργήθηκε.............. Έλεος πια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πολύ σωστά όσα λές, αλλά ο ιατρικός σύλλογος είναι γνωστό ότι δεν θα παρέμβει, άρα μόνοι μας οι νέοι γιατροί πρέπει κάποτε να συγκροτήσουμε έναν σοβαρό σύλλογο, γιατί τώρα η συνδικαλιστική μας εκπροσώπηση είναι της πλάκας και είμαστε τέλειοι καρπαζοεισπράκτορες.

Διότι, σου λέει, τα παιδιά που νοικιάζουν ξαπλώστρες στην παραλία παίρνουν 4 ευρώ την ώρα και ο γιατρός 2,2 , πόση μεγαλύτερη ξεφτίλα πια;

emconfused

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.